Cairn Terrier Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Cairn Terrier (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

10-Nov-2019 (Sunday)

Westbury Agricultural Society Inc (TAS)

General Specials : Mr Geoffrey Maudlen (SA)   Group Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Junior in Group: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)


9-Nov-2019 (Saturday)

Westbury Agricultural Society Inc (TAS)

General Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)   Group Specials : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)



5-Nov-2019 (Tuesday)

Sunbury Canine Club Inc (VIC)

General Specials : Ms P Cruz (Mexico)   Group Specials : Mr B Henderson (Ireland)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elkriver Live The Dream (Mr G Perks)


Maree Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)   Group Specials : Mr Bernard James (QLD)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)


4-Nov-2019 (Monday)

Victorian Womens Dog Club Inc (VIC)

General Specials : Dr Claudio Rossi (Brazil)   Group Specials : Ms P Cruz (Mexico)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)


3-Nov-2019 (Sunday)

Labrador Retriever Club of SA Inc (All Breeds) (SA)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Mrs Martina Butcher (NSW)

Minor in Group: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)


Northern All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mr Roger Bridgford (VIC)   Group Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)

Puppy in Group: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)


Cairn Terrier Club of Victoria Inc (VIC) (S)

General Specials : Mrs Elaine Short (UK)

Best in Show & Open in Show: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Aust Ch Emeraldcity St Petersburg (Ms G Loft & Mr P Miller)
Aust Bred in Show: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity St Petersburg (Ms G Loft & Mr P Miller)


2-Nov-2019 (Saturday)

Ulverstone A & P Society (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Miss Deirdre Crofts (NSW)   Group Specials : Miss Deirdre Crofts (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)


Ulverstone A & P Society (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Miss Deirdre Crofts (NSW)   Group Specials : Mrs Doreen Duffin (VIC)

Junior in Group: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)


Labrador Retriever Club of SA Inc (All Breeds) (SA)

General Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)   Group Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)

Minor in Group: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)


Northern All Breeds Kennel Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)   Group Specials : Mr Roger Bridgford (VIC)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Minor of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


Northern All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Theo Horchner (VIC)   Group Specials : Mrs Carole Doherty (NSW)

Minor in Show: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Minor in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Puppy in Group: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)


27-Oct-2019 (Sunday)

Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (TAS)

General Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)   Group Specials : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Group 1st: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)


Sporting Terrier Club of Tasmania (TAS) (S)

General Specials : Mrs Kerrie McMahon (VIC)

State Bred in Show: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)


Tamworth Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

Puppy in Group: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ayladee Diamonds Are Forever (Donna Robinson)


Forbes Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Birgit Ferguson (SA)   Group Specials : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)



26-Oct-2019 (Saturday)

Royal Hobart Show (TAS)

General Specials : Mr S Helgesen (Norway)   Group Specials : Mr S Helgesen (Norway)

State Bred in Show: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
State Bred in Group: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)


Blaxland Glenbrook RSL & Citizens Kennel & Training Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)   Group Specials : Mrs Robyn Brown (NSW)

Baby in Group: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)


Tamworth Kennel Club Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Edward Pickering (NSW)   Group Specials : Mr Glen Vernon (NSW)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)


Tamworth Kennel Club Inc (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Glen Vernon (NSW)   Group Specials : Mr Edward Pickering (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ayladee Diamonds Are Forever (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)


Forbes Kennel Club (NSW)

General Specials : Ms Kerryn Harvey (SA)   Group Specials : Ms Kerryn Harvey (SA)

Best in Show & Open in Show: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
Best in Group & Open in Group: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)


Bendigo Agricultural Show Society Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)   Group Specials : Ms Sharon Bover (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont Little Miss Sunshine (Cathy Scotton)


Bendigo Agricultural Show Society Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mr Andrew J Burt (VIC)   Group Specials : Mrs Dianne Lee (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont Little Miss Sunshine (Cathy Scotton)


25-Oct-2019 (Friday)

Dogs NSW Northern Region (Inland) Committee (NSW)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)


Forbes Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)

Runner Up in Show: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
Best in Group & Open in Group: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)


20-Oct-2019 (Sunday)

Tasmanian Ladies Kennel Club (TAS)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mr Peter Frost (VIC)

Puppy in Group: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)


Southern Highlands Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

General Specials : Mr David Strachan (VIC)   Group Specials : Mrs Linda Walsh (VIC)

Junior in Group: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)


Inverell Kennel & Training Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Sandra McMahon (NSW)   Group Specials : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Minor in Group: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


Romsey Kennel Club Inc (SHOW 1) (VIC)

General Specials : Mrs Sylvia Crozier (NSW)   Group Specials : Ms Catherine Loft (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)
Bred by Exhibitor in Group: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont Little Miss Sunshine (Cathy Scotton)


Romsey Kennel Club Inc (SHOW 2) (VIC)

General Specials : Ms Diane Cuthbert (SA)   Group Specials : Mrs Shellie Marshall (VIC)

Runner Up in Show & Bred by Exhibitor in Show: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
Puppy in Group: Joymont Little Miss Sunshine (Cathy Scotton)
Open in Group: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)
Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont Little Miss Sunshine (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


19-Oct-2019 (Saturday)

Longford Show Society Inc (TAS)

General Specials : Mr Peter Frost (VIC)   Group Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)

State Bred in Show: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Best in Group & State Bred in Group: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)


Southern Highlands Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

General Specials : Ms Michelle Roberts (WA)   Group Specials : Ms Michelle Roberts (WA)

Baby in Show: Barragan Digeridoo At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby in Group: Barragan Digeridoo At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Digeridoo At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)


Inverell Kennel & Training Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Sylvia Brackman (NSW)   Group Specials : Mrs Sandra McMahon (NSW)

Aust Bred in Show: Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Minor in Group: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)


Royal Geelong A & P Society Inc (VIC)

General Specials : Mr Geoffrey Blyth (TAS)   Group Specials : Mr Daniel Aitchison (TAS)

Aust Bred in Show: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
Aust Bred in Group: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


Camden Haven Show Society (NSW)

General Specials : Mrs Susan Hewinson (QLD)   Group Specials : Mrs Susan Hewinson (QLD)

Baby in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


18-Oct-2019 (Friday)


Royal Geelong A & P Society Inc (VIC)

General Specials : Ms Caron Ellis (TAS)   Group Specials : Ms Caron Ellis (TAS)

Aust Bred in Group: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Natuska Dream Lover (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


13-Oct-2019 (Sunday)

Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)   Group Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)


Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW)

General Specials : Ms Kim Tosi (QLD)   Group Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)

Bred by Exhibitor in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)


Manning River A & H Society Taree Inc (NSW)

General Specials : Mr Myron Arthur (NSW)   Group Specials : Mr Myron Arthur (NSW)

Baby in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


Bacchus Marsh & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Graham Cruse (NSW)   Group Specials : Mrs Dianne Wright (NSW)

Runner Up in Group: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)


12-Oct-2019 (Saturday)

Royal Launceston Show (TAS)

General Specials : Mr Karl Johannsen (Sweden)   Group Specials : Mr Karl Johannsen (Sweden)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)


Canine Stewards Association of WA (AM SHOW) (WA)

General Specials : Mr J Wu (China)   Group Specials : Mr T Watanabe (Japan)

BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)


Canine Stewards Association of WA (PM SHOW) (WA)

General Specials : Mr C Ahn (Korea)   Group Specials : Mr Geoffrey Kill (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)


Illabo Show Society Inc (NSW)

General Specials : Mrs Caroline Yate (NSW)   Group Specials : Ms Kim Tosi (QLD)

Bred by Exhibitor in Show: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Bred by Exhibitor in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Open in Group: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)


Shepparton Agricultural Society Inc (VIC)

General Specials : Ms Judith Oliver (VIC)   Group Specials : Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Open in Group: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C Wittick & Mrs C Scotton)


Terrier Club of SA Inc (SA) (S)

General Specials : Ms Kirsten Price (New Zealand)

Minor in Show: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)
Puppy of Breed: Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)


11-Oct-2019 (Friday)

Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)   Group Specials : Mrs Caroline Yate (NSW)

Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)


7-Oct-2019 (Monday)

Cairn Terrier Club of NSW (NSW) (S)

General Specials : Ms Anne Meyn (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Baby in Show: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)
Veteran (7 Years and Over) in Show: Aust Ch Koterana Whakatangi (Ginnette Loft & Peter Miller)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Res Bitch CC & Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Ch Koterana Whakatangi (Ginnette Loft & Peter Miller)
Baby SweepStakes - 1st Place: Emeraldcity Angus Stowe (Ms G Loft & Mr P Miller)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)


Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Amedeo Bottero (Italy)   Group Specials : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)

Runner Up in Group & Open in Group: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Minor in Group: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)


6-Oct-2019 (Sunday)

Burnie & District Kennel Club (TAS)

General Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)   Group Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)


WA Terrier Club (WA) (S)

General Specials : Mr Kerry A Lee (VIC)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)


Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Yurii Gergel (Ukraine)   Group Specials : Mr Shhart Sharma (India)

Minor in Group: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Intermediate in Group: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr J S Pawar (India)   Group Specials : Mr Zlatco Kraljic (Croatia)

Puppy in Group: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr Zlatco Kraljic (Croatia)   Group Specials : Mr E Sangkunakup (Thailand)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)


5-Oct-2019 (Saturday)

Burnie & District Kennel Club (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Janice Campbell (VIC)   Group Specials : Mrs Janice Campbell (VIC)

State Bred in Show: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)


Burnie & District Kennel Club (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr John W Thompson (VIC)   Group Specials : Mr Ken Campbell (VIC)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)


2019 Perth Royal Dog Show (WA)

General Specials : Mr P Delerue (Portugal)   Group Specials : Mr Jose Homem De Mello (Portugal)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)


Seymour A & P Society Inc (VIC)

General Specials : Ms Meredith Clegg (VIC)   Group Specials : Mrs Lyn Matthews (VIC)

Baby in Group: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)
Aust Bred in Group: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Natuska Dream Lover (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Margaret Jones (Canada)   Group Specials : Ms Margaret Jones (Canada)

Junior in Group: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr J Y Kim (Korea)   Group Specials : Mr J S Pawar (India)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr W J Lee (Korea)   Group Specials : Mrs N Popovich (Canada)

Minor in Group: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)
Puppy in Group: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


Dogs ACT Terrier Group Specialty (PM Show) (ACT) (S)

General Specials : Mr Nathan Jennings (ACT)

Best in Show & Intermediate in Show: Aust Ch Emeraldcity St Petersburg (Ms G Loft & Mr P Miller)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity St Petersburg (Ms G Loft & Mr P Miller)


4-Oct-2019 (Friday)

Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)   Group Specials : Mr Amedeo Bottero (Italy)

Minor in Group: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)


29-Sep-2019 (Sunday)

Kyogle & District Kennel Cub Inc (NSW)

General Specials : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)   Group Specials : Mr Yurii Gergel (Ukraine)

Minor in Group: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Intermediate in Group: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


New England Celtic & All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)   Group Specials : Mr D Tjahjono (Indonesia)

Baby in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


Rylstone Kandos & District Dog Club (NSW)

General Specials : Mr Robert Harbin (NSW)   Group Specials : Mr Dennis McGreevy (QLD)

Runner Up in Show: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Best in Group & Intermediate in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)


28-Sep-2019 (Saturday)

Kyogle P A & H Society Inc (NSW)

General Specials : Mr Yurii Gergel (Ukraine)   Group Specials : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)


Canowindra P A & H Association (NSW)

General Specials : Ms Jeneene Ford (NSW)   Group Specials : Mr Wayne Lewis (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)


Hills Dog Club Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Diana Fenton (NSW)   Group Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Junior in Group: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)


Hills Dog Club Inc (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Christina Rafton (NSW)   Group Specials : Mrs Amanda Everson (QLD)

Junior in Group: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Digeridoo At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)


New England Celtic & All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Ms Judith Docksey (NSW)   Group Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)

Baby in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


Rylstone Kandos & District Dog Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Patricia Hall (NSW)   Group Specials : Mrs Patricia Hall (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)


Rylstone Kandos & District Dog Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Dennis McGreevy (QLD)   Group Specials : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Best in Group & Intermediate in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)


Melbourne Royal Show (VIC)

General Specials : Mr Espen Engh (Norway)   Group Specials : Mr Nemanja Jovanovic (Serbia)

BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Joymont Airs and Graces (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)
Puppy of Breed: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Manetlan Royal Liliana (Mr G Perks)


27-Sep-2019 (Friday)

Kyogle & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Robert Rowbotham (Canada)   Group Specials : Mr Amedeo Bottero (Italy)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


New England Celtic & All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mr D Tjahjono (Indonesia)   Group Specials : Ms Judith Docksey (NSW)

Baby in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


26-Sep-2019 (Thursday)

Kyogle & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Amedeo Bottero (Italy)   Group Specials : Mr Robert Rowbotham (Canada)

Minor in Group: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)


22-Sep-2019 (Sunday)

Nowra District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Ms Jeneene Ford (NSW)   Group Specials : Mrs Carole Doherty (NSW)

Runner Up in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Puppy in Group: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
Res Dog CC & Minor of Breed: Emeraldcity James Faulkner (G Loft & P Miller)
Baby (Bitch) of Breed: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)


Coffs Harbour District All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)   Group Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)

Baby in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


21-Sep-2019 (Saturday)

Nowra District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Ms Rosemary Duffy (NSW)   Group Specials : Mrs Karen Paul (NSW)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Best in Group & Intermediate in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Minor in Group: Emeraldcity James Faulkner (G Loft & P Miller)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
Res Dog CC & Minor of Breed: Emeraldcity James Faulkner (G Loft & P Miller)


Coffs Harbour District All Breeds Kennel Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Lee Parker (VIC)   Group Specials : Mrs Coral Gray (SA)

Baby in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Minor in Group: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


Coffs Harbour District All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Coral Gray (SA)   Group Specials : Mrs Lee Parker (VIC)

Baby in Group: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Minor in Group: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)


Woodlands & Childrens Charity Homes (NSW)

General Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)   Group Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)

Baby in Group: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)


Dogs SA DOTY/POTY Fundraiser (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mr George Ness (QLD)   Group Specials : Mrs Audrey Vandersteen (SA)

Minor in Group: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Aust Bred in Group: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)
Puppy of Breed: Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)


Dogs SA DOTY/POTY Fundraiser (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)   Group Specials : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)

Junior in Group: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Lannellir Diamond Firetail (D Sharman)
Puppy of Breed: Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)


15-Sep-2019 (Sunday)

Allora Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)

Runner Up in Group & Minor in Group: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Intermediate in Group: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


Murray Valley Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)   Group Specials : Dr David Lowe (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)


14-Sep-2019 (Saturday)

Allora Kennel Club Inc (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

Minor in Show: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Best in Group & Minor in Group: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Intermediate in Group: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


Allora Kennel Club Inc (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mrs Carolyn Butler (NSW)   Group Specials : Mr Lynn Butler (NSW)

Intermediate in Group: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


Murray Valley Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Ms Kim Tosi (QLD)   Group Specials : Mr Peter Miller (ACT)

Junior in Group: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)


Murray Valley Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)   Group Specials : Mrs Ines Dawes (QLD)

BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)


8-Sep-2019 (Sunday)

Adelaide Royal Show (SA)

General Specials : Mr Michael Leonard (Ireland)   Group Specials : Mrs Lois Wilson (South Africa)

BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Natuska Just A Devil Woman (Kerryn Pearson)
Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)


Dogs NSW Library & Archives Committee (NSW)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Mr Garry Dryburgh (NSW)

Baby in Group: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)


Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Joan Bray (NSW)   Group Specials : Rev Colin Seymour (NSW)

Baby in Group: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)
Baby of Breed: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)


7-Sep-2019 (Saturday)

Brighton Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)   Group Specials : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)


Dogs NSW Library & Archives Committee (NSW)

General Specials : Mrs Caroline Yate (NSW)   Group Specials : Mr Edward Pickering (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby in Group: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)


Walcha Kennel Club Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Miss Beverley Daines (NSW)   Group Specials : Miss Diana Norman (QLD)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)


Walcha Kennel Club Inc (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Miss Diana Norman (QLD)   Group Specials : Ms Jeneene Ford (NSW)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)


Murrumburrah Harden Show Society (NSW)

General Specials : Rev Colin Seymour (NSW)   Group Specials : Mrs Joan Bray (NSW)

Baby in Group: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)
Baby of Breed: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)


Beaudesert Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Mrs Valerie Spence (QLD)

Minor in Group: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)


Seymour & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Frances Darling (QLD)   Group Specials : Mr John Davidson (VIC)

Best in Group & Open in Group: Aust Sup Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


6-Sep-2019 (Friday)

Dogs NSW Northern Region (Inland) Committee (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Graeme Missen (VIC)   Group Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)


Dogs NSW Northern Region (Inland) Committee (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)   Group Specials : Miss Beverley Daines (NSW)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)


1-Sep-2019 (Sunday)

Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (VIC)

General Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)   Group Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)

Puppy in Group: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


Dogs NSW Spring Fair (NSW)

General Specials : Mr J Singh (India)   Group Specials : Mr Gopi Krishnan (Malaysia)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)


Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Mr John W Thompson (VIC)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)


31-Aug-2019 (Saturday)

East Gippsland Kennel Club Inc (PM Show) (VIC)

General Specials : Ms Susan Packer (SA)   Group Specials : Mr Michael Derbyshire (NSW)

Baby in Group: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (AM Show) (VIC)

General Specials : Mr Michael Derbyshire (NSW)   Group Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


Dogs NSW Spring Fair (NSW)

General Specials : Ms A Rivera Franco (Columbia)   Group Specials : Mr Stelios Makaritis (Greece)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)


Ulverstone Kennel Club Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Ms Michelle Roberts (WA)   Group Specials : Mrs Lee Parker (VIC)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)


Ulverstone Kennel Club Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Lee Parker (VIC)   Group Specials : Ms Michelle Roberts (WA)

Puppy in Group: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
State Bred in Group: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)


Wondai A P & I Society (QLD)

General Specials : Mr Graeme Missen (VIC)   Group Specials : Mr Graeme Missen (VIC)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Daryl Brookes (QLD)   Group Specials : Mrs Jennifer Watt (QLD)

Baby in Group: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)


30-Aug-2019 (Friday)

East Gippsland Kennel Club Inc (PM Show) (VIC)

General Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)   Group Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)

Runner Up in Group: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (AM Show) (VIC)

General Specials : Mrs Annette Bowe (NSW)   Group Specials : Mrs Coral Gray (SA)

Baby in Group: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)


Dogs NSW Spring Fair (NSW)

General Specials : Mr Stelios Makaritis (Greece)   Group Specials : Dr T Dargin (USA)

BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)


Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr John W Thompson (VIC)   Group Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)


25-Aug-2019 (Sunday)

Condobolin & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)   Group Specials : Mrs Pamela Harding (NSW)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)


Canine Fanciers Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   Group Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)

Junior in Group: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Just A Devil Woman (Kerryn Pearson)


Port Stephens Dog Sports Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)   Group Specials : Mrs Sue Bownds (NSW)

Baby in Group: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)
Baby (Dog) of Breed: Barragan Digeridoo At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Barragan Digeridoo At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)


All Dogs Sports Spectacular (QLD)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Mrs Sandra McMahon (NSW)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)


24-Aug-2019 (Saturday)

Ganmain Show Society (NSW)

General Specials : Mr John Comerford (NSW)   Group Specials : Mrs Kerry Cannon (NSW)

Minor in Group: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)


Newcastle Terrier & Toy Club (NSW)

General Specials : Miss Christine Timms (NSW)   Group Specials : Miss Christine Timms (NSW)

Bred by Exhibitor in Group: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)


British Bulldog Club of Tasmania (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Robert Lucas (NSW)   Group Specials : Mrs Toni McNeill (NSW)

State Bred in Show: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
State Bred in Group: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)


British Bulldog Club of Tasmania (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Arthur Fry (VIC)   Group Specials : Mr Arthur Fry (VIC)

State Bred in Show: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Puppy in Group: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
State Bred in Group: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)


Canine Fanciers Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Susette Monk (WA)   Group Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Puppy in Group: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Just A Devil Woman (Kerryn Pearson)
Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)


Port Stephens Dog Sports Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)   Group Specials : Mrs Narelle Hammond (NSW)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)


23-Aug-2019 (Friday)

Coolamon Ganmain Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Kerry Cannon (NSW)   Group Specials : Mrs Fay Harris (TAS)

Minor in Show: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Minor in Group: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)


Canine Fanciers Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)   Group Specials : Mrs Susette Monk (WA)

Junior in Group: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Panta Rhei Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Pick A Lucky Number Seglavi (Imp POL) (Kerryn Pearson & Christa Guntendorfer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Natuska Dancing With The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Just A Devil Woman (Kerryn Pearson)


Port Stephens Dog Sports Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Megan Markotany (NSW)   Group Specials : Mrs Megan Markotany (NSW)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee Diamonds Are Forever (Donna Robinson)