Gympie & District Kennel Club (QLD)

Date of Show : 21-May-2022 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Maxeen Hobson (QLD)   (Total Entry : 212)

Best in Show & Puppy in Show: Poodle (Standard)
Wazky The Piano Man (K Ritter)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga Silhouette (C Bouffler)
Baby in Show: Boxer
Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Runner Up Neuter in Show: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Fiona Vecchio (QLD)  (Group Entry : 22)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Countrychi Hocus Pocus (Jessica Myers)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Jendrika Summer Envy (Jessica Myers)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Amanda Maynard (QLD)  (Group Entry : 32)

Baby in Group: Bull Terrier
Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)
Puppy in Group: Australian Terrier
Fallingwater Tres Magnifique (AI) (Charlotte Sweeney)

Australian Terrier
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Fallingwater Tres Magnifique (AI) (Charlotte Sweeney)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy (Bitch) of Breed: Fallingwater La Vie Est Belle(AI) (Charlotte Sweeney)

Bull Terrier
Baby of Breed: Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)

West Highland White Terrier
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Tarrafern You’re The Voice (P & A Tohill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Wendy Pleydell-Fry (QLD)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group & Junior in Group: Spanish Water Dog
Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Golden Retriever
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog & Puppy of Breed: Sandwoodlabs Heez GotThe Spark (Joshua & Rebecca Cook)

Spanish Water Dog
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Louise Marsden (QLD) (Group Entry : 58)

Afghan Hound
Reserve Bitch & Puppy (Bitch) of Breed: Lijolba My Little Sugarfoot (Heidi McKay)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Dachdotcom Isabel W (Kerry)

Greyhound
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)  (Group Entry : 16)

Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bunyaview Dancin With Style (Judith Sanders)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bunyaview Heart Breaker (Judith Sanders)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Bossdrover Narollah (Louise Wilson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Bunyaview Dancin With Style (Judith Sanders)
Baby of Breed: Bunyaview Heart Breaker (Judith Sanders)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Baby in Group: Boxer
Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Polishdream Leprechauns Gold (Andrea Wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Boxer
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Mcboxa Ru Go N My Way (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)
Baby of Breed: Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)

Portuguese Water Dog
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch Mondallin Mark My Words (D Dallinger & M Moore)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Wazky The Piano Man (K Ritter)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga Silhouette (C Bouffler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

British Bulldog
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)
R/UP BOB, Res Bitch & Minor of Breed: Robocky Summer of Love (AI) (Mrs T Albrecht / Mr L Samytowski / Mr J Oddi)

Dalmatian
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

Great Dane
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Kochak Destined to be (AI) (S & L Arrowsmith)

Lhasa Apso
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Babanga Silhouette (C Bouffler)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Xioma Chicama (Mrs A Jarvis & Ms S Johnson)

Poodle (Standard)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Wazky The Piano Man (K Ritter)

Schipperke
Puppy of Breed: Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)

Shih Tzu
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Oeshih Lets Get Ready To Rumble (Dean Dallinger & Monica Moore)