Multi BIG & RUBIG Australian Grand Champion Tobenlee Moves Like Jagger CD. RA. JD. ET. JC.

Jagger is our first Brittany and introduction to the delights of this wonderful breed. He is turning out to be everything we could have hoped for and more. He is a stunning boy with a beautiful temperament and a very cheeky, outgoing personality. He is full of Brittany enthusiasm, energy and hunting drive. He learns quickly and has a real willingness to please.

Jagger is off to a good start in the show ring titling at only 9 months of age and to date has been awarded 2 x Minor in Group, 3 x Puppy in Group & 3 x Junior in Group.

We look forward to moving onto other disciplines in the future and enjoying Jagger's bucket loads of drive and enthusiasm!

We are very grateful to Tobenlee for allowing this special boy to become a part of our family and for their ongoing support.

Jagger had a great year in 2014 finishing No. 1 Brittany in NSW and No. 4 Brittany Nationally. We are very proud of our cheeky, boisterous boy!

Best of Breed Winner Sydney Royal 2015!

2017 is looking like a great year for Jagger - Best in Group, 3 x Runner Up to Best In Group, 4 Australian Bred in Group, 3 x Australian Bred in Show! To top that off he has attained a Lure Coursing Title, a couple of very nice Rally Advanced passes and a son from his first litter, Lewis (Kirinbell Tell Me A Secret) is doing extremely well in the show ring in QLD. We could not be prouder of how Jagger is maturing both physically and performance wise.

2018 - Best in Group, 2 x Runner Up to Best In Group, numerous Class in Group wins, Rally Advanced Title, CD Obedience Title with 3 x 1st Place

Jagger wins Best of Breed at 2019 Sydney Royal Dog Show and earns his first (of many, we hope) Agility Title

At only six years of age Jagger has been awarded 9 TITLES OVER 6 DIFFERENT DISCIPLINES! What can we say ... WOW! Jagger has a huge personality and even bigger heart... we love him to the moon and back xx

Hip Score 1/0
Elbow Score 0/0
Certified Eyes Clear Heart Normal

For further information contact:

Contact :
Samantha Ibbott-Cordi (Member Details)
Phone :
0419695206
Email :
Send Email
Web :
http://oz.dogs.net.au/kirinbellbrittanys/
Pedigree for Multi BIG & RUBIG Australian Grand Champion Tobenlee Moves Like Jagger CD. RA. JD. ET. JC.
Sire : AM. CH. CH. Dogwood Hollow C I Can Dance S: AM. CH. Dogwood Hollow Tap Dancer S: AM. CH. Jordean All Kiddin' Aside AM. JH.
D: AM. CH. Dogwood Hollow Shoshoni Star
D: AM. CH. Dogwood Hollow C I'm Daddysgirl S: AM. CH. Jodean-Sequani C I Told U So
D: AM. CH. Cedarcreek Nitro Katie
Dam : CH. Tobenlee It Had To Be Me S: AM. CH. SUP. CH. Dogwood Hollow Out Of The Park S: Am. CH. Hopes Autumn Sno Storm
D: AM. CH. Jordean Symply Elegant
D: CH. Tobenlee Last Tangotonite S: CH. Rocklan Jordean Night Hawk
D: CH. Likren Goodnite Suzzanna

Recent Results

  • 15-Sep-2019 JDX 500 qualifying run 8th place

    Clarence Dog Sports Inc [TR] (Judge was Mrs Elizabeth Ellery NZ)

  • 25-Aug-2019 Jumping Dog 500 3rd place and qualifying run 29.32sec/44sec

    Deer Bush Dog Training Club [TR] (Judge was Mrs Jo Comber)

  • 4-Aug-2019 Q 3rd Place Novice Jumping 500 31.96s

    Northern Suburbs Dog Training Club [TR] (Judge was Jo Comber)

  • 13-Jul-2019 Q 3rd Place

    Agility Dog Club of NSW [TR] (Judge was Mr Bruce Havord)

  • 10-May-2019 Jumping Dog 500 - 2nd Place

    Hawkesbury District Agricultural Assoc. [TR] (Judge was Miss M Turnbrige)

  • 2-Feb-2019 Runner Up to Best In Group and Best Open in Group

    Novocastrian Ladies Canine Association [CH] (Judge was Mr L Bradney)

  • 28-Oct-2018 Jumping Dog 500 Qualification

    Agility Dog Club of NSW [TR] (Judge was Miss Michelle Tunbridge)

  • 21-Oct-2018 1st place CD (Novice) Obedience

    Port Macquarie Hastings K&OC [OB] (Judge was Mrs T Knox NSW)

  • 19-Sep-2018 Novice 1st Place 195/200

    Metropolitan Mid Week DTC Obedience Tria [OB] (Judge was Mr J Spiteri)

  • 5-Sep-2018 RUNNER UP TO BEST EXHIBIT IN GROUP

    West Wyalong Show Society [CH] (Judge was Ms C Stuart)

  • 1-Jul-2018 Best Australian Bred in Group

    Riverina District ABKC [CH] (Judge was Mrs L Niemann SA)

  • 30-Jun-2018 Best Australian Bred in Group

    Riverina District ABKC [CH] (Judge was Mr A Fry VIC)

  • 1-Jun-2018 RUNNER UP TO BEST EXHIBIT IN GROUP

    Newcastle & Nthn Districts Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C McGreevy QLD)

  • 22-Apr-2018 Best Australian Bred in Group

    Dogs NSW Western Region [CH] (Judge was Mr Kikuhiko Kashiwagi (Japan))

  • 18-Apr-2018 1st Place Novice Obedience

    Metropolitan MidWeek Dog Training Club [OB] (Judge was Ms J Stewart)

  • 18-Apr-2018 3rd Place Rally Advanced A

    Metropolitan MidWeek Dog Training Club [TR] (Judge was Ms P Ohm)

  • 3-Mar-2018 Best in Group and Best Australian Bred in Group

    Braidwood Show Society [CH] (Judge was Mrs Joan Bray NSW)

  • 7-Jan-2018 Best Australian Bred in Group

    Manly & District K&DTC Inc [CH] (Judge was Mrs Pauline Hartwell NSW)

  • 14-Oct-2017 Best Australian Bred in Show

    Utility Gun Dog Show [CH] (Judge was Ms Sarah Strang)

  • 22-Jul-2017 Best Exhibit In Group

    Brunswick Valley Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr Arthur Fry)

  • 22-Jul-2017 Best Australian Bred In Show

    Brunswick Valley Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs L Brown)

  • 11-Jun-2017 Best Australian Bred in Group

    Parkes & District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs S Brackman)

  • 13-May-2017 Rally O Advanced A Pass 92 points

    Hills Dog Club [TR] (Judge was Mrs S Hutchins)

  • 7-May-2017 Pass and Junior Courser Title

    NSW Lure Coursing Association [TR] (Judge was B Paintain & H Mosslar)

  • 3-May-2017 Runner Up in Group

    Maclean Show Society [CH] (Judge was Ms Kim Tosi)

  • 19-Apr-2017 Rally O Advanced A 2nd Place 95 points

    Metropolitan Mid Week Dog Training Club [OB] (Judge was Ms A Rebstein)

  • 18-Mar-2017 Runner Up in Group and Australian Bred in Group

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs Judy Horton)

  • 18-Mar-2017 Australian Bred in Show

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mr Michael Derbyshire)

  • 17-Mar-2017 Runner Up in Group

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mr Michael Derbyshire)

  • 5-Nov-2016 CCD FIRST PLACE 97 Points

    Hills Dog Club Inc [OB] (Judge was Ms K Arkins)

  • 1-Oct-2016 CCD Pass 94 points

    Eastern Suburbs Dog Training Club [OB] (Judge was Miss K Arkins NSW)

  • 28-Sep-2016 1st Place CCD 97 points

    Metropolitan Mid-Week Dog Training Club [OB] (Judge was Mrs S Hutchins)

  • 25-Sep-2016 PASS

    NSW Lure Coursing [TR] (Judge was Ms S Hennessy (USA)

  • 2-Aug-2015 Rally Novice 1st Place

    Dubbo & District Kennel Club [TR] (Judge was Mrs T Freizer)

  • 1-Aug-2015 Rally Novice 1st Place

    Dubbo & District Kennel Club [TR] (Judge was Mr P Connoley)

  • 31-Jul-2015 Rally Novice 2nd Place

    Dubbo & District Kennel Club [TR] (Judge was Miss T Freizer)

  • 6-Jun-2015 Best of Breed & Australian Bred in Group

    Newcastle & Merewether Canine Club [CH] (Judge was Mrs N Harris VIC)

  • 26-Mar-2015 Best of Breed

    Sydney Royal Dog Show [CH] (Judge was Judge was Mr Manual Queijeiro (Mexico))

  • 7-Mar-2015 Best of Breed & Intermediate in Group

    Blayney A&P Association [CH] (Judge was Ms K Santas NSW)

  • 8-Mar-2014 Best of Breed & Best Junior in Group

    Blacktown Kennel & Training Club Inc [CH] (Judge was Mrs P Hartwell (NSW)

  • 2-Mar-2014 Best of Breed & Best Junior in Group

    Medowie & Dist. All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Jacoby (VIC)

  • 21-Feb-2014 Best of Breed & Best Junior in Group

    Novocastrian Ladies Canine Association [CH] (Judge was Mrs P Hall (NSW))

  • 21-Feb-2014 Best of Breed & Shortlisted for Best in Group

    Cessnock & District Agricultural Society [CH] (Judge was Mr E J Forbes (NSW)

  • 25-Oct-2013 Best of Breed & Best Puppy in Group

    Illawarra & South Eastern Region Ch Show [CH] (Judge was Mrs J Ireland (QLD))

  • 20-Sep-2013 Best of Breed & Best Puppy in Group

    Coffs Harbour District ABKC Ch Show [CH] (Judge was Mrs K King (SA))

  • 16-Aug-2013 Best of Breed and Best Puppy in Group

    Bay City All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Joseph (VIC)

  • 9-Aug-2013 Best of Breed

    Mid North Coast Canine Club (NSW) [CH] (Judge was Miss B Warman NZ)

  • 5-Aug-2013 Best of Breed & Minor Puppy in Group

    Dubbo & District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr A McQuire)

  • 4-Aug-2013 Best of Breed

    Dubbo & District Kennel Club Inc (NSW) [CH] (Judge was Ms L Buchanan)

  • 3-Aug-2013 Best of Breed & Minor Puppy in Group

    Dubbo & District Kennel Club Inc (NSW) [CH] (Judge was Mrs B Skilton)

  • 26-Jul-2013 Best of Breed

    T & G All Breeds Dog Club of NSW Inc [CH] (Judge was Dr A Kasemsanta)

  • 21-Jul-2013 Best of Breed

    Riverina District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Ms S Bover)

  • 20-Jul-2013 Best of Breed

    Riverina District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Miss B Daines)

  • 19-Jul-2013 Best of Breed

    Riverina District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Bourne)

  • 29-Jun-2013 Best of Breed

    Warners Bay Dog Sports Club Inc (AM) [CH] (Judge was Mr D McGreevy)

  • 29-Jun-2013 Best of Breed

    Warners Bay Dog Sports Club Inc (PM) [CH] (Judge was Miss S Butler)

  • 28-Jun-2013 Best of Breed

    Warners Bay Dog Sports Club Inc (Show 1) [CH] (Judge was Mrs G Hovey-Jacobs)

  • 23-Jun-2013 Best of Breed

    Parramatta & Districts All Breeds Kennel [CH] (Judge was Mrs J Brownlie (NZ))

  • 16-Jun-2013 Best of Breed

    Brisbane Water Legacy Dog Club [CH] (Judge was Miss C Baker)

  • 25-May-2013 Challenge Dog

    Ku-Ring-Gai Kennel Club (NSW) [CH] (Judge was Mrs J Reilly)

  • 18-May-2013 Challenge/RUBOB

    Hills District Kennel And Training Club [CH] (Judge was Mrs P Hartwell)