Darwin Ladies Kennel Club (Show 2) (NT)

Date of Show : 9-Jun-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sandy Irlam (NT)   (Total Entry : 29)

Best in Show & Intermediate in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Shelridge Weapon Of Choice (Mr A & Mrs B Mc Villy)
Runner Up in Show & Junior in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)
Minor in Show: Whippet
Rushdale The Joker (Allan Adams)
State Bred in Show: Beagle
Leanya Let It Rain (Emma Carter)
Aust Bred in Show: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Sup Ch Sasndash Jack O Diamonds (M & A Capell)
Open in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Jack Russell Terrier
Aust & Neut Ch Macullen Brumbie Jack (Sarah Gordon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sandy Irlam (NT)  (Group Entry : 7)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Sup Ch Sasndash Jack O Diamonds (M & A Capell)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Alemarlodge Strutin My Stuff (M & A Capell)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sasndash Jack O Diamonds (M & A Capell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alemarlodge Strutin My Stuff (M & A Capell)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ausilk Charles (Mrs Shayne Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bruebek Nicoletta (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sandy Irlam (NT)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ravinboutya Split Decision (M Boucher)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lilrock Geronimo (Dekadance Staffords)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust & Neut Ch Macullen Brumbie Jack (Sarah Gordon)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya Split Decision (M Boucher)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fabulose Stella From the Hood (Imp) (Wanda Gallagher)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Wings Of Glory (M T & Mrs M L Hammett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Macullen Brumbie Jack (Sarah Gordon)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lilrock Geronimo (Dekadance Staffords)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sandy Irlam (NT)  (Group Entry : 0)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sandy Irlam (NT) (Group Entry : 7)

Best in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Shelridge Weapon Of Choice (Mr A & Mrs B Mc Villy)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Beagle
Leanya Let It Rain (Emma Carter)
Minor in Group: Whippet
Rushdale The Joker (Allan Adams)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Highmarcs Fernando (Mrs Melissa Purich & Dr Arnold Tan)
Open in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Beagle
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Leanya Let It Rain (Emma Carter)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selkris Red Caviar (B A & G Pearse)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelridge Weapon Of Choice (Mr A & Mrs B Mc Villy)

Whippet
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rushdale The Joker (Allan Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Highmarcs Fernando (Mrs Melissa Purich & Dr Arnold Tan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sandy Irlam (NT)  (Group Entry : 0)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sandy Irlam (NT)  (Group Entry : 0)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sandy Irlam (NT)  (Group Entry : 0)