Circular Head Agricultural Society (TAS)

Date of Show : 6-Dec-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Show & Open in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Runner Up in Show: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rising Tothe stars (Mrs F Smith / Ms Y Smith/ Miss K Smith)
Baby in Show: Weimaraner
Ghostwind Naughty By Nature (M Berg/Ghostwind Kennels)
Minor in Show: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Intermediate in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
State Bred in Show: Samoyed
Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Kodiak (Mrs A Costen)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Kodiak (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Saxten Jada (Mrs A Costen)
Res Dog CC & Junior of Breed: Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Saxten Gold Sovereign (Mrs A Costen)
Minor of Breed: Saxten Imperial Topaz (Anne Costen)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Res Dog CC & Minor of Breed: Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
Runner Up in Group & State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
Baby in Group: Weimaraner
Ghostwind Naughty By Nature (M Berg/Ghostwind Kennels)
Minor in Group: Golden Retriever
Kaparla Ticket To Ride (Mrs H Morrison/P Thukuran)
Puppy in Group: Weimaraner
Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Junior in Group: Weimaraner
Ghostwind Numero Uno Itold Uso (Ghostwind Kennels)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Let Me Entertain You (Ghostwind Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kaparla Got Your Back (AI) (H Morrison/P & M Holmes)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kaparla Ticket To Ride (Mrs H Morrison/P Thukuran)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ghostwind Numero Uno Itold Uso (Ghostwind Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ghostwind Let Me Entertain You (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Ghostwind Naughty By Nature (M Berg/Ghostwind Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Ghostwind Naughty But Nice (Ghostwind Kennels)
Puppy of Breed: Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind U Have My Numba (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Runner Up in Group & Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Open in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Eukypark Midnite Kruza (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Vanharon Wishes For My Girl (Carole Vaughan / Paul & Jennifer Roberts)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Kla Simply A Pal (Dee-anne McCarthy)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kla Simply A Pal (Dee-anne McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Australmac Simply Meander (Dee-anne McCarthy)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vanharon Wishes For My Girl (Carole Vaughan / Paul & Jennifer Roberts)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)

Best in Group & State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (Chkano Kennels)
Junior in Group: Siberian Husky
Kabanae High Calibre (Tammy Clark & Brenda Nielsen)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ozstralis Thunderstruck (Elisabeth Cannell)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (Chkano Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Walamara Vibrant Venture (Mrs B Mr G and the Late Mr I Alexander)
Res Dog CC & Minor of Breed: Walamara Over The Top (Imp NZ) (Chkano Kennels)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Dog CC & Junior of Breed: Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)

Siberian Husky
Res Dog CC & Junior of Breed: Kabanae High Calibre (Tammy Clark & Brenda Nielsen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rising Tothe stars (Mrs F Smith / Ms Y Smith/ Miss K Smith)
Runner Up in Group: French Bulldog
Aust Ch Youshi Country Rhythmn (Athol Abberton)
Baby in Group: Shar Pei
Miniatura Flawless Finish (Rodney J Connelly)
Minor in Group: French Bulldog
Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Junior in Group: Dalmatian
Neilros First Edition (Alison Tabrett)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Asplendour A La Bling (D Clark)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paseya Rising Tothe stars (Mrs F Smith / Ms Y Smith/ Miss K Smith)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Neilros First Edition (Alison Tabrett)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Youshi Country Rhythmn (Athol Abberton)
Dog CC & Minor of Breed: Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Asplendour A La Bling (D Clark)
Baby of Breed: Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)
Intermediate of Breed: Warpaint Hot Summer Night (J Harrison)
State Bred of Breed: Aust Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
Open of Breed: Asplendour A La Tiffany (Debbie Clark)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NawtiKees Game On Atkarenda (AI) (Wayne & Brenda Nielsen)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)
Baby of Breed: Miniatura Flawless Finish (Rodney J Connelly)