Aust. Ch Argental Electronic

***** AUSTRALIAN CHAMPION *****

***** MULTI BEST IN GROUP WINNER *****

***** MULTI RUNNER UP BEST IN GROUP WINNER *****

***** MULTI CLASS IN SHOW WINNER *****




@ 13 Months




Arnie is the result of the exciting combination of Aust Ch. Rifleman Beauty Before Me (IMP NZ), standing at Ghostwind Kennels and Aust Ch. Argental Cluey.




Best Exhibit in Group - Mr W. Stevenson (NSW)

Best Exhibit in Group - Mr G. Gaut (Vic)

Best Exhibit in Group - Mr C. Hamilton (Vic)

Best Exhibit in Group - Mrs B. Marsh (Vic)

Best Exhibit in Group - Mr K MacCarthy (Vic)

Runner Up Best Exhibit in Group - Mr W. Ranie (ACT)

Runner Up Best Exhibit in Group - Mrs C. Butler (NSW)

Runner Up Best Exhibit in Group - Mrs V. Hutton (NSW)





*** Dog Challenge / Runner up Best of Breed***

***2013 Gundog Club of Tasmania Specialty - From a Full Line up ***





**** MULTI BEST INTERMEDIATE IN GROUP WINNER ****

**** MULTI BEST JUNIOR IN GROUP WINNER ****

**** MULTI BEST PUPPY IN GROUP WINNER ****

**** MULTI BEST MINOR PUPPY IN GROUP WINNER ****

**** MULTI BEST BABY PUPPY IN GROUP WINNER ****



For further information contact:

Contact :
Josh Turner (Member Details)
Phone :
0456789137
Email :
Send Email
Pedigree for Aust. Ch Argental Electronic
Sire : CH. RIFLEMAN BEAUTY BEFORE ME (IMP NZL) S: GHOSTWIND CHOIR BOY (AI) S: AM. CH. NANI'S CONCERT MASTER AM. SH. (USA)
D: CH. GHOSTWIND VIVIEN LEIGH
D: CH. GHOSTWIND PICTURE PERFECT S: AM. CH. CAN. CH. GRAND. CH. GRAYTSKYS SMOKIN IN HAVANA (IMP USA)
D: GRAND. CH. GHOSTWIND PICTUREPERFECT
Dam : CH. ARGENTAL CLUEY S: CH. ARGENTAL YES DEFINATELY CCD. TDX. S: ARGENTAL UP TO YOU
D: ARGENTAL WISHING
D: CH. ANNVID SWEET CAROLINE TD (IMP NZL) S: AM. CH. T. CH. SUP. CH. NANI'S SOVEREIGN CROSS CHECK (IMP USA)
D: ARGENTAL XQUISITE

Recent Results

  • 24-May-2014 Best of Breed

    Kennel Club of Tasmania (South) [CH] (Judge was Mrs J. Hargraves (Tas)

  • 21-Apr-2014 Runner up Best of Breed / Best Intermediate in Group

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Dr M Bryne (WA)

  • 20-Apr-2014 Best of Breed / Best Intermediate in Group

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Tringham (QLD)

  • 19-Apr-2014 Best of Breed / Best Intermediate in Group

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs G. Bryne (WA)

  • 13-Apr-2014 Best Exhibit in Group

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr K. MacCarthy (Vic)

  • 12-Apr-2014 Best of Breed / Best Intermediate in Group

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr C. Moore (Vic)

  • 29-Mar-2014 Runner up Best of Breed / Intermediate in Group

    Hound Club of Tas AM [CH] (Judge was Mrs L. Watson (VIC)

  • 29-Mar-2014 Intermediate in Group

    Hound Club of Tasmania PM [CH] (Judge was Dr M. Giles (NSW)

  • 15-Mar-2014 Best of Breed

    Brighton Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Mrs S. Taylor (TAS)

  • 15-Mar-2014 Best Intermediate in Group

    Brighton Kennel Club Inc. AM [CH] (Judge was Mrs P. Johansen (QLD)

  • 2-Mar-2014 Best Intermediate in group / Reserve Challenge

    Burnie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr G. Missen (Vic)

  • 1-Mar-2014 Best in Group / Best Intermediate in Show

    Burnie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs B. Marsh (Vic / Mr G. Missen (Vic)

  • 22-Feb-2014 Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Mrs J. Gotch (NSW)

  • 15-Feb-2014 Dog Challenge / Runner up Best of Breed

    All Breeds Kennel Association Inc [CH] (Judge was Mrs D. Smith (Qld)

  • 1-Feb-2014 Best of Breed

    Ulverstone Kennel Club (AM) [OP] (Judge was Mrs B. Hyde (NZ)

  • 1-Feb-2014 Best of Breed

    Ulverstone Kennel Club (PM) [CH] (Judge was Mr G. Doyle)

  • 18-Jan-2014 Best Exhibit in Group

    Hobart Dog CXlub Summerfest AM [CH] (Judge was Mr C. Hamilton (Vic)

  • 18-Jan-2014 Best Intermediate in Group

    Hobart Dog Club Summerfest PM [CH] (Judge was Mr A. Burt (Vic)

  • 5-Jan-2014 Runner up Best in Group / Best Junior in Group

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mr W. Ranie (ACT)

  • 14-Dec-2013 Reserve Dog Challenge / Best Junior in Group

    TCA December Show [CH] (Judge was Mrs M. Gostelow (Vic)

  • 23-Nov-2013 Best of Breed / Junior in Group

    The Spring Classic Dog Show [CH] (Judge was Mrs L. Jones (Vic)

  • 3-Nov-2013 Best of Breed / Junior in Group

    Ulverstone Show Society [CH] (Judge was Mr C. Butler (NSW)

  • 2-Nov-2013 Runner Up Best in Group

    Ulverstone Show Society [CH] (Judge was Mrs C. Butler (NSW)

  • 20-Oct-2013 Runner Up Best in Group

    Tasmanian Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mrs V. Hutton (NSW)

  • 1-Sep-2013 Best Junior in Show / Best of Breed

    Ulverstone Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P. Thomas (NSW)

  • 30-Aug-2013 Runner up Best of Breed

    Ulverstone Kennel Club [CH] (Judge was Mrs K. Cannon (NSW)

  • 24-Aug-2013 Reserve Dog Challenge

    British Bulldog Club of Tas (AM) [CH] (Judge was Mr B. Thompson)

  • 24-Aug-2013 Best Junior in Group

    British Bulldog Club of Tas (PM) [CH] (Judge was Mr J. Connell (Tas)

  • 10-Aug-2013 Junior in Group / Reserve Dog Challenge

    All Breeds Kennel Club Tad. [CH] (Judge was Mr. B Santa's (NSW)

  • 28-Jul-2013 Reserve Dog Challenge

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mr T. Kerley)

  • 27-Jul-2013 Best Junior in Group / Runner up Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D. Baillie)

  • 13-Jul-2013 Reserve DCC / Junior of Breed

    The Classic [CH] (Judge was Mr R. Stoate)

  • 1-Jun-2013 Dog Challenge / Junior of Breed

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Dr W. Crozier (NSW)

  • 3-May-2013 Dog Challenge / Junior og Breed

    Gundog Club of Tasmania Inc. [CH] (Judge was Mrs J. Beech (Canada)

  • 14-Apr-2013 Dog Challenge

    Huon & Channel Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Mr A. Weil (Qld)

  • 13-Apr-2013 Best Exhibit in Group / Junior in Group

    Huon & Channel Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Mr G. Gaut (VIC)

  • 24-Mar-2013 Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mr T. Thomas (QLD)

  • 23-Mar-2013 Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mr B. Corbitt (VIC)

  • 3-Mar-2013 Best Exhibit in Group / Minor Puppy in Group

    Burnie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr W. Stevenson (NSW)

  • 24-Feb-2013 Best Puppy in Group

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Ms J, Lees (VIC)

  • 3-Feb-2013 Best Puppy in Group

    Ulverstone Kennel Club [CH] (Judge was Mr B. Harris (New Zealand)

  • 2-Feb-2013 Best Puppy in Group

    Ulverstone Kennel Club AM [CH] (Judge was Mrs E. Middleton (New Zealand)

  • 12-Jan-2013 Best Minor Puppy in Group

    Southern Midlands Kennel Club [CH] (Judge was Mr R. Bridgford (VIC)

  • 9-Dec-2012 Best Baby Puppy in Group

    Circular Head Agricultural Society [CH] (Judge was Mr W. Mooney (VIC)

  • 4-Nov-2012 Best Baby Puppy in Group

    Ulverstone Show Society [CH] (Judge was Mrs V. Carter (SA)

  • 20-Oct-2012 Best Baby Puppy in Group

    Longford Show Society [CH] (Judge was Mrs A. Gunn (SA)