Temora & District All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 17-May-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynn Harrison (SA)   (Total Entry : 308)

Runner Up in Show & Open in Show: Pug
Aust Sup Ch Kabova Lie To Me (Mrs J Whitney)
Baby in Show: Shetland Sheepdog
Lyndream Itís Champagne Time (Lyn Pearson)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Ridgesetter Frankly My Dear (JM & TA Comerford)
Intermediate in Show: Dachshund (Long Haired)
Am Ch Briarmist Bonfire Heart (imp USA) (J & L Black)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Beagle
Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS)/ CIB/ Aust Sup Ch / Neut Gr Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Runner Up Neuter in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Mrs R Cochrane)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Lie To Me (Mrs J Whitney)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Tikimi Royal Obsession (Miss T & Mrs K Perkiss)
Baby in Group: Havanese
Carnwath Monroe (G Ransom)
Minor in Group: Havanese
Karyme V for Victory (Tracy Stewart)
Puppy in Group: Pug
Kabova Get The Popcorn (Jenny Whitney)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Jayveeque Gabriella At Davinci (J Brunker & J Hardwicke)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Swedndreams Firefox at Lochtay (K Bell & K Olsson)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Miss Sunshine (Dr A Dynon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bichon Frise
Aust & Neut Ch Monjoie Jay Cool Bear (Dr A Dynon)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie Miss Sunshine (Dr A Dynon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Monjoie Jay Cool Bear (Dr A Dynon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tikimi Royal Obsession (Miss T & Mrs K Perkiss)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Darcels Whiteline Diva (Cecilia Dobson)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ertae Figjam N Icecream (Mrs M Heritage & Ms M Sterrett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Exjaes River Boy (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Violin Sonata (Pamela and Garth Harding)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Swedndreams Firefox at Lochtay (K Bell & K Olsson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lochtay Ice Pick Willie (R & K Bell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karyme Queen Of Oz (Tracy Stewart & Jenny Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Res Dog CC & Minor of Breed: Karyme V for Victory (Tracy Stewart)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Karyme Takes Two To Tango (Gail Ransom)
Baby of Breed: Carnwath Monroe (G Ransom)
Puppy of Breed: Karyme V For Vendetta (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jayveeque Gabriella At Davinci (J Brunker & J Hardwicke)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alwood Ashika (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alwood Muzukashi (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Maegashir (Alwood Kennels)

Pomeranian
Baby of Breed: Pomfire Line Honours (Ms R Dodds)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova Lie To Me (Mrs J Whitney)
Puppy of Breed: Kabova Get The Popcorn (Jenny Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Barragan Quarterback At Monterrez (AI) (G & N Cruse & Curwen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Unbelievable (Annabel Wolf)
Baby in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Travlin Bizniz Class (Pam Gerrey / Kirsten Henderson)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Born of Fire (Eileen Clarke)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Scooty Scoot (Eileen Clarke)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Pay It Forward (Pamela & Garth Harding)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Enuf Courage (Miss K A Taylor)

American Hairless Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chrysaliss Too Hot To Handle (N Southam)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs Enuf Courage (Miss K A Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amseraphs Coco Chanel (A Mendez & K Taylor)
Intermediate of Breed: Amseraphs Remember The Name (Miss K A Taylor)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fioralainn Born of Fire (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fioralainn Scooty Scoot (Eileen Clarke)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Guilcroft Pay It Forward (Pamela & Garth Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Ma Belle Amie (Pamela & Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft X In The Middle (Mrs P and Mr G Harding)
Baby (Bitch) of Breed: Guilcroft Which Witch Is Which (Mrs P and Mr G Harding)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Barragan Quarterback At Monterrez (AI) (G & N Cruse & Curwen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Barragan Question Everything (AI) (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Flowalong Delta Dawn (Mrs D & Mr N Johnson)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Badbad Leroy Brown (Pamela Gerrey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tawnyoak Dux Ina Row (Pamela Gerrey)
Baby of Breed: Tawnyoak Travlin Bizniz Class (Pam Gerrey / Kirsten Henderson)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dixiedaly Marking Time (Val Adams)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Majestatisch I Am Wicca (AI) (W Casey)
Baby of Breed: Majestatisch Stole My Heart (W Casey)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourgang Unbelievable (Annabel Wolf)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Baby of Breed: Monchelpark All Eyes On Me (Mrs C Borg)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 64)

Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bolwarra Tunza Class (Megan Markotany)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Puppy in Group: Field Spaniel
Fieldspan Dream Come True (AI) (Mrs J & Mr P Gregory)
Runner Up Neuter in Group: Field Spaniel
Aust Ch Neut Ch Dawnus Bear Force One FMX WPD SWN (S Betts)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Wolf Of Wallstreet (J Whitney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bolwarra Tunza Class (Megan Markotany)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Setterup Dixieland Delite (M Heritage)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kezzadae Time To Celebrate (Kerry Evans)
Baby of Breed: Kezzadae Titans Dorce Of One (Kerry Evans)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Longbourn Gandalf Grayhame CCD RA JC TK.S (Jenny & Peter Gregory)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fieldspan Dream Come True (AI) (Mrs J & Mr P Gregory)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Dont Dream Its Gopher (S Betts & A Stone)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Dawnus Bear Force One FMX WPD SWN (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst No Way Home (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Heiderst Sous Le Ciel De Paris (Miss K & Mrs I Hincksman)
Minor (Bitch) of Breed: Milangimbi Walking On Eyre (D Miller)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Milangimbi Luv Is In The Eyre ET (D Miller)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
Minor of Breed: Dalsgold Now You Sea Me (AI) (D Giacovani)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Dawns Southrn Aurora (Pauline Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cigwn Simply a Legend (E Thomas & K Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Woodbyne Rose Petal Dreams (Mrs J McMahon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cigwn Simply Magic (Elizabeth Thomas)
Baby of Breed: Blackhills Sailing Away to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Incavale She's Got The Booty CD SWN RAE TK.N ADX JDX JDO GD SPD DS FDCH (Nicole Fallon)

Sussex Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Eald Bull Eagle (Valerie Davey)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD) (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Am Ch Briarmist Bonfire Heart (imp USA) (J & L Black)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Whippet
Shawthing Leading Lady Spencer (JM & TA Comerford)
Baby in Group: Whippet
Taejaan Good Girl Gone Bad (N Rule Steele & M Burton & A Taylor & S Turay)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Ridgesetter Frankly My Dear (JM & TA Comerford)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi A Jewel To Have (M Eather/W Harbutt/ C & G Arkell)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Shakem And Shootm (Mr J & Mrs L Black)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS)/ CIB/ Aust Sup Ch / Neut Gr Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Gr Ch Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Moscato Mafia (Louise Foldi / Jodie Delacourt / Craig Hatzikirikos)

Basset Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Chartreuse (AI) (Dr L A Weston)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cayugaridge Dolly (Leslie A Weston)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hounsley Heart Is Set On You TDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Hounsley Have You Really (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS)/ CIB/ Aust Sup Ch / Neut Gr Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Briarmist Bonfire Heart (imp USA) (J & L Black)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Briarmist Shakem And Shootm (Mr J & Mrs L Black)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Briarmist Effervescence (Jim Black & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nicholyev Onya Bike (Mrs S Taylor/ Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ridgesetter Frankly My Dear (JM & TA Comerford)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Yesnomaybeso (AI) (J & F Walker)
Baby of Breed: Nicholyev Speak Of The Devil (Mrs S Kelly & Mr J Bower)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cayugaridge Cotton Kandy (Leslie A Weston)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Szamor Tom Collins At Cayugaridge (AI) (Imp NZ) (Leslie A Weston)
Res Bitch CC: Aust Ch Cayugaridge Versace (AI) (Leslie A Weston)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tirowen Cynder (AI) (Rona Moss)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maclaomainn Eli (Rona Moss & Donna Townsend)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tirowen Aurora (Mrs Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher / L Fletcher & A Barter)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Phunk Q Up (Addam Barter & Lee Fletcher)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi A Jewel To Have (M Eather/W Harbutt/ C & G Arkell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ridgesetter Sunshine N Roses (JM & TA Comerford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shawthing Leading Lady Spencer (JM & TA Comerford)
Dog CC: Aust Sup Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (JM & TA Comerford)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wyldchase Whatever It Takes (JM & TA Comerford)
Baby of Breed: Taejaan Good Girl Gone Bad (N Rule Steele & M Burton & A Taylor & S Turay)
Junior of Breed: Kallrea Divine Intervention (JM & TA Comerford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Adams (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Am Gr Ch Br NZ Sup Ch Dreamstreets Whereís Wally (Imp NZ) (T Hessenberger & B Falconer)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Tilted Kilt (Jessica Buckley)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Lyndream Itís Champagne Time (Lyn Pearson)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Canaille Polishd Brass Buttons For Begrayced (Mrs R Cochrane)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Shine Like That (Nicole Pearson)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Mrs R Cochrane)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Am Gr Ch Br NZ Sup Ch Dreamstreets Whereís Wally (Imp NZ) (T Hessenberger & B Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lanbart Hold My Halo SWA (Hessenberger / Oakey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)
Baby of Breed: Lanbart Whatís My Name (Hessenberger / Oakey)
Minor of Breed: Ukulunga Gotta Get That Boom (AI) (Imp NZ) (T Hessenberger)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise Tilted Kilt (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abmaci Bad Hair Dont Care at Stylwise (Jessica Buckley & Kelly Winter)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khayoz Rhythm Of The Jungle (Mr E James & Mrs C Valk & Mr J Valk)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Neecabe Spread Yr Wings (Sharon Hannigan)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical Asteria (L Mills)

Miniature American Shepherd
Baby of Breed: Jenzsa It's Britney Beach (Team Jenzsa)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartly Thats On Target (N Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hartly Shine Like That (Nicole Pearson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hartly Keep On Shining (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Lyndream Itís Champagne Time (Lyn Pearson)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ausled Toke ST RA (Dianne Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ubiqque Silver Springs (Mrs Debra Thorne)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Canaille Polishd Brass Buttons For Begrayced (Mrs R Cochrane)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Mrs R Cochrane)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Olga Meyer (WA)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Junior in Group: Akita
Aust Ch Shinano Cutting Edge (Julia Jones & Gary Freestone)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Marvelous Mrs Maisel (Lyne Browning & Sarah Jones)
Puppy in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Let Them Eat Cake (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Hot Chickie Babe (Tetley & Opbroek)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shinano Cutting Edge (Julia Jones & Gary Freestone)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Miracle On The Hudson (Mr D W Halliday)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
Baby of Breed: Boxberry Heatwave (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxberry Hot Chickie Babe (Tetley & Opbroek)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gameguard Raise Your Glass (AI) (S Brinkworth)
Baby of Breed: Brinkybull Wilfys Dream (AI) (S Brinkworth)
Baby (Bitch) of Breed: Brinkybull Raise A Riot (AI) (S Brinkworth)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler So So Scandalous (AI) (Michele Beyer & Charlotte Manton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaitler Let Them Eat Cake (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Playing With Fire (Lesley King / Michele Beyer / Charlotte Manton)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB/Aust Sup Ch HRV Ch SLV Ch SLV Gr Ch Anatina Charming Chatter RN (Imp SVN) (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Airebis Sunshine N Lollipops RN (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Baby of Breed: Airebis Lavender Haze (Judy, Graham & Kellie Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB Aust Ch Rushmere Bella Donna (Williams and Lay)
Baby of Breed: Rushmere Sensei (Williams and Lay)

Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Marvelous Mrs Maisel (Lyne Browning & Sarah Jones)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beamzstar High Flyer (Sara van Staden/Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schipperke
CIB Aust Ch Monterrez Mail Order Bride NBT (G Cruse)
Baby in Group: Boston Terrier
Talbra Who Shot The Barman (Dionne Stephenson)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Stylish Mercedes (Sue Plackett)
Intermediate in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Volgarus Frank Sinatra (Imp UK) (Jennifer Sculac)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Ch Neut Ch Monterrez Epicentre (Mr E Marshall)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Grand Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Talbra Thats What She Said (AI) (Dionne Stephenson)
Baby of Breed: Talbra Who Shot The Barman (Dionne Stephenson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Charjabull Anotha Brikinthwall (D Whillock)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karmabullz Flippin The Bird (T Whillock)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Zulubul Bubble Mania (A Freeman)
R/UP BOB and Dog CC: Taureau Riccardo Patrese (Luciana Giorgioni)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Grand Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Volgarus Frank Sinatra (Imp UK) (Jennifer Sculac)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Picardy Puts A Spell On You (Miss T & Mrs K Perkiss & Mrs L S Boyd & Miss J L Foulds)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fleurlee Lady Cecilia (Mrs B Gleeson & Mrs J Seiter)
Baby of Breed: Sintee Eat My Dust (Sintee Kennels)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Ch Monterrez Mail Order Bride NBT (G Cruse)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Monterrez World Class (Graham Cruse & Neil Curwen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Monterrez Epicentre (Mr E Marshall)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Stylish Mercedes (Sue Plackett)