Oakey A P & R Society (QLD)
Date of Show : 16-Mar-2019 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Julie Ireland (QLD) (Total Entry : 259)
Aust Sup Ch Fraelighte Fly Me To The Moon (Imp NZ) (K McGhie / J Jolly/ P O'Neill)
Baby in Show: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)
Minor in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan Lhis Strippa Gram (Sharon & Breanne Lancey)
Junior in Show: Rottweiler
Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Aust Bred in Show: Border Collie
Aust Ch Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)
Baby SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Smooth Haired)
Adbesare Green Grass of Texas (Catherina Wardle/Sarah Wheatley)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq King of the Swing (C Fowler-Lock)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD) (Group Entry : 50)
Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Quinvale Champagne Cocktail (Debbie Jacques/ B Burrows)
Minor in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Sparks will Fly (Ms F E L Darling)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Baby of Breed: Quinvale Champagne Cocktail (Debbie Jacques/ B Burrows)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kahleyvale Rebel Heart (Carol Yates)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Kahleyvale Transcendence (Carol Yates)
Minor of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)
Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch/ CIB Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Red Arrow (Mrs D A Jacques)
Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Sparks will Fly (Ms F E L Darling)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)
Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Anyang Dicey Riley (Anyang Pugs)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Ginger Zing (Anyang Pugs)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)
Puppy of Breed: Anyang Sister Sadie (Anyang Pugs)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD) (Group Entry : 34)
Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack I Am (S / B & M Mills / Kaye McGhie)
Minor in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Bets Are In (A & L Lobegeiger)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Tappakai Niskai (Mr J J & Mrs C A Bourke)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cliftop Bets Are In (A & L Lobegeiger)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack I Am (S / B & M Mills / Kaye McGhie)
Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tappakai Niskai (Mr J J & Mrs C A Bourke)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD) (Group Entry : 42)
Aust Sup Ch Fraelighte Fly Me To The Moon (Imp NZ) (K McGhie / J Jolly/ P O'Neill)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
Junior in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)
Brittany
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Webfoot Kitty Hawk (Trevor Lodder)
Cocker Spaniel
Baby of Breed: Brayroan Mischievous Chance (Julie Newbold)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fraelighte Fly Me To The Moon (Imp NZ) (K McGhie / J Jolly/ P O'Neill)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scolouvalley Beau Noir (Khylie Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandwoodlabs Kirrabillie (K Wood)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD) (Group Entry : 36)
Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Deerhound
Aust Ch Nelungaloo Damhsealgair (Kit Simmons)
Baby in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Shasdin Royal Oh Whatdidiget (J & T McDonald)
Junior in Group: Whippet
Piaffe Dolcevita (Mrs U Greenwood)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Westpriors Walk On By (J & T McDonald)
Afghan Hound
Baby of Breed: Lijolba Cause We Got Love (AI) (Heidi McKay)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Westpriors Walk On By (J & T McDonald)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Oh Whatdidiget (J & T McDonald)
Dachshund (Smooth Haired)
Baby of Breed: Adbesare Green Grass of Texas (Catherina Wardle/Sarah Wheatley)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)
Baby of Breed: Aust Ch Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)
Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Damhsealgair (Kit Simmons)
Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)
Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Homerij Queen of Hearts ET (Peter Cattach)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Homerij My Happy Valentine (Peter Cattach)
Baby of Breed: Homerij Amak Twilight (Peter Cattach)
Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Iftikar Aladdinsane (Sarah Speed)
Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Piaffe Dolcevita (Mrs U Greenwood)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Alan MacAndie (QLD) (Group Entry : 36)
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Best Kept Secret (K Blake & E Lee)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Carluke Diamentes At Dusk (Mrs C & Miss K Baker)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Mirribandi Warlock (AI) ET RN HSA s CAA CAX5 (R Winton)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carluke Diamentes At Dusk (Mrs C & Miss K Baker)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Antudor Best Kept Secret (K Blake & E Lee)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Alan MacAndie (QLD) (Group Entry : 38)
Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Amitabha Gimli (B & P Dickson)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Three Wishes (M & S Lilley)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Gr Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Iglignaq King of the Swing (C Fowler-Lock)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Aust Ch Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ryzylva Three Wishes (M & S Lilley)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)
Siberian Husky
Puppy of Breed: Mydnytblue Coopers Hazzards (AI) (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amitabha Gimli (B & P Dickson)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD) (Group Entry : 23)
Aust Sup Ch Paceaway Starz in the Sky (Fran Darling)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Baby in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan Lhis Strippa Gram (Sharon & Breanne Lancey)
Junior in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Eddybul That's What I Like (Laurie Edwards / Allen & Vickki Lamb)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul That's What I Like (Laurie Edwards / Allen & Vickki Lamb)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Avae Picture Perfect (Allen and Vickki Lamb)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Starz in the Sky (Fran Darling)
Baby of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
French Bulldog
R/UP BOB & Res Bitch CC: Brindlelicus Wild Orchid (N Oldfield)
Dog CC & Junior of Breed: Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sesukan Lhis Strippa Gram (Sharon & Breanne Lancey)
Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)