Dachshund (Miniature Smooth Haired) Pointscore 2017

This page shows the national breed tally board.
View State Tally

Show Dog of the Year National Leaderboard 2017

The All Breeds leaderboard recognises the significant show wins for this breed. It is based on Best / Runner-Up in Show and Best / Runner-Up in Group wins only.
All shows (regardless of location) are eligible for inclusion in the National tallyboard.

NATIONAL BREED LEADER - SHOW DOG OF THE YEAR
Aust Ch Almarjo Ava Von Schnitzel
(Mark & Jo Yardley)

No. 1

No. 2

No. 3

  • Aust Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross) (652)

No. 4

No. 5

  • Aust Ch Casbas Sallys Bowser (Sylvano Cassingena) (484)

No. 6

No. 7

  • Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross) (260)

No. 8

No. 9

No. 10

No. 11

  • Aust Ch Casbas Woodys Special Love (Sylvano Cassingena) (167)

No. 12

  • Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin) (165)

No. 13

No. 14

  • Aust Ch Lowender Rueben James (Paul Bevins) (153)

No. 15

No. 16

  • Aust Ch Stardayne Nothin Butahound Dog (Janice Sharp) (116)

No. 17

  • Annaric Song of Amazing Grace (Mr P J & Mrs A J Howie) (101)

No. 18

  • Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich) (98)

No. 19

  • Lowender Careless Whisper (Paul F P Bevins) (76)

No. 20

  • Aust Ch Lowender Marazyon (Paul Bevins) (76)

No. 21

  • Aust Ch Shadowglen Vintage Crop (Kenneth Connor) (74)

No. 22

  • Aust Ch Synjaz Chasin The Dream (Synjaz Kennels) (69)

No. 23

  • Sarsica Rememberance (Vicki Pettigrove) (68)

No. 24

  • Aust Ch Lowender Blow Me One Last Kiss (Paul Bevins) (66)

No. 25

  • Aust Ch Stardayne Royal Valour (J Hogan) (66)

No. 26

No. 27

No. 28

No. 29

  • Zyzemup Mocha Dlite (Kerry M Beckhaus) (39)

No. 30

No. 31

  • Cooledach Nala Bosede (Elizabeth Cowie) (4)

Breed Challenge National Leaderboard 2017

The Breed Challenge recognises consistent performers at the breed level. Points are based on Challenge Points received at Breed Level at any Championship Show throughout Australia. All shows (regardless of location) are eligible for inclusion in the National tallyboard.

No. 1

  • Aust Ch Casbas Sallys Bowser (Sylvano Cassingena) (377)

No. 2

No. 3

No. 4

  • Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross) (335)

No. 5

  • Aust Ch Synjaz Chasin The Dream (Synjaz Kennels) (321)

No. 6

  • Aust Ch Lowender Rueben James (Paul Bevins) (318)

No. 7

No. 8

No. 9

No. 10

No. 11

  • Aust Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross) (231)

No. 12

No. 13

No. 14

No. 15

  • Aust Ch Stardayne Royal Valour (J Hogan) (189)

No. 16

No. 17

  • Aust Ch Casbas Woodys Special Love (Sylvano Cassingena) (188)

No. 18

  • Aust Ch Shadowglen Vintage Crop (Kenneth Connor) (170)

No. 19

  • Aust Ch Stardayne Nothin Butahound Dog (Janice Sharp) (158)

No. 20

  • Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster) (155)

No. 21

  • Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich) (140)

No. 22

  • Aust Ch Lowender Marazyon (Paul Bevins) (140)

No. 23

  • Cooledach Nala Bosede (Elizabeth Cowie) (132)

No. 24

No. 25

No. 26

  • Aust Ch Sonree Sheza Sweet Desert Rose (Sue Caldwell) (112)

No. 27

No. 28

No. 29

  • Aust Ch Neimor Red Maserati (Mrs S Caldwell) (103)

No. 30

No. 31

  • Lowender Careless Whisper (Paul F P Bevins) (98)

No. 32

No. 33

No. 34

No. 35

  • Sarsica Rememberance (Vicki Pettigrove) (80)

No. 36

No. 37

  • Regaldach Th Dark Knight At Stardayne (Mrs V Tapp) (75)

No. 38

  • Aust Ch Sarsica Red Hot Roses (V A Pettigrove) (74)

No. 39

  • Aust Gr Ch Solana Miss Zoe (Mark & Jo Yardley) (70)

No. 40

  • Miaybrik Layin it on the line (Raylene trotter) (66)

No. 41

  • Aashudna Mr Kool Kat (Kerry M Beckhaus) (63)

No. 42

  • Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin) (62)

No. 43

  • Dakley Athena (D Cross) (61)

No. 44

No. 45

  • Zyzemup Mocha Dlite (Kerry M Beckhaus) (58)

No. 46

  • Aust Ch Lowender Candis Cayne (Paul F P Bevins) (57)

No. 47

No. 48

  • Aust Ch Stardayne Bright Signe (Pamila Sinclair) (54)

No. 49

  • Aust Ch Stardayne Coat of Many Colours (Janice Sharp) (48)

No. 50

No. 51

  • Loujen Keeper Of The Flame (J Meharry/L Dorr) (44)

No. 52

  • Dachslands Special Believer (V A Pettigrove) (41)

No. 53

No. 54

  • Aust Ch Stardayne it's a Richmans world (Gail Wood) (40)

No. 55

  • Casbas Woodys Love Charm (Kelly McCormack) (38)

No. 56

No. 57

No. 58

  • Tarralyn Wee Miss Brindabella (Dorthe Hauberg) (35)

No. 59

  • Nikorf Markopollo (Kenneth Connor) (34)

No. 60

  • Annaric Song of Amazing Grace (Mr P J & Mrs A J Howie) (32)

No. 61

  • Stardayne Royal Approach (Mr Rhys Kilpatrick) (32)

No. 62

No. 63

  • Stardayne blushing betty (V Tapp) (26)

No. 64

  • Stardayne Star Attraction (V Tapp) (25)

No. 65

  • Gersndach UK Conection (Robyn Gersbach) (25)

No. 66

  • Gersndach Rock Arena (Mrs R Gersbach) (21)

No. 67

  • Zyzanna Neil Diamond (Kerry M Beckhaus) (20)

No. 68

  • Aust CH Millewa Sir Henry Q C (Mrs C Irvin) (19)

No. 69

  • Aust Ch Stardayne Black Baron (Pamila Sinclair) (18)

No. 70

No. 71

  • Valgarden Red Dog (Miss V Bowden) (17)

No. 72

No. 73

  • Aust Ch Lowender Blow Me One Last Kiss (Paul Bevins) (14)
  • Stardayne Blushing Bella (Mrs V Tapp) (14)

No. 74

  • Almarjo Turn Back Time (Helen Chabanov) (12)

No. 75

  • Zyzanna Painted Desert (Kylie Raines) (12)

No. 76

  • Bellen Liebchen (Roland & Bronwyn Peek) (11)

No. 77

  • Lowender Shalom Alachiem (Paul Bevins) (10)

No. 78

  • Regaldach Kissin Time (Rhys Kilpatrick) (9)
  • Zyzemup Hearts for Hazel (Heather Coles) (9)

No. 79

  • Wickerby Kelly's Turncoat (Imp NZ) (Kelly McCormack) (9)

No. 80

  • Aust Ch Millewa Miss Molly Brown (Sylvano Cassingena) (7)

No. 81

  • Berghutte Black Benjamin (Helen Chabanov) (6)

Rising Star National Leaderboard 2017

The Rising Star leaderboard recognises the up and coming youngsters in the breed (up to 18 months of age). All shows (regardless of location) are eligible for inclusion in the National tallyboard.

No. 1

  • Lowender Careless Whisper (Paul F P Bevins) (670)

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

  • Aust Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross) (420)

No. 8

  • Aust Ch Casbas Woodys Special Love (Sylvano Cassingena) (420)

No. 9

No. 10

  • Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin) (370)

No. 11

  • Cooledach Nala Bosede (Elizabeth Cowie) (365)

No. 12

  • Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich) (330)

No. 13

No. 14

No. 15

No. 16

No. 17

  • Loujen Keeper Of The Flame (J Meharry/L Dorr) (265)

No. 18

  • Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster) (260)

No. 19

  • Stardayne Jewel In The Crown (Val Tapp) (250)

No. 20

  • Aust Ch Neimor Red Maserati (Mrs S Caldwell) (220)

No. 21

  • Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster) (200)

No. 22

  • Lowender Shalom Alachiem (Paul Bevins) (160)

No. 23

  • Stardayne Star Attraction (V Tapp) (160)

No. 24

  • Casbas Woodys Love Charm (Kelly McCormack) (155)

No. 25

  • Lowender Mazel Tov (Paul Bevins) (145)

No. 26

  • Miaybrik Layin it on the line (Raylene trotter) (145)

No. 27

  • Sarsica Rememberance (Vicki Pettigrove) (140)

No. 28

  • Aust Ch Lowender Rueben James (Paul Bevins) (135)

No. 29

  • Regaldach Th Dark Knight At Stardayne (Mrs V Tapp) (125)

No. 30

  • Valgarden Red Dog (Miss V Bowden) (125)

No. 31

  • Annaric Song of Amazing Grace (Mr P J & Mrs A J Howie) (110)

No. 32

No. 33

  • Stardayne Blushing Bella (Mrs V Tapp) (100)

No. 34

  • Aust Ch Lowender Candis Cayne (Paul F P Bevins) (100)

No. 35

No. 36

  • Aust CH Millewa Sir Henry Q C (Mrs C Irvin) (95)

No. 37

No. 38

  • Millewa Dreams Do Come True (Mrs C Irvin) (90)

No. 39

  • Dakley Athena (D Cross) (75)

No. 40

  • Splendak Hans Solo (Yvonne Shaw) (75)

No. 41

No. 42

  • Nikorf Markopollo (Kenneth Connor) (75)

No. 43

  • Aust Ch Sonree Sheza Sweet Desert Rose (Sue Caldwell) (70)

No. 44

  • Tikal Tarlia (B Halloran) (55)

No. 45

  • Almarjo Turn Back Time (Helen Chabanov) (45)

No. 46

  • Aust Ch Stardayne it's a Richmans world (Gail Wood) (45)

No. 47

  • Berghutte Tiger Lilly (Mrs C Irvin) (40)

No. 48

  • Stardayne blushing betty (V Tapp) (35)

No. 49

  • Gersndach Taylor Made (V & J Elsley / Mrs R Gersbach) (35)

No. 50

  • Gersndach Chanel Le Noir (Mrs R Gersbach) (25)

No. 51

  • Aust Ch Millewa Miss Molly Brown (Sylvano Cassingena) (25)

No. 52

  • Stardayne Louis Roederer (Mrs Dorthe Hauberg) (20)
  • Zyzemup Hearts for Hazel (Heather Coles) (20)

No. 53

No. 54

  • Gersndach Saffron (Mrs R Gersbach) (10)

No. 55

  • GypsieMagic Dimonds and Pearls (Hayley Stubberfield) (10)
  • Gersndach UK Conection (Robyn Gersbach) (10)
  • Wickerby Kelly's Turncoat (Imp NZ) (Kelly McCormack) (10)
  • Valgarden Adele (Miss V Bowden) (10)

No. 56

  • Berghutte Black Benjamin (Helen Chabanov) (5)
  • Aust Ch Lowender Marazyon (Paul Bevins) (5)
  • Aust Ch Neimor Smokey Topaz (D Moran & Rev L Neighbour) (5)
  • Zyzemup Royal Hope (Kerry m Beckhaus) (5)
  • Gersndach Breif Encounter (Mrs R Gersbach) (5)
  • Gersndach Das Romance (Mrs R Gersbach) (5)
  • Gersndach Rock Arena (Mrs R Gersbach) (5)
  • Gersndach Von Belstar (Mrs R Gersbach) (5)

Neuter Competition 2017 National Leaderboard

The Neuter leaderboard recognises leading Neuters in the breed. All shows (regardless of location) are eligible for inclusion in the National tallyboard.

NATIONAL BREED LEADER - NEUTER COMPETITION
Aust Sup Ch and Neut Ch Leading Lady of Markwell (Imp NZ)
(Melissa M C Purich)

No. 1

No. 2

No. 3

  • NZ & Aust Ch Drysdale Crystal Star N Gold (Imp NZ) (D Moran & Rev L Neighbour) (165)

No. 4

  • Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan) (140)

No. 5

  • Dual & Neut Ch Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp) (90)

No. 6

  • Aust Neut Ch Dakley Lazarus Thone (D Cross) (50)

No. 7

  • Aust Ch Zyzemup Kitty Forman (Kerry M Beckhaus) (40)

No. 8

  • Annaric Specialty Rose (Vicki Pettigrove) (35)

No. 9

  • Aust & Neut Ch Dachimmil Indiana Rose (Mrs Sue Caldwell) (10)

No. 10

  • Aust Ch Stardayne Fifth Ave Special (Judith Vernon) (5)

Advance® Breeder of the Year 2017 leaderboard

Advance® Breeder of the Year

The Breeder of the Year leaderboard recognises the top breeders in this breed based on various wins and titles earned by dogs that they have bred.

No. 1

  • ALMARJO (M & J Yardley) (540)

No. 2

  • STARDAYNE (Valerie Tapp) (468)

No. 3

  • LOWENDER (P Bevins) (180)

No. 4

  • SPLENDAK (B & Y Shaw) (120)

No. 5

  • LOWENHYTE (Ian Cross) (85)

No. 6

  • SYNJAZ (Mr R Gallaway & Ms L McMaster) (75)

No. 7

  • CASBAS (Sylvano Cassingena) (65)

No. 8

  • SARSICA (V A Pettigrove) (63)

No. 9

  • BOSKAHUN (Sue Packer) (50)

No. 10

  • DAKLEY (Daryl Cross) (25)
  • ANNARIC (Mr P J & Mrs A J Howie) (25)

No. 11

  • NEIMOR (D Moran & Rev L Neighbour) (5)
  • ZYZEMUP (Kerry M Beckhaus) (5)

No. 12

  • AASHUDNA (Heather Coles) (3)