Portuguese Water Dog Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Portuguese Water Dog (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

20-Oct-2019 (Sunday)

Dog of the Year Support Show (QLD)

Runner Up in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)


19-Oct-2019 (Saturday)

Camden Haven Show Society (NSW)

General Specials : Mrs Susan Hewinson (QLD)   Group Specials : Mrs Maxeen Hobson (QLD)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)



12-Oct-2019 (Saturday)

Illabo Show Society Inc (NSW)

General Specials : Mrs Caroline Yate (NSW)   Group Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)

Best in Group & Open in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


11-Oct-2019 (Friday)

Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)   Group Specials : Ms Kim Tosi (QLD)

Best in Group & Open in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


7-Oct-2019 (Monday)

Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs N Popovich (Canada)   Group Specials : Mr J S Pawar (India)

Aust Bred in Show: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)


Proserpine Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Ms Jeneene Ford (NSW)   Group Specials : Ms Jeneene Ford (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


6-Oct-2019 (Sunday)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr Zlatco Kraljic (Croatia)   Group Specials : Mrs J O'Connor (Ireland)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)


Proserpine Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

General Specials : Mrs Cherri Seeber (WA)   Group Specials : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Proserpine Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

General Specials : Mr Keith Simmons (New Zealand)   Group Specials : Mr Keith Simmons (New Zealand)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


5-Oct-2019 (Saturday)

2019 Perth Royal Dog Show (WA)

General Specials : Mr P Delerue (Portugal)   Group Specials : Mr P Delerue (Portugal)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rulett Creme De La Creme RN HTM S ET (Megan Kelly)


Caboolture Kennel Club & Beaudesert Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr J Y Kim (Korea)   Group Specials : Mr E Sangkunakup (Thailand)

Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)


Proserpine Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr Mark Johnston (NSW)   Group Specials : Mrs Rhonda Lane (QLD)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Proserpine Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

General Specials : Mrs Rhonda Lane (QLD)   Group Specials : Mr Mark Johnston (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)



4-Oct-2019 (Friday)

Proserpine Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)   Group Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


29-Sep-2019 (Sunday)

Kyogle & District Kennel Cub Inc (NSW)

General Specials : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)   Group Specials : Mr Robert Rowbotham (Canada)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)


Rylstone Kandos & District Dog Club (NSW)

General Specials : Mr Robert Harbin (NSW)   Group Specials : Mrs Patricia Hall (NSW)

Open in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


28-Sep-2019 (Saturday)

Kyogle P A & H Society Inc (NSW)

General Specials : Mr Yurii Gergel (Ukraine)   Group Specials : Mr Yurii Gergel (Ukraine)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)


Hills Dog Club Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Diana Fenton (NSW)   Group Specials : Mr David Staines (QLD)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Puppy in Group: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB & NEUTER Bitch CC: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


Hills Dog Club Inc (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Christina Rafton (NSW)   Group Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB & NEUTER Bitch CC: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


Rylstone Kandos & District Dog Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Patricia Hall (NSW)   Group Specials : Mr Robert Harbin (NSW)

Open in Show: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
Open in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


Rylstone Kandos & District Dog Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Dennis McGreevy (QLD)   Group Specials : Mr Dennis McGreevy (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


Melbourne Royal Show (VIC)

General Specials : Mr Espen Engh (Norway)   Group Specials : Mr Nemanja Jovanovic (Serbia)

Group 4th: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
BOB and Dog CC: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


27-Sep-2019 (Friday)

Kyogle & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Robert Rowbotham (Canada)   Group Specials : Mr Amedeo Bottero (Italy)

Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)


26-Sep-2019 (Thursday)

Kyogle & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Amedeo Bottero (Italy)   Group Specials : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)


22-Sep-2019 (Sunday)

Molong Show Society Inc (NSW)

General Specials : Mr Graham Cruse (NSW)   Group Specials : Mr Graham Cruse (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


Bowen Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Valerie Spence (QLD)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


21-Sep-2019 (Saturday)

Bowen Kennel Club (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mrs Valerie Spence (QLD)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Bowen Kennel Club (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)   Group Specials : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


15-Sep-2019 (Sunday)

Cudal A P Society Inc (NSW)

General Specials : Mrs A Brown (NSW)   Group Specials : Mrs Denese Fingleton Flakelar (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


Allora Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)

Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Ingham Kennel & Obedience Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Caroline Yate (NSW)   Group Specials : Mrs Caroline Yate (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


14-Sep-2019 (Saturday)

Belgrave & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Graeme Missen (VIC)   Group Specials : Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Minor in Group: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)


Utility Dog Club of WA Inc (AM SHOW) (WA) (S)

General Specials : Mr J Rowton (Canada)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rulett Creme De La Creme RN HTM S ET (Megan Kelly)


Utility Dog Club of WA Inc (PM SHOW) (WA) (S)

General Specials : Ms Louise Dorr (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rulett Creme De La Creme RN HTM S ET (Megan Kelly)


Allora Kennel Club Inc (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Allora Kennel Club Inc (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mrs Carolyn Butler (NSW)   Group Specials : Mr Lynn Butler (NSW)

Puppy in Group: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Ingham Kennel & Obedience Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Diane Baillie (VIC)   Group Specials : Mrs Diane Baillie (VIC)

Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


8-Sep-2019 (Sunday)

Mareeba & District Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Ian Rasmussen (QLD)   Group Specials : Mr Ian Rasmussen (QLD)

Best in Show & Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Redcliffe Peninsula Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Kerry Cannon (NSW)   Group Specials : Mrs Lyn Parekowhai (New Zealand)

Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Pine Rivers Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Megan Markotany (NSW)   Group Specials : Mrs Sue White (QLD)

Aust Bred in Show: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Yea & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)   Group Specials : Mr Graham Treacey (VIC)

Minor in Show: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
Minor in Group: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)


7-Sep-2019 (Saturday)

Manildra P A & H Society (NSW)

General Specials : Miss Jan Seary (NSW)   Group Specials : Mr Roger Ellis (NSW)

Runner Up in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


Mareeba & District Kennel Club (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Ms Sharon Phegan (NSW)   Group Specials : Ms Sharon Phegan (NSW)

Runner Up in Show & Junior in Show: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Mareeba & District Kennel Club (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)   Group Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)

Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Pine Rivers Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Sylvia Brackman (NSW)   Group Specials : Mrs Helen Hill (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Seymour & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Frances Darling (QLD)   Group Specials : Ms Frances Darling (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)


6-Sep-2019 (Friday)

Forbes P A & H Association Inc (NSW)

General Specials : Mr Kenneth Hodge (NSW)   Group Specials : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)


1-Sep-2019 (Sunday)

Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (VIC)

General Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)   Group Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Mr Graeme Missen (VIC)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


31-Aug-2019 (Saturday)

East Gippsland Kennel Club Inc (PM Show) (VIC)

General Specials : Ms Susan Packer (SA)   Group Specials : Mrs Coral Gray (SA)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (AM Show) (VIC)

General Specials : Mr Michael Derbyshire (NSW)   Group Specials : Mrs Annette Bowe (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Wondai A P & I Society (QLD)

General Specials : Mr Graeme Missen (VIC)   Group Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Daryl Brookes (QLD)   Group Specials : Mr Daryl Brookes (QLD)

Puppy in Show: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


30-Aug-2019 (Friday)

East Gippsland Kennel Club Inc (PM Show) (VIC)

General Specials : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)   Group Specials : Mr Michael Derbyshire (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (AM Show) (VIC)

General Specials : Mrs Annette Bowe (NSW)   Group Specials : Ms Susan Packer (SA)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Burnett Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr John W Thompson (VIC)   Group Specials : Mr John W Thompson (VIC)

Puppy in Group: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


29-Aug-2019 (Thursday)

East Gippsland Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)   Group Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)

Minor in Group: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


26-Aug-2019 (Monday)

Parkes P A & H Association (NSW)

General Specials : Mr Simon Mills (ACT)   Group Specials : Mr Peter Foster (NSW)

Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


25-Aug-2019 (Sunday)

Condobolin & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)   Group Specials : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Runner Up NEUTER in Show: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Runner Up in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


Sale-Maffra & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr J Clark (New Zealand)   Group Specials : Mr C Liu (Taiwan)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)
Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Tully & District Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Douglas Bowe (WA)   Group Specials : Mrs Ida Homer (WA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


All Dogs Sports Spectacular (QLD)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Mrs S Faye Crooks (VIC)

Best in Group & Open in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


24-Aug-2019 (Saturday)

Condobolin P A H & I Association Inc (NSW)

General Specials : Mr Edward Pickering (NSW)   Group Specials : Mr Edward Pickering (NSW)

Runner Up NEUTER in Show: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


Macalister All Breeds Kennel & Obedience Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Elaine Ty (Phillipines)   Group Specials : Mrs D Clark (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Tully and District Kennel Club (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Ida Homer (WA)   Group Specials : Mr Douglas Bowe (WA)

Best in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Tully and District Kennel Club (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)   Group Specials : Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Port Stephens Dog Sports Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)   Group Specials : Mrs Narelle Hammond (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)


23-Aug-2019 (Friday)

Macalister All Breeds Kennel & Obedience Club Inc (VIC)

General Specials : Mr John Muldoon (Ireland)   Group Specials : Mr John Muldoon (Ireland)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Port Stephens Dog Sports Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Megan Markotany (NSW)   Group Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)

Minor in Group: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)


21-Aug-2019 (Wednesday)

Peak Hill P A & H Association Inc (NSW)

General Specials : Ms Rosemary Duffy (NSW)   Group Specials : Mr Edward Hardwicke (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


19-Aug-2019 (Monday)

Condobolin & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Steven Warry (WA)   Group Specials : Mr Peter Bennett (SA)

Best NEUTER in Show & Open Neuter in Show: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


18-Aug-2019 (Sunday)

Condobolin & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Peter Bennett (SA)   Group Specials : Mr Steven Warry (WA)

Runner Up NEUTER in Show: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


Gundog & Heavy Breeds QLD (QLD)

General Specials : Mr Graham Cruse (NSW)   Group Specials : Mr Graham Cruse (NSW)

Aust Bred in Show: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


17-Aug-2019 (Saturday)

Bedgerabong P A & H Association Inc (NSW)

General Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)   Group Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


Royal Queensland Show (QLD)

General Specials : Mr K Jarvinen (Finland)   Group Specials : Mr Hector Eduardo Bautista (Bolivia)

Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Res Bitch CC: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)
Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


14-Aug-2019 (Wednesday)

Trundle P & A Society (NSW)

General Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)   Group Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


13-Aug-2019 (Tuesday)

Tullamore Kennel Club (NSW)

General Specials : Mr Peter Cousins (QLD)   Group Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


12-Aug-2019 (Monday)

Tullamore Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Sharron Taylor (QLD)   Group Specials : Mrs Sharron Taylor (QLD)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


11-Aug-2019 (Sunday)

Tullamore Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   Group Specials : Mr Peter Cousins (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
Runner Up NEUTER in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


Lillydale Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr M Queijeiro (Mexico)   Group Specials : Mr G Andersen (USA)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)


10-Aug-2019 (Saturday)

Lillydale Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Dr Christian Molina Galvez (Bolivia)   Group Specials : Mr M Chaloux (Canada)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)
Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)


Bay City All Breeds Kennel Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Ms Cathy Camac (VIC)   Group Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)


Bay City All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)   Group Specials : Mrs Judy Horton (VIC)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)


Tullamore P A & H Association (NSW)

General Specials : Ms Yvonne Meintjes (NSW)   Group Specials : Mr Russell Britten (NSW)

Best NEUTER in Show & Open Neuter in Show: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)


9-Aug-2019 (Friday)

Medowie & District All Breeds Kennel Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)


Medowie & District All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)


8-Aug-2019 (Thursday)

Medowie & District All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Miss Marilyn Hoy (NSW)   Group Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)


4-Aug-2019 (Sunday)

Northern Classic Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr Dennis McGreevy (QLD)   Group Specials : Mrs Chris McGreevy (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Northern Classic Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Mrs Chris McGreevy (QLD)   Group Specials : Mrs Sharron Taylor (QLD)

Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


3-Aug-2019 (Saturday)


Pine Rivers A.H. & I. Association (QLD)

General Specials : Ms Kim Tosi (QLD)   Group Specials : Ms Donna Morris (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)


28-Jul-2019 (Sunday)

Utility Dog Club of Vic Inc (VIC) (S)

General Specials : Ms Yvonne Meintjes (NSW)

Junior in Show: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)


Utility Dog Club of Vic Inc (Rare Breeds) (VIC) (S)

General Specials : Mr Craig Phillips (VIC)

R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)


Ladies Kennel Association of Queensland (QLD)

General Specials : Mrs Shellie Marshall (VIC)   Group Specials : Mrs Kay Sneath (VIC)

Aust Bred in Show: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)


27-Jul-2019 (Saturday)

Ladies Kennel Association of Queensland (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Sandra Patterson (NSW)   Group Specials : Ms Noreen Harris (VIC)

Aust Bred in Show: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Best in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)


Ladies Kennel Association of Queensland (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Ms Noreen Harris (VIC)   Group Specials : Mr Ben Luxton (SA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)