Alaskan Malamute Pointscore 2014

This page shows the breed tally board for each state.
View National Tally

Show Dog of the Year State Leaderboards 2014

The All Breeds leaderboard is based on Best / Runner-Up in Show and Best / Runner-Up in Group wins only.
Only shows held in the dog's competition state are eligible for inclusion in the State tallyboard.

New South Wales

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

  • Aust Ch Koolrunnings Spirit of Bear (NSW) (Mrs C Loft / Mr R & Mrs S Huckett) (90)

No. 6

  • Darksky Midnight Warrior (NSW) (S Presland / T Parker & R Surawski) (38)

No. 7

Victoria

No. 1

No. 2

  • Aust Sup Ch Snowsteeds Rustic Rising (VIC) (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett) (201)

No. 3

Queensland

No. 1

  • Aust Ch Darksky Livin The Dream (QLD) (K Hilan / R Surawski) (1890)

No. 2

No. 3

  • Aust Ch Tanome King Of The Mountain WTD WWPD ROA ET (QLD) (Mr B & Mrs R Sorrell / S McPhan) (309)

No. 4

  • Darksky Day Dreamin (QLD) (Miss A Knight & Mr R Surawski) (59)

South Australia

No. 1

No. 2

No. 3

Western Australia

No. 1

  • Aust Ch Wolfproud Austin (WA) (Jenn Lawrence) (375)

No. 2

  • Aust Ch Wolfproud Carson (WA) (Jenn Lawrence) (100)

Breed Challenge State Leaderboards 2014

The Breed Challenge recognises consistent performers at the breed level. Points are based on Challenge Points received at Breed Level at any Championship Show throughout Australia. Only shows held in the dog's competition state are eligible for inclusion in the State tallyboard.

New South Wales

No. 1

No. 2

  • Nukabiitka Newgirl Ontheblock (NSW) (Dean Gibbons) (123)

No. 3

No. 4

  • Nukabiitka Truly Sweet Georgia (NSW) (Dean Gibbons) (71)

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

No. 10

  • Aust Ch Koolrunnings Spirit of Bear (NSW) (Mrs C Loft / Mr R & Mrs S Huckett) (49)

No. 11

No. 12

No. 13

No. 14

  • Darksky Midnight Warrior (NSW) (S Presland / T Parker & R Surawski) (8)

Victoria

No. 1

No. 2

No. 3

  • Aust Sup Ch Snowsteeds Rustic Rising (VIC) (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett) (89)

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

  • Chimo Walk The Talk (VIC) (E'vette Levett) (38)

No. 8

  • Icepure Rising Auzzie Legend (VIC) (Kellie Elia & Beth McCombe) (20)

No. 9

No. 10

  • Snowsteeds Harvest Sunrise (VIC) (E'vette Levett) (14)

No. 11

  • Snowsteeds Alaskan Midnite Sun (VIC) (E'vette Levett / Steve & Sara Cartwright) (12)

No. 12

  • Am Ch Onans Beyond The Horizon (VIC) (Ms K Bryson / Ms M White) (6)

Queensland

No. 1

  • Aust Ch Darksky Livin The Dream (QLD) (K Hilan / R Surawski) (242)

No. 2

No. 3

  • Aust Ch Tanome King Of The Mountain WTD WWPD ROA ET (QLD) (Mr B & Mrs R Sorrell / S McPhan) (162)

No. 4

  • Darksky Day Dreamin (QLD) (Miss A Knight & Mr R Surawski) (110)

No. 5

No. 6

  • Kotuko Llook My Way (QLD) (B & R Sorrell / P Selden) (74)

No. 7

  • Talakarli The Chosen One (QLD) (Karen Hilan) (43)

No. 8

  • Talakarli Don't Stop Believin (QLD) (Steve Cartwright / Karen Hilan) (30)

No. 9

  • Kinuk's Kashmir (Imp BEL) (QLD) (Karen Hilan) (28)

No. 10

  • IceRiva Storms Abrewin (QLD) (N Siemon/ S & S White / J Weldon) (24)

No. 11

  • Aust Ch Bordalaska Stone Brothers (QLD) (B & R Sorrell) (17)

No. 12

  • Aust Ch Icepaws D Rumor of Love (QLD) (Ms L Boulton) (13)

No. 13

  • Aust Ch Atupaka Varu Cuddle Pot (QLD) (Karen Hilan / Rodney Surawski) (13)

No. 14

  • Aust Ch Icepaws Beyon Rockin Mad (QLD) (L Boulton) (6)
  • Icepure Enchanted Princess (QLD) (Narelle Adams) (6)

South Australia

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

  • Iglignaq Souffle Girl (SA) (T Jones) (67)

No. 8

No. 9

No. 10

  • Ikkuma Solos Code Red (SA) (T Jones) (32)

No. 11

Western Australia

No. 1

  • Aust Ch Wolfproud Austin (WA) (Jenn Lawrence) (200)

No. 2

  • Aust Ch Wolfproud Carson (WA) (Jenn Lawrence) (184)

No. 3

  • Blitzems Breaking New Ground (WA) (J Grieve / K & D Daly) (119)

No. 4

  • Aust Ch Pale Moon's Running The Outback (Imp USA) (WA) (Jenn Lawrence) (105)

No. 5

  • Aust Ch Wolfproud Philadelphea (WA) (Jenn Lawrence) (105)

No. 6

No. 7

  • Aust Ch Kaasha Frozen Assets (WA) (Mark & Jeni Sach) (81)

No. 8

  • Aust Ch Atupaka Rima Govnasdauta (WA) (Mark & Jeni Sach) (48)

No. 9

  • Wolfproud Charlotte (WA) (Jenn Lawrence) (47)

No. 10

  • Wolfproud Alaska (WA) (Jenn Lawrence) (37)

No. 11

  • Icepaws Dancin Wyld Fyre (WA) (Narelle Adams) (33)

No. 12

  • Annakpok Th Moons A Balloon (WA) (Narelle Adams) (30)

No. 13

No. 14

No. 15

No. 16

  • Nahimana Kishkimo Nikki (WA) (Narelle Adams) (19)

No. 17

  • Aust Ch Malpac Late Pick (WA) (D & J Langley) (12)

No. 18

  • Wolfproud Charlston (WA) (Jenn Lawrence) (11)

No. 19

  • Annakpok It's About Time (AI) (WA) (Narelle Adams) (7)

Rising Star State Leaderboards 2014

The Rising Star leaderboard recognises the up and coming youngsters in the breed (up to 18 months of age). Only shows held in the dog's competition state are eligible for inclusion in the State tallyboard.

New South Wales

No. 1

No. 2

  • Nukabiitka Newgirl Ontheblock (NSW) (Dean Gibbons) (345)

No. 3

No. 4

  • Nukabiitka Truly Sweet Georgia (NSW) (Dean Gibbons) (140)

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

  • Kataku Rebel Without A Cause (NSW) (Ms S Glasheen / Mr & Mrs Turner) (25)

No. 9

Victoria

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

  • Snowsteeds Game Breaker (VIC) (E'vette Levett) (95)

No. 5

No. 6

  • Chimo Take It All The Way (VIC) (Tonya Syme & Michelle Watson) (75)

No. 7

  • Icepure Rising Auzzie Legend (VIC) (Kellie Elia & Beth McCombe) (35)

No. 8

  • Chimo Walk The Talk (VIC) (E'vette Levett) (30)

No. 9

Queensland

No. 1

  • Darksky Day Dreamin (QLD) (Miss A Knight & Mr R Surawski) (405)

No. 2

  • Kotuko Llook My Way (QLD) (B & R Sorrell / P Selden) (230)

No. 3

  • Talakarli The Chosen One (QLD) (Karen Hilan) (185)

No. 4

  • IceRiva Storms Abrewin (QLD) (N Siemon/ S & S White / J Weldon) (160)

No. 5

  • Icepure Enchanted Princess (QLD) (Narelle Adams) (75)

No. 6

  • Icepaws Heavenly Inspiration (QLD) (Ms L Boulton) (30)

No. 7

  • Talakarli Don't Stop Believin (QLD) (Steve Cartwright / Karen Hilan) (25)

South Australia

No. 1

  • Ikkuma Solos Code Red (SA) (T Jones) (305)

No. 2

  • Iglignaq Souffle Girl (SA) (T Jones) (265)

No. 3

  • Runningdog Wanna Builda Snoman (SA) (Mr S J and Mrs L J Burger) (55)

No. 4

  • Iglignaq Song Of Fire And Ice (SA) (T Jones) (25)

Western Australia

No. 1

No. 2

  • Wolfproud Alaska (WA) (Jenn Lawrence) (175)

No. 3

  • Blitzems Breaking New Ground (WA) (J Grieve / K & D Daly) (115)

No. 4

  • Annakpok It's About Time (AI) (WA) (Narelle Adams) (90)

No. 5

  • Wolfproud Charlotte (WA) (Jenn Lawrence) (55)

No. 6

No. 7

  • Iglignaq The Impossible Girl (WA) (N Rhodes) (30)

No. 8

  • Annakpok Th Moons A Balloon (WA) (Narelle Adams) (20)

No. 9

  • Wolfproud Hollywood (WA) (Jenn Lawrence) (10)
  • Wolfproud Carolina (WA) (Jenn Lawrence) (10)
  • Talakarli Rythm Of Th Highway (WA) (Mark & Jeni Sach) (10)

No. 10

Neuter Competition 2014 National Leaderboard

The Neuter leaderboard recognises leading Neuters in the breed. Only shows held in the dog's competition state are eligible for inclusion in the State tallyboard.

South Australia

No. 1

  • Aust & Neut Ch Malpac Sparkling Glory (SA) (Maddy Nyp) (150)

No. 2

  • Aust Ch Runningdog That's Kool (SA) (Mr M Allen & Miss H Ewins) (35)

Western Australia

No. 1

  • Aust Neut Ch Honidakota Da Boss (WA) (Narelle Adams) (100)