Darwin All Breeds Kennel Club (NT)

Date of Show : 9-Mar-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Ch Wyldchase West Coast Jazz (Ms G Noonan)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Australian Silky Terrier
Aust Ch Tagetarl Silky Travis Fimmel (J & C Beckett)
Baby in Show: Whippet
Blankenburg Midnight Dream (G Noonan)
Minor in Show: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Stumpy Silver Bullet (J & C Beckett)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (J & C Beckett)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Iansan No Mercy Shown (S Irlam / M & A Watt)
Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Dyfri Addiena (Nikki & Peter Jones)
Aust Bred in Show: Bull Terrier
Aust Ch Bekmar Bob Marley (Mrs J J Clifford)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Tagetarl Silky Travis Fimmel (J & C Beckett)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk Diobolical Folical (S Irlam / M & A Watt)
Baby in Group: Miniature Pinscher
Emani Meri To Atee (Mrs M Doyle)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Mohawk Get The Party Started (A & M Watt / S Irlam)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tagetarl Silky Travis Fimmel (J & C Beckett)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Diobolical Folical (S Irlam / M & A Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mohawk Get The Party Started (A & M Watt / S Irlam)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Emani Struttin In Style (Mrs M Doyle)
Baby of Breed: Emani Meri To Atee (Mrs M Doyle)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ciaben Kim Novak (Mrs M Doyle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bekmar Bob Marley (Mrs J J Clifford)
Runner Up in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Iansan No Mercy Shown (S Irlam / M & A Watt)
State Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Vankyle Dorch Abhag (A A and M A Watt)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Vankyle Dorch Abhag (A A and M A Watt)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Bob Marley (Mrs J J Clifford)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Iansan No Mercy Shown (S Irlam / M & A Watt)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Selwor Show No Mercy (Sandy & Courtney Irlam / M & A Watt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Silverchair (S & C Irlam / M & A Watt)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bekmar Eric Clapton (Mrs J Clifford)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Missd Mayjalook Mayja Stare (T and C Vivian)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunspur Zeuss CD ET RN (Nikki & Peter Jones)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Dyfri Addiena (Nikki & Peter Jones)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Rowemaris Champagne On Ice (AI) (Nikki & Peter Jones)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Montego Law N Order (Julie Blight)
Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Santamaria Denim N Lace (Julie Blight)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sunspur Zeuss CD ET RN (Nikki & Peter Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rowemaris Champagne On Ice (AI) (Nikki & Peter Jones)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Montego Law N Order (Julie Blight)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Outbackgold Sahvahna WildHoney (Julie Blight)
Puppy of Breed: Dykinta Zenith Zevi (Liz Denholm)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Santamaria Denim N Lace (Julie Blight)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ricochez Dyfri Addiena (Nikki & Peter Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Wyldchase West Coast Jazz (Ms G Noonan)
Baby in Group: Whippet
Blankenburg Midnight Dream (G Noonan)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wyldchase West Coast Jazz (Ms G Noonan)
Baby of Breed: Blankenburg Midnight Dream (G Noonan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Tagetarl Fire In The Sky (J & C Beckett)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Stumpy Silver Bullet (J & C Beckett)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (J & C Beckett)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Cooroorah Catchmeifyoucan AD GDX JDX RA SD SPD (Tanya Reichstein)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tagetarl Fire In The Sky (J & C Beckett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tagetarl Transit Of Venus (J & C Beckett)
Puppy of Breed: Aust Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (J & C Beckett)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cooroorah Catchmeifyoucan AD GDX JDX RA SD SPD (Tanya Reichstein)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tagetarl Stumpy Empire Of The Sun (J & C Beckett)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tagetarl Stumpy Silver Bullet (J & C Beckett)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Marsula Jolly Swagman (Miss C Carroll & Ms E Bennett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons All Star (AI) (Imp NZ) (Melissa Foster)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Dark Magic (Imp NZ) (Cheryl Compain)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ikons All Star (AI) (Imp NZ) (Melissa Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ikons Dark Magic (Imp NZ) (Cheryl Compain)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Runner Up in Group: British Bulldog
Terpstra spice (Kelly Dehne)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Terpstra spice (Kelly Dehne)