SUPREME CHAMPION Foxgully Perfectly Timed

TYME is a handsome & strong Foxhound with a wonderful temperament.

For all but one week of 2012 TYME was the Number ONE Rising Star Hounds in Victoria(DOL 2012). When he turned 18 months old in early September he had leave this competition but he still finished 2012 as the No 2 Rising Star hound in Victoria.

In 2012 TYME been awarded 4 Runner Up to Best in Exhibit Awards, many class in groups and class in show awards and, at most shows, was considered for group awards.


TYME finished 2012 as the equal No 1 Foxhound in Australia-(DOL 2012-Challenge Points).

****TYME AWARDED BEST IN GROUP-THIRD AT 2012 MELBOURNE ROYAL SHOW**** Judge Mr R Meen from Canada said of TYME-- "oozing Foxhound attitude"

In 2013 TYME continued to excel with 5 BEST IN GROUPS (Metro shows) and a further 17 Runner Up BIGs and many Class in Show & class in group awards.


December 2013-TYME gains his final points for his GRAND CHAMPION title with another Best Exhibit in Group win. He also won BEST EXHIBIT IN GROUP at Sunbury KC- the largest one day show in Australia.

2014-Tyme wins Best in Group 2ND at ADELAIDE ROYAL SHOW & is awarded 3 x Runner Up Best in Show awards.

2015- Tyme is a Hound Group finalist at MELBOURNE ROYAL SHOW

2016- Tyme makes breed history becoming the first SUPREME CHAMPION Foxhound & is a group finalist at Adelaide Royal & also wins his first BEST EXHIBIT IN SHOW award.

An amazing dog and now approaching 6 years of age still has a lot to give.

FROM THE BEST, THE BEST ARE BRED

For further information contact:

Contact :
Kathy Austin (Member Details)
Phone :
0427 973 414
Email :
Send Email
Pedigree for SUPREME CHAMPION Foxgully Perfectly Timed
Sire : Ch Foxhunt Win Out S: Ch Foxhunt Gordon S: Ch Casualeigh Watermark
D: Foxhunt Bargo
D: Ch Foxhunt Mastermind S: Ch Foxhunt Exton
D: Ch Foxhut Killer Instinct
Dam : Ch Babalong Victorias Secret S: Ch Gibbgran Exton S: Ch Foxrhode Moonraker
D: Brook Hunt Envy
D: Foxrhode Wild Honey S: Am Ch Whipperins Virgil J
D: Ch Foxrhode Moonstone

Recent Results

  • 31-Mar-13 Intermediate in Group

    Easter Fesitival KC [CH] (Judge was Mr G Markatony (NSW))

  • 29-Mar-13 BEST IN GROUP,Intermediate in Group

    VCA Amenities-Good Friday [CH] (Judge was K Summers (VIC))

  • 17-Mar-13 INTERMEDIATE IN SHOW,Runner Up to Best Exhibit in Group,Intermediate in Group

    Kerang KC [CH] (Judge was Mrs S Mashford (Vic))

  • 11-Mar-13 Intermediate in Group

    Warragul & Dist KC [CH] (Judge was Mr E Boxhall (Vic))

  • 3-Mar-13 RUNNER BEST EXHIBIT IN GROUP,Intermediate in Group

    Yarra Glen KC [CH] (Judge was Mr P Griffiths (Vic))

  • 11-Feb-13 Intermediate in Group

    Bega Valley KC [CH] (Judge was J Butterfield(Sth Aust))

  • 9-Feb-13 Intermediate in Group

    Bega Valley KC [CH] (Judge was B Ferguson ( Sth Aust))

  • 28-Jan-13 Intermediate in Group,INTERMEDIATE IN SHOW

    Australia Day International [CH] (Judge was Mr F Arniella (Porto Rico))

  • 16-Dec-12 Intermediate in group

    ACT Juniors [CH] (Judge was B Godfrey (SA))

  • 15-Dec-12 Intermediate in Group

    ACT Juniors AM [CH] (Judge was S MARSHALL (VIC))

  • 11-Nov-12 Intermediate in Group

    Far South East KC [CH] (Judge was Mrs J Bray (NSW))

  • 10-Nov-12 Intermediate in Group

    Far South East KC [CH] (Judge was Mrs J Campbell (Vic))

  • 9-Nov-12 Intermediate in Group

    Far South East KC [CH] (Judge was Mrs Y Meintjes (NSW))

  • 21-Oct-12 Intermediate in Group, Runner Up Best in Group, Intermediate in Show

    Sunraysia KC [CH] (Judge was Mrs E Joseph (Vic))

  • 19-Oct-12 Intermediate in Group

    Midura Show Society [CH] (Judge was Mrs D Smith (Qld))

  • 7-Oct-12 Intermediate in Group

    Cooma & Dist KC [CH] (Judge was R Henderson (QLD))

  • 6-Oct-12 Runner Up Best in Group/Intermediate in Group

    Cooma & Dist KC [CH] (Judge was J Kill (QLD))

  • 5-Oct-12 Runner Up Best in Group/Intermediate in Group

    Cooma & Dist KC [CH] (Judge was R Burgess (QLD))

  • 28-Sep-12 Best in Group-3rd

    Melbourne Royal Show [CH] (Judge was R Meen (CANADA))

  • 21-Jul-12 Junior in Group

    Greensborough KC [CH] (Judge was T Fujihata (JAPAN))

  • 30-Jun-12 Junior in Group

    Southern Region KC [CH] (Judge was P Hall (NSW))

  • 23-Jun-12 Junior in Group/Junior in Show

    Wangaratta KC [CH] (Judge was P Campbell (WA))

  • 22-Jun-12 Junior in Group

    ACT Ladies KC [CH] (Judge was L Ryan (NSW))

  • 9-Jun-12 Junior in Group

    ACT Ladies KC [CH] (Judge was A Lane (Vic))

  • 3-Jun-12 Junior in Group

    Western Suburbs KC [CH] (Judge was P Grutzner (Vic))

  • 6-May-12 Junior in Group

    Bulla Amenities [CH] (Judge was P Robinson (NZ))

  • 22-Apr-12 Junior in Group

    National Capital KC [CH] (Judge was I Hinde (Vic))

  • 20-Apr-12 Junior in Group/Junior in Show

    National Capital KC [CH] (Judge was D Tidswell (SA)/S Mashford(Vic))

  • 14-Apr-12 Runner Up Best in Group

    Merbein KC [CH] (Judge was S Sutherland (Vic))

  • 8-Apr-12 Junior in Group

    Easter Festival KC [CH] (Judge was D Sales)