British Bulldog Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the British Bulldog (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

4-Oct-2021 (Monday)

Proserpine Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Carol Keong (QLD)   Group Specials : Mrs Carol Keong (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


3-Oct-2021 (Sunday)

Adelaide Hills Kennel Club Inc (AM Show) (SA)

General Specials : Mr Geoffrey Blyth (TAS)   Group Specials : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majestueux Spirit of Ecstasy (AI) (Mr Tony Linardis)


Proserpine Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)   Group Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)


Proserpine Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

General Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   Group Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


Beaudesert Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Susan Hewinson (QLD)   Group Specials : Mrs Susan Hewinson (QLD)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)



2-Oct-2021 (Saturday)

Adelaide Hills Kennel Club Inc (AM Show) (SA)

General Specials : Mrs Coral Gray (WA)   Group Specials : Mrs Coral Gray (WA)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)
Junior of Breed: Kanecourt The Journey Begins (Mrs D L Foster)


Adelaide Hills Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

General Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)   Group Specials : Mr Geoffrey Blyth (TAS)

BOB and Dog CC: Kanecourt The Journey Begins (Mrs D L Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)


Proserpine Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr William Smith (QLD)   Group Specials : Miss Diana Norman (QLD)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)


Proserpine Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr Andrew Brown (QLD)   Group Specials : Mr Andrew Brown (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


Beaudesert Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Ms Kim Tosi (QLD)   Group Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)

Junior in Show: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
Junior in Group: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)


Perth Royal Show (Show 1) (WA)

General Specials : Ms Teena Sloan (TAS)   Group Specials : Ms Teena Sloan (TAS)

Baby in Group: Celticpryde Robert The Bruce (Kely Hamilton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: CelticPryde Star of the Show (Kelly Hamilton)
Baby of Breed: Celticpryde Robert The Bruce (Kely Hamilton)


Perth Royal Show (Show 2) (WA)

General Specials : Mrs Heather Morrison (TAS)   Group Specials : Mrs Heather Morrison (TAS)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: CelticPryde Star of the Show (Kelly Hamilton)
Baby of Breed: Celticpryde Robert The Bruce (Kely Hamilton)


1-Oct-2021 (Friday)

Proserpine Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Miss Diana Norman (QLD)   Group Specials : Mr William Smith (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


26-Sep-2021 (Sunday)

ADSS (Show 1) (SA)

General Specials : Mrs Margaret Courtney-Reid (SA)   Group Specials : Mrs Bronwen Ackland (SA)

R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majestueux Spirit of Ecstasy (AI) (Mr Tony Linardis)


ADSS (Show 2) (SA)

General Specials : Ms Tracie Edwards (SA)   Group Specials : Mrs Patricia Buckley (SA)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)


25-Sep-2021 (Saturday)

ADSS (Show 1) (SA)

General Specials : Mrs Carol Beckett (NT)   Group Specials : Mrs Carol Beckett (NT)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)


19-Sep-2021 (Sunday)

Atherton Tableland Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)   Group Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)


Starlight Foundation Charity Show (QLD)

General Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   Group Specials : Ms Kim Tosi (QLD)

Junior in Group: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)


Starlight Foundation Charity Show (QLD)

   Group Specials : Mrs Ann Charlotte Holman (QLD)

Junior in Group: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)


The Murray Valley Kennel Club Inc (Show 3) (SA)

General Specials : Ms Susan Foster (SA)   Group Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wonderbull Diamond Dazzler (Mrs Shirley Hall)


The Murray Valley Kennel Club Inc (Show 4) (SA)

General Specials : Mr Geoffrey Maudlen (SA)   Group Specials : Mr Andrew Kidd (SA)

Puppy in Group: Wonderbull Diamond Dazzler (Mrs Shirley Hall)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wonderbull Diamond Dazzler (Mrs Shirley Hall)



18-Sep-2021 (Saturday)

Atherton Tableland Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)

Intermediate in Group: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Aust Bred in Group: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


Atherton Tableland Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

General Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)   Group Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Aust Bred in Group: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)


The Murray Valley Kennel Club Inc (Show 1) (SA)

General Specials : Mrs Lynette Niemann (SA)   Group Specials : Mrs Carol Smith (SA)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wonderbull Diamond Dazzler (Mrs Shirley Hall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Robocky Power Of Love (AI) (Mrs F Barry)


The Murray Valley Kennel Club Inc (Show 2) (SA)

General Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)   Group Specials : Ms Susan Foster (SA)

Junior in Group: Kanecourt The Journey Begins (Mrs D L Foster)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kanecourt The Journey Begins (Mrs D L Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wonderbull Diamond Dazzler (Mrs Shirley Hall)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Robocky Power Of Love (AI) (Mrs F Barry)


12-Sep-2021 (Sunday)

Non Sporting Dog Club of WA Inc (Show 1) (WA) (S)

General Specials : Mr Joseph Daidone (QLD)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bristolbull Babbit At Tdk's (Todd Keedwell)


Non Sporting Dog Club of WA Inc (Show 2) (WA) (S)

General Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bristolbull Babbit At Tdk's (Todd Keedwell)


Ingham Kennel & Obedience Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Jodie Wilshier (QLD)   Group Specials : Mrs Keri Nichols (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Princibull Dont Uno It (Mr R Lang)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Princibull Dont Uno It (Mr R Lang)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


DOGS SA Junior Handler Commitee (SA)

General Specials : Dr Francis Mcevoy (SA)   Group Specials : Mrs Lynette Niemann (SA)

BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Preciousbull Strut My Stuff (Cherie Terry)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Preciousbull Touch En Go (Cherie Terry)


11-Sep-2021 (Saturday)

Ingham Kennel & Obedience Club Inc (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr Lance Wright (QLD)   Group Specials : Mr John Burgess (QLD)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)


Ingham Kennel & Obedience Club Inc (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr John Burgess (QLD)   Group Specials : Mr Lance Wright (QLD)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)


DOGS SA Junior Handler Commitee (SA)

General Specials : Mr Nick Gouzos (SA)   Group Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)

Junior in Group: Kanecourt The Journey Begins (Mrs D L Foster)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preciousbull Strut My Stuff (Cherie Terry)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kanecourt The Journey Begins (Mrs D L Foster)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Preciousbull Touch En Go (Cherie Terry)


3-Sep-2021 (Friday)

Dayboro Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Helen Weil (QLD)   Group Specials : Mr Joseph Daidone (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Robocky George Best (Mrs T Albrecht)


29-Aug-2021 (Sunday)

Canine Fanciers Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)   Group Specials : Mrs Joanne Heard (SA)

Junior in Group: Aust Ch Preciousbull Touch En Go (Cherie Terry)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Preciousbull Touch En Go (Cherie Terry)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)


Thuringowa City Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Geoffrey Kill (QLD)   Group Specials : Mr Geoffrey Kill (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


28-Aug-2021 (Saturday)

Gold Coast Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)   Group Specials : Mrs Valerie Spence (QLD)

Group 2nd: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Robocky George Best (Mrs T Albrecht)


Canine Fanciers Kennel Club Inc (AM Show) (SA)

General Specials : Ms Kerry King (SA)   Group Specials : Mrs Lois Richter (SA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)


Canine Fanciers Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

General Specials : Mrs Joyce Sullivan (SA)   Group Specials : Mrs Maureen Sawley (SA)

BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Preciousbull Strut My Stuff (Cherie Terry)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)


Hills Kennel Club of WA (WA)

General Specials : Ms Pamela Campbell (WA)   Group Specials : Ms Lesley Booth (WA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: CelticPryde Star of the Show (Kelly Hamilton)


Thuringowa City Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Miss Glenda Goller (QLD)   Group Specials : Ms Kaye McGhie (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tencheno Minka Bracegirdle (AI) (R & E Ryan)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


Townsville Kennel Association (Show 2) (QLD)

General Specials : Ms Kaye McGhie (QLD)   Group Specials : Miss Glenda Goller (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)


22-Aug-2021 (Sunday)

Rockhampton Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Jane Armatys (QLD)   Group Specials : Mrs Jane Armatys (QLD)

Minor in Group: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)


21-Aug-2021 (Saturday)

Rockhampton Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

General Specials : Mrs Silvana Tassan (QLD)   Group Specials : Mr Serge Tassan (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aylaraby Giorgio Armani (Mrs L Ward)
Minor of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)


Rockhampton Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr Serge Tassan (QLD)   Group Specials : Mrs Silvana Tassan (QLD)

R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aylaraby Giorgio Armani (Mrs L Ward)
Minor of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)


1-Aug-2021 (Sunday)

Non-Sporting Dog Club of Victoria Inc (VIC) (S)

General Specials : Mr Stewart Budd (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Janayin Play Me A Memory (Linda Dempsey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Janayin The Colour Of Magic (Linda Dempsey)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: BestOBritish Freckles N Bows (K Buss)


Tully & District Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Valerie Spence (QLD)   Group Specials : Mr Michael Yates (QLD)

Intermediate in Group: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Aust Bred in Group: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)


31-Jul-2021 (Saturday)

Working Dog Club of Vic Inc Amenities Championship Show (VIC) (S)

General Specials : Mrs Cheryl Sheppard (VIC)

Bitch CC & Puppy of Breed: Bewtifulbul Extreme Pride (Ian & Karlene Wilson)


Canine Expo (Show 2 - PM) (NT)

General Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)   Group Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)


Heidelberg & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Maureen Gostelow (VIC)

Junior in Group: Janayin The Colour Of Magic (Linda Dempsey)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Janayin The Colour Of Magic (Linda Dempsey)
Minor of Breed: Bewtifulbul Pride of Evie (Ian & Karlene Wilson)


Tully & District Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mrs Ulla Greenwood (QLD)   Group Specials : Mrs Ulla Greenwood (QLD)

Intermediate in Show: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Best in Group & Intermediate in Group: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)


Tully & District Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr Michael Yates (QLD)   Group Specials : Mrs Valerie Spence (QLD)

Intermediate in Group: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)


Sarina Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)   Group Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)

Puppy in Group: Tencheno Lady Theodora Plumduf (AI) (R & E Ryan)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Tencheno Reginald Proudfoot (AI) (R & E Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tencheno Minka Bracegirdle (AI) (R & E Ryan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tencheno Lady Theodora Plumduf (AI) (R & E Ryan)


30-Jul-2021 (Friday)

KCC Friends of the Park Facilities Show (AM Show) (The Rose Show) (VIC)

General Specials : Mr Theo Horchner (VIC)   Group Specials : Mr Peter Frost (VIC)

Junior in Group: Janayin The Colour Of Magic (Linda Dempsey)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Janayin The Colour Of Magic (Linda Dempsey)


KCC Friends of the Park Facilities Show (PM Show) (The Protea Show) (VIC)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Ms Anne Lenne (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Janayin The Colour Of Magic (Linda Dempsey)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Janayin The Colour Of Magic (Linda Dempsey)


25-Jul-2021 (Sunday)

Ipswich Kennel Club (PM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Miss Glenda Goller (QLD)

Junior in Group: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Robocky George Best (Mrs T Albrecht)
Baby of Breed: Bullenvy My Sisters Keeper (Kerri Sullivan)


Ladies Kennel Association of Qld (AM Show) (QLD)

General Specials : Ms Carol Gunn (QLD)   Group Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Robocky George Best (Mrs T Albrecht)
Baby of Breed: Bullenvy My Sisters Keeper (Kerri Sullivan)


Conformation Judges Sub - Committee (QLD)

General Specials : Mr Ashley Harwood (QLD)   Group Specials : Mr Ashley Harwood (QLD)

BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Robocky George Best (Mrs T Albrecht)