Foxhound Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Foxhound (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

22-Apr-2019 (Monday)

Town & Country Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Doreen Duffin (VIC)   Group Specials : Mr George Gaut (VIC)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


21-Apr-2019 (Sunday)

Cloncurry & District Canine Club Inc (AM Show) (QLD)

General Specials : Mr Neville Jackson (QLD)   Group Specials : Mr Edward Ryder (QLD)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)


Ingham Kennel & Obedience Club Inc (PM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   Group Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Minor in Group: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)



20-Apr-2019 (Saturday)

Maldon Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Birgit Ferguson (SA)   Group Specials : Mrs Elizabeth Jackson (WA)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


Cloncurry & District Canine Club Inc (PM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)   Group Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)

Minor in Group: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)


Ingham Kennel & Obedience Club Inc (AM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Lee Parker (VIC)   Group Specials : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

Minor in Group: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)


19-Apr-2019 (Friday)

Cloncurry & District Canine Club Inc (AM Show) (QLD)

General Specials : Mr Edward Ryder (QLD)   Group Specials : Mr Neville Jackson (QLD)

Baby in Group: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)


Ingham Kennel & Obedience Club Inc (PM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)   Group Specials : Mrs Lee Parker (VIC)

Baby of Breed: Foxhunt Gotham City (C/ B & J Bryson)


14-Apr-2019 (Sunday)

Canine Museum Foundation Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Ms Kaye McGhie (QLD)   Group Specials : Miss Breanne Lancey (QLD)

Baby in Group: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


Canine Museum Foundation Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)   Group Specials : Miss Ainslie Carius (QLD)

Baby in Group: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


7-Apr-2019 (Sunday)

Bulla Amenities Show (VIC)

General Specials : Mr S Ishimaru (JPN)   Group Specials : Mr Joe Gregory (USA)

Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


31-Mar-2019 (Sunday)

Liverpool & District All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Miss Carolyn Pearen (QLD)   Group Specials : Mr Paul Robinson BEM (New Zealand)

Baby of Breed: Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)


Dogs Victoria Conformation Judges Training Program (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Dianne Lee (VIC)   Group Specials : Mr Mark Clarke (VIC)

Baby in Group: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)



23-Mar-2019 (Saturday)

St George District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)   Group Specials : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Intermediate in Show: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)


Eltham & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Ms Sylvia Sharpe (VIC)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxhunt Anaconda (K Austin & C/B/J Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


Goomeri and District Show Society Inc (QLD)

General Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)   Group Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)


17-Mar-2019 (Sunday)

Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)   Group Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)


Pakenham & District Agricultural Society Inc (VIC)

General Specials : Ms Judith Oliver (VIC)   Group Specials : Mr Lance Stephenson (VIC)

Baby in Group: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


16-Mar-2019 (Saturday)

Murgon Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Diane Baillie (VIC)   Group Specials : Mrs Barbara Marsh (VIC)

Junior in Group: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)


15-Mar-2019 (Friday)

Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Barbara Marsh (VIC)   Group Specials : Mrs Diane Baillie (VIC)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)


11-Mar-2019 (Monday)


Warragul & District Kennel & Obedience Club Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Ms Tania Kirkland (VIC)

Baby in Group: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


9-Mar-2019 (Saturday)

Proston Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Jodie Wilshier (QLD)   Group Specials : Miss Ainslie Carius (QLD)

Junior in Group: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)


2-Mar-2019 (Saturday)

Campbelltown & District All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Helen Beasley (NSW)   Group Specials : Miss Kerrie Reeder (NSW)

Baby in Group: Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)


24-Feb-2019 (Sunday)

Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Ms Noreen Harris (VIC)   Group Specials : Ms Noreen Harris (VIC)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)


23-Feb-2019 (Saturday)

Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs Jennifer Egan (SA)   Group Specials : Mrs Jennifer Egan (SA)

Junior in Group: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)


17-Feb-2019 (Sunday)

Maryborough Kennel Club Inc. (QLD)

General Specials : Miss Edwina Thomas (NSW)   Group Specials : Ms Yvonne Meintjes (NSW)

State Bred in Group: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)


16-Feb-2019 (Saturday)

Sunshine Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Miss Cheryl Currie (SA)   Group Specials : Miss Cheryl Currie (SA)

Baby in Group: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


Maryborough Kennel Club Inc. (QLD)

General Specials : Ms Yvonne Meintjes (NSW)   Group Specials : Miss Edwina Thomas (NSW)

State Bred in Group: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)


All Breeds Kennel Association Inc (TAS)

General Specials : Mr Theo Horchner (VIC)   Group Specials : Mrs Lyn King (VIC)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)


10-Feb-2019 (Sunday)

Morisset-Lake Macquarie Dist Agricultural Association Inc (NSW)

General Specials : Mrs Patricia Hall (NSW)   Group Specials : Mrs Patricia Hall (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Baby in Group: Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Junior in Group: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)


9-Feb-2019 (Saturday)

Classic Dog Show (VIC)

General Specials : Mrs Glenda Cook (VIC)   Group Specials : Mrs Gwen Ford (VIC)

Baby in Group: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Touched By Steele (Austin & Bryson)


3-Feb-2019 (Sunday)

Novocastrian Ladies Canine Association (NSW)

General Specials : Mr Thomas Tancred (NSW)   Group Specials : Mr Jim Black (ACT)

Runner Up in Show & Junior in Show: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Baby in Group: Foxhunt Snow White (John/ Celeste & Brigette Bryson)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Baby of Breed: Foxhunt Snow White (John/ Celeste & Brigette Bryson)


Ulverstone Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs F Smith (Argentina)   Group Specials : Mrs F Smith (Argentina)

Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)


2-Feb-2019 (Saturday)

Ulverstone Kennel Club Inc (AM Show) (TAS)

General Specials : Mr M Anderson (South Africa)   Group Specials : Mrs P Nemirovsky Alsina (Argentina)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)


Ulverstone Kennel Club Inc (PM Show) (TAS)

General Specials : Mrs P Nemirovsky Alsina (Argentina)   Group Specials : Mr M Anderson (South Africa)

Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)