Aust Ch Yetholme Celtic Drums

Absolutely stunning conformation; impeccable pedigree.

For further information contact:

Contact :
Mrs Jan Clarke (Member Details)
Email :
Send Email
Web :
http://www.dogs.net.au/yetholmeyorkies/
Pedigree for Aust Ch Yetholme Celtic Drums
Sire : Ch Brave Heart Of Padawi's (Imp Gmy) S: Int Ch Ger Ch NDL Ch Bodyguard of Padawi's S: Ger Ch Dan Ch Camparis Jackpot
D: Can Ch Ger Ch Camparis Copyright
D: NDL Ch Lux Ch Angelina of Padawi's S: Int Ch NDL Ch Lux Ch Pol Ch Handsome Roy of Padawi's
D: Dan Ch Ger Ch Roxane of Padawi's
Dam : Ch Yetholme A Touch Celtic S: BIS BISS Gr Ch Yetholme Make Mine Mink S: Ch Deebees Dionysius (Imp UK)
D: Ch Yetholme Touch of Mink
D: Yetholme Welcome Touch S: Ch Deebees Dionysius (Imp UK)
D: Ch Yetholme Touch Of Mink

Recent Results

  • 1-Oct-2012 Best of Breed & Aust Bred of Breed

    Greater Western ABO&AC [CH] (Judge was Mr R. Ogden)

  • 30-Sep-2012 Best of Breed & Aust Bred of Breed

    Greater Western ABO&AC [CH] (Judge was Mr J. Daidone)

  • 29-Sep-2012 Best of Breed & Aust Bred in Show

    Greater Western ABO&AC [CH] (Judge was Miss E. Brown)

  • 9-Sep-2012 Best of Breed & Aust Bred of Breed

    Cudal A & P Soc [CH] (Judge was Mrs J. Williams)

  • 8-Sep-2012 Best of Breed & Aust Bred of Breed

    Murrumburrah Harden Show Soc [CH] (Judge was Mrs P. Cracknell)

  • 4-Aug-2012 BEST OF BREED

    Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Mr B. Rajic)

  • 22-Jul-2012 BEST OF BREED, AUST BRED OF BREED & AUST BRED IN GROUP

    North of the Harbour [CH] (Judge was Mr G. Valdez)

  • 21-Jul-2012 Res Challenge Dog, RUBOB

    North of the Harbour [CH] (Judge was Mr E. Sangkunakup)

  • 20-Jul-2012 BEST OF BREED

    North of the Harbour [CH] (Judge was Mr M. Lanctot)

  • 15-Jul-2012 Res Dog CC & RUBOB

    Sutherland Shire ABKC [CH] (Judge was Mr M. Curk)

  • 14-Jul-2012 Best of Breed, Aust Bred of Breed

    Sutherland Shire ABKC [CH] (Judge was Mrs J. Horton)

  • 24-Jun-2012 BEST OF BREED

    Parramatta & DABKC [CH] (Judge was Mrs. U. Greenwood)

  • 23-Jun-2012 Res Challenge Dog, RUBOB

    Norwest Canine Assoc [CH] (Judge was Mrs P. Johansen)

  • 17-Jun-2012 Best of Breed, Shortlisted for BEST IN GROUP, AUST BRED IN GROUP

    Yass DK&T Club [CH] (Judge was Mrs K. Hutchings)

  • 16-Jun-2012 BEST IN SHOW (ALL BREEDS)

    Yass DK&T Club [CH] (Judge was Mr E. Ryder)

  • 10-Jun-2012 BEST OF BREED

    Wollondilly ABKC [CH] (Judge was Mr T. Valli)

  • 2-Jun-2012 BEST OF BREED

    St George DKC [CH] (Judge was Mrs M. Blake-Watts (NZ)

  • 27-May-2012 Best of Breed & Aust Bred of Breed

    Ku-Ring-Gai Kennel Club [CH] (Judge was Miss A. Oldfield)

  • 26-May-2012 BEST IN GROUP, AUST BRED IN GROUP

    Ku-Ring-Gai Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J. Mayne)

  • 12-May-2012 BEST OF BREED

    Wellington Show Society [CH] (Judge was Ms E. Thomas)

  • 29-Apr-2012 Best of Breed & Aust Bred of Breed

    Bulli DKC [CH] (Judge was Mr N. Hodgkins)

  • 28-Apr-2012 Res Challenge Dog, RUBOB

    Fairfield & DABKC [CH] (Judge was Mrs C. Mulcahy)

  • 25-Apr-2012 Best of Breed & Aust Bred of Breed

    County of Cumberland Kennel Assoc [CH] (Judge was Mr T. Thomas)

  • 22-Apr-2012 BEST OF BREED & CONSOLATION TO RUBIS

    Canberra Toy Dog Club [CH] (Judge was Mrs R. Byrne)

  • 22-Apr-2012 BEST OF BREED, AUST BRED OF BREED & SHORTLISTED FOR BEST IN GROUP

    National Capital Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S. Mashford)