Dogs Victoria Autumn Extravaganza - FCI CACIB Show (AM Show) (VIC)

Date of Show : 4-May-2024 (Saturday)

Championship Show (FCI show)

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr L Kruger (Sth Africa)   (Total Entry : 771)

Best in Show 1st: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Hell Raiser (John, Celeste & Brigette Bryson)


Group 1 - Sheepdogs & Cattle Dogs

Specials Judge : Mrs Corinne Walker (Canada)  (Group Entry : 92)

Group 1st: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Red Rocket (Royson Valore & Darren Skipworth)
Group 2nd: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (Ellagant Kennels)
Group 3rd: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Mr Goodfellow (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Group 4th: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz Rhythm Of The Jungle (Mr E James & Mrs C Valk & Mr J Valk)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Cloverdowns Loaded Shotgun (J James)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Nerralee Kiss My Class (W & L Greasley)
R/UP BOB & Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Cloverdowns Words Of Wisdom (Jan Pike)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cloverdowns Loaded Shotgun (J James)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Mathildapark Red Rebel (J James)
Puppy (Dog) of Breed: Nerralee Silver Sabre (W & L Greasley)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Cloverdowns Man From Snowy (Clare Van Der Wolde)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Kusco Moonlit Bluestone (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (Ellagant Kennels)
Puppy (Bitch) of Breed: Tillsun Secret Promise (K Webb & K Raven)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Famewynn Take A Chance On Me (Joy Dubberley)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch A2O Ch Edinglen Beyondthelookingglass (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Khayoz Rhythm Of The Jungle (Mr E James & Mrs C Valk & Mr J Valk)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Coltie Livin The Dream (Alan & Jo-Ann Wallace)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kirrieloch Oh Calamity (AI) (Mrs C & Miss K Baker)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Coltie Forever Ellegant (Mr A/ Mrs J/ Miss K & C Wallace)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
R/UP BOB & Res Bitch CC [Res CACIB]: Dual Ch (RO) Drambuie Dry And Dirty CCD CD RAE TDX TSD AD JDX SD SPD GD ET (Miss A L Butler)

Dutch Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Darkceltic Fiery Passion (Miss M Minardi & Miss A Bierman)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (IID ITA) (McLean / Astbury / Purcell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dellbianco Torsellino (E & M Astbury)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Mr Goodfellow (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Perfu Sugarplum Dancer (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu That Darn Cat (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Perfu Goodness Gracious (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Rustufarion Red Rocket (Royson Valore & Darren Skipworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Rustufarion Dangerous Liaison (Royson Valore / Darren Skipworth)

Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sunfire Sorcery (Linda Pullen)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Santecho Take A Chance On Me (Santecho Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sheltastic God Of Mischief (Mrs M Chato & Mrs A Scarlett)
Baby of Breed: Sheltastic Let Th Strm Rage On (Makaela Chato)

Welsh Corgi (Pembroke)
Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: Bojojamile Born to Reign (AI) (Mrs RH & Mrs VJ Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Saffioraire Reverberation (Rhiannon Kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Clarelly Last Shot Of Whiskey (Jan Kelly & Clare Van Der Wolde)
Res Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Clarelly No Apologies JC (Jan Kelly & Clare Van Der Wolde)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Clarelly You Only Live Twice RN ET (Yvonne Campbell)


Group 2 - Pinschers, Schnauzers & Molossoid Breeds

Specials Judge : Ms Christy Wang (China)  (Group Entry : 104)

Group 1st: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Hell Raiser (John, Celeste & Brigette Bryson)
Group 2nd: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Building Blocks (Kerry McKinnon)
Group 3rd: Boxer
Aust Ch Kesdar Fifty Shades Darker at Tonmar (Jen Davis & Helen Keele)
Group 4th: Newfoundland
Aust Sup Ch Capebass Nothing Compares To U (Mr L & Mrs J Leeder)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Rushmere Sensei (Williams and Lay)
Puppy in Group: Boxer
Rampid The Countess Of Kesdar (Jen Davis & Helen Keele)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Swayd Building Blocks (Kerry McKinnon)
Baby of Breed: Swayd Watermelon Moonshine (Kerry McKinnon)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Cloudforest Ghost Ryder (S Murray/ S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Darkcrush Imperator Furiosa (Sheridan Holmes & Emily Stewart)
Junior of Breed: Aust Ch Darkcrush Crimson Thread (Sheridan Holmes & Emily Stewart)

Boxer
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Kesdar Fifty Shades Darker at Tonmar (Jen Davis & Helen Keele)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Niteswatch Frozen In Time (Sharon Mead)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Milmac Shelby Ford GT (AI) (D Macmillan)
Puppy of Breed: Rampid The Countess Of Kesdar (Jen Davis & Helen Keele)

Bullmastiff
Baby of Breed: Nightquest MrBrightside (Mrs M & Miss E Edwards)
Veteran (7 Years and Over) (Dog) of Breed: CIB & Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)

Dobermann
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Ikons Hell Raiser (John, Celeste & Brigette Bryson)
Baby of Breed: Walamara On Fyre (Mrs B Alexander, Mr G Alexander & Ms M Wissmer)
Puppy of Breed: Montkristef The Fire Within at Coppertop (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Bordogue Billy (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Deauxrogue Ruff As Gutz (Michael & Katie Atkins)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Bordogue Isaac (Keith & Kylie Reid)

Great Dane
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Buckersdane Man In The Mirror (AI) (Mr R & Mrs M Buckland)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Winchilda North Star (AI) (Mrs C E & Mr P W Fry)
Baby (Dog) of Breed: Olympasdanes Bak In Blak (Tracey Wilson)
Junior (Dog) of Breed: Winchilda Northern Lights (AI) (Mrs C E & Mr P W Fry)

Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Cadfell Macho Vakada (Kerryn Phipps)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Cadfell Touched By A Butterfly (K Phipps)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Capebass Nothing Compares To U (Mr L & Mrs J Leeder)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Newfashion Lets Go Girl (Karin Niessen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Clazzic There Goes Gravity (Mrs M Ramsdale / Mr C Stewart / Miss E Durant)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Chalaronne Gardien Du Royaume (AI) (Tania Kirkland)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Chalaronne Tauriel Rubelite (AI) (Tania Kirkland)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Sup Ch Chalaronne Gardien Delagalaxie (AI) (T Kirkland)
Baby of Breed: Vendein Tequila Sunrise (Mrs D L Nuredini)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Moccarott Alphabama Boome (Mrs R Kennedy & Mrs C Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Rakaaz Chapta (AI) (J & S Baird)

Schnauzer (Miniature)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Rushmere Joy To The World (Williams & Lay)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Schonhardt Cat Steals The Moon (Ralph Richardson)
Baby of Breed: Rushmere Sensei (Williams and Lay)


Group 3 - Terriers

Specials Judge : Mr T Aizawa (Japan)  (Group Entry : 80)

Group 1st: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Sub Zero (AI) (Chanpema Kennels)
Group 2nd: Jack Russell Terrier
Aust Ch Tiarker Here Kitty Kitty (AI) (Alicia & Michael Mann)
Group 3rd: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Rasacha A Little Magic (A McGivney-Harper)
Group 4th: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Caddarra The Opalhunter (S Cadan, D Hippsiley & The Late Mrs H Cadan)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Balkana Woke Up In Love (J Camac)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Grand Ch Iroq Heaven On Earth TDX (Miss T Staszek / Mr S & Mrs M Green)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust CH Karlyermai Nuttin Gotta B Rokin (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Balkana Woke Up In Love (J Camac)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Silkydaise Dusted With Cocoa (Pauline Tate)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Galtamac To Dye For (AI) (Molly Ford)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kylott Tasted Like A Raindrop (Mrs K & Mr S Boulter)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Paxterr Queens Gambit (Molly Ford)

Bedlington Terrier
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Barjarz Budgerigar (Lenka Balog)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Bohunt Sub Zero (AI) (Chanpema Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tuxal Azure Dragon (M A & C L Gray)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Llubinim Zeke and Destroy (Frances Micallef)

English Toy Terrier (Black and Tan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Deecee Angeletta (C Willmott & D Matthews)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Yurrugar Black Tie Affair (R Forbes)
Puppy of Breed: Deecee Bewitched (C Willmott & D Matthews)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rasacha A Little Magic (A McGivney-Harper)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Rasacha The Artizan (A McGivney-Harper)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Tiarker Here Kitty Kitty (AI) (Alicia & Michael Mann)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Tiarker Ripple In The Water (Alicia & Michael Mann)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whatajack Devils Delight (Mr G Butler & Miss S Cadan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Whatajack Inspire Me (Mr Garry Butler)
Baby of Breed: Caddarra The Opalhunter (S Cadan, D Hippsiley & The Late Mrs H Cadan)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: A2O Aust Ch Ariahgrove Tell U A Lil Secret (Shadowstaff Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Balkanablu Never Back Down (J W Camac / R Watt / S Ross)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Helybary Omg Its Halle Berry (Mr Ian Gillam)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Helybary Little Jackie Paper (Mr Ian Gillam)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Tartancrest Ferguson Black Boy (Robert Jealous)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Shortblak On the Podium (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Grand Ch Shaneca Let Them Eat Cake JC (S Lowe & L Novak)
R/UP BOB & Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Saphyr Seriously Suave (AI) (Ms M Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Shadowstaff All Eyes On Us (AI) (Shadowstaff Kennels)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed [Res CACIB]: Shadowstaff Smooth Criminal (AI) (Shadowstaff Kennels)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
Open (Bitch) of Breed: Shadowstaff Paint It Black (AI) (Shadowstaff Kennels)
Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Ch Lachcon You Talkin To Me (Shadowstaff Kennels)


Group 4 - Dachshunds

Specials Judge : Mr Hidemi Takahashi (Japan) (Group Entry : 27)

Group 1st: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Belcara Breaking Hearts (Carolyn Mibus)
Group 4th & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Tinsnips Neva Anonymouse (Claire Gray)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dicanta Nutty Irishman (Dr M Nolan)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Belcara Breaking Hearts (Carolyn Mibus)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Frieden Blimey Charlie (S L Bennett)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Barclay of Francene (J O'Brien & EV Graham)
Junior of Breed: Aust Ch Belcara Courageous Spirit (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Graedon Original Sin At Belcara (Mrs C Mibus)
Baby of Breed: Dicanta Nutty Irishman (Dr M Nolan)
Junior of Breed: Aust Ch Dicanta Princess Peach (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tinsnips Neva Anonymouse (Claire Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tinsnips Signd Seald Delivered (Claire Gray)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tinsnips Sealed Witha Kiss (Claire Gray)

Dachshund (Rabbit Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Prt JCh Spa JCh Minidogland Florense (Imp Esp) (Dr M Nolan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dicanta Prime Flower KL (Dr M Nolan)


Group 5 - Spitz & Primitive Types

Specials Judge : Mrs Marie Thorpe (Ire)  (Group Entry : 75)

Group 1st & Open in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Blue Ice Standing (Brett White)
Group 2nd: Samoyed
Aust Ch Lohnro Back To The Future (S Dekker & E Edwards)
Group 3rd: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Sasha N Whiskey (Cathy Commins)
Group 4th: Chow Chow
Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby in Group: Samoyed
Airebis Lavender Haze (Judy, Graham & Kellie Hughes)
Puppy in Group: Shiba Inu
Temzin Truyu Yujiro (Mrs C Allen)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: Whitewarrior Blue Ice Standing (Brett White)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Siarnak Lenawin Winta Wind (Mr J Ganson)
Res Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)
Puppy (Bitch) of Breed: Siarnak Lenawin Ranin Winta (Mr J Ganson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Jillayla Little Timaru Tiki (Imp NZ) (Tracy Young)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Touchofchow Da Dark Side N Me (Touchofchow)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed: Aust Ch Bouvet Anticipation (Angela Kelly)
R/UP BOB & Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Orical New Beginnings (AI) ET WNPD (L Mills)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Hueze Bearly Legal (Huey Miin Lim)
Puppy of Breed: Varulv Earth Bandit (Jessica Taylor)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Borasus Beautiful Gem (Renae Moritz)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Puddleducky Starry Night JC (Jane Buckland)
R/UP BOB & Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Daesdaemar Love Rewritten RN JC CA (C Darby & D Hanslow)
Bitch CC & Junior of Breed: Puddleducky Celestial Star (Jane Buckland)
Baby of Breed: Puddleducky Last Embrace (Jane Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Venlo Under Wraps (Ms L Rawlings)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rymiska Hustle In Silence (AI) (R, M & T Parker)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Rymiska the King nd I (Mrs M R Luke)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Simpatico Pumpkin Diamond (Julie O'Brien)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mystra Sovereign Of Phantasms (Teresa Gaudio)
R/UP BOB, Res Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: CIB AAO Aust Sup Ch Antefa’s Aragorn (Imp SWE) (Teresa Gaudio)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Mystra Sovereign Of Mystery (Teresa Gaudio)

Samoyed
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Lohnro Back To The Future (S Dekker & E Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Lunasea Pretty Little Liar (AI) (Ying Chen (Helen))
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Danzza Born To Perform (Natalie Mikic)
Baby of Breed: Airebis Lavender Haze (Judy, Graham & Kellie Hughes)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Temzin Truyu Yujiro (Mrs C Allen)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Articpride Sasha N Whiskey (Cathy Commins)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Amorenekid Nuevos Comienzos (Lynette Lancaster)


Group 6 - Scenthounds & Related Breeds

Specials Judge : Mr Hidemi Takahashi (Japan)  (Group Entry : 41)

Group 1st: Harrier
Aust Ch Fellhunters Havoc (L Cassar/ P / F & R Danaher)
Group 2nd: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Khanysha Edge Of Darkness (AI) (Miss L & Mrs B McVilly)
Group 3rd: Beagle
Aust Ch Devma Time Traveller (AI) (Ms S Hutcheson & R Triffitt)
Puppy in Group: Foxhound
Foxhunt Never Say Never (AI) (Mr J, Mrs C & Miss B Bryson & Miss L McVilly)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Devma Time Traveller (AI) (Ms S Hutcheson & R Triffitt)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Pampard Phire Phirst (Mr J / Mrs S & Miss E Marshall)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Jalorca Fire Of The Dragon (Jalorca Dalmatians)
Puppy (Dog) of Breed: Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)
Junior of Breed: Jalorca Lilibeth Of The Glen (Susanne Wiklund)

Foxhound
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Foxhunt Never Say Never (AI) (Mr J, Mrs C & Miss B Bryson & Miss L McVilly)

Harrier
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Aust Ch Fellhunters Havoc (L Cassar/ P / F & R Danaher)

Porcelaine
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Sibiliani Saskia Onychinus (Imp POL) (Leanne Cassar)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Khanysha Edge Of Darkness (AI) (Miss L & Mrs B McVilly)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Khanysha Pheo nix Rising (Miss L McVilly & Mrs B McVilly)


Group 7 - Pointing Dogs

Specials Judge : Mr P Peerapong (Thailand)  (Group Entry : 63)

Group 1st: Pointer
Aust Sup Ch Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Group 2nd: German Shorthaired Pointer
Am Ch Aust Sup Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Kennels, S Rattle, T Sproule, M Reichmuth)
Group 3rd: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Diana (Greg Browne / Gary & Lorraine Coles)
Baby in Group: Irish Setter
Eireannmada Apple Blossom (Greg Browne)
Puppy in Group: Weimaraner (Long-haired)
Bromhund Miss Molly (AI) (Bromhund Kennels)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pointriever Blazing Saddles (AI) (Mr G & Mrs C Azzopardi)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Am Ch Aust Sup Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Kennels, S Rattle, T Sproule, M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Heiderst Livin The High Life (AI) (Deb Moran/ Mark Nielsen & Heiderst Kennels)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Sup Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Demorz Journey To Paris (AI) (Mrs D Moran)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Ellis/Rae Bank)

Gordon Setter
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Latchmere Lost in the Stars (Deborah Keating)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Graebrook Rebel Withouta Cause (Graebrook Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Graebrook Speed of Light (Graebrook kennels)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Gr Ch Sambaridge Southern Jim (B Stewart D Stewart & S Bassett)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Graebrook Fancy Pants (Graebrook Kennels)
Baby of Breed: Blashadon Paint the Town Red (Sharan Bassett & Don Stewart)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Rugalmas The Beecharmer (AI) (Monika Generowicz)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Eireannmada Diana (Greg Browne / Gary & Lorraine Coles)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Brodruggan French Connection (Jayne Stewart)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Eireannmada Irresistable (Greg Browne / Gary & Lorraine Coles)
Baby of Breed: Eireannmada Apple Blossom (Greg Browne)
Puppy of Breed: Eireannmada Girl Power (Greg Browne)

Pointer
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Bromhund What a Buzz (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Silkwei Josephine (Nan Qu)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silkwei Made Me Do It (AI) (Nan Qu)
Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Join The Dots (Bromhund)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Bromhund Fair Game (AI) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bromhund Miss Molly (AI) (Bromhund Kennels)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Grausturm Celestial Wisps (AI) (Ingrid Albion)


Group 8 - Retrievers, Flushing Dogs & Water Dogs

Specials Judge : Mr P Peerapong (Thailand)  (Group Entry : 63)

Group 1st: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Its Written Nth Stars (Debbie Wilkes & Paige Clarke)
Group 2nd: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
Group 3rd: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Frozen Soda (Ann O'keefe)
Group 4th: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Baby in Group: Labrador Retriever
Blackboy All In The Game (AI) (Mrs J Hocking)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Carlandy Make Me Smile At Glenayden (Mrs A & Mr D O'keefe)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Kabova Into The Woods (J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kabova Wolf Of Wallstreet (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Taniwha Kakapo TD (J Patchett & C Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taniwha Aotea (AI) (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Glenayden Frozen Soda (Ann O'keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Glenayden Blackberry Gin (Mrs A & Mr D O'Keefe)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Carlandy Make Me Smile At Glenayden (Mrs A & Mr D O'keefe)
Puppy (Bitch) of Breed: Carlandy Ive Got Sass At Glenayden (Mrs A & Mr D O'keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Staryanks Its Written Nth Stars (Debbie Wilkes & Paige Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Azel I Kissed a Girl (Valerie & Erin Carter)
Baby of Breed: Azel Long May He Reign (Azel Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Taryk Diamond In The Rough (Mrs T Smith)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Curltriever Th Secrets We Keep (Curltriever Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Curltriever Eat Your Heart Out (Curltriever Kennels)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Curltriever Shes A Man Eater (Curltriever Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch NZ Ch Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Truespring Take The Crown (Renee Hartnett)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Truespring Midnight Romance (Renee Hartnett)
Baby of Breed: Birchlands Nobleman (J Rasche & R Hartnett)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Seabear Du Pech De La Guinestelle (Imp FRA) TD (Mrs C & Mr J Webster)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Dont Dream Its Gopher (S Betts & A Stone)
Bitch CC & Puppy of Breed: Longbourn Mary Queen of Scots (Mrs C & Mr J Webster)
Res Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Dawnus Zero Fox Given SWN WNPD (S Betts)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Blacqlabel Stares N Whisprs (D & S Wilkie)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Injitali Forever Young (AI) (Rhonda Williams)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Injitali Toblerani Sydney (Rhonda Williams)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chaleur Hello Dolly (AI) (Mrs Ruth Thompson)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Santamaria Our Leading Lady (Dianne Lee)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Morndew Tom Sawyer (AI) (Hugh Vardon)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Morndew Pure Cinnamon (AI) (Hugh B Vardon)
Baby of Breed: Blackboy All In The Game (AI) (Mrs J Hocking)
Puppy of Breed: Bradorla Ice Candy (AI) (Ms C Ellis)
Junior of Breed: Aust Ch Driftway Step Back In Time (G Williams & G Spagnolo)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Spiritrock Two Strong Hearts (Sharon Mulgrew)
Open (Bitch) of Breed: Skyerose Pretty Young Thing (Sharon Mulgrew)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Am Ch CIB AAO Ch Aust Sup Ch Redmoon's Do Ya Think I'm Sexy? (Imp USA) (J Leibhardt / S Goldsmith / E Simon)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch AAO Ch Tollerprance Stillwater Brooke TK.S RN JC (Dimity Gunn)

Portuguese Water Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Zandeena Playn In Mud Puddles (Millissa Fox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Tazlon Fire And Rain (Mrs M & Mr B Myers)
Puppy of Breed: Aust Ch Tazlon All That Jazz (Mrs M & Mr B Myers)


Group 9 - Companion & Toy Dogs

Specials Judge : Mr L Kruger (Sth Africa)  (Group Entry : 63)

Group 2nd: Pug
Dan Ch Fin Ch No UCh Se Ch Aust Ch Tangetoppen's Feel Like a Rockstar (Imp NOR ) (Esther Joseph)
Group 3rd: French Bulldog
Aust Sup Ch Senarabull Hermossa (Senthil Arunachalam)
Group 4th: Havanese
CIB Aust Sup Ch A2O Ch Karyme Flying In A Blue Dream (Michele Lincoln & Gail Ransom)
Baby in Group: Havanese
Ellourapark U Can Do Majik (Vicki Hodson Kerry Webb)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland Silvery Myst (B Beves & N Estatheo)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Charharra Perfect Choice (AI) (Mrs K Taylor)
Puppy of Breed: Daejilon Wicked Kahlua Kisses (Amanda Richards)

Bolognese
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: CIB Aust Sup Ch Little White Wonder Vittorio Hero (Imp NL) (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kiseki Snow Warrior (Ms L McArthur)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Bostonbob Ginevras Time (J Semmler & V Clarke)
R/UP BOB & Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Boslea Her Royal Highness (Leanne Brown)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Bostonbob Secret Little Lies (J Semmler & V Clarke)
Junior (Bitch) of Breed: Dimadal At Last (Dimadal Knls)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Burford Talk About You At Caribelle (Raewyn McCullough)
Junior (Dog) of Breed [CACIB-J]: Kqrac Tell Em Whatever U Want (Ms V R McLaughlin)
Junior (Bitch) of Breed: Daventri Elsas Jewell (Daventri Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Standoff Let The Liquor Talk (E Slavin, C Slavin & S Foote)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Chintaro Workin It (Mrs V McKelvie)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Standoff Dude Hold My Beer (E & C Slavin / S Foote)
Baby of Breed: Caliya Hot And Spicy (Mrs D & Ms A Alexander)
Baby (Dog) of Breed: Hollychi Striking Gold (Ms J Cotter)
Junior of Breed: Standoff You Do You Boo (Emma-Lee Slavin, Carol Slavin & Sally Foote)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Liliah Lest We Forget (Julie Laszuk)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Schellger Meili Van Bonnie (Gerda Schellens)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Forangee My Sweet Surprise (Ms Angela Parkin)
Baby of Breed: Exjaes Talkn Bout Butterflys (Jodi Fraser)
Baby (Dog) of Breed: Exjaes Written In Stone at Standoff (E & C Slavin & Foote)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Senarabull Hermossa (Senthil Arunachalam)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Senarabull Academy Award (Senthil Arunachalam)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Senarabull Braveheart (Senthil Arunachalam)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Griffonsburg Scarlett Vivien (Dr I T Mitchell)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lochtay Ice Pick Willie (R & K Bell)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Armorgrif Queen Athaliah (Ms R & Mr A Morse)
Baby of Breed: Armorgrif Silent Assassin (Ms R & Mr A Morse)

Havanese
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: CIB Aust Sup Ch A2O Ch Karyme Flying In A Blue Dream (Michele Lincoln & Gail Ransom)
R/UP BOB & Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Sup Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Bitch CC & Junior of Breed: Hashki Jess (Elloura Park)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Karyme Queen Of Oz (Tracy Stewart & Jenny Whitney)
Baby of Breed: Ellourapark U Can Do Majik (Vicki Hodson Kerry Webb)
Baby (Bitch) of Breed: Carnwath Monroe (G Ransom)
Puppy of Breed: Karyme V For Vendetta (Gail Ransom)
Puppy (Dog) of Breed: Karyme V for Victory (Tracy Stewart)

Japanese Chin
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sharlarna Runner (Imp UK) (Ms L McArthur)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Wyowna Its My Parti (AI) (Wyowna Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Zaland Silvery Myst (B Beves & N Estatheo)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silvacharm By Invitation Only (Silvacharm Kennels)

Papillon
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Am Ch Can Ch Aust Sup Ch Nanrich Topflite Mystery Man (S Goodchild)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Kennoway Xclusivly Maden Paris (Mr J & Mrs J Sullivan)

Pekingese
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Volgarus Frank Sinatra (Imp UK) (Jennifer Sculac)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Montaires Wonder Woman (Mrs Jennifer Gower-Mackenzie)

Pug
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Dan Ch Fin Ch No UCh Se Ch Aust Ch Tangetoppen's Feel Like a Rockstar (Imp NOR ) (Esther Joseph)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Triseter Mopsi Whoopi (Triseter Kennels)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Triseter Mopsi Wally (Triseter Kennels)
Baby of Breed: Triseter Mopsi Xena (Esther Joseph & Denise MacCallum)

Shih Tzu
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: CIB RKF Ch Aust Ch Rus Ch Rus Jr Ch Bai Kuin Hamlet (Imp Russia) (J & C Pedini)
Res Dog CC [Res CACIB]: Rimpoche Uby Got You (Mrs L Almond)
Junior of Breed: Sadiya Devil Of An Angel (Mr J & Mrs C Pedini)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ayrmann Quik To Buguonce More (Lydia Cowan)
R/UP BOB & Res Dog CC: Ayrmann Quik To Bug U Again (Lydia Cowan)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ayrmann Quik Immortal Moment (Lydia Cowan)
Res Bitch CC: Ayrmann Quik As Sweet Magic (Lydia Cowan)
Baby of Breed: Schellger Ruby Van Sophie (Elaine Roberts)


Group 10 - Sighthounds

Specials Judge : Mr Hidemi Takahashi (Japan)  (Group Entry : 63)

Group 1st: Afghan Hound
CIB Aust Sup Ch A2O Ch Suliman Da Finnci Code (K / K & R Hutchings)
Group 2nd & Veteran (7 Years and Over) in Group: Saluki
Aust Sup Ch Elarabie Oasis Odyssey (S Green, E Guthrie & A Green)
Group 4th: Whippet
Aust Ch Chakrata Dolly Parton (Mrs A E E Curran/ Mrs S Delaney & Ms H Hunter)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: CIB Aust Sup Ch A2O Ch Suliman Da Finnci Code (K / K & R Hutchings)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: CIB Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Ms D Huon & Miss T Cox)
R/UP BOB and Dog CC [CACIB-V]: CIB Aust Ch Jumadabey Peldri (Ms D Huon & Miss T Cox)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jumadabey Rianne (Ms D Huon & Miss T Cox)

Borzoi
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gleneagle Girl On Fire (Karen Nott)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: ARG Jr Ch BRA Jr Ch PAR Jr Ch Aust Ch Just Del Octubre Rojo At Gleneagle (Imp Arg) (Karen Nott)
Baby of Breed: Gleneagle Jade In Silver (AI) (Gleneagle Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Gleneagle Justice League (AI) (Gleneagle Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Marakhoff Vaarushka (AI) (Marakhoff Kennels)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Caberfei Ardcu (K & E Airens)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Xilone French Kiss (AI) (Ms B McClure)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch A2O Ch MacLaomainn Derrys Dream (AI) (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Tirowen Nymeria (Ms J Jeanes)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherabill The Jokes On You (Mrs S Richards)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Tahrae Georgies Blue Sapphire (AI) (Liz Monahan)
Puppy (Bitch) of Breed: Jayveeque Shaken Not Stirred (Ms J Hardwicke)
Open of Breed [Res CACIB]: Tahrae Gypsy Joe and Me At Igamore (Eliza Dolling)

Saluki
BOB, Dog CC & Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Sup Ch Elarabie Oasis Odyssey (S Green, E Guthrie & A Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Baghdad Lets Go Parti (A Chato & M Chato)

Sloughi
Open of Breed: Grantulla Ablaq (C Parratt)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Chakrata Dolly Parton (Mrs A E E Curran/ Mrs S Delaney & Ms H Hunter)
Baby of Breed: Taejaan Prince Of Belair (N Rule-Steele & M Burton & A Taylor & S Turay)
Baby (Bitch) of Breed: Versatet Emerald City (Caisha Tanis & Ben Quarrell)