MBIS MBISS AUST SUPREME CH Darkat Agent Provocateur

JACKSON "Great" in every way!



AUSTRALIA'S TOP WINNING GREAT DANE OF ALL TIME!



THE NO.1 GREAT DANE IN AUSTRALIA 2011 and 2012


NO.1 NON-SPORTING VICTORIA 2011 and 2012

For further information contact:

Contact :
Tracey Coyle (Member Details)
Phone :
0400577903
Email :
Send Email
Web :
http://www.cherangreatdanes.com/
Pedigree for MBIS MBISS AUST SUPREME CH Darkat Agent Provocateur
Sire : Ch Congistador Ode to Rudy AI (IMP NZ) S: Am Ch Sunstrike Valentino V Wintercreek S: Ch Diplomatics Val Kilmer
D: Am Ch Goldstrikes Lady in Red CD
D: Ch Congistador Minnie Moose S: BIS BISS NZ Ch Grand Fawns Zeus for Congistador (SWD)
D: BIS BISS NZ Ch Congistador Jelly Bean
Dam : Ch Amasa Hidden Agenda S: Ch Amasa Lethal Weapon (AI) S: BISS Am Ch Lagaradas Aspen Gold
D: BIS BISS Ch Amasa I've got Rythym
D: BIS Ch BrawBrae Celtic Lass S: BIS BISS GR Ch Amasa Hyland King Regent
D: Amasa MiLady Hamilton

Recent Results

  • 3-Nov-2012 **BEST EXHIBIT IN SHOW**/OPEN IN SHOW

    Great Dane Club of Victoria Inc [CH] (Judge was Mrs Gloria Kerr (USA))

  • 28-Oct-2012 RUNNER UP TO BEST EXHIBIT IN SHOW

    Great Dane Club of NSW [CH] (Judge was Mr David Thorpe)

  • 21-Oct-2012 RUNNER UP TO BEST IN SHOW/AUST BRED IN SHOW

    Romsey KC [CH] (Judge was Mr B Tolley (NZ)/Mrs L Watson)

  • 14-Oct-2012 BEST OF BREED/BEST IN GROUP 2/AUST BRED IN GROUP

    Bacchus Marsh KC [CH] (Judge was Mrs Gill Cronchey (Vic))

  • 22-Sep-2012 BEST OF BREED

    Royal Melbourne Show [CH] (Judge was Mr L Pinto Teixeira (Portugal))

  • 2-Sep-2012 BEST OF BREED/BEST EXHIBIT IN GROUP/AUST BRED IN SHOW

    East Gippsland KC [CH] (Judge was Mr Michael Derbeyshire (NSW))

  • 1-Sep-2012 BEST OF BREED/BEST EXHIBIT IN GROUP/AUST BRED IN GROUP

    Bairnsdale & District KC [CH] (Judge was Mr John Thompson (Vic))

  • 31-Aug-2012 BEST OF BREED/BEST EXHIBIT IN GROUP/AUST BRED IN GROUP

    East Gippsland KC [CH] (Judge was Mr Keith McCarthy (Vic))

  • 26-Aug-2012 BEST OF BREED/AUST. BRED IN GROUP

    Sale Maffra & District [CH] (Judge was Mr A Windsor (Canada))

  • 5-Aug-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP/AUST BRED IN GROUP/AUST BRED IN SHOW

    Werribee-Barwon Canine Club Inc [CH] (Judge was Mrs J Ashton (SA)/Mrs N Zimmerle (Qld))

  • 4-Aug-2012 AUST BRED IN GROUP/AUST BRED IN SHOW

    Werribee-Barwon Canine Club Inc [CH] (Judge was Mrs N Zimmerle (Qld)/Mrs J Ashton (SA))

  • 3-Aug-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP (GROUP 1ST)/AUST BRED IN GROUP/AUST BRED IN SHOW

    Ladies Kennel Assoc Inc [CH] (Judge was Mrs F Matthews (Qld)/Mr G Kerr (Qld))

  • 22-Jul-2012 BEST OF BREED/AUST BRED IN GROUP/AUST BRED IN SHOW

    Dandenong Poultry & Kennel Club [CH] (Judge was R Duffy/M Derbeyshire)

  • 15-Jul-2012 BEST OF BREED/BEST IN GROUP 2ND/AUST. BRED IN GROUP

    Lyndhurst Canine Country Club [CH] (Judge was Mrs Jeanie Montford (NSW))

  • 14-Jul-2012 BEST OF BREED/BEST EXHIBIT IN GROUP 2ND/AUST. BRED IN SHOW

    Melbourne Dog Club Inc [CH] (Judge was Mr M Camac (SA)/Mr T Fujihata (Japan))

  • 7-Jul-2012 BEST OF BREED/BEST IN GROUP 2ND & NEW SUPREME CHAMPION

    Junior Kennel Club [CH] (Judge was Ms Amanda Huggins (NSW))

  • 1-Jul-2012 ** BEST EXHIBIT IN SHOW/OPEN IN SHOW **

    Canine Amenities Club of Victoria [CH] (Judge was Mr Darren Bowey ( Vic))

  • 30-Jun-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP ( GROUP 1st)/AUSTRALIAN BRED IN GROUP

    Victorian Poultry & Canine Club [CH] (Judge was Mr Mark Johnston ( NSW))

  • 23-Jun-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP/ OPEN IN GROUP

    Wangaratta Kennel & Obedience [CH] (Judge was Mr S Warry (Wa))

  • 17-Jun-2012 BEST OF BREED/ BEST IN GROUP 2nd

    Cranbourne Dog Club Inc [CH] (Judge was J Butterfield ( SA))

  • 16-Jun-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP (GROUP 1ST)/AUST BRED IN GROUP

    Frankston & Peninsula KC Inc [CH] (Judge was Ms Janeene Ford (NSW))

  • 8-Jun-2012 **BEST EXHIBIT IN GROUP/BEST IN SHOW 2ND/AUST BRED IN SHOW

    West Gippsland Kennel Assoc [CH] (Judge was Mr T Syme)/Mrs Kealy (Ireland))

  • 3-Jun-2012 BEST OF BREED/ RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP (GROUP 2 ND)/AUST BRED IN GROUP

    Western Suburbs All Breeds [CH] (Judge was Mrs Lynne Harwood ( Vic))

  • 20-May-2012 ** BEST EXHIBIT IN SHOW/INTERMEDIATE IN SHOW**

    Seymour & District KC Inc [CH] (Judge was Mrs S Bownds ( NSW)/Mrs J Campbell ( Vic)

  • 19-May-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP/INTERMEDIATE IN GROUP/INTERMEDIATE IN SHOW

    Seymour & District KC [CH] (Judge was Mrs L Parker (WA)/Mrs J Horton (Vic))

  • 6-May-2012 BEST OF BREED/BEST EXHIBIT IN GROUP 2ND/INTERMEDIATE IN GROUP

    Bulla Autumn Extravaganza [CH] (Judge was Mrs Marjorie Underwood (USA))

  • 5-May-2012 BEST OF BREED/BEST EXHIBIT IN GROUP 3RD

    Bulla Autumn Extravaganza [CH] (Judge was Mr Gary Carleton (NZ))

  • 21-Apr-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP ( GROUP 1st)/INTERMEDIATE IN GROUP

    Deniliquin All Breeds KC [CH] (Judge was Mr G Dryburgh (NSW))

  • 20-Apr-2012 BEST EXHIBIT IN GROUP (GROUP 1st)/INTERMEDIATE IN GROUP

    Corowa All Breeds KC [CH] (Judge was Mrs D Dryburgh (NSW))

  • 9-Apr-2012 ** BEST EXHIBIT IN SHOW **/ OPEN IN SHOW

    Great Dane Club of NSW Inc [CH] (Judge was Mrs S Juutilainen (Finland))