Pioneer Valley Agricultural Show Society (QLD)

Date of Show : 17-Jun-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr David Staines (QLD)   (Total Entry : 98)

Best in Show & Intermediate in Show: Whippet
Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Runner Up in Show: Pug
Octaviae Nine to Five (P & J Morris / S Lyons)
Baby in Show: Whippet
Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Karham Vava Vava Voom (Miss N J Hammond)
State Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Anevay Playing With Fire (C Aldridge)
Aust Bred in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shar Pei
Aust Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Bente Marker (QLD)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Octaviae Nine to Five (P & J Morris / S Lyons)
Aust Bred in Group: Pug
Anyang Fleetwood (Eve Tzipori)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Whenever Wherever (Mrs M Norton)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Octaviae Nine to Five (P & J Morris / S Lyons)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Anyang Fleetwood (Eve Tzipori)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 7)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Sealyham Terrier
Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Bente Marker (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asuare Do It With Mirrors (Heath Thomson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Bente Marker (QLD) (Group Entry : 15)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Baby in Group: Whippet
Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Minor of Breed: Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 10)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Karham Vava Vava Voom (Miss N J Hammond)
Runner Up in Group: Australian Cattle Dog
Burjoise Hot of The Press (Jacqui Connolly)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Burjoise Hot of The Press (Jacqui Connolly)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karham Vava Vava Voom (Miss N J Hammond)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Bente Marker (QLD)  (Group Entry : 11)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Shantisoul Yogi Bear (L Kelly / K Hay)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Doberling He Is Watching You (Toohey/Aldridge/Kidner)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)
State Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Anevay Playing With Fire (C Aldridge)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Oscelly Northern Star (Nicola Scanlon)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Doberling He Is Watching You (Toohey/Aldridge/Kidner)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oscelly Northern Star (Nicola Scanlon)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Anevay Playing With Fire (C Aldridge)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shantisoul Yogi Bear (L Kelly / K Hay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 17)

Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Kellanz A Little More Mascara (R Mallyon & D Potter)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Into the Fire (Russell Mallyon & David Potter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shar Pei
Aust Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Janayin Into the Fire (Russell Mallyon & David Potter)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellanz A Little More Mascara (R Mallyon & D Potter)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
Baby of Breed: Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)