Collie (Rough) Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Collie (Rough) (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

17-Jan-2021 (Sunday)

Bulli District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Miss Alison Cowin (NSW)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)


16-Jan-2021 (Saturday)

Bulli District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Sylvia Crozier (NSW)   Group Specials : Dr William Crozier (NSW)

Baby in Show: Cathkin Silver Sky (Gaye Jones)
Baby in Group: Cathkin Silver Sky (Gaye Jones)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)
Baby of Breed: Cathkin Silver Sky (Gaye Jones)


Lang Lang P A & H Association Inc (VIC)

General Specials : Mrs Barbara Doyle (VIC)   Group Specials : Mrs Pauline F Barclay (VIC)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Coltie Dream Come True (A & J Wallce)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Coltie Livin The Dream (A & J Wallace)



10-Jan-2021 (Sunday)

ADSS (Show 1) (SA)

General Specials : Mr Rick Berwick (WA)   Group Specials : Ms Meredith Clegg (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J / D Ryan)


ADSS (Show 2) (SA)

General Specials : Mr Lance Wright (QLD)   Group Specials : Mrs Elizabeth Jackson (WA)

Group 4th: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J / D Ryan)


9-Jan-2021 (Saturday)

Combined Northern Canine Committee Inc (PM Show) (NSW)

General Specials : Mr Don Mahoney (NSW)   Group Specials : Miss Caroline Stuart (NSW)

R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Strathaven Royal Command (Ms Susan Ryan)


ADSS (Show 1) (SA)

General Specials : Ms Meredith Clegg (VIC)   Group Specials : Mr Jason Attridge (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J / D Ryan)


8-Jan-2021 (Friday)

ADSS (SA)

General Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)   Group Specials : Mr Rick Berwick (WA)

BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J / D Ryan)


2-Jan-2021 (Saturday)

Wollondilly All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Les Bradney (NSW)   Group Specials : Ms Sandra Craig (NSW)

Baby (Bitch) of Breed: Cathkin Silver Sky (Gaye Jones)

31-Dec-2020 (Thursday)

Dogs QLD Festive Fiesta (QLD)

General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)   Group Specials : Mrs Susan Hewinson (QLD)

BOB & Bitch CC: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Bernadette Lines)
Baby of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)


30-Dec-2020 (Wednesday)

Dogs QLD Festive Fiesta (QLD)

General Specials : Mr Graham Kerr (QLD)   Group Specials : Mr David Staines (QLD)

BOB & Bitch CC: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Bernadette Lines)
Baby of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)



29-Dec-2020 (Tuesday)

Dogs QLD Festive Fiesta (QLD)

General Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)   Group Specials : Mr Jacobus Meyer (QLD)

BOB & Bitch CC: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Bernadette Lines)
Baby of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)


20-Dec-2020 (Sunday)

ADSS (Show 1) (SA)

General Specials : Mr Guy Spagnolo (NSW)   Group Specials : Miss Anthea Adamopoulos (QLD)

Intermediate in Group: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J / D Ryan)


19-Dec-2020 (Saturday)

ADSS (Show 2) (SA)

General Specials : Ms Linda Buckley (ACT)   Group Specials : Mrs Toni Comerford (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)


Waterloo Bay Kennel Club & Dogs Queensland (QLD)

General Specials : Mr Brett Thompson (QLD)   Group Specials : Miss Melaine Attridge (QLD)

R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Bernadette Lines)
Baby of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)


18-Dec-2020 (Friday)

ADSS (SA)

General Specials : Mr John Comerford (NSW)   Group Specials : Ms Linda Buckley (ACT)

R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)


13-Dec-2020 (Sunday)

Uralla & District Kennel Club (NSW)

General Specials : Ms Katrina Santas (NSW)   Group Specials : Mrs Stefanie Smith (NSW)

R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)


12-Dec-2020 (Saturday)

Uralla & District Kennel Club (PM Show) (NSW)

General Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)   Group Specials : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)


Dogs Queensland (QLD)

General Specials : Mr Tim Thomas (QLD)   Group Specials : Mrs Melissa Starkey (QLD)

R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Bernadette Lines)
Baby of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)


11-Dec-2020 (Friday)

Armidale All Breeds Kennel Club (PM Show) (NSW)

General Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)   Group Specials : Mr Graham Cruse (NSW)

Runner Up in Group: Aust Gr Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
Puppy in Group: Mirriyuula Boomshakalaka (T & A Jenkins)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mirriyuula Boomshakalaka (T & A Jenkins)


6-Dec-2020 (Sunday)

Ladies Kennel Association of NSW (NSW)

General Specials : Mr Glen Vernon (NSW)   Group Specials : Ms Sharon Hannigan (NSW)

Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Strathaven Royal Command (Ms Susan Ryan)


5-Dec-2020 (Saturday)

St George District Kennel Club (Red Show) (NSW)

General Specials : Ms Judith Docksey (NSW)   Group Specials : Ms Lee Davids (NSW)

Junior (Dog) of Breed: Strathaven Royal Command (Ms Susan Ryan)



28-Nov-2020 (Saturday)

Brisbane Water Legacy Dog Club (NSW)

General Specials : Ms Rosemary Duffy (NSW)   Group Specials : Ms Anne Meyn (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Strathaven Royal Command (Ms Susan Ryan)


Dogs Queensland (QLD)

General Specials : Mr Shane Thomas (QLD)   Group Specials : Miss Sharyn Phillips (QLD)

BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Bernadette Lines)
Baby of Breed: Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke & Bernadette Lines)


15-Nov-2020 (Sunday)

Welsh Corgi Club of SA Inc ALL BREEDS Show (SA)

General Specials : Mr Nick Gouzos (SA)   Group Specials : Mr Robert Redhead (SA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)


County of Cumberland Kennel Assocation Inc (NSW)

General Specials : Mr John Palmer (NSW)   Group Specials : Mrs Patricia Cutler (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Strathaven Royal Command (Ms Susan Ryan)


14-Nov-2020 (Saturday)

South West Slopes All Breeds Kennel Club (AM Show) (NSW)

General Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)   Group Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mirriyuula Rumour Hazit (T & A Jenkins)


South West Slopes All Breeds Kennel Club (PM Show) (NSW)

General Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)   Group Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mirriyuula Rumour Hazit (T & A Jenkins)


Adelaide Districts Working Dog Club Inc ALL BREEDS (AM Show) (SA)

General Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)   Group Specials : Ms Jane Pike (SA)

Intermediate in Group: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)


Adelaide Districts Working Dog Club Inc ALL BREEDS (PM Show) (SA)

General Specials : Ms Tracie Edwards (SA)   Group Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)

R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)


13-Nov-2020 (Friday)

Building & Amenities Championship Show (WA)

General Specials : Ms Pamela Campbell (WA)   Group Specials : Mr Steven Warry (WA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Youanmi Leavamesage Aftathbeep (AI) (Shelley Wildman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)


8-Nov-2020 (Sunday)

Working Dog Club of WA (WA)

General Specials : Ms Julia Van Dinter (WA)

Minor in Show: Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Youanmi Leavamesage Aftathbeep (AI) (Shelley Wildman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)


Australian Dog Show Scene Pty Ltd (AM Show) (SA)

General Specials : Miss Erin Brown (QLD)   Group Specials : Mrs Margaret Webber (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
Best in Group & Intermediate in Group: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M & J Ryan / D Ryan)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)


Australian Dog Show Scene Pty Ltd (PM Show) (SA)

General Specials : Mr Brett Thompson (QLD)   Group Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M & J Ryan / D Ryan)


Lake George & Wamboin District Kennel Club (Working Dog Show - AM) (NSW)

General Specials : Mrs Narelle Hammond (NSW)

Intermediate in Show: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)
Dog CC & Puppy of Breed: Mirriyuula Boomshakalaka (T & A Jenkins)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mirriyuula Rumour Hazit (T & A Jenkins)


Lake George & Wamboin District Kennel Club (Working Dog Show - PM) (NSW)

General Specials : Mrs Susan Brown (NSW)

Puppy in Show: Mirriyuula Boomshakalaka (T & A Jenkins)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)
Dog CC & Puppy of Breed: Mirriyuula Boomshakalaka (T & A Jenkins)


7-Nov-2020 (Saturday)

Collie & Shetland Sheepdog Club of WA Inc (WA) (S)

General Specials : Mrs Penny Kelly (WA)

Best in Show & Junior in Show: Youanmi Leavamesage Aftathbeep (AI) (Shelley Wildman)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Youanmi Leavamesage Aftathbeep (AI) (Shelley Wildman)


Collie & Shetland Sheepdog Club of WA Inc (WA) (S)

General Specials : Ms Sarah Baldwin (WA)

Junior in Show: Youanmi Leavamesage Aftathbeep (AI) (Shelley Wildman)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Youanmi Leavamesage Aftathbeep (AI) (Shelley Wildman)


Australian Dog Show Scene Pty Ltd (AM Show) (SA)

General Specials : Mrs Amanda Everson (QLD)   Group Specials : Mr Ben Luxton (SA)

Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M & J Ryan / D Ryan)


Australian Dog Show Scene Pty Ltd (PM Show) (SA)

General Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)   Group Specials : Mrs Maxeen Hobson (QLD)

R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)


Maitland & Kurri District Kennel Club Inc (Show 2) (NSW)

General Specials : Miss Deirdre Crofts (NSW)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Strathaven Royal Command (Ms Susan Ryan)


6-Nov-2020 (Friday)

Australian Dog Show Scene Pty Ltd (SA)

General Specials : Mrs Margaret Webber (QLD)   Group Specials : Miss Erin Brown (QLD)

Best in Show 1st: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
Group 1st: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M & J Ryan / D Ryan)


31-Oct-2020 (Saturday)

Dobermann Club WA All Breeds Fundraising Show (WA)

General Specials : Mrs Ida Homer (WA)   Group Specials : Mrs Ida Homer (WA)

Minor in Show: Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)
Minor in Group: Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Youanmi Juslikachoclatmlkshake (Shelley Wildman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Youanmi Leavamesage Aftathbeep (AI) (Shelley Wildman)


Goulburn Dog Training & Kennel Club Inc (PM Show) (NSW)

General Specials : Miss Beverley Daines (NSW)   Group Specials : Mrs Toni Comerford (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)