Working Dog Club of Victoria Inc (VIC)

Date of Show : 9-Jun-2018 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Pauline Grutzner (VIC)   (Total Entry : 115)

Best in Show & Junior in Show: Bouvier des Flandres
Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)
Runner Up in Show & Open in Show: Norwegian Buhund
Aust Ch Kimura's Viking (Imp Norway) (Ms C Russell & Mr A Catt)
Baby in Show: Bearded Collie
Colard Alyssa Healy (Renee Robinson)
Minor in Show: Collie (Rough)
Robgai I Did A Bad Bad Thing (R & G Doe)


Australian Kelpie
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma Extravagant (AI) RN HTM.s HTM.n (Mrs P Child)

Bearded Collie
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)
Best Bitch & Minor of Breed: Abmaci Autumn Attraction (K L Winter)
Baby of Breed: Colard Alyssa Healy (Renee Robinson)

Border Collie
Best Dog & Junior (Dog) of Breed: Merrinda Hollywood Heart Throb (Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Bearfeet Joyride To Merrinda (Mrs Lyn Allshorn)

Bouvier des Flandres
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)

Briard
Baby of Breed: Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Collie (Rough)
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Robgai I Did A Bad Bad Thing (R & G Doe)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Jencol Danzliknooneswatchin (Samantha Buckley)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Res Bitch & Minor of Breed: Orical Anni of Oulu (L Mills & M Sparrow)
Reserve Dog & Junior of Breed: Armahani Kunzite Kuutamo (AI) RA (Miss N Wain & Ms J Lincoln)
Baby of Breed: Lempo The Great Gatsby (Miss T Debono)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lempo Kielo (AI) (Miss T Debono & Miss M Scriven)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Lordavo Royal Commander (Kathleen Raven)

Norwegian Buhund
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Kimura's Viking (Imp Norway) (Ms C Russell & Mr A Catt)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Delaroche Freyja Of The Vinar (Caroline Russell & Andrew Catt)
Reserve Dog & Puppy (Dog) of Breed: Delaroche Fane (Ophnbark Kennels / Mr A Catt & Ms C Russell)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Delaroche Fjotunn (Caroline Russell & Andrew Catt)

Old English Sheepdog
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)

Swedish Vallhund
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Barahwolfe Snow Princess At Ubiqque (Imp NZ) (Mrs Jen Eaton)
Reserve Dog & Open of Breed: Aust Ch Osuno Strike A Pose At Ubiqque (Imp NZ) (Mrs Jen Eaton)
Reserve Bitch & Puppy of Breed: Osuno Outback Alice At Ubiqque (imp NZ) (MRS JEN EATON)
Minor of Breed: Osuno Thunder Downunder (Imp NZ) (MRS JEN EATON)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET JC (C van der Wolde/J Kelly/K Scholz)
R/UP BOB, Res Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette (Jan Kelly)