Irish Water Spaniel Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Irish Water Spaniel (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

15-Nov-2019 (Friday)

Bangalow A & I Society (NSW)

General Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)   Group Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


10-Nov-2019 (Sunday)

Combined Northern Rivers Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Ms Susan Packer (SA)   Group Specials : Ms Susan Packer (SA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)



9-Nov-2019 (Saturday)

Combined Northern Rivers Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Ms Jeneene Ford (NSW)   Group Specials : Ms Monica McCaffery (SA)

Best in Show & Junior in Show: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
Best in Group & Junior in Group: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


1-Nov-2019 (Friday)

Tweed River Ag Show Society (NSW)

General Specials : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)   Group Specials : Mrs Lesley Roebig (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bunyarra Make It Stick (AI) (K McClelland)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bunyarra Make It Stick (AI) (K McClelland)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


27-Oct-2019 (Sunday)

Mount City & District Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Ulla Greenwood (QLD)   Group Specials : Mr Daniel Ceres Rubio (Brazil)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)


26-Oct-2019 (Saturday)

Mount Gambier A & H Society Inc (AM Show) (SA)

General Specials : Mr Henrik Johansson (SWE)   Group Specials : Mr Neville Jackson (QLD)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)


Mount City & District Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

General Specials : Mr Daniel Ceres Rubio (Brazil)   Group Specials : Mrs Ulla Greenwood (QLD)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)


20-Oct-2019 (Sunday)

Romsey Kennel Club Inc (SHOW 1) (VIC)

General Specials : Mrs Sylvia Crozier (NSW)   Group Specials : Ms Caitlin Ryan (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Foulby I'm Luv'in It (Imp UK) (S & J Armstrong)


Romsey Kennel Club Inc (SHOW 2) (VIC)

General Specials : Ms Diane Cuthbert (SA)   Group Specials : Mr Peter R King (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Foulby I'm Luv'in It (Imp UK) (S & J Armstrong)


Dog of the Year Support Show (QLD)

   Group Specials : Ms Kari Harding (SA)

Junior in Show: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
Junior in Group: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)



12-Oct-2019 (Saturday)

Canine Stewards Association of WA (AM SHOW) (WA)

General Specials : Mr J Wu (China)   Group Specials : Mr C Ahn (Korea)

BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Waterboys Roustabout (A Whitehead)
Baby of Breed: Wahrelegende Shona (Anne Whitehead)


Canine Stewards Association of WA (PM SHOW) (WA)

General Specials : Mr C Ahn (Korea)   Group Specials : Mr Z Wang (China)

BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Waterboys Roustabout (A Whitehead)
Baby of Breed: Wahrelegende Shona (Anne Whitehead)


6-Oct-2019 (Sunday)

Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Yurii Gergel (Ukraine)   Group Specials : Ms Margaret Jones (Canada)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr J S Pawar (India)   Group Specials : Mrs N Popovich (Canada)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr Zlatco Kraljic (Croatia)   Group Specials : Mrs P Chia-Tai (Taiwan)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


5-Oct-2019 (Saturday)

2019 Perth Royal Dog Show (WA)

General Specials : Mr P Delerue (Portugal)   Group Specials : Mr P Delerue (Portugal)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waterboys Roustabout (A Whitehead)
Baby of Breed: Wahrelegende Shona (Anne Whitehead)


Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Margaret Jones (Canada)   Group Specials : Mr Amedeo Bottero (Italy)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr J Y Kim (Korea)   Group Specials : Mrs J O'Connor (Ireland)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


4-Oct-2019 (Friday)

Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)   Group Specials : Mr Robert Rowbotham (Canada)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)


29-Sep-2019 (Sunday)

Kyogle & District Kennel Cub Inc (NSW)

General Specials : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)   Group Specials : Mr Robert Rowbotham (Canada)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


28-Sep-2019 (Saturday)

Kyogle P A & H Society Inc (NSW)

General Specials : Mr Yurii Gergel (Ukraine)   Group Specials : Mr Amedeo Bottero (Italy)

Res Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


Melbourne Royal Show (VIC)

General Specials : Mr Espen Engh (Norway)   Group Specials : Mr M Forte (Ireland)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)


21-Sep-2019 (Saturday)

Sporting Spaniel Club of Queensland (BLUE SHOW) (QLD) (S)

General Specials : Mr Colin Walker (New Zealand)

Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


Sporting Spaniel Club of Queensland (RED SHOW) (QLD) (S)

General Specials : Mrs Joanne McCann (QLD)

Junior in Show: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


15-Sep-2019 (Sunday)

Allora Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


14-Sep-2019 (Saturday)

Allora Kennel Club Inc (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)   Group Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)

Junior in Show: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


Allora Kennel Club Inc (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mrs Carolyn Butler (NSW)   Group Specials : Mrs Carolyn Butler (NSW)

Junior in Group: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


8-Sep-2019 (Sunday)

Adelaide Royal Show (SA)

General Specials : Mr Michael Leonard (Ireland)   Group Specials : Mrs Lois Wilson (South Africa)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)


7-Sep-2019 (Saturday)

Beaudesert Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Mrs Carol Speed (QLD)

Junior in Group: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


24-Aug-2019 (Saturday)

Gun Dog Club of Western Australia Inc (WA) (S)

General Specials : Mrs Joanne Day (New Zealand)

Runner Up in Show: Aust Ch Waterboys Roustabout (A Whitehead)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waterboys Roustabout (A Whitehead)


23-Aug-2019 (Friday)

Canine Fanciers Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)   Group Specials : Mrs Maureen Gostelow (VIC)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)