Australian SUPREME Champ. 2015/2016 GOLD medal winner, 2017 SILVER medal winner Avahlee Girls Keep Secrets 'A' 'Z' ET RN CCD CD HT BSCL.1 {DM CLEAR} DNA {Excellent Merit}

We introduce our beautiful "Kinta"

From limited showing Kinta easily earns her Australian Champion Title, impressing judges with her lovely type.

Kinta has lovely dark eyes and a beautiful black mask, a very eye catching little girl.

Kinta is maturing beautifully, a very typey young girl, who impresses with her free flowing, powerful and effortless movement

KINTA HAS HIT THE RINGS WITH A "BANG" AT JUST 3 MONTHS OLD TAKES OUT BEST BABY PUPPY IN GROUP IN A VERY LOVELY BABY LINE UP

At 3.5 Months Kinta does it again, with a 3rd Place in Baby Puppy Sweepstakes (From 23 exhibits) another FIRST for the breed in Australia!!!

****KINTA IS THE FIRST LONG STOCK COAT GERMAN SHEPHERD TO BE AWARDED A CLASS IN GROUP WIN IN AUSTRALIA***


*****NATIONAL WINNER*****


***MULTI BABY IN GROUP WINNER***


***JUNIOR IN GROUP WINNER***


***INTERMEDIATE IN GROUP WINNER***


***MULTI SWEEPSTAKES PLACEGETTER***


***Multi Best of Breed WINNER***


***Multi Class in Show WINNER***


*****Multi BEST EXHIBIT IN SHOW WINNER*****


**********DUAL NATIONAL GOLD MEDAL WINNER**********


****Kinta continues to turn heads as she glides around the ring, who could resist this very sweet little face****


Kinta is named after her mother and we are sure she will provide us with as much love and joy as her mother did.

On the 5th July 2014 Kinta called Queensland home and on her debut to the show ring in Queensland she takes out two Aust Bred in Show awards under SA judges Mrs A Vandersteen and breed specialist Mrs J Butterfield - thank you to those judges who appreciated our beautiful girl. Hopefully this is the start of 'good things to come'.

PICTURE ONE and TWO - Kinta wins the GOLD medal and Challenge Bitch at the 2015 GSD National - Judge: Herr Lothar Quall (SV) (Gmy) {Handler: Jonathan Hayton}

PICTURE THREE - Kinta win the GOLD medal and Challenge Bitch at the 2016 GSD National - Judge: Herr R Brauch (SV) (Gmy) {Handler: Matthew Morris after the passing of Jonathan Hayton}


EXTRACT FROM Kinta’s Survey:
A large (59.5cm), harmonious, well coloured long stock coat that is far above the average in quality. Strong, feminine head with very good planes of the skull and desired dark eye colour. Correct length of neck, high withers, firm back, very good length and lay of croup. Excellent fore and very good hindquarter angulation. Pronounced chest development with very good underline. The movement is expansive where the drive is powerful and the reach far-reaching. Presented in excellent condition and exudes temperament. Gunsure. Slightly underdeveloped P2 upper left.

Surveyor: Mr Russell Wenham



STOP PRESS:

Kinta is awarded 2015 Queensland LSC State Siegerin and received the grading of Excellent Merit (highest award given in Australia)


For further information contact:

Contact :
LaGuardia GSD's (Judith & Irene Hayton) (Member Details)
Phone :
07-4126.6177 or 0404-416.177
Email :
Send Email
Web :
http://www.laguardia-gsd.info
Pedigree for Australian SUPREME Champ. 2015/2016 GOLD medal winner, 2017 SILVER medal winner Avahlee Girls Keep Secrets 'A' 'Z' ET RN CCD CD HT BSCL.1 {DM CLEAR} DNA {Excellent Merit}
Sire : *Calli vom Fiemereck S: Duras vom Holtkamper See SchH3 S: Negus vom Holtkamper See SchH3
D: Zadana vom Holtkamper See SchH3
D: Quattrogardens Sherrie SchH1 S: VA Quantum vom Fiemereck SchH3
D: Quattrogardens Assie SchH3
Dam : *Freevale Secret Girl Stuff S: Freevale Sweet Lachlan BSCL.1 S: Aimsway Stone Cold BSCL.1
D: Ch. Freevale Crazy for Love BSCL.1
D: Jolly vom Thermodos (imp.Gmy) BSCL.1 S: VA Zamp vom Thermodos SchH3
D: Mira vom Zellergrund

Recent Results

  • 10-Sep-2017 3rd Pass - CCD Title - 1st place

    Maryborough Obedience Club [OB] (Judge was Mrs K Goebel)

  • 15-Jun-2017 Challenge Bitch / BOB / Best Exhibit in Group / BEST EXHIBIT IN SHOW

    Rockhampton Ag Soc [CH] (Judge was Mrs J Armatys)

  • 28-May-2017 Challenge Bitch / BOB / Best Exhibit in Group / BEST EXHIBIT IN SHOW

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Ralphs (NSW))

  • 21-May-2017 2nd Open Bitch - Silver Medal

    45th GSD National [CH] (Judge was Herr Frank Soldlust SV (Gmy))

  • 15-Apr-2017 Challenge Bitch / BOB / Best Exhibit in Group / BEST EXHIBIT IN SHOW

    Gayndah Show Society [CH] (Judge was Mrs S Bruno)

  • 15-Apr-2017 Challenge Bitch / BOB

    Bundaberg Canine Club [CH] (Judge was Mrs A Knoll (Brazil))

  • 21-Jan-2017 Challenge Bitch / BOB

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Butler (NSW))

  • 8-Jan-2017 Challenge Bitch / BOB

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Tassan)

  • 7-Jan-2017 Challenge Bitch / BOB

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Missen (Vic))

  • 29-Aug-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S McMahon (NSW))

  • 27-Aug-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Wondai AP&I Society [CH] (Judge was Mrs J Horton (Vic))

  • 31-Jul-2016 Challenge Bitch / RUBOB

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Mrs E Knox (NSW))

  • 30-Jul-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Ms J Weekes (Vic))

  • 30-Jul-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Ms D Crofts (NSW))

  • 10-Jul-2016 1st Open Bitch / Excellent / Challenge / BOB / Runner Up Best Exhibit in Show

    German Shepherd Dog Club of Qld [CH] (Judge was Mr Vince Tantaro (Vic))

  • 9-Jul-2016 1st Open Bitch / Excellent / Challenge / RUBOB

    German Shepherd Dog Club of Qld [CH] (Judge was Mr Louis Donald SV)

  • 26-Jun-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Gympie & Dist Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Sandra Patterson (NSW))

  • 26-Jun-2016 SUPREME CHAMPION TITLE ACHIEVED

    Gympie & Dist Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Sandra Patterson (NSW))

  • 25-Jun-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Gympie & Dist Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Susan Brown (NSW))

  • 5-Jun-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Ms S Lancaster (NSW))

  • 4-Jun-2016 Challenge Bitch / Best of Breed / Open in Group

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Mrs J Fynmore (NSW))

  • 29-May-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Isis & Dist CC [CH] (Judge was Mr J Rowles (NSW))

  • 28-May-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Isis & Dist CC [CH] (Judge was Mrs L Rowles (NSW))

  • 22-May-2016 Challenge Bitch / RUBOB

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Sheppard (NSW))

  • 21-May-2016 Challenge Bitch / RUBOB

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Bendixon)

  • 20-May-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Fraser Coast Agr Show Soc [CH] (Judge was Miss N Lane (NSW))

  • 15-May-2016 Challenge Bitch / BOB / BIG / RUBIS / Open in Show

    Biggenden AP&I Society [CH] (Judge was Mrs R Hartmire)

  • 14-May-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Blackbutt Agr Show Society [CH] (Judge was Mr D Staines)

  • 13-May-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Gympie & Dist Show Society [CH] (Judge was Mr D McGreevy)

  • 7-May-2016 Challenge Bitch / BOB / BEST EXHIBIT IN GROUP / Open in Group

    Mundubbera Show Society [CH] (Judge was Mrs J Baker)

  • 1-May-2016 Challenge Bitch / Best of Breed / RUBIG

    Eidsvold Show Society [CH] (Judge was Mrs B Balaam)

  • 29-Apr-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    South Burnett National Kingaroy [CH] (Judge was Mrs K Haddon)

  • 23-Apr-2016 Challenge Bitch / Best of Breed / BEST EXHIBIT IN GROUP

    Nanango AP&M Society [CH] (Judge was Mr R Ogden)

  • 17-Apr-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Grounds Committee [CH] (Judge was Mrs C Keong)

  • 16-Apr-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Mt Perry [CH] (Judge was Mr K Iggleden)

  • 9-Apr-2016 Challenge Bitch / Best of Breed / Open in Group

    Gayndah Show Society [CH] (Judge was Mrs V Schneider)

  • 27-Mar-2016 GOLD MEDAL

    44th GSD National [CH] (Judge was Herr R Brauch (SV))

  • 27-Mar-2016 Challenge Bitch (no Best of Breed)

    44th GSD National [CH] (Judge was Herr R Brauch (SV))

  • 19-Mar-2016 Challenge Bitch / Best of Breed / BEST EXHIBIT IN GROUP

    Goomeri Show Society [CH] (Judge was Mr D Weil)

  • 13-Mar-2016 Challenge Bitch / Best of Breed / RU Best Exhibit in Group / Open in Group

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Hammond (NSW))

  • 12-Mar-2016 Challenge Bitch / Best of Breed / Open in Group

    Murgon Show Society [CH] (Judge was Mrs N Hammmond-Robertson (NSW))

  • 5-Mar-2016 Challenge Bitch / Best of Breed

    Proston Show Society [CH] (Judge was Mr Nigel Wood)

  • 16-Jan-2016 Challenge Bitch / Best of Breed / Best Exhibit in Group / BEST EXHIBIT IN SHOW

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Jean Butterfield (SA))

  • 8-Nov-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Bundaberg Canine Club [CH] (Judge was Mrs K Eldred (NSW))

  • 7-Nov-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Bundaberg Canine Club [CH] (Judge was Mr C Moore (Vic))

  • 1-Nov-2015 1st Open Bitch / Reserve Challenge

    Working Dog Club of Victoria [CH] (Judge was Herr Eric Bosl (Gmy))

  • 31-Oct-2015 Challenge Bitch (no Best of Breed)

    GSDC Vic [CH] (Judge was Mr Russell Wenham)

  • 18-Oct-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / RU Best Exhibit in Group

    Callide Valley Canine Club [CH] (Judge was Mr G Winch)

  • 4-Oct-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / RU Best Exhibit in Group

    Gladstone Kennel Club [CH] (Judge was Miss B Daines (NSW))

  • 3-Oct-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / RU Best Exhibit in Group

    Gladstone Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Schwerdt (SA))

  • 26-Sep-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Nanango & Dist ABKC [CH] (Judge was Mrs B Hession (NSW))

  • 19-Sep-2015 Challenge Bitch

    Dog of the Year Committee [CH] (Judge was Mrs J Armatys)

  • 13-Sep-2015 1st Open bitch - SIEGERIN - VA

    GSDCQld [OP] (Judge was Mrs F Stokes (NSW))

  • 12-Sep-2015 Challenge Bitch / RUBOB

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Mashford (Vic))

  • 6-Sep-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Capricorn Coast Kennel Club [CH] (Judge was Miss B Watt (Vic))

  • 5-Sep-2015 Challenge Bitch / BOB / Open in Group

    Capricorn Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mrs B Doyle (NSW))

  • 30-Aug-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P Douglas (NZ))

  • 29-Aug-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Wondai AP&I Society [CH] (Judge was Mr J Perfect (NZ))

  • 28-Aug-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Kerr)

  • 22-Aug-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / Open in Group

    Rockhampton Kennel Club [CH] (Judge was Ms Y Smith (NZ))

  • 22-Aug-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / BEST EXHIBIT IN GROUP / Open in Group

    Rockhampton Kennel Club - PM Show [CH] (Judge was Mr G Doyle (NZ))

  • 2-Aug-2015 Challenge Bich / Best of Breed

    Isis & Dist Canine Club [CH] (Judge was Mrs P Thomas (NSW))

  • 1-Aug-2015 Challenge Bitch / BOB / Open in Group

    Isis & Dist Canine Club [CH] (Judge was Mr B Luxton (SA))

  • 1-Aug-2015 Challenge Bich / Best of Breed

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Burton (NSW))

  • 26-Jul-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / RU Best Exhitit in Group

    Gladstone Kennel Club [CH] (Judge was Miss N Lane (NSW))

  • 19-Jul-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / RU Best Exhibit in Group

    Rockhampton Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Rafton (NSW))

  • 18-Jul-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Rockhampton Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Strachan (NSW))

  • 12-Jul-2015 Challenge Bitch / RUBOB

    German Shepherd Dog Club of Qld [CH] (Judge was Mr Malcolm Griffiths (Colombia))

  • 11-Jul-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    German Shepherd Dog Club of Qld [CH] (Judge was Mrs Jenny Yuen (Vic))

  • 5-Jul-2015 Challenge Bitch / RUBOB

    Beenleigh & Dist KC [CH] (Judge was Mr G Saltiel (NZ))

  • 28-Jun-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Gympie & Dist KC [CH] (Judge was Mrs L Harwood (Vic))

  • 27-Jun-2015 Best Bitch / BOB / Open in Group

    Gympie & Dist KC [OP] (Judge was Mr B James)

  • 27-Jun-2015 Challenge Bitch / BOB / BEST EXHIBIT IN GROUP / Open in Group

    Gympie & Dist KC [CH] (Judge was Mrs M Glover (Vic))

  • 20-Jun-2015 Challenge Bitch / BOB / Best Exhibit in Group / RU BEST EXHIBIT IN SHOW

    Mt Larcom & Dist Show Soc [CH] (Judge was Mr Pieter Tjerkstra)

  • 14-Jun-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Isis & Dist Canine Club [CH] (Judge was Mrs F Harris (Tas))

  • 13-Jun-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Isis & Dist Canine Club [CH] (Judge was Mr R Watson (Tas))

  • 31-May-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Mrs R Williams (NSW))

  • 30-May-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Gin Gin Show Society [CH] (Judge was Mrs V Hutton (NSW))

  • 28-May-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Bundaberg Show Society [CH] (Judge was Mr D Staines)

  • 24-May-2015 Challenge Bitch / BOB / Open in Group

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Harbin (NSW))

  • 23-May-2015 Best bitch / BEST EXHIBIT IN GROUP / Open in Group

    Maryborough Kennel Club [OP] (Judge was Mrs Gay McNeill)

  • 23-May-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Harbin (NSW))

  • 22-May-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Fraser Coast Show Society [CH] (Judge was Mr M Yates (NSW))

  • 17-May-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / Aust Bred in Group

    Biggenden AP&I Society [CH] (Judge was Mr K Iggleden)

  • 16-May-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / BEST EXHIBIT IN GROUP / Aust Bred in Group

    Blackbutt Ag Soc [CH] (Judge was Mrs Margaret Broughton)

  • 10-May-2015 Challenge Bitch (No intersex judging)

    43rd GSD National [CH] (Judge was Herr Lothar Quall (SV) (Gmy))

  • 10-May-2015 GOLD MEDAL

    43rd GSD National [CH] (Judge was Herr Lothar Quall (SV) (Gmy))

  • 3-May-2015 Challenge bitch / Best of Breed / Best in Group / BEST EXHIBIT in SHOW

    Eidsvold Show Society [CH] (Judge was Mrs Sue Bruno)

  • 1-May-2015 Challenge bitch / Best of Breed / Best in Group /BEST EXHIBIT in SHOW

    Kingaroy Show Society [CH] (Judge was Mr Pieter Tjerkstra)

  • 25-Apr-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Monto Show Society [CH] (Judge was Mr D Weil (Qld))

  • 18-Apr-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Mt Perry Show Society [CH] (Judge was Mrs Robyn Hartmire)

  • 11-Apr-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Gayndah Show Society [CH] (Judge was Mrs B Ballaam)

  • 6-Apr-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Bundaberg Canine Club [CH] (Judge was Mr C Rogers (NZ))

  • 5-Apr-2015 Best Exhibit in Group / Aust Bred in Group

    Bundaberg Canine Club [OP] (Judge was Ms J Baker)

  • 5-Apr-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Bundaberg Canine Club [CH] (Judge was Ms N Vzhyshnevska (China))

  • 5-Apr-2015 Runner Up Best in Show

    Bundaberg Canine Club [OP] (Judge was Mrs P Brown)

  • 4-Apr-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / Short listed for Group

    Bundaberg Canine Club [CH] (Judge was Mr D Kwee (Indonesia))

  • 4-Apr-2015 RUBIG / Aust Bred in Group

    Bundaberg Canine Club [OP] (Judge was Ms L Neilson)

  • 4-Apr-2015 Aust Bred in Show

    Bundaberg Canine Club [OP] (Judge was Mrs M Broughton)

  • 3-Apr-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / Short listed for Group

    Bundaberg Canine Club [CH] (Judge was Mrs E Kuleshova (Russia))

  • 21-Mar-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Goomeri & Dist Show Soc [CH] (Judge was Mrs C Speed)

  • 14-Mar-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Murgon Show Society [CH] (Judge was Mrs S Reeve (NSW))

  • 8-Mar-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / Aust Bred in Group

    Callide Valley [CH] (Judge was Mrs Stefanie Smith (NSW))

  • 7-Mar-2015 Challenge Bitch / Best of Breed / RU Best Exhibit in Group / Aust Bred in Grp

    Callide Valley [CH] (Judge was Mrs Sue Bruno)

  • 1-Mar-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Gympie & Dist Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Bendexin)

  • 28-Feb-2015 Breed Survey Class 1

    GSDCQ [CH] (Judge was Mr Russell Wenham)

  • 4-Jan-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs K McGhie)

  • 3-Jan-2015 Challenge Bitch / Best of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Johnston (NSW))

  • 9-Nov-2014 Challenge Bitch / Best of Breed

    Bundaberg [CH] (Judge was Mrs S Sutherland (Vic))

  • 8-Nov-2014 Challenge Bitch / Best of Breed

    Bundaberg [CH] (Judge was Mr A Hunt (NSW))

  • 2-Nov-2014 Challenge Bitch / Best of Breed

    Maryborough [CH] (Judge was Miss S Rose (NSW))

  • 1-Nov-2014 Challenge Bitch / Best of Breed

    Maryborough [CH] (Judge was Ms M Schelbach)

  • 27-Sep-2014 Challenge Bitch / Best of Breed

    Nanango [CH] (Judge was Mr S Sharma (India))

  • 14-Sep-2014 Challenge Bitch / Best of Breed / Intermediate in Group

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Kerley (SA))

  • 13-Sep-2014 Challenge Bitch / Best of Breed / Intermediate in Group

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Schwerdt (SA))

  • 13-Sep-2014 Best Bitch / BOB / Intermediate in Group

    Hervey Bay Kennel Club [OP] (Judge was Ms S Wheatley)

  • 13-Sep-2014 Challenge Bitch / Best of Breed / Intermediate in Group

    Hervey Bay Kennel Club (PM) [CH] (Judge was Mr K McCarthy (Vic))

  • 12-Sep-2014 Challenge Bitch / Best of Breed / BEST EXHIBIT IN GROUP / Intermediate in Group

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Rice (SA))

  • 12-Sep-2014 RUNNER UP BEST EXHIBIT IN SHOW / Intermediate in Show

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Rice (SA))

  • 24-Aug-2014 Endurance Test pass

    Nanango & Dist ABKC [TR] (Judge was Mr Roel Witcamp)

  • 3-Aug-2014 Challenge Bitch / BOB / Aust Bred in Show

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Mrs J Butterfield (SA))

  • 2-Aug-2014 Challenge Bitch / BOB / Aust Bred in Show

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Mrs A Vandersteen (SA))

  • 21-Sep-2013 Bitch Challenge/RUBOB

    Royal Melbourne Show [CH] (Judge was Herr Hans Peter Fetten SV)

  • 11-Aug-2013 1st Intermediate Bitch/Challenge/Best of Breed/ INTERMEDIATE IN GROUP

    Murray Valley Champ Show [CH] (Judge was Mr R Tesoro (Phillipines))

  • 11-Feb-2013 1st Junior/Challenge Bitch/Best of Breed

    Bega Valley Champ Show [CH] (Judge was Mr Lowbridge)

  • 10-Feb-2013 1st Junior/Challenge Bitch/Best of Breed

    Bega Valley Champ Show [CH] (Judge was Mrs Ferguson (SA))

  • 9-Feb-2013 1st Junior/Challenge Bitch/Best of Breed

    Bega Valley Champ Show [CH] (Judge was Mrs J Butterfield)

  • 20-Jan-2013 2nd in Junior Sweepstakes

    Benalla Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Hoy (NSW))

  • 20-Jan-2013 1st Junior Bitch/Challenge Bitch/Best of Breed

    Benalla Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Dickinson-Franks)

  • 19-Jan-2013 1st Junior Bitch/Challenge Bitch/Best of Breed

    Benalla Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Hoy (NSW))

  • 1-Jan-2013 Best Of Breed (9 points) BEST JUNIOR IN GROUP

    Dogs Victoria NYE Amenities Show [CH] (Judge was Ms N Lane (NSW))

  • 31-Dec-2012 Best of Breed (9 points), Best Junior of Breed

    Dogs Victoria NYE Amenties Show [CH] (Judge was Ms Patten (NSW))

  • 30-Dec-2012 1st Junior Bitch/Reserve Challenge

    Dogs Victoria NYE Amenities Show [CH] (Judge was Mr G Vernon (NSW))

  • 17-Jun-2012 Baby Puppy In Group

    Gosford City Canine Club [CH] (Judge was Mr Garry Dryburgh (NSW))

  • 16-Jun-2012 Baby Puppy of Breed

    Dogs NSW Public Relations Committee [CH] (Judge was Mrs T Buckley (NSW))

  • 10-Jun-2012 Baby Puppy of Breed

    Newcastle & Merewether CCC [CH] (Judge was Ms K Santas (NSW))

  • 9-Jun-2012 Baby Puppy of Breed

    Newcastle & Merewether CCC AM [CH] (Judge was Dr B Robertson (NSW))

  • 9-Jun-2012 Baby Puppy of Breed

    Newcastle & Merewether CCC PM [CH] (Judge was Mr B Thompson (NSW))

  • 3-Jun-2012 Baby Puppy of Breed, 3rd 3-6 Months Sweepstakes

    Cattle, Kelpie, Border Collie & GSD Club [CH] (Judge was Mrs P Thomas (NSW))

  • 2-Jun-2012 Baby Puppy of Breed

    St George District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Gostelow (NSW))

  • 27-May-2012 Baby Puppy of Breed

    Ku-Ring-Gai Kennel Club [CH] (Judge was Mr Andrew Thor (NSW))

  • 26-May-2012 Baby Puppy of Breed

    Ku-Ring-Gai Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S McMahon (NSW))

  • 18-May-2012 1st Baby Bitch (Very Promising)

    40th GSD National Show and Trial [CH] (Judge was Herr Albrecht Woerner (SV) Gmy)

  • 6-May-2012 Best Baby of Breed

    Bulla Autumn Extravaganza Champ Show [CH] (Judge was Mrs L Carleton (New Zealand))

  • 5-May-2012 Best Baby of Breed

    Bulla Autumn Extravaganza Champ Show [CH] (Judge was Col J Purkhiser (United States of Americ)

  • 22-Apr-2012 1st Baby Bitch/Best Baby of Breed

    Deniliquin and District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs H Furber (NSW))

  • 21-Apr-2012 1st Baby Bitch/Best Baby of Breed

    Deniliquin and District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Webber (QLD))

  • 20-Apr-2012 3rd Place Baby Puppy Sweepstakes (From 23 Exhibited)

    Corowa & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Drysburgh (NSW))

  • 20-Apr-2012 1st Baby Bitch/Best Baby of Breed

    Corowa & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr V Jones (QLD))