Ch Jonkahra Krystal Ball 'A' 'Z'
For such a short time showing she has already achieved multiple Best of Breeds, multiple class in group wins and a class in show.
Krystal has won a runner up in group at only 10 months old.
Krystal won Best in Group and is now an Australian Champion - Not bad for under 12 months old and in a 4 month showing period.
We look forward to an exciting future with Miss Krystal.
Krystal is DM clear.
After maternal duties, Krystal has bounced back in the room. From the 5 shows held at Gunnedah, she won Runner up in Group, 2 Best in Groups and Best of Breed.
For further information contact:
- Contact :
- Debbie Tatham (Member Details)
- Phone :
- 0267752545
- Email:
- Reveal Email
- Web :
- https://www.thunderboltgermanshepherds.com/
Pedigree for Ch Jonkahra Krystal Ball 'A' 'Z' | ||
---|---|---|
Sire : Zamb Vom Schwarzaugen'A''Z' | S: Zamp vom Thermodos | S: Quantum Von Arminium |
D: Ute Vom Thermodos | ||
D: Zamba Van Noort | S: Flipp Von Arlett | |
D: Junette Van Noort | ||
Dam : Jonkahra Ruski 'A''Z' | S: Ch Fanto Vom Team Fiemereck | S: Saber V Steffen Haus |
D: Magda Vom Fiemereck | ||
D: Jonkahra Deja Vu | S: Ch Dorsten Monte Cito | |
D: Karlrach Bit by Bit |
Recent Results
-
5-Jul-2015 Best of Breed
Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs A Bowe (NSW))
-
4-Jul-2015 Best of Breed
Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Hammond (NSW))
-
3-Jul-2015 Best of Breed
Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Harbin (NSW))
-
21-Jun-2015 RUBOB
Coonabarabran Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Knox (NSW))
-
20-Jun-2015 Best of Breed
Coonabarabran Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Cruse (NSW))
-
19-Jun-2015 Best of Breed
Coonabarabran Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P Hall (NSW))
-
8-Dec-2013 Junior of Breed
Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr P Bennett (SA))
-
7-Dec-2013 Res Ch / RUBOB
Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Schwerdt (SA))
-
6-Dec-2013 Best of Breed / Junior in Group
Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Rice (SA))
-
10-Nov-2013 Best of Breed
Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Miss J McDonald (VIC))
-
9-Nov-2013 Best of Breed
Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Rickard (VIC))
-
8-Nov-2013 Best of Breed
Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Miss L Carpenter (QLD))
-
3-Nov-2013 RUBOB / Junior of Breed
New England Celtic & All Breeds KC [CH] (Judge was Mr D Mahoney (NSW))
-
2-Nov-2013 Best of Breed / Junior in Group
New England Celtic & All Breeds KC [CH] (Judge was Mrs K Hardwick (NZ))
-
1-Nov-2013 Best of Breed / Junior in Group
New England Celtic & All Breeds KC [CH] (Judge was Mrs D Brown (NZ))
-
26-Oct-2013 Best of Breed / Puppy in Group
Alstonville Ag Show Society [CH] (Judge was Mr B Thompson(NSW))
-
20-Oct-2013 Best in Group / Puppy in Group
Inverell Kennel & Training Club [CH] (Judge was Mrs N Hammond-Robertson (NSW))
-
19-Oct-2013 Best of Breed / Puppy in Group
Inverell Kennel & Training Club [CH] (Judge was Mr K Hammond AFSM (NSW))
-
7-Oct-2013 Res Ch / RUBOB / Puppy in Group
Tamworth Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Luxton (SA))
-
6-Oct-2013 Puppy of Breed
Tamworth Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Derbyshire (NSW))
-
5-Oct-2013 Puppy in Group
Tamworth Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Robertson (NSW))
-
29-Sep-2013 Best of Breed
Kyogle & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs I Poletaeva (Finland))
-
28-Sep-2013 Best of Breed / Puppy in Group
Kyogle A P & H Society [CH] (Judge was Mrs P de Coning (South Africa))
-
27-Sep-2013 Best of Breed
Kyogle & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr I Smith (NZ))
-
26-Sep-2013 Best of Breed / Puppy in Group
Kyogle & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Ekstam (NZ))
-
22-Sep-2013 Puppy in Group
Coffs Harbour District All Breeds Kennel [CH] (Judge was Mrs J Butterfield (SA))
-
21-Sep-2013 Puppy in Show
Coffs Harbour District All Breeds Kennel [CH] (Judge was Mr R Cleland (SA))
-
20-Sep-2013 Best of Breed / Runner up in Group / Puppy in Group
Coffs Harbour District All Breeds Kennel [CH] (Judge was Mrs K King (SA))
-
15-Sep-2013 2nd puppy bitch
Dogs NSW Northern Regional Committee (In [CH] (Judge was Mr L Heilmann (SA))
-
14-Sep-2013 2nd puppy bitch
New England Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Bowe (WA))
-
14-Sep-2013 Res Ch / Puppy in Group
Dogs NSW Northern Regional Committee (In [CH] (Judge was Miss B Watt (VIC))
-
13-Sep-2013 Challenge Bitch / RUBOB
Dogs NSW Northern Regional Committee (In [CH] (Judge was Mrs S Sutherland (VIC))
-
13-Sep-2013 2nd puppy bitch
New England Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mr P Wilkes (WA))
-
11-Aug-2013 Res Ch
Mudgee & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Williams (NSW))
-
10-Aug-2013 Res Ch
Mudgee & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Benson (NSW))
-
21-Jul-2013 Best of Breed / Minor in Group
Brunswick Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs V Hutton (NSW))
-
20-Jul-2013 Challenge Bitch / RUBOB
Brunswick Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Brand (NSW))
-
19-Jul-2013 RUBOB / Minor in Group
Brunswick Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Godfrey (SA))
-
7-Jul-2013 Minor of Breed
Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Lane (NSW))
-
6-Jul-2013 Res Ch / Minor of Breed
Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Smith (NSW))
-
5-Jul-2013 Minor of Breed
Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Arthur (NSW))
-
30-Jun-2013 Minor of Breed
Lismore & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr A Beattie (WA))
-
29-Jun-2013 Minor of Breed
Lismore & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Beattie (WA))
-
28-Jun-2013 Challenge Bitch / RUBOB
Lismore & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr A E Johnson (WA))
-
23-Jun-2013 Minor of Breed
Coonabarabran Kennel Club [CH] (Judge was Miss C Stuart (NSW))
-
22-Jun-2013 Minor in Group / Res Ch
Coonabarabran Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Gunter (NSW))
-
21-Jun-2013 Minor of Breed
Coonabarabran Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Gunter (NSW))