Herbert River P & A Association (QLD)
Date of Show : 1-Jul-2015 (Wednesday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Total Entry : 124)
Wintergem Double Mischief (Denise Burke)
Minor in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)
Puppy in Show: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan In The Red Zone (N J Rule-Steele)
Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
Blaazay Hall Of Fame (Wendy Bennett)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 14)
Aust Ch Cavalrite Prince Caspian (Mrs B Howes)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Furperson Formums Legacy (T & A Dixon)
Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Furperson Formums Legacy (T & A Dixon)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cavalrite Prince Caspian (Mrs B Howes)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 27)
Blaazay Hall Of Fame (Wendy Bennett)
Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
AM Gr & NZ Ch High Mountain Everso In Command (Imp USA) (Renee Mather & Peter Farmer)
Puppy in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Suspicious Mynds (Linda Castle)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Haters Gonna Hate (A Maynard / J/ N & M Atrridge)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullyloaded black magic (Lisa Growden)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaylotte Redwood Original (Lisa Growden)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: AM Gr & NZ Ch High Mountain Everso In Command (Imp USA) (Renee Mather & Peter Farmer)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Classicyds Haters Gonna Hate (A Maynard / J/ N & M Atrridge)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Evensands Frost Inthe Romance (Linda Castle)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wanmirri Suspicious Mynds (Linda Castle)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Blaazay Hall Of Fame (Wendy Bennett)
Minor of Breed: Slavestaff Too Hot To Handle (Miss S Clark)
Puppy of Breed: Tufflot Use the Force (Erin and Ross Ryan)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 24)
Aust Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke & Heather Morrison)
Runner Up in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Asuare Blue Waters (D & P Mcgilvray)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Wintergem Double Mischief (Denise Burke)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Elspan Carbon Copy (Belinda Petrowsky)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Denise Burke)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Baby of Breed: Wintergem Double Mischief (Denise Burke)
Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke & Heather Morrison)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Asuare Blue Waters (D & P Mcgilvray)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 18)
Aust Sup Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (B Houston / L & H Gibson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Cwmdarhian Austin Power (Mr C Moes & Mrs R Williams)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Cwmdarhian Licence To Kill (Mr C J Moes & Mrs R Williams)
Junior in Group: Whippet
Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (B Houston / L & H Gibson)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Austin Power (Mr C Moes & Mrs R Williams)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cwmdarhian Licence To Kill (Mr C J Moes & Mrs R Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cwmdarhian Hot Chocolate (Mr C Moes & Mrs R Williams)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Irish Laughter (R J & R J Wallis)
Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aslan Swede Patience Rewarded (AI) (Lana McCrindle)
Open of Breed: Aslan Sweet Swede Love (AI) (Lana McCrindle)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 16)
Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Andacht Flying Mustang (Katrina Taylor)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)
German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Andacht Flying Mustang (Katrina Taylor)
Minor of Breed: Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 16)
Aust Ch Taejaan In The Red Zone (N J Rule-Steele)
Baby in Group: Boxer
Jadenchi Veni Vidi Vici (Margaret Mason)
Boxer
Baby of Breed: Jadenchi Veni Vidi Vici (Margaret Mason)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taejaan In The Red Zone (N J Rule-Steele)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 9)