Ch Lionslea Titanium (ai)

Bronson (meaning son of Brown) is from our beautiful livernose girl Gidget. With his tough guy name this boy has the sweetest of natures and just loves to please.

Bronson titled with ease and has had a very successful show career so far.

For further information contact:

Contact :
Paula Batten (Member Details)
Phone :
0402603377
Email :
Send Email
Web :
http://www.lionslea.com
Pedigree for Ch Lionslea Titanium (ai)
Sire : Ch Sixemm Justa Girl Scout (ai) S: MBIS/MBISS Int/Nord/Dan/Fr/Lux Ch Ukukhanya Scout The Red Baron (Imp USA) (Nwy) (Liver) S: Am Ch Karoskloof Bayezana Naka (SA)
D: Am Ch NomvuyoTikkun (SA)
D: Aust Ch HuntingRidge Summer Rain (Liver) S: BIS Aust Gr Ch Umkimzulu Navaho Warrior (ai)
D: Aust Ch HuntingRidge Jungle Rain
Dam : Ch Starridge Whispring Jack S: Gr Ch Riginal Lightning Jack S: MRUBIS MBISS MRUBISS Aust Gr Ch Bearstar Ko CD FC ROM
D: RUBISS Ch Riginal Gold Dust Woman ET ROM
D: Ch Umkimzulu Indian Summer (ai) S: Fn Sw Ch Djungelkattens Imbue Ridged Isak ROM
D: Gr Ch Bearstar Chilean Willow ROM

Recent Results

  • 26-Jan-2014 Dog Challenge, RUBOB & INTERMEDIATE IN GROUP

    Bungendore P A & H Society [CH] (Judge was Mr G Cruse (NSW))

  • 1-Dec-2013 RUBOB & INTERMEDIATE IN GROUP

    Cooma & District Kennel & Obedience Club [CH] (Judge was Mrs J Bray (NSW))

  • 8-Sep-2013 Best of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP

    DogsACT Spring Amenities Show (am) [CH] (Judge was Mr J Rowles (NSW))

  • 8-Sep-2013 Best of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP

    DogsACT Spring Amenities Show (pm) [CH] (Judge was Mrs D Fenton (NSW))

  • 11-Aug-2013 Runner Up Best of Breed

    ACT Ladies Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs E Maitland (SA))

  • 10-Aug-2013 Runner Up Best of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP

    ACT Ladies Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms D Cuthbert (SA))

  • 4-Aug-2013 Best of Breed

    Junior Kennel Club of NSW [CH] (Judge was Dr J Opara (Poland))

  • 28-Jul-2013 Res Ch Dog & Runner Up Best of Breed

    Harden Murrumburrah Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr R Watson (TAS))

  • 28-Jul-2013 Runner Up Best of Breed

    Harden Murrumburrah Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr R Watson (TAS))

  • 21-Jul-2013 BEST INTERMEDIATE IN GROUP

    The North of the Harbour ABKC Inc [CH] (Judge was Mrs L Chothithada (Thailand))

  • 20-Jul-2013 Best of Breed

    The North of the Harbour ABKC Inc [CH] (Judge was Mrs R Kadike-Skadina (LAT))

  • 13-Jul-2013 Res Challenge Dog & BEST INTERMEDIATE IN GROUP

    Bungendore & Palerang Distric ABKC [CH] (Judge was Mr L Greer (NZ))

  • 12-May-2013 RUBOB & NEW CHAMPION

    Cootamundra ABKC Inc [CH] (Judge was Miss C Stuart (NSW))

  • 28-Apr-2013 Reserve Challenge Dog

    National Capital Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr L James (QLD))

  • 27-Apr-2013 BEST JUNIOR IN SHOW

    Hound Club of the ACT Inc [CH] (Judge was Mr E Bajon (CAN))

  • 26-Apr-2013 Reserve Challenge Dog

    National Capital Kennel Club Inc (ACT) [CH] (Judge was Mrs M Watson (WA))

  • 20-Apr-2013 RUNNER UP BEST IN GROUP

    Orange Show Society Inc [CH] (Judge was Mrs J Bray (NSW))

  • 9-Mar-2013 Best of Breed

    Goulburn A P & H Society Inc [CH] (Judge was Mrs K Cannon (NSW))

  • 3-Mar-2013 Res Challenge Dog & Runner Up Best of Breed

    Tarago Show Society [CH] (Judge was Ms LStalhandske (SWD))

  • 27-Jan-2013 Dog Challenge

    ◦Bungendore P A & H Society Inc [CH] (Judge was Mr T Tancred (NSW))

  • 7-Jan-2013 Dog Challenge & Runner Up Best of Breed

    Dogs ACT Fundraiser Show [CH] (Judge was Mrs P Thomas (NSW))

  • 16-Dec-2012 BEST PUPPY IN GROUP

    ACT Junior Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Godfrey (SA))

  • 15-Dec-2012 Best of Breed & BEST PUPPY IN GROUP

    ACT Junior Kennel Club (PM) [CH] (Judge was Mr D Smith (NSW))

  • 15-Dec-2012 BEST PUPPY IN GROUP

    ACT Junior Kennel Club (AM) [CH] (Judge was Ms S Marshall (VIC))

  • 11-Nov-2012 Best of Breed & RUNNER UP BEST IN GROUP

    Far South East Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Bray (NSW))

  • 9-Nov-2012 Res Ch Dog, Runner Up Best of Breed & BEST PUPPY IN GROUP

    Far South East Kennel Club [CH] (Judge was Ms Y Meintjes (NSW))

  • 28-Oct-2012 Reserve Challenge Dog

    Illawarra & South Eastern Region [CH] (Judge was Mr K Chamberlain (NSW))

  • 26-Oct-2012 Best of Breed

    Illawarra & South Eastern Region [CH] (Judge was Mrs B Martin (ACT))

  • 21-Oct-2012 Best of Breed & BEST PUPPY IN GROUP

    Forbes Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr J Connell (TAS))

  • 20-Oct-2012 Dog Challenge & Runner Up Best of Breed

    Forbes Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs S Gray (TAS))

  • 19-Oct-2012 Best of Breed & BEST PUPPY IN GROUP

    Forbes Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs S Shrigley (TAS))

  • 30-Sep-2012 BEST PUPPY IN SHOW

    Hound Club of the ACT [CH] (Judge was Mrs Lyn King (VIC))

  • 8-Sep-2012 Res Ch Dog, Runner Up Best of Breed & BEST MINOR PUPPY IN GROUP

    Murrumburrah Harden Show Society [CH] (Judge was Mrs Jo Allitt (NSW))

  • 12-Aug-2012 Runner Up Best of Breed

    ACT Ladies Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs L Black (VIC))

  • 28-Jul-2012 Reserve Challenge Dog

    Harden Murrumburrah Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms R Nicholson (QLD))

  • 8-Jul-2012 Reserve Challenge Dog & BEST MINOR PUPPY IN GROUP

    Dogs ACT Fundraiser Show [CH] (Judge was Mr G Cruse (NSW))

  • 7-Jul-2012 BEST MINOR PUPPY IN GROUP

    Dogs ACT Fundraiser Show [CH] (Judge was Mr K Chamberlain (NSW))

  • 29-Jun-2012 Reserve Challenge Dog & BEST MINOR PUPPY IN GROUP

    Southern Region Country Classic [CH] (Judge was Mrs J Butterfield (SA))

  • 11-Jun-2012 BEST BABY PUPPY IN GROUP

    ACT Ladies Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs L Ryan (NSW))

  • 25-Apr-2012 BEST BABY PUPPY IN GROUP

    County of Cumberland ABKC [CH] (Judge was Mr J Burgess (QLD))

  • 20-Apr-2012 BEST BABY PUPPY IN GROUP

    National Capital Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr D Tidswell (SA))