MBISS MBIS MRUIS MBIG MRIG AUST SUPREME CH. & NEUTER GRAND CH. Ricochez Auryn Rhianwyn

"Rhianna"

Australia's youngest female Grand Champion Welsh




Rhianna is my 1st Welsh and has exceeded all my expectations. Being the only girl from a litter of 7 Rhianna has gone on to be a multiple class in group and class in show winner at both all breeds and speciatly shows as well as a multiple sweepstakes winner and place getter

Rhianna won her 1st Best in Group at 8 months of age and a Runner up in Group at 10 months of age

Rhianna is a pleasure to own and show and am extremely happy that she has come in to my life. She will be extensively campaigned next year along with her new Welsh and Gordon kennel mates

9/1/2010 Rhianna wins her 2nd Best in Group and then:

7/2/2010
Allora Kennel Club
at just 14 months old

BEST EXHIBIT IN SHOW

This win has qualified her for the QLD dog of the year


Easter 2010
from 3 specialty shows with an entry of 49 welsh Rhianna wins 2x BEST IN SHOW and 1x RESERVE CHALLENGE


As of July 2010 Rhianna has gone to to win RESERVE IN SHOW and multiple Best in Group awards as well as Best of Breed at both Sydney and Toowoomba Royals.She is now well on her way to her Grand Championship.

17/11/2010 Rhianna is award her Grand Championship title at under 2 years of age

For further information contact:

Contact :
Jenny Hampton (Member Details)
Phone :
0422 316 287
Email :
Send Email
Pedigree for MBISS MBIS MRUIS MBIG MRIG AUST SUPREME CH. & NEUTER GRAND CH. Ricochez Auryn Rhianwyn
Sire : Aust Gr. Ch. Shadwick Raffles(imp uk) S: S:
D:
D: S:
D:
Dam : Aust.Ch. Gloldmaid Dutch Treat S: S:
D:
D: S:
D:

Recent Results

  • 23-Nov-2013 BEST EXHIBIT IN SHOW

    Caboolture Kennel Club [OP] (Judge was Mrs V.Knopke)

  • 16-Nov-2013 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group / Aust - Bred in Show

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mr S.Shen (Singapore) / Mrs G.Byrne (WA))

  • 9-Nov-2013 Aust - Bred in Group

    Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Ms J.McDonald (VIC))

  • 8-Nov-2013 Aust - Bred in Group

    Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S.Rickard (VIC))

  • 20-Oct-2013 BEST EXHIBIT IN SHOW 3

    Queensland Gundog Association [CH] (Judge was Mr K.Harris (Philippines))

  • 19-Oct-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP

    North Coast National A&I Society [CH] (Judge was Mrs C.Butler (NSW))

  • 13-Oct-2013 Aust - Bred in Group

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr J.Palmer (NSW))

  • 5-Oct-2013 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in group

    Dog of the Year Committee [CH] (Judge was Mrs W.Johns)

  • 28-Sep-2013 Aust - Bred in Group

    Nanango & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr S.Beckett (NT))

  • 27-Sep-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP/Aust - Bred in Group/Aust - Bred in Show

    Nanango & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs V.Harris (NSW) / Mrs D.Tyssen (NZ))

  • 27-Sep-2013 BEST EXHIBIT IN SHOW

    Nanango & District Kennel Club [OP] (Judge was Mrs M.Broughton / Mrs J.Reilly)

  • 21-Sep-2013 BEST EXHIBIT IN SHOW

    Sporting Spaniel Club of QLD [CH] (Judge was Mr D.Hunter ( NSW ))

  • 15-Sep-2013 Aust - Bred in Group

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M.Joyce (VIC))

  • 7-Sep-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Beaudesert Show Society [CH] (Judge was Mr D.McGreevy)

  • 4-Aug-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP/Aust - Bred in Group/Aust - Bred in Show

    Northern Classic Kennel Club [OP] (Judge was Miss L.Horne / Mrs T.McNeill)

  • 3-Aug-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Miss D.Crofts (NSW))

  • 3-Aug-2013 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Miss E.Brown)

  • 28-Jul-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN SHOW / Aust - Bred in Show

    Ladies Kennel Association of QLD [CH] (Judge was Mrs B.Killworth (NSW)/Mr W.Mooney (VIC))

  • 27-Jul-2013 Aust - Bred in Group

    Ladies Kennel Association of QLD [CH] (Judge was Mrs M.Hanley (NSW))

  • 28-Jun-2013 Aust -Bred in Group

    Lismore & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr A.Beattie (WA))

  • 16-Jun-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP

    Queensland Kennel Council [CH] (Judge was Ms P.Grutzner (VIC))

  • 2-Jun-2013 Aust - Bred in Group

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mr P.McNamara)

  • 17-May-2013 Aust - Bred in Group

    Boonah Show Society [CH] (Judge was Mrs S.Hewinson)

  • 12-May-2013 Aust - Bred in Group

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs U.Greenwood)

  • 28-Apr-2013 Aust - Bred in Group

    Clarence Dog Sports [CH] (Judge was Mr T.Kerley (SA))

  • 27-Apr-2013 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Dogs NSW Northern Region [CH] (Judge was Ms L.Stalhandske (Sweden))

  • 26-Apr-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Clarence P & A Society [CH] (Judge was Mrs L.Chambers (NZ))

  • 24-Apr-2013 Aust - Bred in Group

    Maclean Show society [CH] (Judge was Mrs A.Spanswick (NSW))

  • 14-Apr-2013 BEST EXHIBIT IN SHOW

    Sunshine Coast Kennel Club [OP] (Judge was Mr A.Addicott / Mr D.Staines)

  • 17-Mar-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs R.Robertson (NSW))

  • 15-Mar-2013 RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs E.Knox (NSW))

  • 10-Mar-2013 Aust - Bred in Group

    Casino & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr M.Camac (SA))

  • 9-Mar-2013 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Casino & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr K.Lee (VIC))

  • 16-Feb-2013 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Clifton Show Society [CH] (Judge was Mrs J.Reilly)

  • 9-Feb-2013 Aust - Bred in Group

    Allora Show Society [CH] (Judge was Mr C.Woodrow)

  • 13-Jan-2013 Aust - Bred in Group

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Mr a.Jones (TAS))

  • 12-Jan-2013 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP/ Aust - Bred in Group/ Aust - Bred in Show

    Darling Downs Kennel Club [OP] (Judge was Mrs S.Tassan)

  • 9-Dec-2012 Aust - Bred in Group

    Combined CCC Clubs Sub Committee [CH] (Judge was Ms B.Daines (NSW))

  • 1-Dec-2012 Aust - Bred in Group

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mr R.Bridgford (VIC))

  • 25-Nov-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J.Perry (Thailand))

  • 24-Nov-2012 BEST EXHIBIT IN SHOW

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P.Suhr (NSW) /Mrs J.Perry (Thailand))

  • 11-Nov-2012 Aust - Bred in Group

    Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs I.Glynn (SA))

  • 10-Nov-2012 Aust - Bred in Group

    Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mr S.Munton (TAS))

  • 9-Nov-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP

    Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mr J.Connell (TAS))

  • 2-Nov-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN SHOW / Aust - Bred in Show

    Tweed River Agricultural Society [CH] (Judge was Mr W.Stevenson (NSW))

  • 13-Oct-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP / Open in Group

    Waterloobay Kennel Club [OP] (Judge was Mr A.Addicot)

  • 7-Oct-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN SHOW / Aust - Bred in Show

    Combined CCC Clubs Sub Committee [OP] (Judge was Mrs S.Tassan / Mrs K.Haddon)

  • 30-Sep-2012 Aust - Bred in Group

    Western Suburbs Kennel club [CH] (Judge was Mr R.Greer (NZ))

  • 23-Sep-2012 Aust - Bred in Group

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R.Nicholson)

  • 22-Sep-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN SHOW / Aust - Bred in Show

    Sporting Spaniel Club QLD [OP] (Judge was Mrs S.Hewison)

  • 22-Sep-2012 1st Queensland Bred S/Stakes

    Sporting Spaniel Club QLD [CH] (Judge was Mr M.Keely)

  • 16-Sep-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP

    Darling Downs Kennel Clud [CH] (Judge was Mrs S.Crozier (NSW))

  • 15-Sep-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN SHOW / Aust - Bred in Show

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E.Gunter (NSW) / Mrs R.Ralphs (NSW))

  • 14-Sep-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group / Aust - Bred in Show

    Allora Kennel Club [OP] (Judge was Mrs K.Haddon / Mrs M.Schelbach)

  • 31-Aug-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP/ Aust- Bred in Group/ Aust - Bred in Show

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs B.Marker / MrsC.Butler (NSW))

  • 5-Aug-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mr J.Camac (VIC))

  • 30-Jun-2012 Aust - Bred in Group

    Lismore & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C.Redhead (SA))

  • 23-Jun-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Mrs P.Middleton (NZ))

  • 18-May-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Gympie & District Show Society [CH] (Judge was Mr K.Iggleden)

  • 6-May-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Clarence Dogs Sports [CH] (Judge was Mrs J.Weeks (Vic))

  • 5-May-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Dogs NSW Northern Region Coastal [CH] (Judge was Mr J.Camac (Vic))

  • 29-Apr-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group

    Bonville & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S.Patterson (NSW))

  • 20-Apr-2012 RUNNER - UP BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust - Bred in Group / Aust - Bred in Show

    Kilcoy AP & I Society [CH] (Judge was Mr A.D.Weil)

  • 13-Apr-2012 Aust - Bred in Group

    Nanango & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S.Lane (NSW))