Dogs QLD Festive Fiesta (QLD)

Date of Show : 31-Dec-2020 (Thursday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

  (Total Entry : 235)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Sandra Smid (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Puppy in Group: Italian Greyhound
Tacozajo Bad Princess (Mrs C Tulk)
Runner Up in Group & Open in Group: Japanese Chin
Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Junior in Group: Australian Silky Terrier
Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)

Australian Silky Terrier
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)

Italian Greyhound
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Tacozajo Bad Princess (Mrs C Tulk)

Japanese Chin
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jennifer Watt (QLD)  (Group Entry : 37)

Intermediate in Group: Bull Terrier
Dinostti Little Lady Lucifer (C Grainger)

Bull Terrier
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Dinostti Little Lady Lucifer (C Grainger)


Group 3 - Gundogs

Group Entry : 40)

Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)

Clumber Spaniel
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)

Irish Setter
R/UP BOB, Res Bitch & Puppy of Breed: Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Maxine Lee (QLD) (Group Entry : 29)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Arendt Feel Good (K Wishart)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD)  (Group Entry : 29)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Majikblu Look Itaint Nova (B Williams)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD)  (Group Entry : 35)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Anthea Adamopoulos (QLD)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Puppy in Group: Great Dane
Riesenhaft Itís In His Kiss (Phil & Michelle Hickey)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Brilliante Aristka Baleta (Mrs M Carr)

Great Dane
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Riesenhaft Itís In His Kiss (Phil & Michelle Hickey)

Poodle (Standard)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Brilliante Aristka Baleta (Mrs M Carr)
R/UP BOB, Res Dog & Open of Breed: Aust Ch Magicalia Never Doubt This (M Carr)

Schipperke
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)