BIS Swedish Show Ch, Norwegian Show Champion & Australian Supreme Champion High Score River-Runs-Wild (Imp Sweden)

We are pleased to introduce River and thank his breeders for sending such an outstanding dog to Australia.


River is a MULTI ALL BREEDS BEST IN SHOW WINNER, with multi Group Placements and CLASS IN SHOW AWARDS.


Some of his wins in Europe are


5/8/07 SKK Int Show Sventstavik - CC CAC BOB BOG-3
19/4/08 NKK Int Show Harstad - CC CAC BOS
4/5/08 SSRK Nat Show Skellefteå - CC
17/5/08 SSRK Nat Show Södertälje - CC and Swe & Norw SHCH
24/5/08 SKK Nat Show Sundsvall - BOB BOG-3


River's pedigree contains some of the great English Springer Spaniels - namely


CH WHISBORNE DEVIL IN DISGUISE

INT CH STRATHNAVER BARLEY WINE

SCAN CH MELVERLY UPTOWN GIRL

CH WHISBORNE ANGUS OG

CH MISTILY'S WIZARD FROM OZ

PLUS MANY MORE


River was eye tested clear of PRA, RD, and Cataracts in June 2013


River has Grade A Hips


RIVER IS AT STUD TO APPROVED BITCHES AND IS NOW A PROVEN SIRE


River has started 2011 well with a BEST IN GROUP at our first show of the year,

Runner Up at our Contest of Champions, and a few weeks later winning BEST IN SHOW under a Spaniel Specialist.

In April he followed this up with a BIG 1st, as well as gaining sufficient points for his Australian Grand Champion title (Subject to TCA approval)


STOP PRESS


River wins the CC needed to qualify for his Supreme Champion title


Middle Photo by Michael Trafford


For further information contact:

Contact :
Jeanne Skudder (Member Details)
Phone :
0419 113 830
Email :
Send Email
Web :
http://oz.dogs.net.au/penita
Pedigree for BIS Swedish Show Ch, Norwegian Show Champion & Australian Supreme Champion High Score River-Runs-Wild (Imp Sweden)
Sire : SU(u) CH Trollangens My Buddy Marlon S: SU(u) CH Wongan Kadenza (Imp Aust) S: Aust Ch Azucroft On The Prowl
D: Aust Ch Wongan Amazing Grace
D: SU(u) CH Trollangens New Tricks S: NUCH SU CH Trollangens Rebel Rouser
D: SU(u) CH Trollangens Anne of Green Gable
Dam : SU(u)CH NUCH High Score Imagine-Me S: JWW-02 Nord UV-02 SU(u) CH NUCH Trollangens Cross Country S: SU(u) CH NUCH SV-02 barecho fun for the future
D: SU(u) CH Trollangens New Tricks
D: IntU Ch NordUCh SVCh Rowntree New Wave at S: SU(u) CH IT CH PTCH LUCH Rowntree Sense of Taste
D: Tailwind's Alva

Recent Results

  • 5-Jan-2014 BEST EXHIBIT IN GROUP

    Tasmanian Kennel Club Green Show [CH] (Judge was Mrs S Patterson)

  • 5-Jan-2014 RUNNER UP BEST IN SHOW

    Tasmanian Kennel Club Gold Show [CH] (Judge was Mr W Ranie)

  • 1-Jan-2014 DOG CC, RUNNER UP BEST OF BREED

    Combined Breeds Dog Club AM Show [CH] (Judge was Mrs M Hickie)

  • 1-Jan-2014 DOG CC, RUNNER UP BEST OF BREED

    Combined Breeds Dog Club PM Show [CH] (Judge was A M Curran)

  • 14-Dec-2013 BEST OF BREED & RUNNER UP BEST IN GROUP

    Tasmanian Canine Association Xmas Show [CH] (Judge was Mrs M Gostelow)

  • 8-Dec-2013 DOG CC, RUNNER UP BEST OF BREED

    Circular Head Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs J Hocking)

  • 7-Dec-2013 BEST OF BREED & RUNNER UP BEST IN GROUP

    Circular Head Agricultural Society [CH] (Judge was G Alexander)

  • 1-Dec-2013 BEST OF BREED

    RNAPS Amenities [CH] (Judge was Mrs E Knox)

  • 23-Nov-2013 BEST OF BREED & GROUP SHORTLIST

    The Classid Dog Show [CH] (Judge was Mrs L Jones)

  • 17-Nov-2013 BEST OF BREED

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Brown)

  • 16-Nov-2013 BEST EXHIBIT IN GROUP

    Huon Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs S Mashford)

  • 10-Nov-2013 BEST OF BREED

    Westbury Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs B Skilton)

  • 3-Nov-2013 BEST OF BREED & GROUP SHORTLIST & OPEN IN GROUP

    Ulverstone Agricultural Society [CH] (Judge was Mr Butler)

  • 2-Nov-2013 DOG CC, RUNNER UP BEST OF BREED

    Ulverstone Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs C BUTLER)

  • 27-Oct-2013 DOG CC, RUNNER UP BEST OF BREED

    Hobart Dog Club Dogfest [CH] (Judge was Mr P Robinson)

  • 23-Oct-2013 BEST OF BREED & GROUP SHORTLIST

    Royal Hobart Show [CH] (Judge was A Ingram)

  • 13-Oct-2013 BEST OF BREED

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was S Stasytis)

  • 5-Oct-2013 BEST OF BREED

    Burnie A & P Society [CH] (Judge was L Chalmers)

  • 4-Oct-2013 DOG CC, RUNNER UP BEST OF BREED

    Burnie A & P Society [CH] (Judge was C Long)

  • 4-Aug-2013 BEST OF BREED

    Combined Breeds Dog Club [CH] (Judge was S Foster)

  • 3-Aug-2013 BEST OF BREED, OPEN IN GROUP

    Combined Breeds Dog Club [CH] (Judge was C Scotton)

  • 28-Jul-2013 BEST OF BREED

    28/7/2013 [CH] (Judge was Mr T Kerley)

  • 27-Jul-2013 BEST OF BREED

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Baillie)

  • 13-Jul-2013 BEST OF BREED

    Classic Dog Show [CH] (Judge was R. Stoate)

  • 30-Jun-2013 BEST OF BREED, RUNNER UP BEST IN GROUP

    Burnie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Thompson)

  • 29-Jun-2013 BEST OF BREED

    Burnie & District Kennel Club [CH] (Judge was C. Camac)

  • 15-Jun-2013 BEST OF BREED

    Southern Classic [CH] (Judge was M Carter)

  • 2-Jun-2013 BEST OF BREED

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Crozier)

  • 1-Jun-2013 BEST OF BREED

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Crozier)

  • 11-May-2013 BEST OF BREED

    Gundog Club of Tasmania AM Show [CH] (Judge was Mr J Marshall)

  • 11-May-2013 DOG CC, RUNNER UP BEST OF BREED

    Gundog Club of Tasmania PM Show [CH] (Judge was Mr K Lee)

  • 28-Apr-2013 BEST OF BREED, OPEN IN GROUP

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs T McDonald)

  • 27-Apr-2013 BEST OF BREED

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Campbell)

  • 20-Apr-2013 BEST OF BREED

    TCA Inc Bushfire Appeal Show [CH] (Judge was Mr S Munton)

  • 6-Apr-2013 BEST OF BREED

    RAS of Tasmania [CH] (Judge was Mrs L Gunter)

  • 30-Mar-2013 BEST EXHIBIT IN GROUP

    Hound Club of Tasmania AM Show [CH] (Judge was Mrs M Glover)

  • 30-Mar-2013 RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP

    Hound Club of Tasmania PM Show [CH] (Judge was Ms G Goller)

  • 24-Mar-2013 BEST OF BREED

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mr T Thomas)

  • 23-Mar-2013 BEST OF BEED

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Corbitt)

  • 16-Mar-2013 DOG CC, BEST OF BREED

    Brighto [CH] (Judge was S Tringham)

  • 10-Mar-2013 BEST OF BREED, RUNNER UP BEST IN GROUP

    Combined Breeds Dog Club AM Show [CH] (Judge was Mrs M Merchant)

  • 10-Mar-2013 BEST OF BREED

    Combined Breeds Dog Club PM Show [CH] (Judge was L Harwood)

  • 3-Mar-2013 BEST OF BREED & RUNNER UP BEST IN GROUP

    Burnie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Stevenson)

  • 2-Mar-2013 BEST OF BREED, RUNNER UP BEST IN GROUP

    Burnie & District Kennel Club [CH] (Judge was Y Meintjes)

  • 24-Feb-2013 BEST OF BREED

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Ms J Lees)

  • 23-Feb-2013 DOG CC, RUBOB

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Weekes)

  • 16-Feb-2013 BEST OF BREED, OPEN IN GROUP

    All Breeds Kennel Association [CH] (Judge was Mr R Ogden)

  • 9-Feb-2013 BEST OF BREED

    Kennel Club of Tasmania [CH] (Judge was K Eldred)

  • 3-Feb-2013 BEST OF BREED, OPEN IN GROUP

    Ulverstone Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Harris)

  • 2-Feb-2013 RESERVE CC, RUBOB

    Ulverstone Kennel Club AM Show [CH] (Judge was Ms E Middleton)

  • 2-Feb-2013 BEST OF BREED, OPEN IN GROUP

    Ulverstone Kennel Club PM Show [CH] (Judge was Mr C Graham)

  • 28-Jan-2013 BEST OF BREED

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Ms M Hoy)

  • 26-Jan-2013 BEST OF BREED, RUNNER UP BEST IN GROUP

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was E Joseph)

  • 19-Jan-2013 BEST OF BREED

    Hobart Dog Club AM Show [CH] (Judge was S Beinke)

  • 19-Jan-2013 BEST OF BREED

    Hobart Dog Club PM Show [CH] (Judge was E Maitland)

  • 1-Jan-2013 BEST OF BREED

    Combined Breeds Dog Club AM Show [CH] (Judge was Mr M Winch)

  • 1-Jan-2013 BEST OF BREED

    Combined Breeds Dog Club PM Show [CH] (Judge was Mr M Lansberg)

  • 15-Dec-2012 BEST OF BREED, OPEN IN GROUP

    TCA Xmas Show [CH] (Judge was Mr D Barclay)

  • 9-Dec-2012 BEST OF BREED

    Circular Head Agricultutural Society [CH] (Judge was Mr W Mooney)

  • 8-Dec-2012 BEST OF BREED

    Circular Head Agricultutural Society [CH] (Judge was Mrs D Duffin)

  • 2-Dec-2012 BEST OF BRED, RUNNER UP BEST IN GROUP

    RNAPS Amenities [CH] (Judge was E Parker)

  • 25-Nov-2012 BEST OF BREED

    Southern Classic [CH] (Judge was Mr K Lovell)

  • 11-Nov-2012 BEST OF BREED

    Westbury Agricultural Society [CH] (Judge was Mr L Hearn)

  • 10-Nov-2012 BEST OF BREED

    Westbury Agricultural Society [CH] (Judge was M. Patten)

  • 4-Nov-2012 BEST EXHIBIT IN SHOW

    Ulverstone Show Society [CH] (Judge was Mrs V Carter / Ms B Ferguson)

  • 3-Nov-2012 RUNNER UP BEST IN GROUP

    Ulverstone Show Society [CH] (Judge was Ms B Ferguson)

  • 21-Oct-2012 BEST OF BREED

    Tasmanian Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Dr McEvoy)

  • 20-Oct-2012 BEST OF BREED

    Longford Show Society [CH] (Judge was MS A GUNN)

  • 14-Oct-2012 BEST OF BREED

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Ms T Edwards)

  • 11-Oct-2012 BEST OF BREED

    Launceston Royal [CH] (Judge was Mrs Karlsdotter)

  • 11-Oct-2012 BEST OF BREED

    Gundog Club of Tasmania [CH] (Judge was Mrs M Hanley)

  • 6-Oct-2012 BEST OF BREED

    Burnie A & P Society [CH] (Judge was Mrs B Hession)

  • 15-Sep-2012 BEST OF BREED

    SOUTHERN MIDLANDS KENNEL CLUB [CH] (Judge was Ms K. King)

  • 2-Sep-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP

    Ulverstone Kennel Club [CH] (Judge was Mr P Martin)

  • 26-Aug-2012 DOG CC, RUBOB

    Utility & Non Sporting Dog Club of Tas [CH] (Judge was Mr R Fitzgerald)

  • 25-Aug-2012 BEST OF BRED, RUNNER UP BEST IN GROUP

    British Bulldog Club of Tasmania [CH] (Judge was Mrs F Harris)

  • 11-Aug-2012 BEST OF BREED

    All Breeds Kennel Association [CH] (Judge was Ms J Ford)

  • 14-Jul-2012 BEST OF BREED & SUPREME CHAMPION TITLE

    Southern Classic [CH] (Judge was MS T BUCKLEY)

  • 2-Jun-2012 DOG CC, BEST OF BREED

    Midlands Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs B Doyle)

  • 6-May-2012 BEST OF BREED

    Combined Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mr P Bennett)

  • 21-Apr-2012 DOG CC, BEST OF BREED

    Longford Show Society [CH] (Judge was Mr R Lucas)

  • 15-Apr-2012 BEST OF BREED

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Brookes)

  • 14-Apr-2012 BEST OF BREED, RUNNER UP BEST IN GROUP

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Maudlen)