Tenterfield Terrier Pointscore 2019

This page shows the national breed tally board.
View State Tally

Show Dog of the Year National Leaderboard 2019

The All Breeds leaderboard recognises the significant show wins for this breed. It is based on Best / Runner-Up in Show and Best / Runner-Up in Group wins only.
All shows (regardless of location) are eligible for inclusion in the National tallyboard.

NATIONAL BREED LEADER - SHOW DOG OF THE YEAR
Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue
(David & Mary Holt)

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

  • Silvieras Queen Ella (Michelle Oberle) (30)

No. 10

No. 11

No. 12

No. 13

Breed Challenge National Leaderboard 2019

The Breed Challenge recognises consistent performers at the breed level. Points are based on Challenge Points received at Breed Level at any Championship Show throughout Australia. All shows (regardless of location) are eligible for inclusion in the National tallyboard.

NATIONAL LEADER - BREED CHALLENGE COMPETITION
Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue
(David & Mary Holt)

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

  • Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss) (188)

No. 10

No. 11

No. 12

No. 13

No. 14

No. 15

No. 16

No. 17

  • Aust Ch Tappakai Niskai (Mr J J & Mrs C A Bourke) (122)

No. 18

No. 19

No. 20

No. 21

No. 22

  • Aust Ch Gumhaven Just Iz (Maureen Schutt) (103)

No. 23

No. 24

  • Aust Ch Wimballah Tinkerbell (Ms C J Alderton) (96)

No. 25

No. 26

No. 27

No. 28

No. 29

  • Silvieras Queen Ella (Michelle Oberle) (84)

No. 30

  • Alotafun Lucky Say Oh (J A Lee) (78)

No. 31

  • Gumhaven Just Cruzin (Maureen Schutt) (77)

No. 32

No. 33

  • Aust Ch Coolamin Little Dove (Fran Smith) (74)

No. 34

  • Demala the chosen one (Miss D Macfadyen) (69)

No. 35

No. 36

No. 37

No. 38

No. 39

  • Allurastar Miss Maisy (Christine Alderton) (55)

No. 40

No. 41

No. 42

No. 43

  • Demala Little Miss Gidget (Deidre Macfadyen) (42)

No. 44

No. 45

No. 46

No. 47

No. 48

  • Wimballah Lills Bobby Lass (Kim Boyland) (37)

No. 49

  • Yarraview Catch Me If You Can (Ashleigh Truscott) (36)

No. 50

No. 51

No. 52

No. 53

  • Aaungara Rock A Billy Rebel (Ms J C Martin) (33)

No. 54

No. 55

  • Skalawag Oh Hello (Mr W Gale) (29)

No. 56

No. 57

  • Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen) (26)

No. 58

No. 59

No. 60

  • Aust Ch Gumhaven Just Rockn It (Maureen Schutt) (21)

No. 61

  • Larndora Ebony Lace (Ms S Proctor) (20)

No. 62

No. 63

  • Skalawag Oh Wow Redheads Rule (Mr W Gale) (18)

No. 64

  • Aust Ch Gumhaven Sweet Destiny (Maureen Schutt) (17)

No. 65

No. 66

  • Tappakai Hot Dreams (Mr J & Mrs C Bourke) (13)

No. 67

No. 68

No. 69

No. 70

No. 71

  • Mygitano Dreamtime Gal (Julie-Anne Marshall) (7)

No. 72

No. 73

  • Mygitano Sitara Tan (Julie-Anne Marshall) (6)

No. 74

Rising Star National Leaderboard 2019

The Rising Star leaderboard recognises the up and coming youngsters in the breed (up to 18 months of age). All shows (regardless of location) are eligible for inclusion in the National tallyboard.

NATIONAL BREED LEADER - RISING STAR COMPETITION
Dzahhli Love and Addiction
(M & N Bourke)

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

  • Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss) (320)

No. 5

No. 6

No. 7

  • Gumhaven Just Cruzin (Maureen Schutt) (250)

No. 8

No. 9

No. 10

No. 11

No. 12

No. 13

  • Aust Ch Gumhaven Just Iz (Maureen Schutt) (175)

No. 14

No. 15

No. 16

No. 17

  • Tappakai Hot Dreams (Mr J & Mrs C Bourke) (135)

No. 18

No. 19

  • Wimballah Twopence In The Lead (Ms C J Alderton) (120)

No. 20

No. 21

No. 22

No. 23

No. 24

  • Gumhaven Southern Belle (Maureen Schutt) (95)

No. 25

  • Demala the chosen one (Miss D Macfadyen) (90)
  • Silvieras Queen Ella (Michelle Oberle) (90)

No. 26

  • Aust Ch Wimballah Tinkerbell (Ms C J Alderton) (85)
  • Demala Little Miss Gidget (Deidre Macfadyen) (85)

No. 27

  • Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen) (75)

No. 28

No. 29

  • Wimballah Lills Bobby Lass (Kim Boyland) (65)

No. 30

No. 31

No. 32

  • Skalawag Oh Hello (Mr W Gale) (55)

No. 33

  • Triplefun Pebbles (J & V Morriss) (50)

No. 34

No. 35

  • Aaungara Rock A Billy Rebel (Ms J C Martin) (50)

No. 36

  • Triplefun Dancing Queen (J/V Morriss) (45)

No. 37

No. 38

  • Alotafun Bella Rosa (J A Lee) (40)

No. 39

No. 40

  • Wandji King Arthur (Fran Smith) (40)
  • Alotafun Lucky Say Oh (J A Lee) (40)

No. 41

No. 42

No. 43

  • Gumhaven Shimmer N Shake (Maureen Schutt) (30)
  • Gumhaven Just Joey (Maureen Schutt) (30)

No. 44

  • Larndora Ebony Lace (Ms S Proctor) (25)

No. 45

No. 46

  • Lachlanpark Beautiful Vision (Geoffrey & Cheryl Coyte) (20)

No. 47

No. 48

No. 49

  • Yarraview Blue Steel At Gumhaven (Maureen Schutt) (10)
  • Nudimah Shining Star (Mr D & Mrs M Holt) (10)
  • Skalawag Oh Wow Redheads Rule (Mr W Gale) (10)
  • Coolamin Jack O Hearts (Fran Smith) (10)
  • Charbon Dappled Light (C E & J F Chambers) (10)
  • Alotafun Sienna Dream (J A Lee) (10)
  • Mygitano Sitara Tan (Julie-Anne Marshall) (10)

No. 50

  • Mygitano Texas Ranger (Julie-Anne Marshall) (5)
  • Ldentae Gimme Sunshine (Mrs C & Mr P Weatherley) (5)
  • Charbon Rockin It Solo (C E & J F Chambers) (5)
  • Triagen I Should B so lucky (Mr T & Ms K Keves) (5)
  • Wandji Red Knight (David & Mary Holt) (5)
  • Wimballah Flashy Dancer (Ms J Martin) (5)

Neuter Competition 2019 National Leaderboard

The Neuter leaderboard recognises leading Neuters in the breed. All shows (regardless of location) are eligible for inclusion in the National tallyboard.

No. 1

  • Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper) (245)

No. 2

  • Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes) (151)

No. 3

  • Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino) (133)

No. 4

No. 5

  • Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell) (84)

No. 6

  • Aust & Neut Ch Gumhaven Arpege (Mr J & C Bourke) (37)

No. 7

  • Aust Ch Nudimah Glitz N Glamour (Geoffrey & Cheryl Coyte) (18)

Advance® Breeder of the Year 2019 leaderboard

Advance® Breeder of the Year

The Breeder of the Year leaderboard recognises the top breeders in this breed based on various wins and titles earned by dogs that they have bred.

No. 1

  • GUMHAVEN (Maureen Schutt) (306)

No. 2

  • RANGEAIRE (Mr & Mrs R A Harvey) (160)

No. 3

  • SKALAWAG (Mrs D McDonell) (153)

No. 4

  • NUDIMAH (D & H Holt) (152)

No. 5

  • WIMBALLAH (Christine Alderton) (72)

No. 6

  • LDENTAE (Mrs C & Mr P Weatherley) (50)

No. 7

  • LACHLANPARK (Geoff & Cheryl Coyte) (39)

No. 8

  • DEMALA (Deidre Macfadyen) (32)

No. 9

  • ALOTAFUN (Mrs J A Lee) (18)

No. 10

  • DZAHHLI (M & N Bourke) (16)

No. 11

  • LISAKYANNE (Phillip Nicholson) (12)

No. 12

  • ORNAC (S G Underwood) (6)

No. 13

  • AAUNGARA (Mr T & Ms K Keves) (3)
  • CHARBON (C E & J F Chambers) (3)

No. 14

  • TRIPLEFUN (J & V Morriss) (1)