Charters Towers Kennel Club (QLD)

Date of Show : 19-May-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Margaret Davis (QLD)   (Total Entry : 163)

Best in Show & Open in Show: Saluki
Aust Ch Catonam Hot Stuff (AI) (Mrs C Smith & Ms R Smith)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Shih Tzu
Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)
Baby in Show: German Wirehaired Pointer
Whistlewire Magic Carpet Ride (Kylie and Troy Baxter)
Minor in Show: Italian Greyhound
Piccino Rock Star (Sandy Reeve, Tina Clift, Chris Coggan & Nicole Keedle)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Aladorrb American Pop Rocks (Brett & Michelle Wheeler)
Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Usakose Do Ittome Onemore Time (Mrs S Taylor)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
State Bred in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale Celtic At Heart (Carol A Yates)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)
Runner Up Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Russian Toy (Long Haired)
Luxurytoypaw Briliant (Christa Guntendorfer)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dogue de Bordeaux
Northenstarr Power Beauty Love (Chantelle Taylor)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Tranabby Eye Of The Tiger (Cynthia Graham)
Baby in Group: Russian Toy (Long Haired)
Luxurytoypaw Briliant (Christa Guntendorfer)
Minor in Group: Italian Greyhound
Piccino Rock Star (Sandy Reeve, Tina Clift, Chris Coggan & Nicole Keedle)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale Celtic At Heart (Carol A Yates)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkycharm Xcellence In Blue (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Kahleyvale Celtic At Heart (Carol A Yates)
Dog CC & Minor of Breed: Kahleyvale Masterkard Magik (R Harrison & C Yates)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Antrimlodge Hyacinth Bucket (L Tynan)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Piccino Rock Star (Sandy Reeve, Tina Clift, Chris Coggan & Nicole Keedle)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Piccino Pennies from Heaven (Mrs S Reeve / Mrs T Clift / Mr C Coggan / Ms S Keedle)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tranabby Eye Of The Tiger (Cynthia Graham)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Aust Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Luxurytoypaw Vienna (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Luxurytoypaw Valentino (Shirley Kirkman)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Luxurytoypaw Yakandra (Christa Guntendorfer)
Baby of Breed: Luxurytoypaw Briliant (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Luxurytoypaw Kimey (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Luxurytoypaw Avalon (Shirley F Kirkman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Snowscott Outlander Jamie (Pauline Ellen Redpath)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Dinamyte Party Animal (J McKay)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Billy Joel (Barbara Anderson)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Townscott Chanel Number Five (Mr P and Mrs P James)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mystreebox Lost Sailor (Ms S Neill & Mrs R Scott)
State Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Yanyanrose Fair Lady (Robyn Scott)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vondomitare Tesoroblackthunder (Ms S Neill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Dinamyte Party Animal (J McKay)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrinarra Summer Breeze (S L Baile)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yanyanrose Fair Lady (Robyn Scott)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Mystreebox Lost Sailor (Ms S Neill & Mrs R Scott)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Isinheart Enchanted Zara (Ms S Neill)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Whatajack Billy Joel (Barbara Anderson)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowscott Outlander Jamie (Pauline Ellen Redpath)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seaquince Abbie Rose (Pauline Ellen Redpath)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hargert Angus (Pieta James)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Townscott Chanel Number Five (Mr P and Mrs P James)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Vondomitare Storia Black Angel (Ms S Neill)
Junior (Bitch) of Breed: Argentdawn My Hearts On Fire (Sandra Neill)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Vondomitare Tesoroblackthunder (Ms S Neill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Puppy in Group: Labrador Retriever
Aladorrb American Pop Rocks (Brett & Michelle Wheeler)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Whistlewire Magic Carpet Ride (Kylie and Troy Baxter)
Open in Group: Field Spaniel
Dual Ch (T) Longbourn Constance Bonacieux (Mrs C & Mr J Webster)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kalarna Not Just A Rumour (Alicia Nolan)

Field Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Longbourn Constance Bonacieux (Mrs C & Mr J Webster)

German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Whistlewire Magic Carpet Ride (Kylie and Troy Baxter)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aladorrb American Pop Rocks (Brett & Michelle Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bradorla Sea Star (Brett and Michelle Wheeler)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Silver Dream (B Sue Barrs)
State Bred of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (BS Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD) (Group Entry : 18)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Catonam Hot Stuff (AI) (Mrs C Smith & Ms R Smith)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Usakose Do Ittome Onemore Time (Mrs S Taylor)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf Fire in the Sky (Sue & John Caldwell)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Aslan Ramblin Man (AI) (Lana McCrindle)
Aust Bred in Group: Whippet
Aslan Dont Want Ya Money Honey (AI) (Mrs K Brown)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Neut Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Runner Up Neuter in Group: Deerhound
Aust Neut Ch Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almarjo Vicky Von Schnitzel (Mark Yardley & Shannon Yardley)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Michael Von Schnitzel (Mr M Yardley & Mrs S Caldwell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacaldorf Fire in the Sky (Sue & John Caldwell)

Deerhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Usakose Do The Wild Thing (Mrs S Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Usakose Do Ittome Onemore Time (Mrs S Taylor)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Catonam Hot Stuff (AI) (Mrs C Smith & Ms R Smith)

Whippet
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aslan Ramblin Man (AI) (Lana McCrindle)
Aust Bred of Breed: Aslan Dont Want Ya Money Honey (AI) (Mrs K Brown)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Karraine Time to Shine (AI) (Janine Hourn)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Sunland Sound of Magic at Shelshaw (M Bradshaw)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)
State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Miyggdrasil Celestial Aura (Heather Scofield & Ann Grimshaw)
Open in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Gr Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Warrukadli Desert Queen (Bill & Kirrie Ballard)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sanpasho Set T Sizzle (B Ryan & W Perry)
Baby of Breed: Chamshep Stirrin The Pot (Bryanna Ryan)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Karraine Time to Shine (AI) (Janine Hourn)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lozani Harmonyz Secret (Janine Hourn)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sunland Sound of Magic at Shelshaw (M Bradshaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Miyggdrasil Celestial Aura (Heather Scofield & Ann Grimshaw)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mandene Rolls Royce (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 22)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Elkohe Knickerdroppa (I Campbell & D Bastin)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Northenstarr Power Beauty Love (Chantelle Taylor)
Minor in Group: Rottweiler
Moccarott Ripsky Kyps (Cheryl Jones)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)
State Bred in Group: St Bernard
Aust Gr Ch Salhia First King of the North (Donna Mulholland, Lauren McKillop Davies)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elkohe Knickerdroppa (I Campbell & D Bastin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gracnbrook Lady Luck (Glen Mashford)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch NorthenStarr The Big Show (Chantelle Taylor)
Baby of Breed: Northenstarr Power Beauty Love (Chantelle Taylor)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moccarott Iconic Genes (Cheryl Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Moccarott Ripsky Kyps (Cheryl Jones)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Salhia First King of the North (Donna Mulholland, Lauren McKillop Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Ch Sunfire Raise the Flame (NBT) (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Jennde Shut Up And Bite Me (Deanne Elms)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Jennde Rock Em And Sock Em (Deanne Elms)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bettabull Bear Necessitates (Mrs Ann Grimshaw)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tencheno Reginald Proudfoot (AI) (R & E Ryan)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jennde Shut Up And Bite Me (Deanne Elms)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jennde Rock Em And Sock Em (Deanne Elms)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunfire Raise the Flame (NBT) (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bateauchien Somethin Special For Sunfire (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Monterrez Life Of The Party (P Grutzner & M Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aksana’s Wings Australian Dream (Imp Belarus) (Jane Neasbey)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)