BISS CH Karojenbe The Illusionist

Monty has a beautiful personality, nothing bothers him, he loves life and loves everyone. He went to his first show at Ipswich and won Minor Puppy in group at just 6 months old. Then two days later at Boonah went BOB over dogs in full coat. What a wonderful start to his show career.

Monty has continued to well in the show ring. At the YTC Of NSW April 2014 Monty went on to win BEST IN SHOW. many thanks to Judge Mr Frank Kane (UK) this also gave Monty enough points to now be an Australian Champion

For further information contact:

Contact :
Linda Shaw (Member Details)
Phone :
0417434536
Email :
Send Email
Web :
http://www.dogs.net.au/karojenbeyorkies/
Pedigree for BISS CH Karojenbe The Illusionist
Sire : Ch Magic Touch Of Padawi's (Imp Gmy) S: Lux Ch Pol Ch Int Ch Nld Ch Handsome Roy Of Padawi's S: Nld Ch Andrews Boy Of Padawi's
D: Nicnak's Meg Ryan
D: Grey Sunny Von Der Lasur S: Cooper Von Rubinenhof
D: Sweet Honesty Anatevka
Dam : Ch Karojenbe Texas Temptation S: Grand Ch Texas Bakarat (Imp Pol) S: Hunderwood Action Man
D: Jasmine Bakarat
D: Ch Karojenbe Exquisite Touch S: Ch Magic Touch Of Padawi's (Imp Gmy)
D: Karojenbe Gracious Me

Recent Results

  • 8-Jun-15 Dog Challenge and Best Of Breed

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs N Popovich (Canada))

  • 7-Jun-15 Dog Challenge and Best Of Breed

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Ireland (Canada))

  • 25-Sep-14 Res dog Challenge

    Royal Melbourne Championship Dog Show [CH] (Judge was Olga Kupriyanova Sinko (Slov))

  • 28-Aug-14 Runner Up Best In Show

    Yorkshire Terrier Club Of NSW [CH] (Judge was Dr Nicola Imbimbo (Italy))

  • 17-Aug-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Toy Dog Club Of QLD [CH] (Judge was Mrs R Bryne (NSW))

  • 10-Aug-14 Dog Challenge and Runner Up Best Of Breed

    Royal Queensland Show [CH] (Judge was Mr S Argyrou (Cyprus))

  • 3-Aug-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Hammond (NSW))

  • 2-Aug-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Pine Rivers A. H. & I Assoc [CH] (Judge was Mrs S Smith (NSW))

  • 27-Jul-14 Dog Challenge and Best Of Breed and Considered for group

    Ladies Kennel Association Of QLD [CH] (Judge was Mr JS Pawar (India))

  • 26-Jul-14 BOB Runner Up Best In Group, Aust Bred in Group and AUST BRED IN SHOW

    Mt Gravatt A H & I Society [CH] (Judge was Mr K Iggleden)

  • 20-Jul-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Kennel Association Of Qld [CH] (Judge was Mrs T Dennis (NSW))

  • 19-Jul-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Kennel Association Of Qld [CH] (Judge was Mrs K Lewis (SA))

  • 12-Jul-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Samford & District Show Society Inc [CH] (Judge was Mr T Collicutt (Tas))

  • 6-Jul-14 Dog Challenge and Best Of Breed and Considered for group

    Beenleigh & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Low Lai Huat (Malaysia))

  • 5-Jul-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Dayboro A.H.& I. Assoc Inc [CH] (Judge was Mrs M McLennan)

  • 27-Jun-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Redcliffe A.H. & I. Society Inc [CH] (Judge was Mr C Woodrow)

  • 20-Jun-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Rosewood A H & I Assoc Inc [TR] (Judge was Mrs D Wright (NSW))

  • 15-Jun-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Queensland Kennel Council [CH] (Judge was Mr J Forbes (NSW))

  • 11-Apr-14 Res Dog Challenge

    Sydney Royal 2014 [CH] (Judge was Mr Claudio De Giuliani (IT))

  • 11-Apr-14 BEST IN SHOW

    Yorkshire Terrier Club Of NSW [CH] (Judge was Mr. Frank Kane (UK))

  • 23-Mar-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Maree Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr M Kipina (Finland))

  • 22-Mar-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Beaudesert - Maree Kennel Clubs [CH] (Judge was Mr G Rumpler (NZ))

  • 22-Mar-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Maree Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs J Lobb (Canada))

  • 21-Mar-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Autumn Extravaganza [CH] (Judge was Mr K Itoi (Japan))

  • 16-Mar-14 Best Of Breed and Aust Bred in Group

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mr R Greer (NZ))

  • 15-Mar-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs K Hardwick (NZ))

  • 14-Mar-14 Dog Challenge and Best Of Breed

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs D Brown (NZ))

  • 9-Mar-14 Best Of Breed and Junior of Breed

    Toy Dog Club Of QLD [CH] (Judge was Mrs M Keast (NSW))

  • 1-Mar-14 Best Of Breed and Junior in Group

    Gundog & Heavy Breeds Club of Qld [OP] (Judge was Miss K Jenkins)

  • 1-Mar-14 Best Of Breed and Junior of Breed

    Gundog & Heavy Breeds Club of Qld [CH] (Judge was Mrs H Weil)

  • 15-Feb-14 Res Dog Challenge and Junior of Breed

    Redcliffe Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Ms R Duffy (NSW))

  • 26-Jan-14 Runner Up Best Of Breed and Junior of Breed

    Gold Coast Canine Club show 1 [CH] (Judge was Mr C Hamilton (Vic))

  • 26-Jan-14 Junior of Breed

    Gold Coast Canine Club show 2 [CH] (Judge was Mr T Thomas)

  • 25-Jan-14 Runner Up Best Of Breed and Junior of Breed

    Gold Coast Canine Club [OP] (Judge was Mrs J Egan (SA))

  • 24-Nov-13 Dog Challenge and Best Of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Sunde (Norway))

  • 16-Nov-13 Dog Challenge and Best Of Breed

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Shen (Singapore))

  • 9-Nov-13 Dog Challenge and Best Of Breed

    Beaudesert Kennel Club [CH] (Judge was Ms L Horne)

  • 5-Nov-13 Dog Challenge and Best Of Breed

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Hammond)

  • 31-Aug-13 Reserve Challenge and Runner Up Best Of Breed

    Dogs NSW Spring Fair [CH] (Judge was Mrs E Wogan (Ireland))

  • 30-Aug-13 Junior Of Breed

    Spring Fair NSW [CH] (Judge was Mrs A Cuthbert (Ireland))

  • 29-Aug-13 Junior In Show

    Yorkshire Terrier Club Of NSW [CH] (Judge was Mr Wilfried Peper (Germany))

  • 18-Aug-13 Res dog Challenge and Puppy Of Breed

    Toy Dog Club Of QLD [CH] (Judge was Mrs B Murdoch (NZ))

  • 9-Aug-13 Puppy Of Breed and Reserve Challenge Dog

    2013 Royal Queensland Show [CH] (Judge was Mrs Paula Heikkinen-Lenkonen (Finland))

  • 4-Aug-13 Best Of Breed MINOR PUPPY IN GROUP

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Baxter (WA))

  • 3-Aug-13 Minor Puppy Of Breed and Res Dog Challenge

    Pine Rivers A. H. & I Assoc [CH] (Judge was Mrs K Hutchings (SA))

  • 28-Jul-13 Res Dog Challenge Minor Puppy Of Breed

    Ladies Kennel Association Of QLD [CH] (Judge was Mrs P M Micklem (Tas))

  • 21-Jul-13 Reserve Dog Challenge and Minor of Breed

    Kennel Association Of Qld [CH] (Judge was Mrs J Dickson-Franks (NSW))

  • 13-Jul-13 Reserve Dog Challenge and Minor of Breed

    Samford & District Show Society Inc [CH] (Judge was Mr G Nolan (SA))

  • 7-Jul-13 Minor puppy of breed and Runner Up BOB

    Beenleigh & District Kennel Club [CH] (Judge was Ms M Harase (Japan))

  • 6-Jul-13 Minor puppy of breed and Runner Up BOB

    Beenleigh & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Chuah (Malaysia))

  • 21-Jun-13 Minor puppy of breed and Runner Up BOB

    Rosewood A H & I Assoc Inc [CH] (Judge was Mrs N Zimmerle)

  • 17-May-13 Dog Challenge and Best Of Breed

    Boonah Show Society [CH] (Judge was Mr. J. Rice (SA))

  • 15-May-13 Minor Puppy In Group and Runner Up Best of Breed

    Ipswich Show Society [CH] (Judge was Mrs S Tringham)