Aust and Neuter Ch. Pinklee Bell of the Ball

For further information contact:

Contact :
Marissa Sarif (Member Details)
Phone :
0412424930
Email :
Send Email
Pedigree for Aust and Neuter Ch. Pinklee Bell of the Ball
Sire : SUP.CH Basilika Jordan Star S: CH Basilika Wizards Wand S: CH. Basileus Harry Potter
D: Basilika Disco Dolly
D: CH. Basilika Pink Lady S: CH. Basilika Spiderman
D: Basilika Sweet Maid
Dam : Basilika Olympia Gold S: CH. Burleeds Santa Paws S: CH. Basilika Wizards Wand
D: CH. Burleeds Cheery Pie
D: Basilika Trendy Lizzie S: Grand CH. Petalouda New Trend
D: Basilika French Lady

Recent Results

  • 26-Jan-2019 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr D Kwee)

  • 8-Dec-2018 Neuter of Breed, Neuter in Group, Runner up Neuter in Show

    Castlemaine and District Show [CH] (Judge was Mr Ern Boxhall)

  • 7-Dec-2018 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Castlemaine and District Show [CH] (Judge was Mrs Anna Lane)

  • 2-Dec-2018 Neuter of Breed, Neuter in Group, Runner up Neuter in Show

    Dogs Vic Summer Spectacular [CH] (Judge was Mr R McCoy (Ireland))

  • 1-Dec-2018 Neuter of Breed, Runner up Neuter in Group

    Dogs Vic Summer Spectacular [CH] (Judge was Mrs T Okkola (Finland))

  • 3-Nov-2018 Neuter of Breed, Neuter in Show

    Papillon Club of Victoria Champ Show [CH] (Judge was Mr O Nielsen (Canada))

  • 27-Oct-2018 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Euroa Agricultural Society Show [CH] (Judge was Mrs D Lee)

  • 21-Oct-2018 Neuter of Breed, Runner Up Neuter in Group

    Romsey Kennel Club AM Show [CH] (Judge was Mr R Redhead (SA))

  • 21-Oct-2018 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Romsey Kennel Club PM Show [CH] (Judge was Ms F Clifton)

  • 26-Aug-2018 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Sale Maffra & Districts Kennel Club [CH] (Judge was Mr F Rodrigues (Portugal))

  • 25-Aug-2018 Neuter of Breed

    Macalister AB K & O Club [CH] (Judge was Mrs R Shoreman (Canada))

  • 4-Aug-2018 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Eaglehawk Kennel Club Morning Show [CH] (Judge was Mr Z Tan (WA))

  • 4-Aug-2018 Neuter of Breed, Runner Up Neuter in Group

    Eaglehawk Kennel Club Afternnon Show [CH] (Judge was Mr T Johnson (WA))

  • 30-Jun-2018 Neuter of Breed

    Victorian Poultry & Kennel Club [CH] (Judge was Mr C Talbot)

  • 17-Jun-2018 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr Shamil Kurmaev (WA))

  • 16-Jun-2018 Neuter Bitch Challenge

    Frankston & Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Sewell (WA))

  • 27-Nov-2016 Aust. Bred of Breed, Bitch Challenge, Runner up Best of Breed

    Sovereign City Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Shellie Marshall)

  • 22-Oct-2016 Bitch Challange, Runner Up Best of Breed

    Bendigo Agricultural Show Society (AM) [CH] (Judge was Mr R Clealand)

  • 22-Oct-2016 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed

    Bendigo Agricultural Show Society (PM) [CH] (Judge was Ms L Woolley)

  • 30-Sep-2016 Bitch Challenge

    Ladies Kennel Association [CH] (Judge was Dr Agus Wardhana (Indonesia))

  • 10-Sep-2016 Intermediate of Breed, Bitch Challenge

    Belgrave & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr Ern Boxhall)

  • 25-Apr-2016 Intermediate of Breed, Bitch Challenge, Best of Breed

    Kilmore Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Frieda Clifton)

  • 24-Apr-2016 Intermediate of Breed, Reserve Bitch Challenge.

    Yarrawonga & Border Canine Association [CH] (Judge was Mrs R Davidson)

  • 23-Apr-2016 Intermediate of Breed, Bitch Challenge, Runner up Best of Breed

    Greensborough & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr Ray Barratt)

  • 10-Apr-2016 Intermediate of Breed, Bitch Challenge, Best of Breed

    Sovereign City Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Leanne Trotter)

  • 9-Apr-2016 Intermediate of Bredd, Reserve Bitch Challenge

    Eltham & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr Geoff Beckett)

  • 27-Mar-2016 Bitch Challenge

    Easter Festival Kennel Club [CH] (Judge was Mr Robert Bell)

  • 6-Mar-2016 Intermediate of Breed, Bitch Challenge, Runner Up Best Of Breed

    Yarra Glen Kennel Club (Second Show) [CH] (Judge was Mr J Hutchison)

  • 28-Feb-2016 Intermediate of Breed, Bitch Challenge, Runner Up Best Of Breed

    Berwick A & H Society [CH] (Judge was Mrs Donna Saltau)

  • 4-Jan-2015 Runner up Best of Breed

    Historic Maldon Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Melody Benton)

  • 3-Jan-2015 Puppy in Group

    Kyneton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr Alan Mae)

  • 15-Nov-2014 Puppy of Breed

    Kyneton Agricultural Show [CH] (Judge was Ms Vivienne Zavattaro)

  • 12-Oct-2014 Minor Puppy of Breed, Reserve Bitch Challenge

    Bacchus Marsh & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr Chris Sykes)

  • 7-Sep-2014 Runner up Best of Breed.

    Yea and District Canine Association [CH] (Judge was Mrs Ros Barden)

  • 10-Aug-2014 Minor Puppy of Breed

    KCC Park Show [CH] (Judge was Mr Steven Warry)

  • 3-Aug-2014 Minor Puppy of Group

    Werribee-Barwon Canine Club [CH] (Judge was Mrs Jan Cooke)

  • 13-Jul-2014 Baby Puppy of Breed

    Canine Amenities Club of Victoria [CH] (Judge was Mr Richard Stoate)

  • 12-Jul-2014 Baby Puppy of Breed

    Junior Kennel Club of Victoria [CH] (Judge was Mr Brett Thompson)

  • 21-Jun-2014 Baby Puppy of Breed

    Melbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr Partha S Chatterjee)

  • 15-Jun-2014 Baby Puppy of Breed

    Cranbourne Dog Club Ch Show [CH] (Judge was Mrs S Reeve)