Alpha Show Society (QLD)

Date of Show : 19-May-2021 (Wednesday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kim Haddon (QLD)   (Total Entry : 89)

Baby in Show: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Puppy in Show: Afghan Hound
Empari Ropes N Rodeos (AI) (Mr D Willson)
Junior in Show: Australian Cattle Dog
Wyhandoo Four Leaf Clova at Accebera (Mr A & Mrs R Spargo)
Intermediate in Show: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Aust Bred in Show: Papillon
Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 7)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Invalhalla Paint it Black (Hayley Winter/ P & A Schultze)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Invalhalla Paint it Black (Hayley Winter/ P & A Schultze)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 7)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Jaqov Dark Intentions (Miss A Crosthwaite)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Rhaegal Centerfold (Miss Samantha King)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Rhaegal I Kissed a Girl (Miss Samantha King)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Rhaegal Power and the Passion (Samantha King)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rhaegal Power and the Passion (Samantha King)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rhaegal I Kissed a Girl (Miss Samantha King)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rhaegal Centerfold (Miss Samantha King)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jaqov Dark Intentions (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 21)

Runner Up in Group & Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Benspan A Touch of Magic (William & Lee Vickery)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Benspan A Touch of Magic (William & Lee Vickery)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Benspan Free Spirit (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Baby of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD) (Group Entry : 21)

Best in Group & Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Azawakh
Aust Ch Jumadabey Qadir JC (Lynda Dunn)
Baby in Group: Saluki
Ulmarah GAA (AI) (Lynda Dunn)
Puppy in Group: Afghan Hound
Empari Ropes N Rodeos (AI) (Mr D Willson)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Empari Ropes N Rodeos (AI) (Mr D Willson)

Azawakh
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jumadabey Qadir JC (Lynda Dunn)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Baby of Breed: Ulmarah GAA (AI) (Lynda Dunn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 14)

Best in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Wyhandoo Four Leaf Clova at Accebera (Mr A & Mrs R Spargo)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Baby in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bossdrover Bernborough (Mr B & Mrs M Dalglish)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel Hailstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Aust Bred in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wyhandoo Four Leaf Clova at Accebera (Mr A & Mrs R Spargo)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Pureheel Storm Ranger (Mr A & Mrs R Spargo)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pureheel Hailstorm (Mr A & Mrs R Spargo)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karte Duchess (Mr B & Mrs M Dalglsih)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
Baby of Breed: Bossdrover Bernborough (Mr B & Mrs M Dalglish)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 7)

Best in Group & Open in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw A Bushranger Spirit (Mrs Wendy Scheeres)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
Intermediate in Group: Dogue de Bordeaux
Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yesallaw A Bushranger Spirit (Mrs Wendy Scheeres)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 12)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chow Chow
Majestueux Oriental Jewel (T Cumner)
Minor in Group: British Bulldog
Majestueux breakin all the rules (Tricia Cumner)
Puppy in Group: British Bulldog
Majestueux The Legend Rolls on (T Cumner)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Majestueux The Legend Rolls on (T Cumner)
Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux breakin all the rules (Tricia Cumner)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Majestueux Oriental Jewel (T Cumner)