Multi BISS Australian Champion Wachowa Kimi Finster

For further information contact:

Contact :
Mrs Jennifer Watt (Member Details)
Phone :
0418153115
Email :
Send Email
Web :
http://www.wachowa.com
Pedigree for Multi BISS Australian Champion Wachowa Kimi Finster
Sire : Australian GRAND Ch Wachowa Tuxedo Man S: Australian GRAND Ch Wachowa Imona High S: Allsan High N Mighty
D: Wachowa Tayla Made
D: Wachowa Just Imagine Me S: Wachowa Lord Othe Night
D: Quesera Just Imagine
Dam : Cheekychi To Hot To Handle S: Espero Blazing Saddles S: Peejaymini Guns Ablazin
D: Triscadec Gothic Royal
D: Cheekychi Pure Blonde S: Australian Ch Helmiaisen Mambo King (Imp FIN)
D: Cheekychi Strike A Pose

Recent Results

  • 17-Nov-2016 Intermediate Of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Ms. E Ty (Phillipines))

  • 1-Nov-2016 Challenge Bitch

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. J Costelloe)

  • 15-Oct-2016 Reserve Challenge

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mr. G Kerr)

  • 9-Oct-2016 Reserve Challenge

    Waterloo Bay Kennel CLub [CH] (Judge was Mrs. J Gotch (NSW))

  • 8-Oct-2016 Reserve Challenge

    Waterloo Bay Kennel CLub [CH] (Judge was Mrs. J Williams (NSW))

  • 2-Oct-2016 Challenge Bitch / ** BEST OF BREED ** & Intermediate Of Breed

    Beaudesert Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs. H Tee (NZ))

  • 24-Sep-2016 Reserve Challege & State Bred of Breed

    Nanango & District All Breeds Kennel Clu [CH] (Judge was Mr. N. Jackson)

  • 23-Sep-2016 Reserve Challege & State Bred of Breed

    Nanango & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. C Doherty ( NSW ))

  • 17-Sep-2016 Challenge / ** BOB ** / ** BEST EXHIBIT IN SHOW & INTER IN SHOW **

    Chihuahua Club of Qld [CH] (Judge was Mrs. L. Martin ( NSW ))

  • 17-Sep-2016 Reserve Challenge

    Dog of the Year [CH] (Judge was Ms. S. Beinke ( SA ))

  • 11-Sep-2016 Challenge Bitch

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. L Black (VIC))

  • 10-Sep-2016 Reserve Challenge & State Bred of Breed

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mr. J. Black ( VIC ))

  • 10-Sep-2016 Reserve Challenge & Intermediate of Breed

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Mr. S Yiannou)

  • 9-Sep-2016 Challenge Bitch & State Bred of Breed

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mr. S. Munton ( Tasmsnia ))

  • 9-Sep-2016 Challenge Bitch / ** BEST OFBREED ** & State Bred of Breed

    Allora Kennel Club PM [CH] (Judge was Mr. D. Kill)

  • 3-Sep-2016 Challenge Bitch

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. R Spencer (VIC))

  • 28-Aug-2016 Reserve Challenge

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Horton (Vic))

  • 27-Aug-2016 Challenge Bitch

    Wondai AP&I [CH] (Judge was Mr. K. McCarthy ( VIC ))

  • 26-Aug-2016 Reserve Challenge

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. S. McMahon ( NSW ))

  • 11-Aug-2016 Intermediate Of Breed

    Royal Queensland Show - Brisbane Ekka [CH] (Judge was W Woh Chan ( Malaysia))

  • 24-Jul-2016 Challenge Bitch & Junior of Breed

    Ladies Kennel Assoc of Qld [CH] (Judge was Mr. J Hutchison (VIC))

  • 23-Jul-2016 Challenge Bitch/ ** RU BOB ** & Junior of Breed

    Mt. Gravatt AH&I Society [CH] (Judge was Miss. C Ryan)

  • 23-Jul-2016 Challenge Bitch & Junior of Breed

    Ladies Kennel Assoc of Qld [CH] (Judge was Mrs. C Butler (NSW))

  • 9-Jul-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Samford & District Show Society [CH] (Judge was Mrs. K Haddon)

  • 3-Jul-2016 Junior of Breed

    Beenleigh Kennel Club [CH] (Judge was Mr. B . James)

  • 2-Jul-2016 Junior Of Breed & ** JUNIOR IN GROUP **

    Dayboro AH & I Assoc [CH] (Judge was Mrs. A. Goller)

  • 1-Jul-2016 Challenge Bitch / ** RU BOB ** & Junior of Breed

    Laidley A & I Society [CH] (Judge was Ms. M. Schelbach)

  • 26-Jun-2016 Challenge Bitch & Junior of Breed

    Gympie Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. S. Patterson ( NSW ))

  • 25-Jun-2016 Challenge Bitch / ** RU BOB ** & Junior of Breed

    Gympie Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. S. Brown ( NSW ))

  • 24-Jun-2016 Challenge Bitch / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed

    Redcliffe AH & I Society [CH] (Judge was Mrs. V. Schneider)

  • 19-Jun-2016 Junior of Breed

    Durack Grounds Committee [CH] (Judge was Ms. K Tosi)

  • 12-Jun-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mr. T. Miyagawa (Japan))

  • 10-Jun-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. J Taylor (Canada))

  • 5-Jun-2016 Challenge Bitch & Junior of Breed

    Queensland Kennel Council [CH] (Judge was Mrs. C Scotton (VIC))

  • 4-Jun-2016 Challenge Bitch / ** RU BOB ** & ** JUNIOR IN GROUP **

    Queensland Kennel Council [CH] (Judge was Mrs. C Camac (VIC))

  • 3-Jun-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Caboolture AP&I [CH] (Judge was Mr. G Heyden)

  • 29-May-2016 Reserve Challenge & State Bred of Breed

    Isis & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr. J. Rowles ( NSW ))

  • 28-May-2016 Reserve Challenge & State Bred of Breed

    Gin Gin Show Society [CH] (Judge was Mrs. L. Rowles ( NSW ))

  • 22-May-2016 Reserve Challenge & ** STATE BRED IN GROUP **

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Ms. S. Bendixen)

  • 21-May-2016 Reserve Challenge & State Bred of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Miss. N. Lane ( NSW ))

  • 20-May-2016 Reserve Challenge & State Bred of Breed

    Fraser Coast Ag Show [CH] (Judge was Mr. J. Sheppard ( NSW ))

  • 15-May-2016 Junior of Breed

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Ms. J Hamilton (NZ))

  • 14-May-2016 Challenge / ** BOB ** & ** JUNIOR IN GROUP **

    Blackbutt Ag Show Society [CH] (Judge was Mr. D. Staines)

  • 14-May-2016 Challenge Bitch / ** RU BOB ** & Junior of Breed

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mr. W Smith)

  • 13-May-2016 Challenge Bitch / ** RU BOB ** & Junior of Breed

    Gympie Show Society [CH] (Judge was Mr. C. Woodrow)

  • 8-May-2016 Challenge Bitch & Junior of Breed

    Brisbane Valley KC [CH] (Judge was Mr. K Iggleden)

  • 7-May-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Crows Nest AH&I Society INC [CH] (Judge was Mrs. A Everson)

  • 2-May-2016 Junior of Breed

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. J Arthur (NSW))

  • 1-May-2016 Junior of Breed

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. S Brackman (NSW))

  • 29-Apr-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    South Burnett National [CH] (Judge was Mrs. J. Armatys)

  • 24-Apr-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Durack Grounds Committee [CH] (Judge was Mr. D. Bowey (VIC))

  • 23-Apr-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Junior Kennel Club #2 [CH] (Judge was Mrs. S Rickard (VIC))

  • 23-Apr-2016 Reseve Challenge & Junior of Breed

    Junior Kennel Club of Qld [CH] (Judge was Mrs. W. Hutchison ( VIC ))

  • 17-Apr-2016 Junior of Breed

    Kennel Association of Qld [CH] (Judge was Mrs. K Paul (NSW))

  • 10-Apr-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Woodenbong Show Society [CH] (Judge was Mrs. C Keong)

  • 6-Apr-2016 Junior Of Breed

    RASQ - Toowoomba Royal [CH] (Judge was Mr. E Aguilo ( CHile))

  • 19-Mar-2016 Challenge Bitch / ** BEST OF BREED ** & Junior of Breed

    Beaudesert Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. J Egan (SA))

  • 18-Mar-2016 Junior of Breed

    Warwick Show Society [CH] (Judge was Mrs. P Johansen)

  • 13-Mar-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Burnett kennel Club [CH] (Judge was Mrs N Hammond-Robertson (NSW))

  • 12-Mar-2016 Reserve Challenge & State Bred of Breed

    Murgon Show Society [CH] (Judge was Mr K Hammond AFSM (NSW))

  • 20-Feb-2016 ** JUNIOR IN SHOW **

    Chihuahua Club Of Qld [CH] (Judge was Ms. C Horne)

  • 20-Feb-2016 Reserve Bitch / ** Junior of Breed** & ** OPPOSITE JUNIOR IN SHOW **

    Chihuahua Club Of Qld [OP] (Judge was Mrs. L Nielsen)

  • 13-Feb-2016 Challenge Bitch / ** RU BOB ** & Junior Of Breed

    Clifton Show Society [CH] (Judge was Mrs. C Speed)

  • 13-Feb-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Redcliffe Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. P Russell (NSW))

  • 7-Feb-2016 Reserve Challenge & State Bred of Breed

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. U Greenwood)

  • 6-Feb-2016 ** STATE BRED IN GROUP **

    Allora Show Society [CH] (Judge was Mrs N Zimmerle)

  • 31-Jan-2016 Challenge Bitch & Junior of Breed

    Beenleigh Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Comerford (NSW))

  • 30-Jan-2016 Reserve Challenge & Junior of Breed

    Beenleigh Kennel Club [CH] (Judge was Ms N Abela (NSW))

  • 24-Jan-2016 Challenge / ** RUBOB ** & Puppy of Breed

    Gold Coast Canine Club (Show 2) [CH] (Judge was Ms E Brown)

  • 24-Jan-2016 Puppy of Breed

    Gold Coast Canine Club (Show 1) [CH] (Judge was Mr L Heilmann (SA))

  • 23-Jan-2016 Reserve Challenge & Puppy of Breed

    Gold Coast Canine Club [CH] (Judge was Mr. I Rasmussen)

  • 10-Jan-2016 Reserve Challenge & Puppy of Breed

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Miss. M Joyce (VIC))

  • 9-Jan-2016 Challenge Bitch / ** RU BOB ** & Puppy Of Breed

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. P Cutler (NSW))

  • 13-Dec-2015 Puppy of Breed

    Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs F Smith (Argentina))

  • 12-Dec-2015 Reserve Challenge & Puppy of Breed

    Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Gaitan (Columbia))

  • 11-Dec-2015 Reserve Challenge & Puppy of Breed

    Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Hiscock (South Africa))

  • 29-Nov-2015 Reserve Challenge

    Grounds Committee - Amenities Show [CH] (Judge was Mrs. W Baker (SA))

  • 28-Nov-2015 Reserve Challenge & Puppy of Breed

    Dog of the Year Committee [CH] (Judge was Mrs S Lancaster (NSW))

  • 27-Nov-2015 Challenge Bitch & Puppy of Breed - Final points for Australian Championship

    Grounds Committee Directors Show [CH] (Judge was Mr. P Wilkes (WA))

  • 20-Nov-2015 Challenge Bitch / ** BEST OF BREED ** & Puppy of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Brown (NZ))

  • 19-Nov-2015 Challenge Bitch / ** RU BOB ** & Puppy Of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mr. S Swee Lin (Malaysia))

  • 15-Nov-2015 Reserve Challenge & ** PUPPY IN GROUP **

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Palmer (NSW))

  • 14-Nov-2015 Challenge Bitch & ** PUPPY IN GROUP **

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. T Dennis (NSW))

  • 7-Nov-2015 Reserve Challenge & Puppy of Breed

    Northern All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Farell (NSW))

  • 6-Nov-2015 Challenge Bitch & Puppy of Breed

    Northern All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Barden (NSW))

  • 3-Nov-2015 Puppy of Breed

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Ms L Horne)

  • 17-Oct-2015 Minor of Breed

    Ipswich Kennel Club #2 [CH] (Judge was Mrs. R Seare)

  • 11-Oct-2015 Reserve Challenge & Minor of Breed

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Weekes (VIC))

  • 10-Oct-2015 Minor of Breed

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs N Harris (VIC))

  • 10-Oct-2015 Minor of Breed

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr K McCarthy (VIC))

  • 4-Oct-2015 Minor Puppy Of Breed

    Maree/ Beaudesert KC [CH] (Judge was Mr. L Wright)

  • 3-Oct-2015 Reserve Challenge & ** MINOR PUPPY IN GROUP **

    Maree/ Beaudesert KC [CH] (Judge was Mr. T Achariyan (Thailand ))

  • 27-Sep-2015 Reserve Challenge & Minor of Breed

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs V Schneider)

  • 25-Sep-2015 Minor of Breed

    Nanango & District Kennel Club [CH] (Judge was Ms S Rose (NSW))

  • 19-Sep-2015 Challenge Bitch & ** MINOR IN SHOW **

    Chihuahua Club Of Qld [CH] (Judge was Mr. B Thompson (NSW))

  • 12-Sep-2015 Minor of Breed

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Johnstone (NSW))

  • 12-Sep-2015 Reserve Challenge & Minor of Breed

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs A Holman)

  • 11-Sep-2015 Minor of Breed

    Allora Kennel Club (Show 1) [CH] (Judge was Mrs M Markotany (NSW))

  • 11-Sep-2015 Reserve Challenge & ** MINOR IN GROUP **

    Allora Kennel Club (Show 2) [CH] (Judge was Mrs P Brown)

  • 6-Sep-2015 Challenge Bitch / ** RUBOB ** & Minor of Breed

    Redcliffe Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Mr T Tancred (NSW))

  • 6-Sep-2015 Reserve Challenge & Minor of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mr A Fry (VIC))

  • 5-Sep-2015 Challenge Bitch / ** RUBOB ** & Minor of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Bateup (VIC))

  • 30-Aug-2015 Minor of Breed

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Kerr)

  • 23-Aug-2015 Challenge / ** BEST OF BREED ** / Minor of Breed & Shortlisted for Best In Group

    All Dogs Sports Spectacular [CH] (Judge was Mr. E Soti (SA))

  • 7-Aug-2015 Reserve Challenge & Puppy of Breed

    Royal Queensland Show - Ekka [CH] (Judge was Mr. A Gomez (Columbia))

  • 1-Aug-2015 Reserve Challenge & ** MINOR IN GROUP **

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Farrell (NSW))

  • 1-Aug-2015 ** MINOR PUPPY IN SHOW **

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Thompson (NSW)))

  • 26-Jul-2015 Baby Puppy Of Breed

    Ladies Kennel Assoc of Qld [CH] (Judge was Mrs. S Gray (TAS))

  • 18-Jul-2015 Baby of Breed

    Kennel Association of Qld [CH] (Judge was Ms E Hindley (ACT))

  • 11-Jul-2015 Baby of Breed

    Samford Ag Show [CH] (Judge was Mr A Brown)

  • 4-Jul-2015 Baby of Breed

    Dayboro Show Society [CH] (Judge was Mrs U Greenwood)

  • 4-Jul-2015 Baby of Breed

    Beenleigh & District Kennel Club [CH] (Judge was Ms K Harrison (NZ))

  • 3-Jul-2015 ** BABY PUPPY IN GROUP **

    Laidley Show Society [CH] (Judge was Mrs J Tilbrook)

  • 28-Jun-2015 Baby of Breed

    Gympie District Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Mahoney (NSW))

  • 27-Jun-2015 Baby of Breed

    Gympie District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Harwood (VIC))

  • 26-Jun-2015 ** BABY PUPPY IN GROUP **

    Redcliffe Show Society [CH] (Judge was Ms R Green)

  • 21-Jun-2015 Baby of Breed

    Durack Grounds Committee [CH] (Judge was Mrs D Byster-Graham)

  • 20-Jun-2015 Baby of Breed

    Woodford Show Society [CH] (Judge was Mrs D Norman)

  • 14-Jun-2015 Baby of Breed

    Qld Kennel Council [CH] (Judge was Mr R Stoate (VIC))

  • 12-Jun-2015 ** BABY PUPPY IN GROUP **

    Kalbar Show Society [CH] (Judge was Mr A (David) Weil)

  • 30-May-2015 Baby of Breed

    Lockyer Valley Kennel Club (AM show) [CH] (Judge was Mrs C Speed)

  • 29-May-2015 Baby of Breed

    Lowood Show Society [CH] (Judge was Mr N Wood)

  • 24-May-2015 Baby of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Burgess)

  • 23-May-2015 Baby of Breed

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Harbin (NSW))

  • 17-May-2015 ** BABY IN GROUP **

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C McGreevey)

  • 17-May-2015 ** BEST BABY PUPPY IN SHOW **

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S McMahon)

  • 17-May-2015 ** BABY PUPPY IN GROUP **

    Sunshine Coast Kennel Club [OP] (Judge was Mrs N Attridge)

  • 16-May-2015 ** BABY IN GROUP **

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Sheppard (NSW))

  • 16-May-2015 ** BABY IN SHOW **

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S McMahon (NSW))

  • 10-May-2015 Baby Puppy Of Breed

    Brisbane Valley KC [OP] (Judge was Mrs. L Nielsen)

  • 9-May-2015 Baby of Breed

    Brisbane Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Tringham)

  • 8-May-2015 Baby Puppy Of Breed

    Marburg AP & I [CH] (Judge was Mrs. K Nichols)