Labrador Retriever Pointscore 2018

This page shows the breed tally board for each state.
View National Tally

Show Dog of the Year State Leaderboards 2018

The All Breeds leaderboard is based on Best / Runner-Up in Show and Best / Runner-Up in Group wins only.
Only shows held in the dog's competition state are eligible for inclusion in the State tallyboard.

New South Wales

No. 1

No. 2

  • Aust Sup Ch Driftway Time N Again (NSW) (Guy Spagnolo) (482)

No. 3

  • Aust Ch Driftway Super Mario (NSW) (G Spagnolo) (397)

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

No. 10

Victoria

No. 1

No. 2

No. 3

  • Aust Ch Driftway Jasmin (VIC) (Mark Freeman) (171)

No. 4

No. 5

Queensland

No. 1

  • Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (QLD) (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand) (210)

No. 2

  • Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (QLD) (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand) (182)

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

  • Aust Ch Driftway All That Jazz (QLD) (Guy Spagnolo) (43)

No. 7

South Australia

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

Western Australia

No. 1

Tasmania

No. 1

Breed Challenge State Leaderboards 2018

The Breed Challenge recognises consistent performers at the breed level. Points are based on Challenge Points received at Breed Level at any Championship Show throughout Australia. Only shows held in the dog's competition state are eligible for inclusion in the State tallyboard.

Australian Capital Territory

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

New South Wales

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

No. 10

No. 11

No. 12

No. 13

No. 14

No. 15

No. 16

  • Aust Ch Driftway Super Mario (NSW) (G Spagnolo) (58)

No. 17

  • Aust Sup Ch Driftway Time N Again (NSW) (Guy Spagnolo) (53)

No. 18

  • Lindiant Promises Promises (NSW) (Mrs A Scott) (49)

No. 19

  • Dancourt Cadburys Whim (NSW) (Mrs C Olive) (44)

No. 20

No. 21

No. 22

  • Reechance Black Tie Perfect (AI) (NSW) (Ms D E Travers) (33)

No. 23

No. 24

  • Lindiant Not a Single Doubt (NSW) (Mrs A Scott) (30)

No. 25

No. 26

No. 27

No. 28

No. 29

  • Silverstream Star Quality (NSW) (Cherilyne Blackman) (16)
  • Silverstream Windsong (NSW) (Cherilyne Blackman) (16)

No. 30

  • Dancourt Victory Blend (NSW) (Mrs C Olive) (15)

No. 31

No. 32

  • Kossel Darcus (NSW) (Mrs Lorraine Edman) (14)

No. 33

No. 34

  • Wynstream Hot Knight Scramble (NSW) (B J & H C Adam) (13)

No. 35

  • Lytmyfyr Master Chocolatier (NSW) (Aliasa Labradors) (13)

No. 36

No. 37

  • Lindiant Pierro (NSW) (Mrs A Scott) (7)
  • Aarabells Touch Of Sparkle (NSW) (Aliasa Labradors) (7)

No. 38

No. 39

Victoria

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

No. 10

No. 11

No. 12

  • Aust Ch Driftway Jasmin (VIC) (Mark Freeman) (69)

No. 13

  • Morndew The Spy Who Loved Me (VIC) (Linda Adams) (67)

No. 14

No. 15

No. 16

  • Sarshai Symply A Dream (VIC) (Mrs S & Mr D Thompson) (49)

No. 17

No. 18

No. 19

No. 20

  • Aust Neut Ch Kelindebar Masters Apprentice (VIC) (Linda Adams) (40)

No. 21

No. 22

No. 23

No. 24

No. 25

  • Sybeck True Lies (VIC) (Simon & Rebecca Malseed / Linda Malseed) (29)

No. 26

No. 27

  • Aust Ch Kelindebar Black Pepper (VIC) (L Adams) (24)

No. 28

No. 29

  • Laskelsa Wild Fire (AI) (VIC) (Laskelsa Labradors) (15)
  • Jayeffe Destined To Dream (VIC) (Mrs J Farrelly) (15)
  • Aust Ch Blackrange Illusionist (VIC) (Mrs S & Mr D Thompson) (15)

No. 30

No. 31

No. 32

No. 33

No. 34

No. 35

No. 36

  • T CH Lukilab Rosco P (VIC) (Ms E Shergold) (6)

Queensland

No. 1

  • Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (QLD) (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand) (494)

No. 2

  • Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (QLD) (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand) (389)

No. 3

No. 4

No. 5

  • Aust Ch Driftway All That Jazz (QLD) (Guy Spagnolo) (106)

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

No. 10

No. 11

No. 12

No. 13

No. 14

No. 15

No. 16

  • Tenarda Go Geronimo (QLD) (Ms Margaret Wedgwood) (38)

No. 17

No. 18

No. 19

  • Miandor Hi Ho Silver (QLD) (M & J Anderson / W Chang) (25)

No. 20

No. 21

No. 22

  • Laskelsa Rising Star (AI) (QLD) (Maurie & Sue Fisher) (12)

No. 23

No. 24

  • Copperkee Mystery Inc (QLD) (Ms D & Miss J Creagh) (10)

No. 25

No. 26

No. 27

South Australia

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

  • Aust Ch AlpyneAir Je Ne Sais Quoi (AI) (SA) (S & B Washington) (18)

No. 9

  • Bachdore Madison (SA) (Lynda & Danielle Simons) (16)

No. 10

No. 11

Western Australia

No. 1

No. 2

  • Aust Ch Blackboy Diamond In The Snow (WA) (Courtsum Kennels) (40)

Rising Star State Leaderboards 2018

The Rising Star leaderboard recognises the up and coming youngsters in the breed (up to 18 months of age). Only shows held in the dog's competition state are eligible for inclusion in the State tallyboard.

Australian Capital Territory

No. 1

No. 2

No. 3

  • Eraky Eloise (ACT) (Max & Agnes Martin) (30)

No. 4

New South Wales

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

  • Driftway Enzo (NSW) (Guy Spagnolo) (190)

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

  • Reechance Black Tie Perfect (AI) (NSW) (Ms D E Travers) (160)

No. 10

No. 11

No. 12

  • Kossel Darcus (NSW) (Mrs Lorraine Edman) (125)

No. 13

  • Bonnsway Bewitched (NSW) (Dianne Travers) (110)

No. 14

  • Lindiant Promises Promises (NSW) (Mrs A Scott) (105)

No. 15

No. 16

No. 17

  • Spiritrock Target Run (NSW) (Jude Tankard) (90)

No. 18

  • Spiritrock Royal Lace (NSW) (Jude Tankard) (90)

No. 19

No. 20

No. 21

No. 22

No. 23

  • Spiritrock Heartbreak Ridge (NSW) (Jude Tankard) (65)

No. 24

  • Aarabells Touch Of Sparkle (NSW) (Aliasa Labradors) (55)

No. 25

No. 26

  • Wynstream Hot Knight Scramble (NSW) (B J & H C Adam) (45)

No. 27

No. 28

  • Silverstream Moon Maiden (NSW) (Cherilyne Blackman) (40)
  • Terracarol Jimmy Choo (NSW) (Mrs Lorraine Edman) (40)

No. 29

No. 30

No. 31

No. 32

  • Silverstream Camelia (NSW) (Cherilyne Blackman) (15)

No. 33

  • Dancourt Victory Blend (NSW) (Mrs C Olive) (10)

No. 34

No. 35

  • Aarabells Glitter And Gold (NSW) (Aliasa Labradors) (5)
  • Lindiant Pierro (NSW) (Mrs A Scott) (5)
  • Silverstream Moon Kiss (NSW) (Cherilyne Blackman) (5)
  • Guwali Storm Rider (NSW) (David Riddle & Katie Eyles) (5)
  • Dancourt Spot on Sassy (NSW) (Mrs C Olive) (5)

Victoria

No. 1

No. 2

No. 3

No. 4

No. 5

  • Sybeck Love N War (VIC) (Simon & Bec Malseed) (115)

No. 6

No. 7

  • Sarshai Symply A Dream (VIC) (Mrs S & Mr D Thompson) (100)

No. 8

No. 9

  • Morndew The Spy Who Loved Me (VIC) (Linda Adams) (90)

No. 10

  • Driftway Brush With Fame (VIC) (G Williams & G Spagnolo) (60)

No. 11

  • Nehjay Gypsy Rose (VIC) (Mark Freeman) (50)

No. 12

No. 13

No. 14

No. 15

No. 16

No. 17

  • Devinelea Jive Talking (VIC) (Ben & Robyn van Maanen) (35)
  • Sybeck True Lies (VIC) (Simon & Rebecca Malseed / Linda Malseed) (35)
  • Oaysis After Dark (VIC) (Mrs S & Mr D Thompson) (35)

No. 18

No. 19

  • Sybeck Art By Design (AI) (VIC) (Miss M Purtill) (25)

No. 20

No. 21

No. 22

Queensland

No. 1

  • Aust Ch Driftway All That Jazz (QLD) (Guy Spagnolo) (335)

No. 2

  • Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (QLD) (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand) (305)

No. 3

No. 4

No. 5

No. 6

No. 7

No. 8

No. 9

  • Tenarda I'm Molly the Star (QLD) (Margaret Wedgwood) (75)

No. 10

No. 11

  • Driftway Rhythm of the Sea (QLD) (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand) (60)

No. 12

  • Tenarda Go Geronimo (QLD) (Ms Margaret Wedgwood) (55)

No. 13

No. 14

No. 15

No. 16

No. 17

  • Copperkee Mystery Inc (QLD) (Ms D & Miss J Creagh) (30)

No. 18

No. 19

No. 20

No. 21

South Australia

No. 1

No. 2

  • Airai Keep On Dreamin (SA) (Miss Jeannie Leibhardt) (270)

No. 3

  • Blackboy American Graffiti (AI) (SA) (Jodie McDonnell) (110)

No. 4

No. 5

  • Sybeck King Of Spin (SA) (Lynda) (65)

No. 6

No. 7

No. 8

  • Airai Just Fate (SA) (Miss Jeannie Leibhardt) (30)

No. 9

  • Kirkdell Captivate (SA) (Bev Jones) (5)
  • Aust Ch AlpyneAir Je Ne Sais Quoi (AI) (SA) (S & B Washington) (5)

Western Australia

No. 1

  • Courtsum Jurisprudence (WA) (Courtsum Kennels) (10)

Tasmania

No. 1

  • Aust Ch Bradorla Five Star (TAS) (C Ellis & M Wickham) (65)

Neuter Competition 2018 National Leaderboard

The Neuter leaderboard recognises leading Neuters in the breed. Only shows held in the dog's competition state are eligible for inclusion in the State tallyboard.

Australian Capital Territory

No. 1

  • Aust Ch Cigwn Simply Regal Winnie (ACT) (Katy Thomas) (12)

New South Wales

No. 1

No. 2

No. 3

  • Gunderrako Paint By Numbers (NSW) (Angela Williams) (10)

Victoria

No. 1

No. 2

  • Dual Ch (Neut) (T) Lukilab Rune Glow RN (VIC) (Ms E Shergold) (187)

No. 3

  • Aust Neut Ch Kelindebar Masters Apprentice (VIC) (Linda Adams) (118)

No. 4

No. 5

  • Neut / T / TS Gr Ch Zenchel Fromelles Honour CD RE NRA (VIC) (Rebecca Kearney) (46)

No. 6

No. 7

Queensland

No. 1

No. 2

No. 3

South Australia

No. 1