Darwin Ladies Kennel Club (Show 1) (NT)
Date of Show : 24-May-2014 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Ch Tagetarl Jumpin Jack Flash (J & C Beckett)
Runner Up in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Wyldchase All That Jazz (Geraldine Noonan)
Puppy in Show: French Bulldog
Aust Ch Kiangsi Showem Special Edition (A Cadd & J Probert)
Junior in Show: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Stumpy Soundwave (J & C Beckett)
Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunspur Zeuss CD ET RA (Nikki & Peter Jones)
Open Neuter in Show: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Montego Northern Willow (Julie Blight)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Ch Tunamara Gilt Edge (Amie White)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Tagetarl Silky Travis Fimmel (J & C Beckett)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Toiresort Pearl Jam (M & A Capell)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Wannabe a Star (M & A Capell)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tagetarl Silky Travis Fimmel (J & C Beckett)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Antrimlodge Wannabe a Star (M & A Capell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neverland Knight Raider (M & A Capell)
Baby of Breed: Toiresort Pearl Jam (M & A Capell)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Gilt Edge (Amie White)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Gr Ch Nukanmanu Fair Chance (J & C Beckett)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Iansan Romantic Vision (Sandy Irlam)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Vanstaff Art In Black (A & R Fidler)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Nismo Pretty Woman (Enid Zaglas)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vanstaff Champagnes On Ice (A & R Fidler)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nukanmanu Fair Chance (J & C Beckett)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Iansan Romantic Vision (Sandy Irlam)
Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lemosa Midnight Shadow (Enid Zaglas)
Minor of Breed: Nismo Pretty Woman (Enid Zaglas)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vanstaff Champagnes On Ice (A & R Fidler)
Baby of Breed: Vanstaff Art In Black (A & R Fidler)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Ch Ricochez Dyfri Addiena (Nikki & Peter Jones)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunspur Zeuss CD ET RA (Nikki & Peter Jones)
Puppy in Group: Golden Retriever
Outbackgold Sahvahna StarDust (Julie Blight)
State Bred in Group: Golden Retriever
Outbackgold Sahvahna FireGlow (Julie Blight)
Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Montego Northern Willow (Julie Blight)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sunspur Zeuss CD ET RA (Nikki & Peter Jones)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Rowemaris Moment In Time (AI) (Nikki & Peter Jones)
Golden Retriever
R/UP BOB & Puppy of Breed: Outbackgold Sahvahna StarDust (Julie Blight)
Minor of Breed: Outbackgold Sahvahna WildFire (Julie Blight)
State Bred of Breed: Outbackgold Sahvahna FireGlow (Julie Blight)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Montego Northern Willow (Julie Blight)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ricochez Dyfri Addiena (Nikki & Peter Jones)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Sup Ch Wyldchase All That Jazz (Geraldine Noonan)
Minor in Group: Beagle
Langrigg Causing A Buzz (L Osmotherly and C Savy)
Beagle
R/UP BOB & Minor of Breed: Langrigg Causing A Buzz (L Osmotherly and C Savy)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Selkris Red Caviar (B A & G Pearse)
Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Catonam Baharat (A A & M A Watt / C Smith)
Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyldchase All That Jazz (Geraldine Noonan)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Ch Tagetarl Jumpin Jack Flash (J & C Beckett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Stumpy Soundwave (J & C Beckett)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Dymatan Titan tuff (Cameron holt)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Blurred Lines (J & C Beckett)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Cooroorah Catchmeifyoucan ADX GDX JDX RE SDX SPD ADO (Tanya Reichstein)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tagetarl Jumpin Jack Flash (J & C Beckett)
Baby of Breed: Dymatan Titan tuff (Cameron holt)
Puppy of Breed: Aust Ch Tagetarl Blurred Lines (J & C Beckett)
Junior of Breed: Cooroorah Cozican (Tanya Reichstein)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cooroorah Catchmeifyoucan ADX GDX JDX RE SDX SPD ADO (Tanya Reichstein)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tagetarl Stumpy Soundwave (J & C Beckett)
German Shepherd Dog
Baby of Breed: Freevale Glorious In Pink (Enid Zaglas)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Ch Ikons All Star (AI) (Imp NZ) (Melissa Foster)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Rottgems Tulix Kaiser (Kym Nixon)
Baby in Group: Rottweiler
Paratus Colossal Damage (AI) (Kym Nixon / D & M Simpson)
State Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Sundobe Moon Dancer (Cheryl Compain)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ikons All Star (AI) (Imp NZ) (Melissa Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sundobe Moon Dancer (Cheryl Compain)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Rottgems Tulix Kaiser (Kym Nixon)
Baby of Breed: Paratus Colossal Damage (AI) (Kym Nixon / D & M Simpson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Svawill Willow RN (Sarah Gordon)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Ch Kiangsi Showem Special Edition (A Cadd & J Probert)
Baby in Group: British Bulldog
Kellanz Okre Bundy Outback (AI) (Kelly Dehne)
Junior in Group: British Bulldog
Mattbridge Pincess Of Seas (Imp NZ) (Cheree King)
British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mattbridge Pincess Of Seas (Imp NZ) (Cheree King)
Baby of Breed: Kellanz Okre Bundy Outback (AI) (Kelly Dehne)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiangsi Showem Special Edition (A Cadd & J Probert)