Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

Date of Show : 25-Mar-2023 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

  (Total Entry : 430)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Vicki Yates (QLD)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Graedon Iím Not Foolin (Mrs J Ireland)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Gr Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Baby of Breed: Graedon Iím Not Foolin (Mrs J Ireland)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sonique Pretty Pants (Leighanne Reid)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Sup Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
R/UP BOB, Res Bitch & Junior of Breed: Sonique Pretty Pants (Leighanne Reid)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Hilare Yeates (QLD)  (Group Entry : 82)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Runner Up in Group & Junior in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch AmiciLeale Sondelli (Maneah Eberbach)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Kintail Wicked Spirit (Mrs Tina Grey & Maxeen Hobson)

Cocker Spaniel
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Kintail Wicked Spirit (Mrs Tina Grey & Maxeen Hobson)
Baby of Breed: Kintail Remember Black Douglas (Mrs Tina Grey)

Irish Setter
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)

Lagotto Romagnolo
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch AmiciLeale Sondelli (Maneah Eberbach)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Kerry Maguire (QLD) (Group Entry : 81)

Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Riginal Hold Me Closer Tiny Dancer (Stephen Hughes & Shayne Foster)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Bellsasha StreetcarNamedDesire (Julie David)
R/UP BOB, Res Bitch & Open of Breed: Aust Ch Riginal Hold Me Closer Tiny Dancer (Stephen Hughes & Shayne Foster)
Puppy of Breed: Riginal Free My Soul (Stephen Hughes & Shayne Foster)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Sonia Smith (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Intermediate in Group: Briard
CIB/APAC & Aust Sup Ch Cacharel Ready to Rumble PT (C & A Mitchell)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Old English Sheepdog
Ottaba The Joeks On Ewe N Eye (AI) (A Cassidy/R Schnaars)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Clarice (AI) (J Glenn)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Maliddie Made for Paris (Helen & Isabel Gordon)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Maliddie Mi Island Cylence (Mrs H & Miss I Gordon)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Tarraray Clarice (AI) (J Glenn)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Belgenbeau La Estuaire (Z Beard)

Briard
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: CIB/APAC & Aust Sup Ch Cacharel Ready to Rumble PT (C & A Mitchell)

Old English Sheepdog
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Ottaba The Joeks On Ewe N Eye (AI) (A Cassidy/R Schnaars)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Wynsilot Never Say Never Again (Imp USA) (Mrs A Cassidy)

Shetland Sheepdog
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Maliddie Mi Island Cylence (Mrs H & Miss I Gordon)
R/UP BOB, Res Bitch & Junior of Breed: Maliddie Made for Paris (Helen & Isabel Gordon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Liane Horne (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Kamndak Red Hot Diva (Katrina Kirk)
Puppy in Group: Boxer
Kamndak The Scarlett Letter (Katrina Kirk)
Junior in Group: Leonberger
Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)
Best Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Ranger of the North (Wendy Radziejowski)

Boxer
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Kamndak Red Hot Diva (Katrina Kirk)
R/UP BOB, Res Bitch & Puppy of Breed: Kamndak The Scarlett Letter (Katrina Kirk)

Leonberger
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Schnauzer (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Dog & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Ranger of the North (Wendy Radziejowski)

St Bernard
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Salhia First Edition JC (Lauren McKillop-Davies)
Baby of Breed: Salhia Cheesy On The Eyes (AI) (Lauren Mckillop-Davies)
Baby (Bitch) of Breed: Salhia Colour Me In (AI) (Lauren Mckillop-Davies)

Tibetan Mastiff
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Temzin Kumaster Red Heart (Mr W Murray)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Shannon Watherston (QLD)  (Group Entry : 69)

Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Baby in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Ondane Wild Honey (Nicole Brandon)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Jennde Wildest Flirt (Mrs Deanne Elms & Mrs Leisa Hume)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)

Great Dane
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Gr Ch Riesenhaft The Chill Factor (AI) JC (Nicole Brandon)
Reserve Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Ondane Wild Honey (Nicole Brandon)

Keeshond
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Hunkeedori Uurr Sssooo Vainnnn (Ms J Hampton & Ms K Santas)
Baby of Breed: Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Res Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Jennde Wildest Flirt (Mrs Deanne Elms & Mrs Leisa Hume)

Poodle (Standard)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Amorlor Lady Zali (Sarah Fischer)

Schipperke
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Neut Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch Pandec Star of Denver (Mr P & Mrs D Comrie)
Reserve Bitch & Puppy (Bitch) of Breed: Pandec Diamond Star (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Dog & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Sup Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)