Collie (Smooth) Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Collie (Smooth) (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

16-Jun-2019 (Sunday)

Building & Amenities (WA)

General Specials : Mrs Ida Homer (WA)   Group Specials : Mrs Ida Homer (WA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Cranbourne Dog Club Inc (VIC)

General Specials : Miss Stacey Sewell (WA)   Group Specials : Ms Lavina Diamanti (New Zealand)

R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)


15-Jun-2019 (Saturday)

Dogs NSW Public Relations Committee (NSW)

General Specials : Mrs Anna Spanswick (NSW)   Group Specials : Mr Kurt Morton (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)


Building & Amenities (WA)

General Specials : Mr Zachary Tan (WA)   Group Specials : Ms Jenny Sayers (WA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Frankston & Peninsula Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Margaret Webber (QLD)   Group Specials : Mr Graham Kerr (QLD)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baqilodge Nickel And Dime (Ms M Bester/ D & S Kennedy)



10-Jun-2019 (Monday)

ACT Ladies Kennel Club Inc (ACT)

General Specials : Mrs Cherri Seeber (WA)   Group Specials : Mr Les Bradney (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Nickel And Dime (Ms M Bester/ D & S Kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)


Working Dog Club of NSW Inc (NSW) (S)

General Specials : Mrs Sandra Mashford (VIC)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)


9-Jun-2019 (Sunday)

ACT Ladies Kennel Club Inc (ACT)

General Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   Group Specials : Mrs Cherri Seeber (WA)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Nickel And Dime (Ms M Bester/ D & S Kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)


8-Jun-2019 (Saturday)

ACT Ladies Kennel Club Inc (ACT)

General Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)   Group Specials : Ms Susan Foster (SA)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Baqilodge Nickel And Dime (Ms M Bester/ D & S Kennedy)


Working Dog Club of Victoria Inc (VIC) (S)

General Specials : Mrs Sue Impey (South Africa)

Dog CC & Puppy of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


Working Dog Club of Victoria Inc (VIC) (S)

General Specials : Mrs Sylvia Meekings (VIC)

BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM Show) (TAS)

General Specials : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)   Group Specials : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Best in Show & Junior in Show: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
Best in Group & Junior in Group: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)


6-Jun-2019 (Thursday)

West Gippsland Kennel Association Inc (VIC)

General Specials : Mrs Carolyn Alexander (USA)   Group Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)


2-Jun-2019 (Sunday)

Canine Fund Raisers (WA)

General Specials : Mr Wayne Douglas OAM (VIC)   Group Specials : Ms Meredith Clegg (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Dogs SA Winter International (SA)

General Specials : Mr A Gong (China)   Group Specials : Mr Hiroshi Kamisato (Japan)

BOB and Dog CC: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


Western Suburbs All Breeds Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Richard Watson (TAS)   Group Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)



1-Jun-2019 (Saturday)

Canine Fund Raisers (PM SHOW) (WA)

General Specials : Ms Meredith Clegg (VIC)   Group Specials : Mr Les Bradney (NSW)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adarstern Coromal Blu (Mrs A M Parsons)


Dogs SA Winter International (SA)

General Specials : Mr Pedro Lang (Brazil)   Group Specials : Mr Masato Igawa (Japan)

BOB & Bitch CC: Aust Ch Jencol Written Inth Stars (Ms K Hoggard)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wiru Undressed For Success (D/ T & K Adams)


Box Hill & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Glenda Cook (VIC)   Group Specials : Mr Christopher J Talbot (VIC)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)


31-May-2019 (Friday)

Dogs SA Winter International (SA)

General Specials : Mr Masato Igawa (Japan)   Group Specials : Ms Margaret Martin (Ireland)

BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Wiru Undressed For Success (D/ T & K Adams)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Jencol Written Inth Stars (Ms K Hoggard)


26-May-2019 (Sunday)

Silver City Kennel Club (AM Show) (NSW)

General Specials : Mrs Lyn Brand (NSW)   Group Specials : Mr Robert Harbin (NSW)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)


Werribee Barwon Canine Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Ms Diane Cuthbert (SA)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


25-May-2019 (Saturday)

Silver City Kennel Club (AM Show) (NSW)

General Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)   Group Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)


Ladies Kennel Club of Broken Hill (PM Show) (NSW)

General Specials : Mr Robert Cleland (SA)   Group Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)


Cowra & District Kennel Club Inc (PM Show) (NSW)

General Specials : Mr Myron Arthur (NSW)   Group Specials : Mr George Gaut (VIC)

R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)


Ku-Ring-Gai Kennel Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mrs Leah Ryan (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)


Ku-Ring-Gai Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Lynette Brown (NSW)   Group Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)


24-May-2019 (Friday)

Silver City Kennel Club (AM Show) (NSW)

General Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)   Group Specials : Mr Robert Cleland (SA)

Intermediate in Group: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)


Ladies Kennel Club of Broken Hill (PM Show) (NSW)

General Specials : Mr Robert Harbin (NSW)   Group Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)


19-May-2019 (Sunday)

Geraldton & District Kennels Club Inc (WA)

General Specials : Dr Vicki Knopke (QLD)   Group Specials : Mrs Birgit Ferguson (SA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Metropolitan Kennel Club of SA Inc (SA)

General Specials : Miss Margaret Davis (QLD)   Group Specials : Mrs Elaine Job (TAS)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


18-May-2019 (Saturday)

Ladies Kennel Association Inc (VIC)

General Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)   Group Specials : Miss Nicole Pearson (NSW)

Res Dog CC & Puppy of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


Geraldton & District Kennels Club Inc (AM SHOW) (WA)

General Specials : Mrs Birgit Ferguson (SA)   Group Specials : Dr Vicki Knopke (QLD)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Geraldton & District Kennels Club Inc (PM SHOW) (WA)

General Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   Group Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Metropolitan Kennel Club of SA Inc (SA)

General Specials : Mrs Margaret Webber (QLD)   Group Specials : Mrs Sue Scholes (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


12-May-2019 (Sunday)

Hawkesbury District Agricultural Association (NSW)

General Specials : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)   Group Specials : Ms Sandra Craig (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)


Collie Club of NSW Inc (NSW) (S)

General Specials : Mrs Dina Korna (Estonia)

Aust Bred in Show: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)
Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)


11-May-2019 (Saturday)

Dublin Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Heather Morrison (TAS)   Group Specials : Ms Carol Gunn (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


Dublin Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)   Group Specials : Ms Louise Dorr (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


5-May-2019 (Sunday)

Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (TAS)

General Specials : Mrs Heather Morrison (TAS)   Group Specials : Mrs Bente Marker (QLD)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)


4-May-2019 (Saturday)

Working Dog Club of WA Inc (WA) (S)

General Specials : Mrs Colleen Stoate (VIC)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adarstern Coromal Blu (Mrs A M Parsons)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Diane Baillie (VIC)   Group Specials : Mrs Diane Baillie (VIC)

Minor in Group: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Bente Marker (QLD)   Group Specials : Mr William Mooney (VIC)

BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)


28-Apr-2019 (Sunday)

National Capital Kennel Club Anzac Cluster (ACT)

General Specials : Mrs Sue J Mallia (WA)   Group Specials : Mrs Julie Ireland (QLD)

Minor in Group: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)


Greensborough Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Shannon Lancaster (NSW)   Group Specials : Mr Jim Black (ACT)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)
Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)   Group Specials : Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)

Junior in Group: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


27-Apr-2019 (Saturday)

National Capital Kennel Club Anzac Cluster (ACT)

General Specials : Mrs Julie Ireland (QLD)   Group Specials : Mrs Sue J Mallia (WA)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)


Huon & Channel Kennel Club Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)   Group Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)

BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)


Huon & Channel Kennel Club Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Mr Wayne Burton (NSW)

State Bred in Group: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)


Midlands Kennel Club Inc (PM Show) (VIC)

General Specials : Mr Brett Thompson (NSW)   Group Specials : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)   Group Specials : Mr Bruce Anderson (New Zealand)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


26-Apr-2019 (Friday)

National Capital Kennel Club Anzac Cluster (ACT)

General Specials : Ms Kerry King (SA)   Group Specials : Ms Kerry King (SA)

R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)


25-Apr-2019 (Thursday)

Golden Wattle Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Anna Lane (VIC)   Group Specials : Mrs Anna Lane (VIC)

R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)
Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


22-Apr-2019 (Monday)

Advance Sydney Royal Dog Show (NSW)

General Specials : Mr Davor Javor (Croatia)   Group Specials : Mr Davor Javor (Croatia)

BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)


Mount City & District Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Deborah Ninness (New Zealand)   Group Specials : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Baby in Group: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


21-Apr-2019 (Sunday)

Mount City & District Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Helen Beasley (NSW)   Group Specials : Mrs Helen Beasley (NSW)

Baby in Show: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)
Baby in Group: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)
Junior in Group: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


Port Pirie Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mr Geoffrey Maudlen (SA)   Group Specials : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


Easter Festival Kennel Club Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)   Group Specials : Mr A J (Tony) Gibson (New Zealand)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jencol Written Inth Stars (Ms K Hoggard)


Easter Festival Kennel Club Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Ms Kaye Finlayson (New Zealand)   Group Specials : Mrs Elizabeth Jackson (WA)

R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jencol Written Inth Stars (Ms K Hoggard)
Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


20-Apr-2019 (Saturday)

Mount City & District Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Prof Brian Corbitt (NSW)   Group Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


Mount City & District Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mr Ray Greer (New Zealand)   Group Specials : Mr Ray Greer (New Zealand)

Junior in Group: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


Port Pirie Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mr Graham Kerr (QLD)   Group Specials : Mr Graham Kerr (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


Maldon Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Birgit Ferguson (SA)   Group Specials : Ms Kaye Finlayson (New Zealand)

R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


19-Apr-2019 (Friday)

Mount City & District Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Sylvia Brackman (NSW)   Group Specials : Prof Brian Corbitt (NSW)

Junior in Group: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


Maldon Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Myron Arthur (NSW)   Group Specials : Mr Myron Arthur (NSW)

BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


14-Apr-2019 (Sunday)

Le Fevre Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Susan Brown (NSW)   Group Specials : Mrs Diane Banks (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


Canine Museum Foundation Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Ms Kaye McGhie (QLD)   Group Specials : Miss Carolyn Pearen (QLD)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)


Canine Museum Foundation Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Mrs Pamela Brown (QLD)   Group Specials : Mr Lance Wright (QLD)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)


13-Apr-2019 (Saturday)

Utility Dog Club of WA (Inc) All Breeds Show (AM) (WA)

General Specials : Mr David Johnson (SA)   Group Specials : Mrs Ruth Thompson (SA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Utility Dog Club of WA (Inc) All Breeds Show (PM) (WA)

General Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)   Group Specials : Mrs Elizabeth Jackson (WA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Le Fevre Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Bob Lott (SA)   Group Specials : Ms Donna Puttock (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


7-Apr-2019 (Sunday)

Fairfield & District All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Kerry Cannon (NSW)   Group Specials : Miss Caroline Stuart (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)


Canine Stewards Association of WA (WA)

General Specials : Ms Noreen Harris (VIC)   Group Specials : Dr Roberta Crouch (SA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Gawler Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Rev Colin Seymour (NSW)   Group Specials : Mr Lawrence Wheeler (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


Bulla Amenities Show (VIC)

General Specials : Mr S Ishimaru (JPN)   Group Specials : Mrs Kathleen Hardwick (New Zealand)

Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


6-Apr-2019 (Saturday)

Fremantle Dog Club (AM Show) (WA)

General Specials : Mr Ted Kerley (SA)   Group Specials : Mrs Caroline Yate (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Fremantle Dog Club (PM SHOW) (WA)

General Specials : Mrs Sharron Taylor (QLD)   Group Specials : Ms Rosemary Duffy (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Camden Show Society Inc (NSW)

General Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)   Group Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)


Gawler Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Michael Derbyshire (NSW)   Group Specials : Mr Michael Derbyshire (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


Bulla Amenities Show (VIC)

General Specials : Mr Joe Gregory (USA)   Group Specials : Mr Joe Gregory (USA)

R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)
Baby of Breed: Kahnhond Ina Short Blu Dress (D I & D J Wall)


31-Mar-2019 (Sunday)

Deniliquin & District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Lynette Brown (NSW)   Group Specials : Mr Russell Britten (NSW)

Minor in Group: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


Adelaide Plains Kennel & Obedience Dog Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Janice Campbell (VIC)   Group Specials : Mr John Bryson (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)


West Australian Terrier Club Inc (All Breeds Show) (WA)

   Group Specials : Mrs Kay Eldred (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


30-Mar-2019 (Saturday)

Deniliquin & District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Lyn Brand (NSW)   Group Specials : Mrs Lyn Brand (NSW)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)




West Australian Terrier Club Inc (All Breeds Show) (WA)

   Group Specials : Miss Rosemary Green (QLD)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


Hound Club of Tasmania (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)   Group Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)

State Bred in Show: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)


Hound Club of Tasmania (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Joan Bray (NSW)   Group Specials : Mrs Joan Bray (NSW)

BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)


29-Mar-2019 (Friday)

Deniliquin & District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


West Australian Terrier Club Inc (All Breeds Show) (WA)

   Group Specials : Ms Kaye McGhie (QLD)

BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


24-Mar-2019 (Sunday)

Sovereign City Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Shellie Marshall (VIC)   Group Specials : Mrs Shellie Marshall (VIC)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)


Bunyip & District Agricultural Society Inc (VIC)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Mrs Vivienne Zavattaro (NSW)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dry and Dirty RE AD JD SD SPD GD (Miss A L Butler)


West Australian Kennel Club (WA)

General Specials : Mrs Wendy Baker (SA)   Group Specials : Prof Brian Corbitt (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)


23-Mar-2019 (Saturday)

Tasmanian Ladies Kennel Club (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Coral Gray (SA)   Group Specials : Miss Margaret Davis (QLD)

Minor in Group: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)


22-Mar-2019 (Friday)

West Australian Kennel Club (WA)

General Specials : Mr Hugh Gent OAM (NSW)   Group Specials : Mrs Wendy Baker (SA)

Junior in Group: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)