BISS, RUBISS Australian Grand Champion Stordansk Davincis Aria (AI)

Stordansk Kennels would like to introduce "ARIA"
A very long time in the planning, and produced from frozen semen, we couldn't be more thrilled with the result.

Aria's first show...she wins the 3 to 6 Months Sweepstakes Class, (18 puppies entered). Thank you to judge Mrs D Harbin (NSW).

STOP PRESS......at 9 months of age Aria Wins Runner Up Best In Speciality Show at the Great Dane Club of NSW Championship Show......
Thank you Judge, Ms E. Davidson.


STOP PRESS......at 16 months old Aria wins BEST of BREED Sydney Royal 40 danes entered and then takes a Group 4 on General Specials Day.
ARIA wins Best in Speciality Show....October 2014..thank you to our judge Dane Specialist Freida Clifton of Victoria.


STOP PRESS........Aria attains her Grand Championship title, 8/02/2015, Thank you Judge Mrs.M.Sheppard (NSW).

As of the 7th March 2015 Aria has already won ....

7 X Runner Up to Best Exhibit in Group,

6 X Best Exhibit in Group,

49 X Age in Group,

3 X Age In Show,

Group 4 Sydney Royal Easter Show,
Runner Up Best in Speciality Show,
Best in Speciality Show.



Photos at 10 weeks, 7 months and Aria BOB and Group 4 Sydney Royal 2014.

For further information contact:

Contact :
Julie Hyde (Member Details)
Phone :
96274545
Email :
Send Email
Web :
http://members.ozemail.com.au/~stordansk/
Pedigree for BISS, RUBISS Australian Grand Champion Stordansk Davincis Aria (AI)
Sire : Am. Ch. Davinci's Barber of Seville (USA) S: Ohana's Surfin' Safari (USA) S: Ohanas Sand Surf'n C V Ellenni (USA)
D: Ohanas Why Cant U Be True
D: Am. Ch. Davinci's Leather and Lace (USA) S: Skyridge's Stretch Limo (USA)
D: Paintedmeds Chauffeured Mercedes (USA)
Dam : Jazzebella Hot N Sizzling (AI) S: Am. Ch. BLK'S GMJ Think Tank DD (USA) S: Am. Ch. GMJ'S The Northtown Rock (USA)
D: Am. Ch. Buckland's Hannah Mae (USA)
D: Ch. Daneforce Grand Tsunami S: Ch. Stordansk G'Stone Webe Awesum (Imp USA)
D: Mafi Mafi Ky Nuna

Recent Results

  • 6-May-2016 Best Of Breed

    Bathurst & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. P. Nemirovsky-Alsina (Arg))

  • 6-Mar-2016 Best of Breed, Intermediate in Group

    Blacktown Kennel & Training Club [CH] (Judge was Miss. D. Howell (NSW))

  • 5-Mar-2016 Best of Breed

    Castle Hill Ag Show [CH] (Judge was Rev. C A Seymour (NSW))

  • 13-Feb-2016 Best of Breed, Intermediate in Group

    Dogs NSW Complex Fundraising Committee [CH] (Judge was Mrs.L.Donald (NSW))

  • 18-Oct-2015 BEST OF BREED, BEST AUST. BRED IN GROUP.

    Southern Highlands Kennel & Obed Club [CH] (Judge was Mrs. D. Cuthbert (SA))

  • 17-Oct-2015 BEST OF BREED

    Southern Highlands Kennel & Obed Club [CH] (Judge was Mr. A. Reid (Vic))

  • 13-Sep-2015 BEST OF BREED

    Non-Sporting Dog Club Of NSW Gold Show [CH] (Judge was Mrs. L. Brown (NSW))

  • 13-Sep-2015 BEST OF BREED

    Non-Sporting Dog Club Of NSW Green Show [CH] (Judge was Mrs.J. Dickinson-Franks (NSW))

  • 28-Aug-2015 Best of Breed

    Dogs NSW Royal Canin Spring Fair [CH] (Judge was Mrs Ricky Lochs-Romans (Netherlands))

  • 1-Aug-2015 Best of Breed

    Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Ms N Nekrosiene (Sweden))

  • 27-Feb-2015 Best of Breed

    Royal Canberra Show [CH] (Judge was Mrs. N. Russell (USA))

  • 22-Feb-2015 Best of Breed

    Gunning A P & I Society [CH] (Judge was Miss. B. Daines (NSW))

  • 14-Dec-2014 Best Of Breed, Best Exhibit In Group

    Parramatta & District A B K C Show [CH] (Judge was M Rs. R. Ralphs ( NSW))

  • 6-Dec-2014 Runner Up Best Of Breed, Intermediate in Group

    St George District Kennel Club [CH] (Judge was Mr.D.Smith (NSW))

  • 30-Nov-2014 Best Of Breed, Intermediate In Group

    Far South East Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.J.Ireland (Qld))

  • 30-Nov-2014 BEST OF BREED

    Cooma & District Kennel & Obedience Club [CH] (Judge was Mr.N.Trainor (NZ))

  • 29-Nov-2014 Best Of Breed, Intermediate In Group

    Far South East Kennel Club [CH] (Judge was Mr. K. Brown (NZ))

  • 28-Nov-2014 BEST OF BREED

    Cooma & District Kennel & Obedience Club [CH] (Judge was Mr.M.Derbyshire (NSW))

  • 22-Nov-2014 Best of Breed

    Dalwood Charity Show [CH] (Judge was Mrs. S. Ikin (NSW))

  • 16-Nov-2014 BEST of Breed, BEST in GROUP

    Campbelltown & District All Breeds Kenne [CH] (Judge was Mr. E. Hardwicke (NSW))

  • 15-Nov-2014 Best of Breed

    Childrens Cancer Charity Show [CH] (Judge was Mr. G. Spagnolo (NSW))

  • 14-Nov-2014 Best of Breed

    Childrens Cancer Charity Show [CH] (Judge was Mr. E. Pickering (NSW))

  • 1-Nov-2014 BEST OF BREED

    Liverpool & District All Breeds Kennel C [CH] (Judge was Mrs. B. Doyle (vic))

  • 26-Oct-2014 BEST OF BREED

    Manly & District Kennel& Dog Training Cl [CH] (Judge was Mr. J.l. Sheppard (NSW))

  • 19-Oct-2014 Best of Breed, Intermediate in Group

    Southern Highlands Kennel & Obed. Club I [CH] (Judge was Mrs. R. Wallis (Vic))

  • 17-Oct-2014 Best of Breed

    Forbes Kennel Club [CH] (Judge was Mr. P. Bennett (SA))

  • 5-Oct-2014 BEST IN SHOW

    Great Dane Championship Show of NSW [CH] (Judge was Mrs. F. Clifton (Vic))

  • 4-Oct-2014 BEST OF BREED

    Canberra All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Ms. E. Parker (SA))

  • 3-Oct-2014 BEST OF BREED

    Canberra All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. F. Harris (Tas))

  • 21-Sep-2014 Best Of Breed, Intermediate In Group

    Nowra District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.C.Doherty (NSW))

  • 14-Sep-2014 Best of Breed

    The Non-Sporting Dog Club of NSW [CH] (Judge was Mr.J.Grundig (NSW))

  • 9-Sep-2014 BEST OF BREED, BEST In GROUP

    Cowra Show Society [CH] (Judge was Mr.John Bryson (NSW))

  • 5-Sep-2014 BEST OF BREED, BEST In GROUP

    Forbes P A & H Society [CH] (Judge was Mrs.R.Williams (NSW))

  • 30-Aug-2014 Best of Breed

    Dogs NSW Royal Canin Spring Fair [CH] (Judge was Mr.N.Beggs (Ireland))

  • 29-Aug-2014 Best of Breed

    Dogs NSW Royal Canin Spring Fair [CH] (Judge was Mr. Per Kristian Andersen (Norway))

  • 24-Aug-2014 Best of Breed

    Campbelltown & District All Breeds [CH] (Judge was Mrs.O Black OAM ( NSW))

  • 23-Aug-2014 Best of Breed

    Norwest Canine Association [CH] (Judge was Mr.I.Miller (NSW))

  • 15-Aug-2014 Best Of Breed, Intermediate In Group

    The Bay City All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. M. Rose (Qld))

  • 15-Aug-2014 Best Of Breed, Intermediate In Group

    Port Stephens Dog Sports Club [CH] (Judge was Ms. J. Lees (Vic))

  • 26-Jul-2014 Best of Breed

    T & G All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mr. Z. Yu-Feng (Taiwan))

  • 6-Jul-2014 Best Of Breed, Intermediate In Group

    Hawkesbury Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr.P.Miller (NSW))

  • 5-Jul-2014 Best of Breed

    Penrith Kennel & Obedience Club Inc [CH] (Judge was Ms. C. Baker (NSW))

  • 27-Jun-2014 Best Of Breed, Intermediate In Group

    Warners Bay Dog Sports Club [CH] (Judge was Mrs. S. Davis (NSW))

  • 22-Jun-2014 Best of Breed

    Parramatta & District All Breeds Kennel [CH] (Judge was Mrs. H. Hill (VIC))

  • 21-Jun-2014 Best of Breed

    Norwest Canine Association [CH] (Judge was Ms. M. Cowin (NSW))

  • 14-Jun-2014 Best of Breed, Intermediate in Group

    Dogs NSW Public Relations Committee [CH] (Judge was Mrs E.B.Maitland (SA))

  • 6-Jun-2014 Best Of Breed, Best Exhibit In Group

    Newcastle & Merewether Combined Canine C [CH] (Judge was Mrs. M. L. Webber (Qld))

  • 31-May-2014 Best of Breed, Junior in Group

    St George & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. D. Dryburgh (NSW))

  • 18-May-2014 Best Of Breed, Runner Up Best Exhibit In Group

    South West Slopes Kennel Club [CH] (Judge was Mr. G. Cruise)

  • 16-May-2014 Best Of Breed, Runner Up Best Exhibit In Group

    Temora & District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Ms S. Lancaster (NSW))

  • 16-May-2014 Best Of Breed, Runner Up Best Exhibit In Group

    South West Slopes Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. R. Williams)

  • 10-May-2014 Best Of Breed, Runner Up Best Exhibit In Group

    Newcastle & Northern District Kennel Clu [CH] (Judge was Miss E. Emery (NSW))

  • 9-May-2014 Best Of Breed, Junior In Group

    Newcastle & Northern District Kennel Clu [CH] (Judge was Mrs. W. Baker (SA))

  • 3-May-2014 Best Of Breed

    Albion Park Kennel Club [CH] (Judge was Ms. P. Kirke (Vic))

  • 3-May-2014 Best Of Breed

    Albion Park Kennel Club [CH] (Judge was Mr. W. Ranie (ACT))

  • 26-Apr-2014 Best of Breed

    Faiefield District All Breeds Kennel Clu [CH] (Judge was Mr. N Chin (Singapore))

  • 25-Apr-2014 Best of Breed, Junior in Group

    County of Cumberland Kennel Association [CH] (Judge was Mr. R Tolson (Ireland))

  • 24-Apr-2014 Runner Up Best of Breed, Junior in Group

    County of Cumberland Kennel Assoc. [CH] (Judge was Ms. T Edwards (SA))

  • 5-Apr-2014 Best of Breed, Junior in Group

    Camden Show Society [CH] (Judge was Mrs. T Comerford (NSW))

  • 30-Mar-2014 Best of Breed, Runner- Up Best Exhibit in Group

    Lithgow District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. J. Ireland (Qld))

  • 29-Mar-2014 Best of Breed

    Lithgow District Kennel Club [CH] (Judge was Mr. L. Bradney (NSW))

  • 23-Mar-2014 Best of Breed, Junior in Group

    Liverpool & Dist. All Breeds Kennel [CH] (Judge was Mrs. S. Tassan (QLD))

  • 22-Mar-2014 Runner Up Best of Breed

    Goulburn A P & H Society [CH] (Judge was Mrs. D. Fenton (NSW))

  • 15-Mar-2014 BEST in GROUP

    Yass Show Society Inc. [CH] (Judge was Ms. L Hindley (ACT))

  • 9-Mar-2014 Ch Bitch, Runner up Best of Breed , Junior in Group

    Blacktown Kennel & Training Club [CH] (Judge was Mrs. C. Yate (NSW))

  • 8-Mar-2014 Best of Breed

    Blacktown Kennel & Training Club [CH] (Judge was Mrs C. Doherty (NSW))

  • 2-Mar-2014 Ch Bitch, Runner Up Best of Breed

    Wollongong & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.J. Oliver (NSW))

  • 1-Mar-2014 Best Of Breed, Runner Up Best Exhibit In Group, Junior In Show

    Wollongong & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. L. Rowles (NSW))

  • 1-Mar-2014 Best Of Breed

    Wollongong & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. L. Thomas Van Der Weide (NSW))

  • 16-Feb-2014 Best of Breed

    Dogs NSW Complex Fundraising Committee [CH] (Judge was Mr. G. Cruse (NSW))

  • 8-Feb-2014 BEST of BREED, RUNNER UP BEST IN GROUP

    Rydal A H & P Association [CH] (Judge was Mr G. Spagnolo (NSW))

  • 8-Feb-2014 Ch Bitch, Runner up Best of Breed, Junior in Group

    T & G All Breeds Dog Club NSW [CH] (Judge was Mrs. S Davis (NSW))

  • 8-Feb-2014 Runner Up Best Of Breed, Junior In Group

    The Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D.Norquay (NSW))

  • 26-Jan-2014 Ch Bitch, Runner Up Best Of Breed

    Dogs NSW Library Archives Committee [CH] (Judge was Mr K.Meyer (NSW))

  • 9-Jan-2014 Best Of Breed, Junior In Group

    Newcastle & Northern District Kennel Clu [CH] (Judge was Mrs. W Baker (SA))

  • 15-Dec-2013 Runner Up Best of Breed

    Parramatta & Dist, A.B.K.C. Inc [CH] (Judge was Mrs. C.Smith (NSW))

  • 14-Dec-2013 Runner Up Best of Breed

    NSW Womens Dog Club [CH] (Judge was Mrs.E.Gunter (NSW))

  • 30-Nov-2013 BEST of BREED, PUPPY IN GROUP

    Hills District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S. Monk (WA))

  • 9-Nov-2013 Ch Bitch, Runner up Best of Breed

    Far South East Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P Hall (NSW))

  • 8-Nov-2013 Best of Breed and Puppy in Group

    Far South East Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S McMahon (NSW))

  • 27-Oct-2013 Best of Breed

    Manly & Dist. Kennel Dog Training [CH] (Judge was Mr. D. Smith (NSW))

  • 26-Oct-2013 Best of Breed

    Blaxland Glenbrook RSL & Citzens Knl [CH] (Judge was Ms. R. Duffy (NSW))

  • 6-Oct-2013 Runner Up Best In Show

    Great Dane Club Of NSW Championship Show [CH] (Judge was Ms E. Davidson (NSW))

  • 24-Aug-2013 Best of Breed

    Norwest canine Association Inc [CH] (Judge was Mrs. D. Norquay (NSW))

  • 16-Aug-2013 Runner Up Best of Breed

    The Bay City All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Ms. M. Clegg (Vic))

  • 16-Aug-2013 Runner Up Best of Breed, Minor Puppy in Group

    Port Stephens Dog Sports Club Inc [CH] (Judge was Mrs. J. Ireland (Qld))

  • 3-Aug-2013 Minor Puppy in Group

    The Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Mr. K. Wada (Japan))

  • 14-Jul-2013 Minor Puppy in Show

    Great Dane Speciality Show Qld [CH] (Judge was Mr C.Birk (Denmark))

  • 7-Jul-2013 Minor Puppy in Group

    Hawkesbury Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. L Donald (NSW))

  • 9-Jun-2013 BEST of BREED, MINOR PUPPY in GROUP

    Wollondilly All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. C. Doherty (NSW))

  • 21-Apr-2013 BABY in GROUP

    Lithgow District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs. D. Crofts (NSW))

  • 14-Apr-2013 Baby of Breed

    Liverpool & District All Breeds [CH] (Judge was Mr B. Luxton (SA))

  • 16-Mar-2013 Baby of Breed, Baby Puppy in Group

    Camden Show Society Inc. [CH] (Judge was Mrs D. Harbin (NSW))

  • 9-Mar-2013 1st 3 to 6 Months Sweepstakes (18 entered)

    Castle Hill Ag. Show [CH] (Judge was Mrs.D Harbin (NSW))