Ladies Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 4-Jun-2016 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elizabeth Jackson (WA)

Best in Show & Intermediate in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)
Baby in Show: Akita
Cooltre The Peace Maker (AI) (C & K Baughen)
Minor in Show: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Barefoot Bubbly (Mr L & Mrs H Gibson / Mrs F Riley)
Puppy in Show: Siberian Husky
Icepower Bumble Bee (Ms D L Byles)
Junior in Show: Beagle
Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Open in Show: Dobermann
Valkyrian Annie Brook (Valkyrian Dobermanns)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Ashlea Stanton (WA)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Gr Ch Toorork Crossing Bridget (Deborah & Darryl Barker)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Barefoot Bubbly (Mr L & Mrs H Gibson / Mrs F Riley)
Puppy in Group: Pug
Toorork Friends With Britney (Deborah & Darryl Barker)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Toorork Friends With Becky (Deborah & Darryl Barker)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Cutizele Brittanis Bella (Michele Triplett)

Chinese Crested Dog
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Aust Ch Karakush Barefoot Bubbly (Mr L & Mrs H Gibson / Mrs F Riley)

Pug
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Gr Ch Toorork Crossing Bridget (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB and Best Dog: Aust Ch Toorork Joe King (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)
Reserve Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Toorork Friends With Becky (Deborah & Darryl Barker)
Baby of Breed: Toorork Friends With Jeffrey (Deborah & Darryl Barker)
Minor of Breed: Kabova Mr Impossible (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Friends With Britney (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Julia Van Dinter (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Gladiator of Long Step (Imp Serbia) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Steel City (Mr S V & Mrs M Green)
Reserve Dog & Open of Breed: Iroq Gladiator of Long Step (Imp Serbia) (Mr S V & Mrs M Green)
Reserve Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Second Edition (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq Mother of Dragons (Mr SV & Mrs M Green)

Kerry Blue Terrier
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Shamil Kurmaev (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Arosa Zena Princess (IMP NZ) (Miss A Keulen-Brain)

German Shorthaired Pointer
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)
Baby of Breed: Arosa Zena Princess (IMP NZ) (Miss A Keulen-Brain)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Rick Berwick (WA)

Best in Group & Junior in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Runner Up in Group: Whippet
Elmaro Hey Little Girl (Elmaro Kennels)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Umkimzulu Arya RainsOfCastamere (AI) (Julie and Darryl Carr)

Beagle
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Umkimzulu Arya RainsOfCastamere (AI) (Julie and Darryl Carr)
R/UP BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Whippet
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Elmaro Hey Little Girl (Elmaro Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Anna Pozerski (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Briard
Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Brushed With Gold (Mrs K Tonkin)

Briard
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
Baby of Breed: Narbrisse Mesmerizing (Mr M & Mrs J Sach)

Shetland Sheepdog
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Arajento Golden Opportunity (Mrs K Tonkin)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Arajento Brushed With Gold (Mrs K Tonkin)
Baby of Breed: Aerten Absolutely Shameless (Ms Jeanette Mitchell)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Jackson (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Valkyrian Annie Brook (Valkyrian Dobermanns)
Baby in Group: Akita
Cooltre The Peace Maker (AI) (C & K Baughen)
Minor in Group: Dobermann
Valkyrian Cypress Brook (Valkyrian Dobermanns)
Puppy in Group: Siberian Husky
Icepower Bumble Bee (Ms D L Byles)
State Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Good Golly Mis Molly (Mr S Allen)

Akita
Baby of Breed: Cooltre The Peace Maker (AI) (C & K Baughen)

Bullmastiff
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
R/UP BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Good Golly Mis Molly (Mr S Allen)

Dobermann
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Valkyrian Annie Brook (Valkyrian Dobermanns)
R/UP BOB, Res Bitch & Minor of Breed: Valkyrian Cypress Brook (Valkyrian Dobermanns)
Best Dog & Aust Bred of Breed: Valkyrian Alpha Creek (Valkyrian Dobermanns)
Baby of Breed: Valkyrian Dellas Creek (Valkyrian Dobermanns)

Siberian Husky
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Icepower Bumble Bee (Ms D L Byles)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jan Benson-Lidholm (WA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Minor in Group: Great Dane
Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)

Great Dane
Reserve Dog & Minor of Breed: Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)

Shih Tzu
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)