MBIG/MRUBIG Aust Grand Champion Syide Rider On The Storm

#1 Japanese Spitz, Show Dog Of The Year for Qld - #3 Nationally for 2015


#1 Japanese Spitz, Breed Challenge winner for 2015 - #5 Nationally{/red]


BEST OF BREED WINNER ROYAL AGRICULTURAL SOCIETY OF QLD (TOOWOOMBA) 2015


BEST OF BREED WINNER OF QUEENSLAND ROYAL SHOW 2013


Not entered at Qld Royal in 2014 or 2015 due to puppy commitments


BEST OF BREED WINNER AT ROYAL LAUNCESTON SHOW 2013


Multiple Best Exhibit in Group

Multiple Reserve Best Exhibit in Group

Multiple Open In Group

Multiple Intermediate In Group

Multiple Junior In Group

Multiple Puppy In Group

Multiple Minor Puppy In Group

Multiple Best of Breed

Best Puppy in Show

His FIRST Best Exhibit in Group at Champ Show at age 9 Months


Consistent leader in the Breed Leader board Comp


Thanks to Lyn & Nigel Wood for allowing me to own this beautiful little sole.

It is with great pride that I am able to show this little boy, he is a natural showman and loves every time he goes in the ring.

"FLYNN"
#1 Rising Star in the Japanese Spitz Breed in Qld 2012 #4 Rising Star Japanese Spitz Nationally 2012.




For further information contact:

Contact :
Barbara Winch (Member Details)
Phone :
0407044026
Email :
Send Email
Pedigree for MBIG/MRUBIG Aust Grand Champion Syide Rider On The Storm
Sire : CH Shetollie Mokume S: Charney Sashio Hoshi (Imp UK) S: UK CH Gordorna Atataki Chokoreto (UK)
D: CH Charney Jitzen Hoshi
D: Scheepshond Yuki Rose S: CH Syide Xmas Cracker
D: CH Missetu Kumori Neko
Dam : CH Syide Marcella S: Grand CH Lacebark Donjuan Demarco S: NZ CH Belegund Di Paranor (ITL) (ITA)
D: CH Lacebark Sno Anastasia
D: Syide Charlie Angel S: Charney Sashio Hosi (Imp UK)
D: CH Lacebark Belekist Angel

Recent Results

  • 8-May-2015 Best of Breed

    Marburg & District A & I [CH] (Judge was Mrs K Nichols)

  • 1-May-2015 Best of Breed

    South Burnett National Kingaroy [CH] (Judge was Mr Peter Tjerkstra)

  • 11-Apr-2015 Best of Breed & Open in Group

    Nanango AP & M Society [CH] (Judge was Miss Caroline Stuart (NSW))

  • 10-Apr-2015 Best of Breed & Open in Group

    Nanango & District Allbreeds Club [CH] (Judge was Mrs H Beasley (NSW))

  • 1-Mar-2015 Best of Breed

    Gympie & District Kennel club [CH] (Judge was Mr Alan Addicott)

  • 28-Feb-2015 Best of Breed

    Gundog & Heavy Breeds [CH] (Judge was Mrs S Tringham)

  • 14-Feb-2015 Best of Breed

    Redcliffe Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Miss A Cowin (NSW))

  • 8-Feb-2015 Best of Breed & Open in Group

    Allora Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs P Johansen)

  • 7-Feb-2015 Best of Breed

    Allora Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs S Hewinson)

  • 6-Feb-2015 Best of Breed & Open in Group

    Allora Kennel Club Inc [OP] (Judge was Mrs J Baker)

  • 25-Jan-2015 Best of Breed

    Gold Coast Canine Club [CH] (Judge was Mr A Kidd (SA))

  • 25-Jan-2015 Best of Breed

    Gold Coast Canine Club [CH] (Judge was Mrs. M Rose)

  • 11-Jan-2015 Best of Breed

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs K Graham (NZ))

  • 30-Nov-2014 Best of Breed

    Amenities Committee Of Dogs Qld [CH] (Judge was Mr E Neofytou (Cyprus))

  • 2-Nov-2014 Best of Breed & Open in Group

    Maryborough Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms M Schelbach)

  • 14-Sep-2014 Best of Breed

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Schwerdt)

  • 13-Sep-2014 Best of Breed

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr K McCarthy (Vic))

  • 12-Sep-2014 Runner Up In Group

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Kerley (SA))

  • 29-Jun-2014 Dog Challenge & Open In Group

    Gympie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S McMahon (NSW))

  • 14-Jun-2014 Best of Breed, Best Open in Group

    Isis & District Canine Club Inc [CH] (Judge was Mrs D Fenton (NSW))

  • 1-Jun-2014 Best of Breed

    Isis & District Canine Club Inc [CH] (Judge was Mrs B Marker)

  • 29-May-2014 Best of Breed

    Bundaberg Show Society [CH] (Judge was Mrs Gwen Hovey-Jacobs)

  • 25-May-2014 Best of Breed, Best Open in Group

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P McLeod)

  • 17-May-2014 Best of Breed

    Blackbutt Show Society [CH] (Judge was Mrs K Nichols)

  • 16-May-2014 Best of Breed

    Gympie & District Show Society [CH] (Judge was Mr A McQuire)

  • 19-Apr-2014 RUBOB & Open In Group

    Bundaberg Canine Club [OP] (Judge was Mr J Attridge)

  • 18-Apr-2014 Best of Breed, Best Open in Group

    Bundaberg Canine Club [CH] (Judge was Mrs J Wang (RSA))

  • 12-Apr-2014 Best of Breed

    Nanango AP & M Society [CH] (Judge was Mrs J Hocking (VIC))

  • 11-Apr-2014 Best of Breed

    Nanango & District All Breeds [CH] (Judge was Mr M Arthur (NSW))

  • 6-Apr-2014 Best of Breed

    Pine Rivers Kennel club [CH] (Judge was Mrs M Curk (NSW))

  • 22-Mar-2014 Best of Breed

    Goomeri & District Show Society [CH] (Judge was Mrs J Croad)

  • 21-Mar-2014 Best of Breed

    Warwick Show & Rodeo Society Inc [CH] (Judge was Miss L Buchanen)

  • 15-Feb-2014 Best of Breed

    Redcliffe Peninsula Kennel Club [OP] (Judge was Mrs B Dickson)

  • 7-Feb-2014 Best of Breed, Best Open in Group

    Allora Kennel Club [OP] (Judge was Mr J Attridge)

  • 13-Jan-2014 Best In Group

    Hervey Bay Kennel Club [OP] (Judge was Mr J Attridge)

  • 5-Jan-2014 Best of Breed, Best Open in Group

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Rowles (NSW))

  • 1-Jan-2014 Best of Breed & Open in Group

    Maryborough Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs E Knox (NSW))

  • 24-Nov-2013 Best of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mr A Foss (Norway))

  • 23-Nov-2013 Best of Breed

    Caboolture Kennel Club [OP] (Judge was Mrs J Reilly)

  • 23-Nov-2013 Best of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs A Ulltveit-Moe (Norway))

  • 17-Nov-2013 Best of Breed

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Ms J Weekes (VIC))

  • 17-Nov-2013 Best of Breed, Best Open in Group

    Sunshine Coast Kennel Club #2 [OP] (Judge was Mrs J Wilshier)

  • 16-Nov-2013 Best Dog

    Sunshine Coast Kennel Club #1 [OP] (Judge was Mrs B Mangin)

  • 16-Nov-2013 Best of Breed, Best Open in Group

    Sunshine Coast Kennel Club #1 [CH] (Judge was Mrs G Byrne (WA))

  • 16-Nov-2013 Best of Breed

    Sunshine Coast Kennel Club #2 [CH] (Judge was Dr M Byrne (WA))

  • 5-Nov-2013 Best of Breed, Best Open in Group

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs K Haddon)

  • 3-Nov-2013 Best of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Burton (NSW))

  • 2-Nov-2013 Best of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Thompson (Vic))

  • 19-Oct-2013 Best of Breed

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Carpenter)

  • 10-Oct-2013 Best of Breed

    Royal Launceston Show [CH] (Judge was Mr Wayne Thompson (Canada))

  • 29-Sep-2013 Best of Breed

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs V Spence)

  • 8-Sep-2013 Best of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Burgess)

  • 8-Sep-2013 Best of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [OP] (Judge was Mrs G Stephenson)

  • 8-Sep-2013 Best of Breed

    redcliffe Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Duncan (NSW))

  • 6-Sep-2013 Best of Breed, Open in Group

    Noosa A H & I Assoc [CH] (Judge was Ms D Norman)

  • 1-Sep-2013 RUCC, Intermediate of Breed

    Burnett Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr J Lowbridge (NSW))

  • 31-Aug-2013 Best of Breed, Intermediate in Group

    Wondai A P & I Soc Inc [CH] (Judge was Mr B Daly (NSW))

  • 17-Aug-2013 Best of Breed

    Royal Brisbane Show 2013 [CH] (Judge was Mr Harri Lehkonen (Finland))

  • 4-Aug-2013 Best of Breed

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Mrs M Courtney-Reid (SA))

  • 3-Aug-2013 Best of Breed

    Isis & District Canine Club [CH] (Judge was Mr J Burgess)

  • 13-Jul-2013 Best of Breed

    Samford & District Show Society [CH] (Judge was Mr G Nolan (SA))

  • 6-Jul-2013 Best of Breed

    Beenleigh & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr P Stanton (Sweden))

  • 30-Jun-2013 Best of Breed

    Gympie & District Kennel Club [CH] (Judge was Miss C Baker (NSW))

  • 21-Jun-2013 Best of Breed

    Woodford A P & I Society [CH] (Judge was Mrs M Webber)

  • 7-Jun-2013 Best of Breed

    Caboolture & District PA & I Assoc [CH] (Judge was Mrs L Bett (Canada))

  • 25-May-2013 Best of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Tringham)

  • 24-May-2013 Best of Breed

    Maryborough & Hervey Bay Show Soc [CH] (Judge was Mr P Bennett (SA))

  • 19-May-2013 Best of Breed

    Biggenden AP & I Society [CH] (Judge was Mrs J Hempsall)

  • 15-May-2013 Best of Breed

    Ipswich Show Society [CH] (Judge was Mrs M Rose)

  • 11-May-2013 RDCC - Junior In Group

    Crow's Nest AH & I Society [CH] (Judge was Mrs R. Seare)

  • 16-Mar-2013 Best of Breed

    Murgon Show Society [CH] (Judge was Mrs T McDonald)

  • 9-Mar-2013 BOB, Junior in Group

    Proston P A & H Society [CH] (Judge was Mrs B Balaam)

  • 3-Mar-2013 Best of Breed. Junior in Group

    Gympie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Hartmire (Qld))

  • 20-Jan-2013 Best of Breed

    Burnett Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms B Daines (NSW))

  • 19-Jan-2013 Best of Breed

    Burnett Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs E Knox (NSW))

  • 6-Jan-2013 Best Of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Iggleden)

  • 5-Jan-2013 BOB, Runner Up Best In Group, Junior In Group

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Keast)

  • 17-Nov-2012 Best of Breed

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Hyde (ACT))

  • 4-Nov-2012 Best of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr R J Lott (SA))

  • 3-Nov-2012 Best of Breed, Best Puppy in Group

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Maitland (SA))

  • 14-Oct-2012 Best of Breed, Best Puppy in Group

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Cleland (SA))

  • 13-Oct-2012 Best of Breed, Best Puppy in Group, Best Exhibit in Group

    Hervey Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Paterson (SA))

  • 13-Oct-2012 Best of Breed, Best Puppy in Group, Best Exhibit in Group, Best Puppy in Show

    Hervey Bay Kennel Club [OP] (Judge was Mrs A McGinn)

  • 29-Sep-2012 Best Puppy of Breed / Puppy In Group

    Cessnock Dog Club [CH] (Judge was Mrs L A Bateman (Canada))

  • 9-Sep-2012 Minor Puppy of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Fynmore (NSW))

  • 9-Sep-2012 Minor Puppy of Breed

    Redcliffe Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Staines)

  • 2-Sep-2012 RUBOB / Minor Puppy in Group

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Butler (NSW))

  • 1-Sep-2012 Best of Breed

    Wondai A P & I Society [CH] (Judge was Mrs B Marker)

  • 31-Aug-2012 Best of Breed / Minor Puppy in Group

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mr L Butler (NSW))

  • 15-Aug-2012 Best Puppy of Breed

    Royal Brisbane Show [CH] (Judge was Mrs Gael Morison)

  • 5-Aug-2012 Best Minor Puppy of Breed

    Isis & District Canin Club Inc [CH] (Judge was Mr A J Reading (SA))

  • 4-Aug-2012 Best Minor Puppy of Breed

    Isis & District Canine Club Inc [CH] (Judge was Mr W L Godfrey (SA))

  • 4-Aug-2012 Best Minor Puppy of Breed

    Isis & District Canine Club Inc [OP] (Judge was Mrs J Wiltshier)

  • 29-Jul-2012 Best Minor Puppy of Breed

    Ladies Kennel Association of Qld [CH] (Judge was Mrs D Johnston (NSW))

  • 28-Jul-2012 Best Minor Puppy in Group

    Mt Gravatt A H & I Society [CH] (Judge was Mrs T McNeill)

  • 28-Jul-2012 Best Minor Puppy of Breed

    Ladies Kennel Association of Qld [CH] (Judge was Miss B Watt)

  • 22-Jul-2012 Minor Puppy of Breed / RCC

    Kennel Association Of Qld [CH] (Judge was Mr J Sheppard (NSW))

  • 14-Jul-2012 RCC / Minor Puppy of Breed

    Samford & District Show Society Inc [CH] (Judge was Mrs S Tassan)

  • 8-Jul-2012 RCC / Minor Puppy of Breed

    Combined CCC Clubs Sub Committee [CH] (Judge was Mrs. V Knopke)

  • 7-Jul-2012 RCC / RUBOB

    Dayboro A H & I Association Inc [CH] (Judge was Mrs P Johansen)

  • 1-Jul-2012 RCC / RUBOB / Minor Puppy in Group

    Gympie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs B Skilton (NSW))

  • 30-Jun-2012 RCC / RUBOB / Minor Puppy in Group

    Gympie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs N Hammond-Robertson (NSW))

  • 30-Jun-2012 Minor & Reserve Best of Group

    Gympie & District Kennel Club [OP] (Judge was Mrs B Mangin)

  • 29-Jun-2012 Minor Of Breed / Runner Up Of Breed

    Redcliffe A H & I Society Inc [CH] (Judge was Mr A Addicott)

  • 23-Jun-2012 Best Baby Puppy of Breed

    Woodford Show Society Inc [CH] (Judge was Mr J Lewington (SA))

  • 22-Jun-2012 Best Baby Puppy In Group

    Rosewood A & H Assoc Inc. [CH] (Judge was Mrs G Cook (Vic))

  • 15-Jun-2012 Best Baby Puppy of Breed

    Kalbar Show Society [CH] (Judge was Mrs S Hewinson)

  • 11-Jun-2012 Best Baby Puppy of Breed

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was MS E Ty (Philippines))

  • 10-Jun-2012 Best Baby Puppy in Group

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Parker (NZ))

  • 8-Jun-2012 Baby Puppy of Breed

    Caboolture & District PA & I Association [CH] (Judge was Mr D Tjahjono (Indonesia))

  • 3-Jun-2012 Best Baby Puppy In Group

    Isis & District Canine Club Inc [CH] (Judge was Mr. J Forbes (NSW))

  • 1-Jun-2012 Best Baby Puppy in Group

    Lowood Show Society [CH] (Judge was Mrs J Baid (Tas))

  • 25-May-2012 Best Baby Puppy in Group

    Fraser Coast Shoe [CH] (Judge was Mrs J Hocking (Vic))

  • 25-May-2012 2nd Baby Puppy Sweepstakes (16 entered)

    Fraser Coast Show [CH] (Judge was Mrs J Hocking (Vic))

  • 18-May-2012 Best Baby Puppy In Group

    Gympie & District Show Society [CH] (Judge was Mrs R. Seare)

  • 6-May-2012 Best Baby Puppy In Group

    Rocklea Show Society [CH] (Judge was Mr. G Winch)

  • 28-Apr-2012 Best Baby Puppy of Breed

    Caboolture Kennel Club [OP] (Judge was Mrs C McGreevy)

  • 13-Apr-2012 Best Baby Puppy in Group

    Nanango & District All Breeds Kennel Clu [CH] (Judge was Mrs J Gotch (NSW))

  • 9-Apr-2012 3rd Baby Puppy Sweepstakes

    Bundaberg Canine Club Inc [CH] (Judge was Mr T Horchner (Vic))

  • 8-Apr-2012 1st Baby Puppy Sweepstakes

    Bundaberg Canine Club Inc [CH] (Judge was Mrs P Campbell (WA))