Bearded Collie Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Bearded Collie (only past 60 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

11-Feb-18 (Sunday)

Bega Valley Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Fay Harris (TAS)   Group Specials : Miss Beth Warman (New Zealand)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Colard Over The Rainbow (Mrs K & Mr S Boulter)


Dogs Victoria Conformation Committee (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Carol Hobday (VIC)   Group Specials : Mrs Sylvia Meekings (VIC)

Champion Class in Show: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)
Champion Class in Group: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)
Champion Class of Breed: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)


10-Feb-18 (Saturday)

Bega Valley Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

General Specials : Miss Beth Warman (New Zealand)   Group Specials : Mrs Fay Harris (TAS)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Colard Over The Rainbow (Mrs K & Mr S Boulter)


Classic Dog Show (VIC)

General Specials : Ms Noreen Harris (VIC)   Group Specials : Mr Jonathan D F Marshall (VIC)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)


Crookwell A P & H Society Inc (NSW)

General Specials : Mr Edward Pickering (NSW)   Group Specials : Ms Sharon Hannigan (NSW)

Open in Show: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Runner Up in Group & Open in Group: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)


Tuggerah Lakes Kennel & Obedience Club Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Ms Teena Sloan (TAS)   Group Specials : Mr John Bryson (NSW)

Intermediate in Group: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)


Kennel Club of Tasmania (South) (SHOW 1) (TAS)

General Specials : Mr Graeme Missen (VIC)   Group Specials : Mr Mathew Morse (VIC)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)


Kennel Club of Tasmania (South) (SHOW 2) (TAS)

General Specials : Mr Mathew Morse (VIC)   Group Specials : Mr Graeme Missen (VIC)

Junior in Group: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)



4-Feb-18 (Sunday)

Wollongong & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Ashley Reid (VIC)   Group Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch Edinglen Pretty Woman (AI) (Michele Lincoln)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Edinglen Pretty Woman (AI) (Michele Lincoln)
Dog CC & Puppy of Breed: Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)


Non Sporting Dog Club of WA (Inc) (WA)

General Specials : Mariko Harasa (Japan)   Group Specials : Ms Donna Morris (NSW)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)


Ballarat Dog Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Cathy Camac (VIC)   Group Specials : Mrs Sue Scholes (VIC)

Runner Up in Group: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Arrival (AI) (Brigadoon Kennels)


Canine Health Committee (QLD)

General Specials : Mr Edward Ryder (QLD)   Group Specials : Mrs Ellen Nan-Kivell (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln & Julie Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)


Ulverstone Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mr R Natividad (Phillipines)   Group Specials : Mr R Natividad (Phillipines)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)


3-Feb-18 (Saturday)

Wollongong & District Kennel Club Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Julie Ireland (QLD)   Group Specials : Mr David Strachan (NSW)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Edinglen Pretty Woman (AI) (Michele Lincoln)
Dog CC & Puppy of Breed: Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)


Wollongong & District Kennel Club Inc (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr David Strachan (NSW)   Group Specials : Mr Jonathan D F Marshall (VIC)

Puppy in Group: Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Edinglen Pretty Woman (AI) (Michele Lincoln)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Llanddona Not With Haste (Imp NZ) (Angela J Dillon)


Non Sporting Dog Club of WA (Inc) (WA)

General Specials : Dr Jonathan Mesach (Indonesia)   Group Specials : Mariko Harasa (Japan)

State Bred in Group: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)


Ulverstone Kennel Club Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr S Sim (Phillipines)   Group Specials : Mr L Wong-Jong (South Korea)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)


Ulverstone Kennel Club Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr L Wong-Jong (South Korea)   Group Specials : Mr S Sim (Phillipines)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)


2-Feb-18 (Friday)

Non Sporting Dog Club of WA (Inc) (WA)

General Specials : Mrs Jean McErlane (New Zealand)   Group Specials : Mr Garry Dryburgh (NSW)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)


28-Jan-18 (Sunday)

Dogs ACT Summer Festival Show (AM) (ACT)

General Specials : Mr Geoffrey Kill (QLD)   Group Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)

Runner Up in Group: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)


Dogs ACT Summer Festival Show (PM) (ACT)

General Specials : Mrs Margaret Webber (QLD)   Group Specials : Mr Lance Wright (QLD)

Runner Up in Group: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)


27-Jan-18 (Saturday)

Manly & District Kennel & Dog Training Club Inc (NSW)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mr Brad Santas (NSW)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Llanddona Not With Haste (Imp NZ) (Angela J Dillon)


Bass Valley Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Thukaram Preetham (India)   Group Specials : Mr Rafael De Santiago (Puerto Rico)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)


Canine Fund Raisers (WA)

General Specials : Ms Kerryn Harvey (SA)   Group Specials : Miss Robyn Evans (WA)

BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)


Dogs ACT Summer Festival Show (AM) (ACT)

General Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)   Group Specials : Mrs Kerin Hutchings (SA)

Best in Group & Open in Group: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)


Dogs ACT Summer Festival Show (PM) (ACT)

General Specials : Ms Kaye McGhie (QLD)   Group Specials : Ms Kaye McGhie (QLD)

Runner Up in Show & Open in Show: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Best in Group & Open in Group: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)



26-Jan-18 (Friday)

Dogs NSW Library & Archives Committee (NSW)

General Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)   Group Specials : Mrs Diane Banks (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Llanddona Not With Haste (Imp NZ) (Angela J Dillon)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Llanddona Not With Haste (Imp NZ) (Angela J Dillon)


Australia Day International Dog Club Inc (VIC)

General Specials : Dr Gail Forsythe (Canada)   Group Specials : Mr Thukaram Preetham (India)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)


Gold Coast Canine Club (QLD)

General Specials : Mr Masato Igawa (Japan)   Group Specials : Mr Masato Igawa (Japan)

Puppy in Show: Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Puppy in Group: Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln & Julie Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)


Canine Fund Raisers (WA)

General Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)   Group Specials : Ms Kerryn Harvey (SA)

State Bred in Group: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)


Gawler Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Fay Harris (TAS)   Group Specials : Mr Paul Stevenson (TAS)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirdath Heres To The Chase (E A Bladon)


25-Jan-18 (Thursday)

Canine Fund Raisers (WA)

General Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)   Group Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)

BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)


20-Jan-18 (Saturday)

Hobart Dog Club Inc (Show 1) (TAS)

Junior in Group: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)


Hobart Dog Club Inc (TWILIGHT SHOW) (TAS)

Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)


Bulli District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Valma Morrow (NSW)   Group Specials : Mr Wayne Burton (NSW)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)


14-Jan-18 (Sunday)

Lake George & Wamboin District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)   Group Specials : Mr Graham Cruse (NSW)

Runner Up in Group: Aust Ch Stylwise Elastic Heart (Jessica Buckley)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise Elastic Heart (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)


Bass Valley Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr David Tidswell (SA)   Group Specials : Mr David Tidswell (SA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)


13-Jan-18 (Saturday)

Southern Midlands Kennel Club (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Miss Jan Seary (NSW)   Group Specials : Mrs Kaye Finlayson (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)


Southern Midlands Kennel Club (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Kaye Finlayson (New Zealand)   Group Specials : Miss Jan Seary (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)


Lake George & Wamboin District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mr Graham Cruse (NSW)   Group Specials : Ms Carrie Paine (NSW)

Intermediate in Show: Aust Ch Stylwise Elastic Heart (Jessica Buckley)
Intermediate in Group: Aust Ch Stylwise Elastic Heart (Jessica Buckley)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise Elastic Heart (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)


South Eastern Kennel Club (VIC)

General Specials : Ms Yvonne Meintjes (NSW)   Group Specials : Ms Amanda Huggins (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)


Lake George & Wamboin District Kennel Club (NSW)

General Specials : Ms Elizabeth Hindley (ACT)   Group Specials : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Show & Open in Show: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Best in Group & Open in Group: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)


12-Jan-18 (Friday)

Combined Northern Canine Committee Inc (NSW)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Intermediate in Group: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)


South Eastern Kennel Club (VIC)

General Specials : Mr Peter Bennett (SA)   Group Specials : Mr Peter Bennett (SA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)


6-Jan-18 (Saturday)

Wollondilly All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Guy Spagnolo (NSW)   Group Specials : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Llanddona Not With Haste (Imp NZ) (Angela J Dillon)

31-Dec-17 (Sunday)

Dogs Victoria New Years Eve Amenities Show (VIC)

General Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)   Group Specials : Mr Peter Flynn (SA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)


30-Dec-17 (Saturday)

Dogs NSW Library & Archives Committee (NSW)

General Specials : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)   Group Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch Edinglen Pretty Woman (AI) (Michele Lincoln)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Edinglen Pretty Woman (AI) (Michele Lincoln)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)


Dogs Victoria Amenities Show (VIC)

General Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)   Group Specials : Mrs Lynn Spargo (WA)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)


29-Dec-17 (Friday)

Central Highlands Kennel Club Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)   Group Specials : Mrs Jodie Wilshier (QLD)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)


Central Highlands Kennel Club Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Annette Bowe (NSW)   Group Specials : Mr Michael Yates (QLD)

Intermediate in Group: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)


28-Dec-17 (Thursday)

Lancefield Kennel Club Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Patricia Taylor (Canada)   Group Specials : Mrs Julie-Anne Jenkins (TAS)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)


Lancefield Kennel Club Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mr Terrence Collicutt (TAS)   Group Specials : Mrs Sonya Sloan (New Zealand)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abmaci Star Gazer (C & C Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)