Aust Grand Ch Appintiki Baileys On Ice

"Bailey's" show career has had many highlights including:
1 x All Breeds Best in Show (Championship);
3 x All Breeds Runner Up Best in Show (Championship);
Challenge Dog at the 2012 Clumber Spaniel League of Victoria Championship Show;
Best in Show at the 2013 Clumber Spaniel League of Victoria Open Show;
Runner Up Best in Show at the 2013 Clumber Spaniel League of Victoria Championship Show;
Best in Show at the 2014 Clumber Spaniel League of Victoria Championship Show;
multi-Best in Group awards (championship);
and numerous class in-group and class in-show awards.

Our eternal thanks to "Bailey's" breeder, Lyn Durrington in Queensland, for allowing him to come and live with us in the first instance, and for her ongoing support and guidance.

For further information contact:

Contact :
John, Judy & Susan Teniswood (Member Details)
Phone :
03 62296143
Email :
Send Email
Web :
http://www.boroniahil.com
Pedigree for Aust Grand Ch Appintiki Baileys On Ice
Sire : Aust Gr Ch Erinveine Vide et Crede S: Aust Ch Abbyford Taw (imp UK) S:
D:
D: Ch Erinveine Quid Pro Quo S:
D:
Dam : Aust Ch Clumbears Wild Child S: Aust Ch Grashez Society Affair S:
D:
D: Aust Ch Eloucher A Touch OClass S:
D:

Recent Results

  • 8-Nov-14 Best of Breed, Runner Up Best Exhibit in Group & Best Open in Show

    Westbury Ag Soc [CH] (Judge was Dr F McEvoy (S))

  • 2-Nov-14 Challenge Dog, Best in Show & Best Open in Show

    Clumber Spaniel League of Vic John Bell [CH] (Judge was Mr W Pearson (V))

  • 7-Sep-14 Challenge Dog & Best of Breed

    Southern Midlands Kennel Club [CH] (Judge was Mr I Rassmussen (Q))

  • 6-Sep-14 Challenge Dog & Best of Breed

    Brighton Kennel Club [CH] (Judge was Mr P Andrews (S))

  • 23-Aug-14 Challenge Dog

    British Bulldog Club of Tas All Breeds [CH] (Judge was Mr W Burton (N))

  • 2-Aug-14 Challenge Dog & Best of Breed

    Derwent Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Wallis (V))

  • 12-Apr-14 Challenge Dog & Best of Breed

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr C Moore (V))

  • 22-Mar-14 Challenge Dog, BOB, Best Exhibit in Group & Best Open in Group

    Tasmanian Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mrs N Zimmerle (Q))

  • 9-Mar-14 Challenge Dog & Runner Up Best of Breed

    Combined Breeds Dog Club of Tas PM Show [CH] (Judge was Mrs R Traynor (NZ))

  • 23-Feb-14 Challenge Dog & Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mr I Hinde (V))

  • 22-Feb-14 Reserve Challenge & Runner up Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Gotch (N))

  • 15-Feb-14 Challenge Dog & Best of Breed

    All Breeds Kennel Association [CH] (Judge was Mrs D Smith (Q))

  • 18-Jan-14 Challenge Dog & Runner Up Best of Breed

    Hobart Dog Club AM Show [CH] (Judge was Mr C Hamilton (V))

  • 1-Jan-14 Challenge Dog, BOB, Runner Up Best in Group & Best Aust Bred in Group

    Combined Breeds Dog Club of Tas AM Show [CH] (Judge was Mrs M Hickie (N))

  • 14-Dec-13 Challenge Dog & Best of Breed

    TCA Christmas Show [CH] (Judge was Mrs M Gostelow (V))

  • 8-Dec-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Circular Head Ag Soc [CH] (Judge was Mrs J Hocking (V))

  • 7-Dec-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Circular Head Ag Soc [CH] (Judge was Ms G Alexander (V))

  • 1-Dec-13 Challenge Dog & Best of Breed

    RNAPS Amenities Show [CH] (Judge was Mrs E Knox (N))

  • 17-Nov-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Brown (NZ))

  • 10-Nov-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Westbury Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs B Skilton (N))

  • 5-Nov-13 Challenge Dog & Runner up Best of Breed

    Sunbury Canine Club [CH] (Judge was Mrs M Pereira (Brazil))

  • 2-Nov-13 Challenge Dog, Best of Breed & Best Rarer Spaniel in Show

    Victorian Gundog Club [CH] (Judge was Mr Helgesen (Norway)/Mr Czegledi (Hungar)

  • 2-Nov-13 Reserve Challenge, Runner up Best of Breed and Best Intermediate in Show

    Rarer Gundog Spaniel Club of Victoria [CH] (Judge was Mr P Fortemps (Belgium))

  • 27-Oct-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Hobart Dog Club Dogfest [CH] (Judge was Mr P Robinson (NZ))

  • 23-Oct-13 Reserve Challenge & Runner up Best of Breed

    Royal Hobart Show [CH] (Judge was Ms A Ingram (Ireland))

  • 20-Oct-13 Reserve Challenge, Intermediate in Group, Intermediate in Show

    Tasmanian Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mrs V Hutton (N)/Miss E Brown (Q))

  • 19-Oct-13 Reserve Challenge

    Longford Show Society [CH] (Judge was Mrs L Brand (N))

  • 13-Oct-13 Challenge Dog & Runner up Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Stasytis (V))

  • 10-Oct-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Royal Launceston Show [CH] (Judge was Mrs C Haller (Canada))

  • 10-Oct-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Gundog Club of Tasmania [CH] (Judge was Mrs C Cunningham (N))

  • 8-Sep-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Southern Midlands Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Johnston (N))

  • 7-Sep-13 Challenge Dog, Best of Breed & Best Intermediate in Group

    Brighton Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Johnston (N))

  • 1-Sep-13 Challenge Dog & Runner up Best of Breed

    Ulverstone Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P Thomas (N))

  • 24-Aug-13 Challenge Dog & Best of Breed

    British Bulldog Club All Breeds AM Show [CH] (Judge was Mr B Thompson (N))

  • 24-Aug-13 Challenge Dog & Best of Breed

    British Bulldog Club All Breeds PM Show [CH] (Judge was Mr J Connell (T))

  • 27-Jul-13 Reserve Challenge & Runner up Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Baillie (V))

  • 14-Jul-13 Best Dog & Best Exhibit in Show

    Clumber Spaniel League Vic Open Show [OP] (Judge was Mrs B Tophill (V))

  • 14-Jul-13 Reserve Challenge

    Clumber Spaniel League Vic J Bell Show [CH] (Judge was Ms E Joseph (V))

  • 14-Jul-13 Reserve Challenge & Runner Up Best in Show

    Clumber Spaniel League Vic D Irving Show [CH] (Judge was Mrs R Weaver (NZ))

  • 13-Jul-13 Reserve Challenge

    Junior Kennel Club of Victoria [CH] (Judge was Mrs K Keely (N))

  • 2-Jun-13 Challenge Dog & Runner Up Best of Breed

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Crozier (N))

  • 25-May-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Kennel Club of Tasmania [CH] (Judge was Mrs S Packer (S))

  • 11-May-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Gundog Club of Tasmania PM Show [CH] (Judge was Mr K Lee (V))

  • 11-May-13 Reserve Challenge & Runner Up Best of Breed

    Gundog Club of Tasmania AM Show [CH] (Judge was Mr J Marshall (V))

  • 5-May-13 Challenge Dog, Best of Breed & Best Intermediate in Group

    Combined Breeds Dog Club of Tas [CH] (Judge was Mr M Beech (Canada))

  • 4-May-13 Challenge Dog & Runner Up Best of Breed

    Combined Breeds Dog Club of Tas PM Show [CH] (Judge was Mr D Swartwood (Canada))

  • 20-Apr-13 Reserve Challenge

    TCA Bushfire Appeal Show [CH] (Judge was Mr S Munton (T))

  • 13-Apr-13 Reserve Challenge & Runner Up Best of Breed

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Gaut (V))

  • 24-Mar-13 Reserve Challenge & Runner Up Best of Breed

    Tasmanian Kennel Club [CH] (Judge was Mr T Thomas (Q))

  • 10-Mar-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Combined Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mrs L Harwood (V))

  • 9-Feb-13 Best Intermediate in Group

    Kennel Club of Tasmania [CH] (Judge was Mrs K Eldred (N))

  • 1-Jan-13 Challenge Dog & Best of Breed

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs H Weil (Q))

  • 31-Dec-12 Challenge Dog, Best of Breed & Best Aust Bred in Group

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Rose (Q))

  • 22-Dec-12 Challenge Dog & Best of Breed

    Dog of The Year Support Committee Show [CH] (Judge was Mr L Kruger (Sout Africa))

  • 9-Dec-12 Challenge Dog & Best of Breed

    CCC Clubs of Qld [CH] (Judge was Miss B Daines (N))

  • 26-Aug-12 Best of Breed, Best Exhibit in Group & Best Intermediate in Group

    Utility & Non-Sporting Club of Tas [CH] (Judge was Mr R Fitzgerald (Q))

  • 25-Aug-12 Challenge Dog & Runner Up Best of Breed

    British Bulldog Club of Tas [CH] (Judge was Mrs F Harris (T))

  • 5-Aug-12 Challenge Dog & Runner up Best of Breed

    Combined Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mr R Harbin (N))

  • 4-Aug-12 Challenge Dog & Best of Breed

    Combined Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mr G Vernon (N))

  • 28-Jul-12 Challenge Dog & Best Intermediate in Show

    Clumber Spaniel League of Victoria [CH] (Judge was Prof B Corbitt (V))

  • 22-Jul-12 Runner Up Best in Show & Best Intermediate in Show

    Tasmanian Kennel Club Gold Show [CH] (Judge was Mrs S Smith (N))

  • 21-Jul-12 Challenge Dog, Best of Breed, Best Exhibit in Group & Best Intermediate in Group

    Tasmanian Kennel Club Gold Show [CH] (Judge was Mrs S Smith (N))

  • 21-Jul-12 Challenge Dog, Best of Breed & Best Intermediate in Group

    Tasmanian Kennel Club Green Show [CH] (Judge was Mrs J Oliver (V))

  • 30-Jun-12 Challenge Dog & Best of Breed

    Hound Club of Tas All Breeds Show [CH] (Judge was Ms L Dorr (Q))

  • 16-Jun-12 Challenge Dog & Best of Breed

    The Classic Show [CH] (Judge was Mr P Stevenson (T))

  • 5-May-12 Challenge Dog & Best of Breed

    Combined Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mrs M Shelbach (Q))

  • 29-Apr-12 Challenge Dog, Best of Breed & Best Junior in Group

    Western Tiers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J McDonald (V))

  • 15-Apr-12 Best Junior in Group & Best Junior in Show

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Brookes (T)/Mrs I Glynn (S))

  • 14-Apr-12 Best Junior in Group

    Huon & Channel Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Maudlen (S))