Japanese Chin Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Japanese Chin (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

21-May-2018 (Monday)

Euroa Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Susette Monk (WA)   Group Specials : Mrs Susette Monk (WA)

Open in Group: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)
Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)


20-May-2018 (Sunday)

Temora & District A B K C Inc (NSW)

General Specials : Mrs Susan Brown (NSW)   Group Specials : Mrs Margaret Broughton (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Euroa Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Georgina Byrne (WA)   Group Specials : Ms Pamela Campbell (WA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Chinami Oka (Mrs L McArthur)



19-May-2018 (Saturday)

Temora & District A B K C Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Ms Esther Joseph (VIC)   Group Specials : Mr Wayne Burton (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


South West Slopes A B K C (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Pam Douglas (New Zealand)   Group Specials : Mrs Maree McKenzie (New Zealand)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Brookfield Show Society (QLD)

General Specials : Mr Mark Johnston (NSW)   Group Specials : Mrs Dayna Johnston (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


British Bulldog Club of Tasmania (Special Breeds - SHOW A) (TAS) (S)

General Specials : Mrs Pauline Cattell (SA)

R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)


British Bulldog Club of Tasmania (Special Breeds - SHOW B) (TAS) (S)

General Specials : Mr Richard Watson (TAS)

R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)


Metropolitan Kennel Club of SA Inc (SA)

General Specials : Mrs Carol Beckett (NT)   Group Specials : Mrs Jennifer Watt (QLD)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


18-May-2018 (Friday)

Temora & District A B K C Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Mr L Manners (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


South West Slopes A B K C (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Maree McKenzie (New Zealand)   Group Specials : Mrs Kay Sneath (VIC)

R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)


Lake Macquarie All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Ms Yuan Wang (China)   Group Specials : Mr William Rodriguez Umana (Costa Rica)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


14-May-2018 (Monday)

Cootamundra A B K C (NSW)

General Specials : Mr Derek Hyde (ACT)   Group Specials : Ms Carrie Paine (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


13-May-2018 (Sunday)

Cootamundra A B K C (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Sylvia Brackman (NSW)   Group Specials : Mrs Jenny Williams (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


South West Slopes A B K C (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Miss Susan Rose (NSW)   Group Specials : Miss Susan Rose (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)


Shepparton & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)   Group Specials : Ms Jeneene Ford (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)


Canine Stewards Association of WA (WA)

General Specials : Ms Louise Dorr (QLD)   Group Specials : Mr Adam Druce (VIC)

Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


12-May-2018 (Saturday)

Cootamundra A B K C (NSW)

General Specials : Ms Shannon Lancaster (NSW)   Group Specials : Mrs Cathy Smith (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Cootamundra A B K C (NSW)

General Specials : Mrs Jenny Williams (NSW)   Group Specials : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Minor in Group: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Shepparton & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Judith Oliver (VIC)   Group Specials : Mrs Colleen Stoate (VIC)

Runner Up in Group: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)


Dublin Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Ms Cathy Camac (VIC)   Group Specials : Ms Linda Taylor (WA)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Dublin Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Sharron Taylor (QLD)   Group Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Fremantle Dog Club (AM SHOW) (WA)

General Specials : Ms Esther Joseph (VIC)   Group Specials : Ms Louise Dorr (QLD)

Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Fremantle Dog Club (PM SHOW) (WA)

General Specials : Mrs Anna Lane (VIC)   Group Specials : Mr Lance Wright (QLD)

Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)



11-May-2018 (Friday)

Bathurst & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Edward Ryder (QLD)   Group Specials : Mrs Rebecca Byrne (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)


7-May-2018 (Monday)

Western Suburbs Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs F Smith (Argentina)   Group Specials : Mrs G Kerr (USA)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


6-May-2018 (Sunday)

Colac Ladies Kennel Club (VIC)

General Specials : Miss Jan Seary (NSW)   Group Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (TAS)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mr Guy Spagnolo (NSW)

Best in Show & Junior in Show: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)


WA Toy Dog Specialist Club Inc (Show 1) (WA) (S)

General Specials : Mrs Joanne Costelloe (QLD)

Baby in Show: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


WA Toy Dog Specialist Club Inc (SHOW 2) (WA) (S)

General Specials : Mrs Karen Paul (NSW)

Baby in Show: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Western Suburbs Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr H Almgren (SWE)   Group Specials : Mrs P Nemirovsky Alsina (Argentina)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


5-May-2018 (Saturday)

Colac Kennel Club Inc (AM Show) (VIC)

General Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)   Group Specials : Mr Dean Freshwater (NSW)

R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Colac Kennel Club Inc (PM Show) (VIC)

General Specials : Miss Beverley Daines (NSW)   Group Specials : Ms Dianna Brennan (NSW)

R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Guy Spagnolo (NSW)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Open in Group: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)   Group Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)

Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)


4-May-2018 (Friday)

Clarence Dog Sports Inc (NSW)

General Specials : Mr John Comerford (NSW)   Group Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)


29-Apr-2018 (Sunday)

Metropolitan Kennel Club of WA (WA)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Mrs L Harris (New Zealand)

Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Huon & Channel Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Ms Diane Cuthbert (SA)   Group Specials : Ms Diane Cuthbert (SA)

Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)


Gawler Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Carol Gunn (QLD)   Group Specials : Miss Breanne Lancey (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


28-Apr-2018 (Saturday)

Metropolitan Kennel Club of WA (WA)

General Specials : Mr Brian Harris (New Zealand)   Group Specials : Mr Daryl Brookes (QLD)

Baby in Group: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Huon & Channel Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)   Group Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)


Goombungee A H & P Society (QLD)

General Specials : Mr Nigel Trainor (New Zealand)   Group Specials : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


Gawler Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Miss Diana Norman (QLD)   Group Specials : Mrs Lynn Nielsen (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


25-Apr-2018 (Wednesday)

Golden Wattle Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Mrs Pauline F Barclay (VIC)

Intermediate in Group: Aust Ch Kiseki Shintaro Katsu (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Shintaro Katsu (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)


Anzac Day Show Committee (QLD)

General Specials : Mrs Jodie Wilshier (QLD)   Group Specials : Mrs Karen Taylor (VIC)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Dogs West COTB Working Party (WA)

General Specials : Mr Paul Wilkes (WA)   Group Specials : Miss Ashlea Stanton (WA)

Baby in Group: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


22-Apr-2018 (Sunday)

Midlands All Breeds Kennel Club Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Sue Bownds (NSW)   Group Specials : Mr Rick Berwick (WA)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Shintaro Katsu (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


Midlands All Breeds Kennel Club Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   Group Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Shintaro Katsu (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)


Western Tiers Kennel Club (TAS)

General Specials : Rev Colin Seymour (NSW)   Group Specials : Rev Colin Seymour (NSW)

Runner Up in Show & Junior in Show: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby in Group: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)


Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Terrence Collicutt (TAS)   Group Specials : Mrs Valerie Carter (SA)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)


Adelaide Plains Kennel & Obedience Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)

Runner Up in Show: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
Best in Group & Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


21-Apr-2018 (Saturday)

Greensborough & District Kennel Club (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Sue J Mallia (WA)   Group Specials : Ms Jenny Sayers (WA)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


Greensborough & District Kennel Club (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)   Group Specials : Mrs Glenda Cheney (VIC)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


Western Tiers Kennel Club (TAS)

General Specials : Mr Graham Cruse (NSW)   Group Specials : Mrs Patricia Cutler (NSW)

Open in Group: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)


Sunshine Coast Kennel Club (AM SHOW) (QLD)

General Specials : Mr Shane Thomas (QLD)   Group Specials : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)

Aust Bred in Group: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Open in Group: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)


Sunshine Coast Kennel Club (PM SHOW) (QLD)

General Specials : Mrs Valerie Carter (SA)   Group Specials : Mr Terrence Collicutt (TAS)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)



Adelaide Plains Kennel & Obedience Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Stephanie Rickard (VIC)   Group Specials : Ms Jacqui Weekes (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


20-Apr-2018 (Friday)

Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr John Rice (SA)   Group Specials : Mr John Rice (SA)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)


14-Apr-2018 (Saturday)

Royal Agricultural Society of Queensland (Toowoomba Royal) (QLD)

General Specials : Mr J Rowton (Canada)   Group Specials : Mr J Rowton (Canada)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


8-Apr-2018 (Sunday)

All Breeds Dog Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mrs Cherri Seeber (WA)   Group Specials : Mrs Cherri Seeber (WA)

Baby in Group: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Baby (Bitch) of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)


Bulla Amenities Show (VIC)

General Specials : Mrs Jean McErlane (New Zealand)   Group Specials : Mr J Wu (China)

Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


Pine Rivers Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Julie Fynmore (NSW)   Group Specials : Mr J Partanen (Norway)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


All Breeds Dog Club of SA Inc (SA)

General Specials : Mr Andi Hudono (Indonesia)   Group Specials : Mrs S Ikeda (Japan)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


7-Apr-2018 (Saturday)

All Breeds Dog Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mr Douglas Bowe (WA)   Group Specials : Mr Andrew Beattie (WA)

Baby of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)
Baby (Dog) of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Derwent Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs Audrey Hauptfleisch (Sth Africa)   Group Specials : Mrs Audrey Hauptfleisch (Sth Africa)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


All Breeds Dog Club of SA Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs S Ikeda (Japan)   Group Specials : Yoshio Mori (Japan)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)



2-Apr-2018 (Monday)

Sydney Royal Dog Show (NSW)

General Specials : Mr Stavros Argyrou (Cyprus)   Group Specials : Mr L H Wilberg (Norway)

R/UP BOB & Res Dog CC: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Town & Country Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Roger Bridgford (VIC)   Group Specials : Mr Trever Powell (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


1-Apr-2018 (Sunday)

Easter Festival Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Meredith Clegg (VIC)   Group Specials : Mrs Eunice Warner (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Baby of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Port Pirie Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)   Group Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Port Pirie Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mr C Graham (New Zealand)   Group Specials : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


31-Mar-2018 (Saturday)

Easter Festival Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   Group Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Baby of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Hound Club of Tasmania (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Dr Francis Mcevoy (SA)   Group Specials : Mrs Anne-Marie Hearn (VIC)

Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Hound Club of Tasmania (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr John Rice (SA)   Group Specials : Mr John Rice (SA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Port Pirie Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Carole Long (New Zealand)   Group Specials : Mr Brian Harris (New Zealand)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Port Pirie Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mr Ted Kerley (SA)   Group Specials : Mr Peter Bennett (SA)

Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


25-Mar-2018 (Sunday)

Tasmanian Ladies Kennel Club (TAS)

General Specials : Mrs Chris McGreevy (QLD)   Group Specials : Mrs Chris McGreevy (QLD)

Junior in Show: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


4P's All Toy Dog Club of NSW (NSW) (S)

General Specials : Mr S Sim (Phillipines)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Limit of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Bunyip & District Agricultural Society Inc (VIC)

General Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)   Group Specials : Ms Lyn King (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Sovereign City Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Anna Lane (VIC)   Group Specials : Ms Jan Cooke (VIC)

Intermediate in Group: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)


Le Fevre Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Julie Gotch (NSW)   Group Specials : Mr Norm Strathdee (NSW)

Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


24-Mar-2018 (Saturday)

Tasmanian Ladies Kennel Club (TAS)

General Specials : Mr Dennis McGreevy (QLD)   Group Specials : Mr Dennis McGreevy (QLD)

Junior in Show: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)


Eltham & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Esther Joseph (VIC)   Group Specials : Ms Esther Joseph (VIC)

Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kiseki Chinami Oka (Mrs L McArthur)


Le Fevre Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Helen Beasley (NSW)   Group Specials : Mrs Paula Bockman-Chato (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


18-Mar-2018 (Sunday)

Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Stephanie Rickard (VIC)   Group Specials : Mr Arthur Fry (VIC)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Cupids Beau (Mrs D Jacques)


17-Mar-2018 (Saturday)

Brighton Kennel Club Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Derek Hyde (ACT)   Group Specials : Mr Derek Hyde (ACT)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Brighton Kennel Club Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Dee Hyde (ACT)   Group Specials : Mrs Dee Hyde (ACT)

Junior in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)   Group Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


SA Poultry & Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Susan Packer (SA)   Group Specials : Ms Christina John (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


12-Mar-2018 (Monday)

Camperdown & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr William Smith (QLD)   Group Specials : Mrs Barbara Balaam (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Warragul & District Kennel & Obedience Club Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Janice Campbell (VIC)   Group Specials : Mrs Jane Harvey (VIC)

Intermediate in Group: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Warragul & District Kennel & Obedience Club Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Doreen Duffin (VIC)   Group Specials : Mrs Colleen Stoate (VIC)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tokubetsu Chibimaru (Mrs L Trenwith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Baby of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


11-Mar-2018 (Sunday)

Noorat & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Carol Speed (QLD)   Group Specials : Mr William Smith (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


10-Mar-2018 (Saturday)

Mt Elephant & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Andrew Brown (QLD)   Group Specials : Mrs Denise Smith (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Toy Dog Club of Queensland (QLD) (S)

General Specials : Mrs Michelle Parker-Brien (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


9-Mar-2018 (Friday)

Camperdown & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Denise Smith (QLD)   Group Specials : Mrs Janelle Mannell (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


4-Mar-2018 (Sunday)

Berwick All Breeds Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Kerry King (SA)   Group Specials : Mrs Pauline Brennan-Lim (SA)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)


Gympie & District Kennel Club (QLD)

General Specials : Miss Glenda Goller (QLD)   Group Specials : Mrs Wendy Maxwell (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


3-Mar-2018 (Saturday)

Burnie & District Kennel Club (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Julie Fynmore (NSW)   Group Specials : Mrs Julie Fynmore (NSW)

Baby of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
Baby (Bitch) of Breed: Frostqueen Lady Meera (Mrs K Rydberg)


Gundog & Heavy Breeds Club (QLD)

General Specials : Mr David Staines (QLD)   Group Specials : Miss Carolyn Pearen (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Gundog & Heavy Breeds Club (QLD)

   Group Specials : Mr Nathan McGreevy (QLD)

Junior in Group: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Best Dog & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Reserve Dog & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)