Tibetan Spaniel Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Tibetan Spaniel (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

9-Dec-2018 (Sunday)

Building & Amenities Club of WA (WA)

General Specials : Mrs Joanne Sewell (WA)   Group Specials : Mr Rick Berwick (WA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


8-Dec-2018 (Saturday)

West Australian Kennel Club (WA)

General Specials : Mr Andrew Beattie (WA)   Group Specials : Mrs Ida Homer (WA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Ulverstone Kennel Club Inc (SHOW A) (TAS)

General Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)   Group Specials : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Junior in Group: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Minor of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Ulverstone Kennel Club Inc (SHOW B) (TAS)

General Specials : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)   Group Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)

State Bred in Show: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Best in Group & State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Junior in Group: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)


Ulverstone Kennel Club Inc (SHOW C) (TAS)

General Specials : Mr Ronald Besoff (NSW)   Group Specials : Mr Ronald Besoff (NSW)

State Bred in Show: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Best in Group & State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)



2-Dec-2018 (Sunday)

Combined Northern Rivers Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Ida Homer (WA)   Group Specials : Mrs Ida Homer (WA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)



1-Dec-2018 (Saturday)

The Dogs Victoria Royal Canin Summer Spectacular (VIC)

General Specials : Mrs T Okkola (Finland)   Group Specials : Mr R Hutton (USA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)


30-Nov-2018 (Friday)

The Dogs Victoria Royal Canin Summer Spectacular (VIC)

General Specials : Ms Lee Anne Bateman (Canada)   Group Specials : Mr L Bayne (USA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)


24-Nov-2018 (Saturday)

Southern Classic Dog Show (TAS)

General Specials : Mrs Lynette Brown (NSW)   Group Specials : Mrs Lynette Brown (NSW)

State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)


Tasmanian Toy Dog Club (TAS) (S)

General Specials : Ms Lynne Walton (VIC)

Best in Show & State Bred in Show: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)


All Breeds Dog Club of SA Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mr Glen Vernon (NSW)   Group Specials : Mr Glen Vernon (NSW)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)


All Breeds Dog Club of SA Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)   Group Specials : Mr Rick Berwick (WA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


23-Nov-2018 (Friday)

All Breeds Dog Club of SA Inc (SA)

General Specials : Mr Robert Beattie (WA)   Group Specials : Mr Lance Wright (QLD)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)



18-Nov-2018 (Sunday)

Labrador Retriever Club of SA Inc (All Breeds) (SA)

General Specials : Ms Susan Packer (SA)   Group Specials : Mrs Glenda Cook (VIC)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)


Combined Clubs Benefit Championship Show (WA)

General Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)   Group Specials : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


17-Nov-2018 (Saturday)

Huon Agricultural Society Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)   Group Specials : Mr A Garach Domech (Spain)

State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)


Huon & Channel Kennel Club Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Iain Hinde (VIC)   Group Specials : Mr Iain Hinde (VIC)

Junior in Group: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)


Labrador Retriever Club of SA Inc (All Breeds) (SA)

General Specials : Mrs Glenda Cook (VIC)   Group Specials : Mr Adam Druce (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


Bulahdelah Show Society Inc (NSW)

General Specials : Mr Hugh Gent OAM (NSW)   Group Specials : Mrs Patricia Russell (NSW)

Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Building & Amenities Club of WA (AM SHOW) (WA)

General Specials : Mrs Linda Buckley (ACT)   Group Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Building & Amenities Club of WA (PM SHOW) (WA)

General Specials : Mr Geoffrey Maudlen (SA)   Group Specials : Mrs Linda Buckley (ACT)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


11-Nov-2018 (Sunday)

Morwell/Traralgon Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr A Domech (Spain)   Group Specials : Mr T Aizawa (Japan)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)


Westbury Agricultural Society Inc (TAS)

General Specials : Mr Robert Redhead (SA)   Group Specials : Mr Robert Redhead (SA)

Runner Up in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Junior of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)


Dogs Queensland - Zone 2 Amenities Show (QLD)

General Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)   Group Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Bayles N Dremez (Mrs R A & Miss M A Herdman)


Millicent Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)   Group Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


Oriental Breeds Society of WA (WA) (S)

General Specials : Mrs Dee Hyde (ACT)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


10-Nov-2018 (Saturday)

Morwell/Traralgon Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Jean Lawless (Ireland)   Group Specials : Ms S Walsh (Ireland)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)


Westbury Agricultural Society Inc (TAS)

General Specials : Mrs Connie Redhead (SA)   Group Specials : Mrs Connie Redhead (SA)

Junior in Show: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)
Best in Group & State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Puppy in Group: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Junior in Group: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)


Dogs Queensland - Zone 2 Amenities Show (AM Show) (QLD)

General Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)   Group Specials : Mrs Diana Fenton (NSW)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Bayles N Dremez (Mrs R A & Miss M A Herdman)


Dogs Queensland - Zone 2 Amenities Show (PM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)   Group Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Bayles N Dremez (Mrs R A & Miss M A Herdman)


Millicent Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)   Group Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)


Millicent Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)


9-Nov-2018 (Friday)

Morwell/Traralgon Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Antoan Hlebarov (Bulgaria)   Group Specials : Mr Antoan Hlebarov (Bulgaria)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Beausancy Limoncello (Mrs J Gard / Mr T Gard & Mr J Yee)


Dogs Queensland - Zone 2 Amenities Show (QLD)

General Specials : Mrs Diana Fenton (NSW)   Group Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)


Millicent Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)   Group Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


6-Nov-2018 (Tuesday)

Sunbury Canine Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Fabio Amorim (Brazil)   Group Specials : Mrs Inga Siil (Estonia)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)


3-Nov-2018 (Saturday)

Ulverstone A & P Society (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Ms Susan Foster (SA)   Group Specials : Mr David Johnson (SA)

Junior in Group: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Ulverstone A & P Society (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr David Johnson (SA)   Group Specials : Ms Susan Foster (SA)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Bitch CC & Junior of Breed: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)


Golden Retriever Club of SA Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mr Geoffrey Love (SA)   Group Specials : Mrs Marie Merchant (SA)

Group 4th: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)


Golden Retriever Club of SA Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mr Nick Gouzos (SA)   Group Specials : Mr Eric Soti (SA)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)


28-Oct-2018 (Sunday)

Cobram A & P Society Inc (VIC)

General Specials : Miss Jan Seary (NSW)   Group Specials : Miss Carryn Birch (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)


27-Oct-2018 (Saturday)

Royal Hobart Show (TAS)

General Specials : Mr Yuji Yatake (Japan)   Group Specials : Mr Yuji Yatake (Japan)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)


21-Oct-2018 (Sunday)

Tasmanian Ladies Kennel Club (TAS)

General Specials : Miss Beverley Watt (VIC)   Group Specials : Miss Beverley Watt (VIC)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Minor of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Mount City & District Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Kerry A Lee (VIC)   Group Specials : Mr Kerry A Lee (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


Romsey Kennel Club Inc (SHOW 1) (VIC)

General Specials : Mr Robert Redhead (SA)   Group Specials : Mrs Frieda Clifton (VIC)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Tibrockney Dashing Debonair (Pam Dunlop)


Romsey Kennel Club Inc (SHOW 2) (VIC)

General Specials : Mrs Janice Campbell (VIC)   Group Specials : Mr Robert Redhead (SA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibrockney Dashing Debonair (Pam Dunlop)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tibrockney Dashing Debonair (Pam Dunlop)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)


20-Oct-2018 (Saturday)

Longford Show Society Inc (TAS)

General Specials : Mrs Anna Lane (VIC)   Group Specials : Mrs Anna Lane (VIC)

Junior in Show: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
State Bred in Show: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Best in Group & State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby in Group: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Junior in Group: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)
Baby of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Minor of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Mount Gambier A & H Society Inc (SA)

General Specials : Mrs Sandra Patterson (NSW)   Group Specials : Miss Susan Rose (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


Mount City & District Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

General Specials : Miss Susan Rose (NSW)   Group Specials : Mrs Sandra Patterson (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


19-Oct-2018 (Friday)

Mount City & District Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Steven Warry (WA)   Group Specials : Mr Steven Warry (WA)

Best in Group & Open in Group: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


14-Oct-2018 (Sunday)

Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)


Fremantle Dog Club (WA)

General Specials : N Chin (Singapore)   Group Specials : Mr Chua Ming Kok (Singapore)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Sarina Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)   Group Specials : Dr Lesley Cameron (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)


13-Oct-2018 (Saturday)

Royal Launceston Show (TAS)

General Specials : Mrs S Derrick (Canada)   Group Specials : Mr Ray Greer (New Zealand)

Runner Up in Group: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)



Flat Face Toy Dog & Tibetan Spaniel Association of NSW (NSW) (S)

General Specials : Mr Daniel Gilson (NSW)

Puppy in Show: Khyisenge The Calling (Imp NZ) (Gill Cramer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khyisenge The Calling (Imp NZ) (Gill Cramer)


Canine Stewards Association of WA (AM SHOW) (WA)

General Specials : Mr Hiroshi Kamisato (Japan)   Group Specials : Mr Phillip Brown (NSW)

BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Canine Stewards Association of WA (PM SHOW) (WA)

General Specials : Mr Chua Ming Kok (Singapore)   Group Specials : N Chin (Singapore)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Sarina Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

General Specials : Mr Richard Watson (TAS)   Group Specials : Mr Richard Watson (TAS)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)


Sarina Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

General Specials : Mrs Fay Harris (TAS)   Group Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)


Ballarat Dog Club Inc (VIC)

General Specials : Mr William Mooney (VIC)   Group Specials : Ms Lynne Walton (VIC)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)


8-Oct-2018 (Monday)

Kerang & District Agricultural Society Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mr Kerry A Lee (VIC)   Group Specials : Mr Kerry A Lee (VIC)

Runner Up in Show: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)
Best in Group & Open in Group: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)


7-Oct-2018 (Sunday)

Burnie & District Kennel Club (TAS)

General Specials : Mrs Lyn Watson (VIC)   Group Specials : Mrs Lyn Watson (VIC)

Minor in Group: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)


Kyogle & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Carmen Haller (Canada)   Group Specials : Mrs Carmen Haller (Canada)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)


Rylstone Kandos & District Dog Club (NSW)

General Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)   Group Specials : Mr John Bryson (NSW)

R/UP BOB & Bitch CC: Khyisenge The Calling (Imp NZ) (Gill Cramer)


Labrador Retriever Club of WA Inc (All Breeds) (WA)

General Specials : Mr Aramis Lim (SA)   Group Specials : Mr Aramis Lim (SA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Kerang & District Agricultural Society Inc (VIC)

General Specials : Mrs Sandra Mashford (VIC)   Group Specials : Mrs Sandra Mashford (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)


6-Oct-2018 (Saturday)

Burnie & District Kennel Club (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mrs Judy Horton (VIC)   Group Specials : Mrs Judy Horton (VIC)

Baby in Group: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Puppy in Group: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)
State Bred in Group: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Minor of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Burnie & District Kennel Club (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)   Group Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)

Minor in Group: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Baby of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Minor of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Puppy of Breed: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)




Gun Dog Club of Western Australia Inc (All Breeds) (WA)

General Specials : Mrs Valerie Carter (SA)   Group Specials : Mrs Heather Jones (WA)

Junior in Group: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Seymour A & P Society Inc (VIC)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Miss Jan Seary (NSW)

Intermediate in Group: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)


Southern Agricultural Society Inc (AM Show) (SA)

General Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)   Group Specials : Ms Annette Griffin (SA)

BOB and Dog CC: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (D & H Bourne)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


Southern Agricultural Society Inc (PM Show) (SA)

General Specials : Mrs Jennifer Egan (SA)   Group Specials : Mrs Jean Butterfield (SA)

BOB & Bitch CC: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)


1-Oct-2018 (Monday)

Proserpine Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Sue Sutherland (VIC)   Group Specials : Mrs Barbara Balaam (QLD)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)


The Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr R Tolson (Ireland)   Group Specials : Mrs Hanne Lanne Jensen (Denmark)

BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)


30-Sep-2018 (Sunday)

Proserpine Kennel Club (SHOW1) (QLD)

General Specials : Ms Anne Collyer (VIC)   Group Specials : Ms Anne Collyer (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)
State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)


Proserpine Kennel Club (SHOW2) (QLD)

General Specials : Mrs Barbara Balaam (QLD)   Group Specials : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Baby in Group: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)


WA Toy Dog Specialist Club Inc (WA) (S)

General Specials : Ms Christina John (VIC)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


The Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Eva Nielsen (Sweden)   Group Specials : Mrs Linda Strongman (New Zealand)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


29-Sep-2018 (Saturday)

Melbourne Royal Show (VIC)

General Specials : Mr Francescon Cochetti (Italy)   Group Specials : Mr Francescon Cochetti (Italy)

BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)


Dogs Queensland Zone 3 Amenities Show (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)   Group Specials : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Aust Bred in Group: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)


Dogs Queensland Zone 3 Amenities Show (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Ms Susan Foster (SA)   Group Specials : Miss Carolyn Pearen (QLD)

BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)
Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)


The Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr G Salud (Philippines)   Group Specials : Mr G Salud (Philippines)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)


28-Sep-2018 (Friday)

Dogs Queensland Zone 3 Amenities Show (QLD)

General Specials : Miss Carolyn Pearen (QLD)   Group Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)

Intermediate in Group: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)
State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)


The Adelaide Hills Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Ms Jurate Butkiene (Lithuania)   Group Specials : Mrs Carmen Haller (Canada)

BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (D & H Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


23-Sep-2018 (Sunday)

Coffs Harbour District All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)   Group Specials : Prof Brian Corbitt (NSW)

Intermediate in Group: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


22-Sep-2018 (Saturday)

Coffs Harbour District All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Prof Brian Corbitt (NSW)   Group Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


21-Sep-2018 (Friday)

Coffs Harbour District All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Miss Rosemary Green (QLD)   Group Specials : Miss Rosemary Green (QLD)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)
Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Advance Pacific International - Waterloo Bay KC (AM Show) (QLD)

General Specials : Ms Christy Wang (China)   Group Specials : Mr Colm Hastings (Ireland)

Runner Up NEUTER in Group: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)
NEUTER BOB, NEUTER Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)