Bedlington Terrier Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Bedlington Terrier (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

15-Jul-2018 (Sunday)

Dandenong Poultry & Kennel Society Inc (VIC)

General Specials : Mr Peter Frost (VIC)   Group Specials : Mrs Rita Francis-Little (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)


14-Jul-2018 (Saturday)


Metropolitan Canine Association Inc (VIC)

General Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)   Group Specials : Mrs Anna Lane (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)



8-Jul-2018 (Sunday)

Hawkesbury Kennel Club Inc (SHOW A) (NSW)

General Specials : Mr Lynn Butler (NSW)   Group Specials : Mrs Carolyn Butler (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Piperdene Wild Card (Piperdene Kennels)


Hawkesbury Kennel Club Inc (SHOW B) (NSW)

General Specials : Mrs Carolyn Butler (NSW)   Group Specials : Mr Lynn Butler (NSW)

Intermediate in Group: Piperdene Wild Card (Piperdene Kennels)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Piperdene Wild Card (Piperdene Kennels)


KCC Park Show (VIC)

General Specials : Mr John W Thompson (VIC)   Group Specials : Mrs Judy Horton (VIC)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)


Callide Valley Canine Club (QLD)

General Specials : Mrs Lynette Niemann (SA)   Group Specials : Miss Jan Seary (NSW)

Aust Bred in Show: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


7-Jul-2018 (Saturday)


Callide Valley Canine Club (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Miss Jan Seary (NSW)   Group Specials : Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Callide Valley Canine Club (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mrs Chris McGreevy (QLD)   Group Specials : Mrs Chris McGreevy (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)



6-Jul-2018 (Friday)


Dogs ACT Group Specialty - Terrier Group (ACT) (S)

General Specials : Antonio Dalle Piagge (Brazil)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)


5-Jul-2018 (Thursday)


1-Jul-2018 (Sunday)


Gympie Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Sharron Taylor (QLD)   Group Specials : Mr Iain Hinde (VIC)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)



30-Jun-2018 (Saturday)

Working Dog Club of Tasmania (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr John Rowles (NSW)   Group Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)

State Bred in Show: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby in Group: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)


Gympie Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Iain Hinde (VIC)   Group Specials : Mrs Sharron Taylor (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


29-Jun-2018 (Friday)


24-Jun-2018 (Sunday)


23-Jun-2018 (Saturday)

Nor-West Canine Association Inc (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Robin Robertson (NSW)   Group Specials : Mrs Laurel Donohue (NSW)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
Aust Bred in Group: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)


11-Jun-2018 (Monday)

Ipswich Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Yoshimi Suzuki (Japan)   Group Specials : Ms Rosana Knapp dos Santos (Brazil)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)


10-Jun-2018 (Sunday)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (TAS)

General Specials : Mr Don Mahoney (NSW)   Group Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)


Ipswich Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mrs Ramune Kazlauskaite (Lithuania)   Group Specials : J A De Medeiros Neto (Brazil)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Ipswich Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Ms Kim Tosi (QLD)   Group Specials : Mrs Maxine Lee (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)


9-Jun-2018 (Saturday)

Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Douglas Bowe (WA)   Group Specials : Mr Douglas Bowe (WA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)   Group Specials : Mr Don Mahoney (NSW)

R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)


8-Jun-2018 (Friday)

West Gippsland Kennel Association Inc (VIC)

General Specials : Mr Gunnar Nymann (Denmark)   Group Specials : Miss Jennifer Kealy (Ireland)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)


Ipswich Kennel Club (QLD)

General Specials : Ms Rosana Knapp dos Santos (Brazil)   Group Specials : Mr Eddie Patterson (Ireland)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)


7-Jun-2018 (Thursday)

West Gippsland Kennel Association Inc (VIC)

General Specials : Mrs Susan Kealy (Ireland)   Group Specials : Mr Bruce Schwartz (USA)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)


3-Jun-2018 (Sunday)

Zone 2 Amenities Show (QLD)

General Specials : Mr Robert Cleland (SA)   Group Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Lockyer Valley Kennel Club (QLD)

General Specials : Miss Jill R McDonald (VIC)   Group Specials : Mr Wayne Lewis (NSW)

Baby in Group: Chismene Not Blu For U (Mrs C & Miss J Van Beek)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)
Baby of Breed: Chismene Not Blu For U (Mrs C & Miss J Van Beek)


Lockyer Valley Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Margaret Broughton (QLD)   Group Specials : Ms Sandra Smid (QLD)

Baby in Group: Chismene Not Blu For U (Mrs C & Miss J Van Beek)
Baby of Breed: Chismene Not Blu For U (Mrs C & Miss J Van Beek)


2-Jun-2018 (Saturday)

Box Hill & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Graham Cruse (NSW)   Group Specials : Mr Graham Cruse (NSW)

Puppy in Group: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)


Newcastle & Northern District Kennel Club (NSW)

General Specials : Miss Erin Brown (QLD)   Group Specials : Mrs Dianne Lee (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)


Gin Gin Show Society (QLD)

General Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)   Group Specials : Mr Robert Cleland (SA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Lockyer Valley Kennel Club (AM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)   Group Specials : Rev Colin Seymour (NSW)

Junior in Group: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)


Lockyer Valley Kennel Club (PM Show) (QLD)

General Specials : Rev Colin Seymour (NSW)   Group Specials : Miss Jill R McDonald (VIC)

Baby in Group: Chismene Not Blu For U (Mrs C & Miss J Van Beek)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)
Baby of Breed: Chismene Not Blu For U (Mrs C & Miss J Van Beek)


27-May-2018 (Sunday)

Werribee Barwon Canine Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Judy Horton (VIC)   Group Specials : Mrs Linda Buckley (ACT)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)



26-May-2018 (Saturday)

Kennel Club of Tasmania (South) Inc (TAS)

General Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   Group Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Baby in Group: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)


Caulfield & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Michael Camac (SA)   Group Specials : Mr Anthony Price (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)




19-May-2018 (Saturday)



18-May-2018 (Friday)

Lake Macquarie All Breeds Kennel Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr William Rodriguez Umana (Costa Rica)   Group Specials : Dr A Vega (Costa Rica)

Aust Bred in Group: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)


Lake Macquarie All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Ms Yuan Wang (China)   Group Specials : Mr Thukaram Preetham (India)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)


11-May-2018 (Friday)

Marburg & District A & I Assoc (QLD)

General Specials : Mrs Julie Ireland (QLD)   Group Specials : Mr Reece Fry (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)


6-May-2018 (Sunday)

Clarence Dog Sports Inc (NSW)

General Specials : Miss Susan Rose (NSW)   Group Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Dogs NSW Northern Region (Coastal) Committee (NSW)

General Specials : Mr John Rowles (NSW)   Group Specials : Mrs Helen Beasley (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (TAS)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)

Baby in Group: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)
State Bred in Group: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)


Alice Springs Kennel & Dog Sports Club (Show #416) (NT)

General Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)   Group Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)


Alice Springs Kennel & Dog Sports Club (Show #417) (NT)

General Specials : Ms Susan Packer (SA)   Group Specials : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)


Alice Springs Kennel & Dog Sports Club (Show #418) (NT)

General Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)   Group Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)

Aust Bred in Group: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)


5-May-2018 (Saturday)

Clarence Dog Sports Inc (NSW)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Miss Susan Rose (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Dogs NSW Northern Region (Coastal) Committee (NSW)

General Specials : Mrs Helen Beasley (NSW)   Group Specials : Mr John Rowles (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Guy Spagnolo (NSW)   Group Specials : Mr Guy Spagnolo (NSW)

Baby in Group: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)



Alice Springs Kennel & Dog Sports Club (Show #414) (NT)

General Specials : Mr Edward Pickering (NSW)   Group Specials : Mr Edward Pickering (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)


Alice Springs Kennel & Dog Sports Club (Show #415) (NT)

General Specials : Ms Esther Joseph (VIC)   Group Specials : Ms Esther Joseph (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)


4-May-2018 (Friday)

Clarence Dog Sports Inc (NSW)

General Specials : Mr John Comerford (NSW)   Group Specials : Mr John Comerford (NSW)

Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


Dogs NSW Northern Region (Coastal) Committee (NSW)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)


29-Apr-2018 (Sunday)

Huon & Channel Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Ms Diane Cuthbert (SA)   Group Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)



28-Apr-2018 (Saturday)

Huon & Channel Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)   Group Specials : Ms Diane Cuthbert (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)



25-Apr-2018 (Wednesday)

County of Cumberland Kennel Association Inc (NSW)

General Specials : Mr Zachary Tan (WA)   Group Specials : Mr Chris Bennett (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)


22-Apr-2018 (Sunday)

Midlands All Breeds Kennel Club Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Sue Bownds (NSW)   Group Specials : Mr Lance Stephenson (VIC)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beautibull Blythe Folly (Imp NZ) (Vicki Scott)