Deerhound Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Deerhound (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

31-Jul-2021 (Saturday)

Heidelberg & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Eleanor (Elle) Coombs (VIC)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)


11-Jul-2021 (Sunday)

KCC Park Show Committee (VIC)

General Specials : Mrs Anna Lane (VIC)   Group Specials : Mrs Beverley Tophill (VIC)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)



10-Jul-2021 (Saturday)

Junior Kennel Club of Victoria Inc (VIC)

General Specials : Mr Mathew Morse (VIC)   Group Specials : Mr Wolfgang Schnitzer (SA)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)


27-Jun-2021 (Sunday)

Townsville Kennel Association (QLD)

General Specials : Mr David Staines (QLD)   Group Specials : Mr John Palmer (NSW)

Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)
NEUTER BOB, NEUTER Dog CC & Open Neuter of Breed: Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)


26-Jun-2021 (Saturday)

Townsville Kennel Association (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr John Palmer (NSW)   Group Specials : Mr David Staines (QLD)

Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)
NEUTER BOB, NEUTER Dog CC & Open Neuter of Breed: Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)


20-Jun-2021 (Sunday)

Southern Region Hound Club Of NSW (NSW) (S)

General Specials : Mr Bryan Mangelsdorf (VIC)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)


19-Jun-2021 (Saturday)

Dogs NSW Southern Region Country Classic (NSW)

General Specials : Mr Iain Hinde (QLD)   Group Specials : Mr Iain Hinde (QLD)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)


Southern Region Hound Club Of NSW (NSW) (S)

General Specials : Mr Nathan Jennings (ACT)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)
Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)



14-Jun-2021 (Monday)

Canberra All Breeds Kennel Club (ACT)

General Specials : Mr Michael Camac (SA)   Group Specials : Ms Louise Dorr (QLD)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)


13-Jun-2021 (Sunday)

ACT Ladies Kennel Club (AM Show) (ACT)

General Specials : Ms Louise Dorr (QLD)   Group Specials : Mrs Ros Barden (NSW)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)


Canberra All Breeds Kennel Club (PM Show) (ACT)

General Specials : Mrs Iris Glynn (SA)   Group Specials : Mr Michael Camac (SA)

Open in Group: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)


12-Jun-2021 (Saturday)

ACT Ladies Kennel Club (ACT)

General Specials : Mrs Valerie Spence (QLD)   Group Specials : Mrs Jenny Whitney (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)


6-Jun-2021 (Sunday)

Mid North Coast Canine Club Inc (NSW)

General Specials : Miss Rosemary Green (QLD)   Group Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)


5-Jun-2021 (Saturday)

Mid North Coast Canine Club Inc (AM Show) (NSW)

General Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)   Group Specials : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)


Mid North Coast Canine Club Inc (PM Show) (NSW)

General Specials : Ms Kim Tosi (QLD)   Group Specials : Ms Kim Tosi (QLD)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)


29-May-2021 (Saturday)

Hunter Valley Hound Club (Marlene Curk Memorial) (NSW) (S)

General Specials : Ms Anu Lummevaara (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)


Hunter Valley Hound Club (Greg Parkes Memorial) (NSW) (S)

General Specials : Mrs Patricia Russell (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)


22-May-2021 (Saturday)

Caulfield & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Cathy Camac (VIC)   Group Specials : Mr Mathew Morse (VIC)

Best NEUTER in Group & Open Neuter in Group: Aust Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)


16-May-2021 (Sunday)

Temora All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mr John Lewington (SA)   Group Specials : Mr John Lewington (SA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Weirskints Roighnach (S & S Gendle)


15-May-2021 (Saturday)

Temora All Breeds Kennel Club (PM Show) (NSW)

General Specials : Ms Jeneene Ford (NSW)   Group Specials : Mrs Joyce Sullivan (SA)

Junior in Show: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)


South West Slopes All Breeds Kennel Club (AM Show) (NSW)

General Specials : Mrs Joyce Sullivan (SA)   Group Specials : Ms Amanda Huggins (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Junior in Group: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)


Lake Macquarie All Breeds Kennel Club (AM Show) (NSW)

General Specials : Ms Monica McCaffery (SA)   Group Specials : Mrs Carol Speed (QLD)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)


Cessnock Dog Club (PM Show) (NSW)

General Specials : Mr Graham Kerr (QLD)   Group Specials : Mr Graham Kerr (QLD)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)


14-May-2021 (Friday)

South West Slopes All Breeds Kennel Club (AM Show) (NSW)

General Specials : Mr Ben Luxton (SA)   Group Specials : Mr Ben Luxton (SA)

Junior in Group: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)


Temora All Breeds Kennel Club (PM Show) (NSW)

General Specials : Miss Rosemary Green (QLD)   Group Specials : Ms Anne Meyn (NSW)

Junior in Show: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Runner Up in Group & Junior in Group: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)