Shepparton & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 10-May-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Marilyn Hoy (NSW)   (Total Entry : 329)

Best in Show & Open in Show: Border Collie
CIB & Aust Sup Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)
Runner Up in Show: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Graebrook Rebel Withouta Cause (Graebrook Kennels)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Caddarra The Opalhunter (S Cadan, D Hippsiley & The Late Mrs H Cadan)
Minor in Show: Dalmatian
Furevaspots First Edition (Alicia Ciantar)
Junior in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Quick Draw (Ms L Pratt / Mr C & Mrs J A Fynmore)
Intermediate in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Khanysha Edge Of Darkness (AI) (Miss L & Mrs B McVilly)
Aust Bred in Show: Alaskan Malamute
Whitewarrior Blue Ice Standing (Brett White)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Beagle
Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS)/ CIB/ Aust Sup Ch / Neut Gr Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Baby SweepStakes - 1st Place: Jack Russell Terrier
Caddarra The Opalhunter (S Cadan, D Hippsiley & The Late Mrs H Cadan)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Cattle Dog
Dreamheel Royal Crystal (Mr A & Mrs R Spargo)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Curly Coated Retriever
Curltriever Eat Your Heart Out (Curltriever Kennels)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Linda Beer (VIC)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Am Ch Can Ch Aust Sup Ch Nanrich Topflite Mystery Man (S Goodchild)
Runner Up in Group & Junior in Group: Havanese
Karyme Path Of A Star (M Van Roosmalen)
Minor in Group: Pomeranian
Dochlaggie Devil In Disguise (Denise Leo)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Terrafiera Mr Harlequin (Robyn Elizabeth Mitchell)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Armorgrif Ruffled Feathers (Miss Natasha Clark)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Gr Ch Kiseki Takayuki (Mrs L McArthur & Mrs M Barras)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust CH Karlyermai Nuttin Gotta B Rokin (Garwey Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kqrac Baltimore Orioles (Ms V McLaughlin)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kqrac Tell Em Whatever U Want (Ms V R McLaughlin)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Schellger Meili Van Bonnie (Gerda Schellens)
Dog CC & Puppy of Breed: Terrafiera Mr Harlequin (Robyn Elizabeth Mitchell)
Baby of Breed: Myatuc Black Velvet (R & M van Roosmalen)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armorgrif Ruffled Feathers (Miss Natasha Clark)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karyme Path Of A Star (M Van Roosmalen)
Baby of Breed: Ellourapark U Can Do Majik (Vicki Hodson Kerry Webb)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kiseki Kimi (Ms L McArthur)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kiseki Takayuki (Mrs L McArthur & Mrs M Barras)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Can Ch Aust Sup Ch Nanrich Topflite Mystery Man (S Goodchild)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dochlaggie Devil In Disguise (Denise Leo)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Leyasewest Sweet Summer Wine (Ms Pam Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Annette Baxter (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Jonthill Buckle Up Buttercup (AI) RN SWN (Koendidda Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Oldiron Perfect Pitch (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Caddarra The Opalhunter (S Cadan, D Hippsiley & The Late Mrs H Cadan)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Saintsoldier Lady Legacy (Mr Paolo Gibilisco)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Likalot I Made You Look (David & Bronwen Livingstone)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Likalot License To Party (David & Bronwen Livingstone)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Koendidda Dilly Dally RE JC (Koendidda Kennels)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oldiron Perfect Pitch (Mr R & Mrs A Sorraghan)
R/UP BOB: Aireadescent Wild Child (Mr M Hill & Ms K Mcfarlane)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Saintsoldier Lady Legacy (Mr Paolo Gibilisco)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Saintsoldier Captain Aj (Paolo Gibilisco)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oziruff Dream N Of Me (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oziruff Dance N On Air (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tuxal Azure Dragon (M A & C L Gray)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Alcaneeka Gold N Design (Al) (Alcaneeka Kennels)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ecirp Renaissance (Ms R Price-Killeen)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whatajack Devils Delight (Mr G Butler & Miss S Cadan)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Just One More (S Cadan & D Hippisley)
Baby of Breed: Caddarra The Opalhunter (S Cadan, D Hippsiley & The Late Mrs H Cadan)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tartancrest Ferguson Black Boy (Robert Jealous)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby (Dog) of Breed: Saphyr Draco The Dragon (AI) (Margaret Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jonthill Buckle Up Buttercup (AI) RN SWN (Koendidda Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Likalot License To Party (David & Bronwen Livingstone)
Puppy of Breed: Likalot I Made You Look (David & Bronwen Livingstone)
Junior of Breed: Likalot Game Over (David & Bronwen Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Koendidda Dilly Dally RE JC (Koendidda Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Leeanne Jones (VIC)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Graebrook Rebel Withouta Cause (Graebrook Kennels)
Runner Up in Group & Minor in Group: Curly Coated Retriever
Curltriever Eat Your Heart Out (Curltriever Kennels)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Full Steam Ahead (M J & F L Park)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kelindebar Show Time (L Adams)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Taniwha Hei Matau (J Patchett & C Ryan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Ch Makuwan Do N Norti Nicely (Fiona Brown Elkner)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Neut Ch Canawindra Make My Day (Mrs B & Mr C Walter)

Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tobenlee See How Good I Look (Mrs Fiona Brown-Elkner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Makuwan Do N Norti Nicely (Fiona Brown Elkner)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Taniwha Hei Matau (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Kalleo One Man Band (C McLennan)
Puppy of Breed: Glenbriar Forever Inblue Jeans (H Brauer)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Highgatte She’s A Rebel (Shelly Diegan & Elizabeth Smith)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Curltriever Eat Your Heart Out (Curltriever Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Curltriever Th Secrets We Keep (Curltriever Kennels)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Curltriever Shes A Man Eater (Curltriever Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Kalonakurl Hot Gossip (Sharon Slater)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rowemaris Jack Of Diamonds (Robert & Wendy Stobbie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wytcher B Starbright (Robert & Wendy Stobbie)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kezzadae Jedi Master Magik (AI) (Jessica Johinke)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mudpuddle A Sky Full Of Stars (Robert & Wendy Stobbie)
Junior of Breed: Springdax Dancing In The Dark (Jessica Johinke)

Field Spaniel
Baby of Breed: Fieldspan Maillot Juane (Sharon Slater)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Over The Moon (Mrs B & Mr C Walter)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra High Tea (Ms Raelene Trimble)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Canawindra Free And Easy (C & B Walter)
Res Dog CC & Junior of Breed: Canawindra Full Tilt (M J & F L Park)
Puppy of Breed: Canawindra Full Steam Ahead (M J & F L Park)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Canawindra Make My Day (Mrs B & Mr C Walter)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Huntwyre Duke Of Mokrin (AI) (P & S Meekings)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Triseter celtic yeoman of brodruggan(AI) (E Joseph/J Stewart)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graebrook Rebel Withouta Cause (Graebrook Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graebrook Fancy Pants (Graebrook Kennels)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelindebar Show Time (L Adams)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kelindebar Don’t Rock The Boat (Linda Adams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ann O'Keefe (VIC) (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Kjavu Cherry Pie (Colin Hamilton)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Khanysha Edge Of Darkness (AI) (Miss L & Mrs B McVilly)
Baby in Group: Whippet
Taejaan Prince Of Belair (N Rule-Steele & M Burton & A Taylor & S Turay)
Minor in Group: Deerhound
Fyrth Boss Ass Bitch (AI) (M Crossley & S Buchanan)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Tinsnips Sealed Witha Kiss (Claire Gray)
Open in Group: Greyhound
Aust Gr Ch Xilone Enter The Tiger (AI) (Kinshasa Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS)/ CIB/ Aust Sup Ch / Neut Gr Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kjavu Cherry Pie (Colin Hamilton)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hounsley Heart Is Set On You TDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Hounsley Have You Really (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS)/ CIB/ Aust Sup Ch / Neut Gr Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tinsnips Signd Seald Delivered (Claire Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tinsnips Neva Anonymouse (Claire Gray)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tinsnips Sealed Witha Kiss (Claire Gray)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fyrth Boss Ass Bitch (AI) (M Crossley & S Buchanan)

Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Xilone Enter The Tiger (AI) (Kinshasa Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kanati Ice Queen (Mrs Alice Ferguson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Khanysha Edge Of Darkness (AI) (Miss L & Mrs B McVilly)
Baby of Breed: Rhodolite Wred Rhode Lad (Ms Julie Spittal)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nkalakatha Bennu Kya (Julie Spittal)

Sloughi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Grantulla Ablaq (C Parratt)

Whippet
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berinswift KK Limited Edition (AI) (Bill Coggins)
Baby of Breed: Taejaan Prince Of Belair (N Rule-Steele & M Burton & A Taylor & S Turay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Hobday (VIC)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
CIB & Aust Sup Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)
Runner Up in Group & Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Quick Draw (Ms L Pratt / Mr C & Mrs J A Fynmore)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Dreamheel Royal Crystal (Mr A & Mrs R Spargo)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby My Heart Sings (A L and B G Lewis)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Creating Memories (Mrs S Fox)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
CIB A2O Ch Aust Sup Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wyhandoo Four Leaf Clova at Accebera (Mr A & Mrs R Spargo)
Res Dog CC & Junior of Breed: Wyhandoo Tundra (Nicky Hale)
Baby of Breed: Dreamheel Royal Crystal (Mr A & Mrs R Spargo)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB A2O Ch Aust Sup Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tillsun Secret Promise (K Webb & K Raven)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Quick Draw (Ms L Pratt / Mr C & Mrs J A Fynmore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Beletta Miss Lolly Sox (Mrs J Hafey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Atanga Little Black Dress (Miss Lynelle Young)
Baby of Breed: Beletta On Fire In Zaragoza (Mrs J Hafey)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Radnor Miss Money Penni (AI) (L Longmuir)
Baby of Breed: Beletta Friends from Leon (Mrs J Hafey)
Aust Bred of Breed: Beletta Sugar Flash Rapper (AI) (Mrs J Hafey)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)
Dog CC & Minor of Breed: Pukawidgee Legacy (AI) (L & A Houlden & J Tyler)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Varulv Earth Bandit (Jessica Taylor)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aamurusko Aurora Australis (AI) (Melissa Griffiths-Horvath)

German Shepherd Dog
Junior of Breed: Freevale Avalon In Pink (Irina Borodinova)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Creating Memories (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelmanna Diamond Dynasty (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Coondarby My Heart Sings (A L and B G Lewis)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Forestpack Unstoppable Storm (Haoke Lou)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Alison R Raftis (VIC)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Blue Ice Standing (Brett White)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Moccarott Alphabama Boome (Mrs R Kennedy & Mrs C Jones)
Baby in Group: Samoyed
Airebis Lavender Haze (Judy, Graham & Kellie Hughes)
Puppy in Group: Samoyed
Snowispa Lady Of Thphoenix (Bernadette Lawton & Alsion Harrison)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Lambda Like A Rocket (Lionel Bleakley & Arthur Fry)
Open in Group: Bullmastiff
Aust Ch Sweetbryar Ravels Bolero (Shelley Johnson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Ch Snowispa Elsim Juliska (Mrs B Lawton & Mrs A Harrison)

Akita (Japanese)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Gimpoumaru Go Ryuumon (IMP JPN) (Haoke Lou)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Whitewarrior Blue Ice Standing (Brett White)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lambda Like A Rocket (Lionel Bleakley & Arthur Fry)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lambda Dont Knocker (AI) (Lionel Bleakley & Arthur Fry)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sweetbryar Ravels Bolero (Shelley Johnson)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cabochon Toot Your Own Horn (Lynne Harwood)
Bitch CC & Minor of Breed: Cabochon Snap Crackle and Pop (Lynne Harwood)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moccarott Alphabama Boome (Mrs R Kennedy & Mrs C Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stevmar Dance With You (Jason Hartney)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB/Aust Sup Ch HRV Ch SLV Ch SLV Gr Ch Anatina Charming Chatter RN (Imp SVN) (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Bitch CC & Puppy of Breed: Snowispa Lady Of Thphoenix (Bernadette Lawton & Alsion Harrison)
Baby of Breed: Airebis Lavender Haze (Judy, Graham & Kellie Hughes)
Minor of Breed: Snowispa The Remzin Emerald (Mrs B Lawton & Mrs A Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Snowispa Elsim Juliska (Mrs B Lawton & Mrs A Harrison)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Regenstauf legacy lest we forget (A & D Porta)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sing & Aust Ch Acestar High Hopes For Valehaven (Imp SGP) (Miss B A Tan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Brontide Ruby Tuesday (Mrs B Luczak)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Saleryder Megastar Diva (Miss B A Tan)
Baby of Breed: Saleryder Smart Dasha (Maureen Sayers)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zelenka Your Deepest Desire (Mrs Alice Ferguson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articpride Sasha N Whiskey (Cathy Commins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kathy Smith (VIC)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Louveteau A Fairy Story (Mrs K Ewing)
Runner Up in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Ondane Just Wild About Harry (AI) (K M Ward)
Minor in Group: Dalmatian
Furevaspots First Edition (Alicia Ciantar)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Ayrmann Quik To Buguonce More (Lydia Cowan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Louveteau A Fairy Story (Mrs K Ewing)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bewtifulbul High Roller (Ian & Karlene Wilson)
R/UP BOB & Bitch CC: Bewtifulbul Heart Of Gold (Ian & Karlene Wilson)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Furevaspots First Edition (Alicia Ciantar)
Baby of Breed: Jalorca Star Spangled Edition (AI) (Jalorca Kennels)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Arlob Mon Reign (Donna Temby)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ondane Just Wild About Harry (AI) (K M Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ondane Tiger Lily (Ms K Ward)
Baby of Breed: Rithpen One Way Or Another (AI) (Mrs A Parry & Mrs P Davis)

Japanese Spitz
Res Bitch CC & Junior of Breed: Puddleducky Celestial Star (Jane Buckland)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Garwey Along Came Jones (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beltzu Serendipity At Jozellea (Jody Heylbut)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ayrmann Quik To Buguonce More (Lydia Cowan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ayrmann Quik To Bug U Again (Lydia Cowan)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ayrmann Quik Immortal Moment (Lydia Cowan)
Baby of Breed: Schellger Ollie van Sophie (Gerda Schellens)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Nuevos Comienzos (Lynette Lancaster)