Thuringowa City Kennel Club (QLD)
Date of Show : 29-Aug-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Ashley Reid (VIC)
Aust Ch Ebondobes Exquisite (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Show: Lowchen
Paceaway Trix Or Treet (F Darling)
Minor in Show: Whippet
Parnew Show Me Da Lights (L D & A J Allen)
Junior in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte If The Shoefits (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Aust Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Open Neuter in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Kenoz Lyger Amethyst (L Bleasdale-Adkins)
Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Kelpie
Callicoma Fancy Nancy (Mrs Jan Shaw)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Staffordshire Bull Terrier
Wildbunch All Eyes On Me (Miss S Clark and Mrs K Ballard)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Justine Blyth (TAS)
Aust Ch Paceaway Bobbi Dazzler (B & W Graham)
Baby in Group: Lowchen
Paceaway Trix Or Treet (F Darling)
Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Bobbi Dazzler (B & W Graham)
Baby of Breed: Paceaway Trix Or Treet (F Darling)
Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dazind By Me (Lisa Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sailoz Dreams Can Come True (Lisa Robinson)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Justine Blyth (TAS)
Aust Ch Gemra Witchy Woman (P Abbott)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Anbrozee Nero Devils Star (Mr A Hooper)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Accolade Rose De Mando (Imp NZ) (Renee Mather)
Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Azlani Pee Wee Herman (Renee Mather)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Big Bang (Mrs J Mckay)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dinamyte Stop The Clock (Mrs J McKay)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anbrozee Nero Devils Star (Mr A Hooper)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wakatang Words Of Love (AI) (T Matsen & R Balsillie)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaylotte Redwood Original (Lisa Growden)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: AM Gr & NZ Ch High Mountain Everso In Command (Imp USA) (Renee Mather & Peter Farmer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Accolade Rose De Mando (Imp NZ) (Renee Mather)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Azlani Pee Wee Herman (Renee Mather)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Classicyds Haters Gonna Hate (A Maynard / J/ N & M Atrridge)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gemra Witchy Woman (P Abbott)
Puppy of Breed: Slavestaff Too Hot To Handle (Miss S Clark)
Puppy (Dog) of Breed: Gemra Blame it On Me (P Abbott)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Justine Blyth (TAS)
Aust Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Wintergem Double Mischief (Denise Burke)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Cant Resist Bling (Denise Burke)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte If The Shoefits (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke & Heather Morrison)
Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Kenoz Lyger Amethyst (L Bleasdale-Adkins)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Minor of Breed: Wintergem Double Mischief (Denise Burke)
Puppy of Breed: Macdolly Cant Resist Bling (Denise Burke)
Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Denise Burke)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Macdolly Avante Garde (Gordon Mayne and Peter Grant)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Highgatte If The Shoefits (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunford English Lord (R & J Nicholson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tetaniwha Anzac Devinity (R & J Nicholson)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke & Heather Morrison)
Baby of Breed: Wysiwyg Insanely Jealous (A Adamopoulos)
Hungarian Vizsla
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kenoz Lyger Amethyst (L Bleasdale-Adkins)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Ashley Reid (VIC)
Parnew Show Me Da Lights (L D & A J Allen)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Cwmdarhian Grace of Monaco (Mr C J Moes & Mrs R Williams)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Cwmdarhian Austin Power (Mr C Moes & Mrs R Williams)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Austin Power (Mr C Moes & Mrs R Williams)
Baby of Breed: Cwmdarhian Grace of Monaco (Mr C J Moes & Mrs R Williams)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cwmdarhian Hot Chocolate (Mr C Moes & Mrs R Williams)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Irish Laughter (R J & R J Wallis)
Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Parnew Show Me Da Lights (L D & A J Allen)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Ashley Reid (VIC)
Aust Ch Callicoma Bright As A Button (AI) (Mrs Jan Shaw)
Puppy in Group: Border Collie
Neecabe On Demand (Ms S Smith)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma Bright As A Button (AI) (Mrs Jan Shaw)
Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Neecabe On Demand (Ms S Smith)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)
German Shepherd Dog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Ashley Reid (VIC)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ebondobes Exquisite (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
German Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Bliss (Angelsun Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Continuum (Liisa Kersevani)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keelambara Charmed N Dangerous (AI) (B & L Halliwell)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Ashley Reid (VIC)
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Runner Up in Group: Dalmatian
NZ & Aust Ch Paceaway Pippi Longstockin (Cynthia Graham)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: NZ & Aust Ch Paceaway Pippi Longstockin (Cynthia Graham)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)